Zbliżając się do końca roku, jak zwykle przygotowaliśmy dla Was jego podsumowanie. 2024 rok był ekscytujący z wielu względów. Przede wszystkim obserwowaliśmy dalszy rozwój i upowszechnianie się sztucznej inteligencji, która pojawia się już niemal wszędzie i kształtuje sposób naszej pracy.
W tym roku Microsoft wypuścił też trochę nowych funkcji oraz ulepszeń Windows 11, aplikacji pakietu Microsoft 365, a także parę zupełnych nowości. Niektóre starsze produkty i wersje systemu zakończyły cykl życia i zostały wycofane, a inne – odświeżone. Jak dokładnie wyglądał rok 2024? Sprawdź nasze podsumowanie, w którym miesiąc po miesiącu przypominamy najciekawsze wydarzenia!
Spis treści
- Styczeń 2024
- Luty 2024
- Marzec 2024
- Kwiecień 2024
- Maj 2024
- Czerwiec 2024
- Lipiec 2024
- Sierpień 2024
- Wrzesień 2024
- Październik 2024
- Listopad 2024
- Grudzień 2024
Styczeń 2024
Klawisz Copilot i pierwsze Copilot+ PCs z Windows
To pierwsza tak znacząca zmiana układu klawiatury od wprowadzenia klawisza Windows blisko 30 lat temu! Blisko 30 lat temu wprowadziliśmy klawisz Windows do klawiatury PC, umożliwiający ludziom z całego świata interakcję z Windowsem. Postrzegamy to jako kolejny transformujący moment w naszej podróży z Windows, w którym Copilot będzie punktem wejścia do świata AI na PC – pisał Yusuf Mehdi. Nowy, opcjonalny klawisz pojawił się w komputerach w kolejnych miesiącach, w tym na urządzeniach Surface.
Microsoft Copilot Pro - nowy plan premium dla konsumentów
Microsoft uruchomił Copilot Pro, usługę subskrypcji dla indywidualnych konsumentów, która zapewni im zaawansowane możliwości AI oraz "superdoładowanie doświadczenia Copilota". Podstawowa wersja Copilota pozostaje nadal darmowa, natomiast Copilot Pro to nowa opcja z większą liczbą funkcji. Klienci otrzymują dostęp do Copilota w aplikacjach Office, takich jak Word, Excel, PowerPoint i OneNote na Windows, macOS i iPada. Wymagana jest aktywna subskrypcja Microsoft 365 Personal lub Microsoft 365 Family.
Copilot dla Microsoft 365 dostępny dla wszystkich firm!
Copilot dla Microsoft 365, wydany początkowo dla klientów korporacyjnych (Enterprise), w zaczął docierać do pozostałych użytkowników. Z usługi korzystać mogą zarówno posiadacze licencji Microsoft 365 E3, E5, jak i Microsoft 365 Business Standard oraz Business Premium. Usługa stała się także dostępna dla użytkowników starszych planów Office 365 E3 i E5. Dzięki temu wymóg posiadania Microsoft 365 został zniesiony – podobnie jak również limit 300 licencji, które dotychczas były głównym wymogiem przy zakupie Copilota. To sprawia, że teraz nawet jednoosobowa działalność posiadająca jedną licencję Microsoft 365 może cieszyć się możliwościami Microsoft 365 Copilot!
Microsoft 365 Copilot stał się także dostępny dla klientów z sektora edukacji z licencjami Office 365 A3 i A5 for faculty.
Microsoft drugą w historii firmą o wartości 3 bilionów dolarów
W styczniu Wartość rynkowa Microsoftu po raz pierwszy przekroczyła 3 biliony dolarów. To druga po Apple firma w historii, której się to udało. Cena akcji giganta z Redmond podskoczyła o 1,5% do 403,95 USD, zwiększając jego łączną wycenę do 3,004 biliona dolarów na podstawie aktualnej liczby akcji. To osiągnięcie nadeszło po 10 latach od objęcia przez Satyę Nadellę stanowiska CEO. Pod jego kierownictwem firma zaliczyła niebotyczny wzrost, koncentrując się na trendach, takich jak chmura, praca zdalna/hybrydowa i sztuczna inteligencja.
Przypomnijmy, że Microsoft stał się przedsiębiorstwem wartym bilion dolarów (tysiąc miliardów, trillion według nomenklatury amerykańskiej) w czerwcu 2019 roku. Podwojenie tej wartości (z poziomu 500 miliardów) zajęło mu nieco ponad dwa lata. Po kolejnych dwóch latach gigant znów pomnożył swą wartość przez dwa. Wartość rynkowa Microsoft przekroczyła 2 biliony dolarów tuż przed prezentacją Windows 11 w czerwcu 2021 roku. Na kolejny bilion dolarów gigant czekał nieco dłużej, bo 2,5 roku.
Luty 2024
Copilot dla Microsoft 365 zintegrowany z Windows
Zgodnie z zapowiedziami Microsoft rozszerza doświadczenie Copilot w Windows (dawniej "Windows Copilot"), dodając do niego integrację z Microsoft 365 Copilot. Oznacza to, że posiadacze licencji Copilot for Microsoft 365 mogą korzystać z jego wyjątkowych funkcji bezpośrednio w środowisku Windows.
Po otwarciu Copilota w Windows na pasku bocznym użytkownicy zobaczą nowy przełącznik z opcjami "Work" i "Web" (Praca/Internet), który umożliwia przełączanie kontekstu asystenta AI. Funkcjonalność zaczęła być wdrażana dla organizacji z licencją Copilot dla Microsoft 365 oraz z włączonym Copilotem w Windows.
Copilot wyjaśni tekst w Notatniku
Notatnik na Windows 11 otrzymał nową funkcję, która pomoże Ci lepiej zrozumieć zawartość Twoich plików. Dostępna jest ona w menu kontekstowym jako opcja "Wyjaśnij z Copilotem" ("Explain with Copilot"). Po jej wybraniu Copilot w Windows pomoże wyjaśnić dowolną zawartość tekstową, np. fragmenty kodu, pliki logów czy cokolwiek innego.
Polecenie sudo działa na Windows 10 i 7, ale nie Server
Sudo dla Windows to nowy, ale znany z Linuksa i macOS sposób na podniesienie uprawnień procesów w Wierszu polecenia. Jego obsługa została oficjalnie dodana do Windows 11 Insider Preview w buildzie 26052 wydanym w kanałach Canary i Dev..
Generatywne wymazywanie w aplikacji Zdjęcia
Kojarzycie funkcję "Wypełnij z uwzględnieniem zawartości" z Photoshopa? Teraz coś takiego otrzymały Zdjęcia, czyli aplikacja do przeglądania i edycji zdjęć dołączona do Windows 10 i 11. Po niedawnym otrzymaniu funkcji AI, takich jak rozmycie, usuwanie i zamiana tła, przyszedł czas na kolejną: generatywne wymazywanie, czyli usuwanie obiektów ze zdjęcia.
Generatywne wymazywanie opiera się na znanej już funkcji punktowego pędzla korygującego, który otrzymał doładowanie sztuczną inteligencją. Funkcja ta pozwala zaznaczyć i usunąć zbędne elementy ze zdjęcia, np. osoby w tle albo rzeczy niepasujące do otoczenia. W porównaniu do punktowego pędzla korygującego generatywne wymazywanie tworzy bardziej płynne, realistyczne efekty po wymazaniu obiektu, nawet gdy wymazujesz większe obszary..
Windows 11 Moment 5 Update oficjalnie wydany
Ostatniego dnia lutego Microsoft ogłosił aktualizację Moment 5 dla Windows 11 23H2. Nowe funkcje i ulepszenia trafiły do takich obszarów/aplikacji/funkcjonalności jak Dostęp głosowy, Narrator, Udostępnianie Windows, Udostępnianie w pobliżu, Transmitowanie, Układy przyciągania, Windows 365 Boot i Windows 365 Switch. Pełną listę zmian w tym wydaniu znajdziesz w naszym artykule.
Marzec 2024
Koniec wsparcia dla aplikacji Androida na Windows 11
Jedna ze sztandarowych funkcji Windows 11 – możliwość uruchamiania aplikacji Androida – została wycofana. To ogromny regres, jeśli chodzi o funkcjonalność i interoperacyjność ostatniego systemu. Sytuację częściowo ratuje tylko możliwość uruchamiania już zainstalowanych aplikacji przez najbliższy rok.
Microsoft kończy wsparcie dla Windows Subsystem for Android™️ (WSA). W rezultacie Amazon Appstore na Windows oraz wszystkie aplikacje i gry zależne od WSA nie będą już obsługiwane od 5 marca 2025 r. Do tego czasu wsparcie techniczne pozostanie dostępne dla klientów. Klienci, którzy zainstalowali Amazon Appstore lub aplikacje Androida przed 5 marca 2024 r., będą mieli dostęp do tych aplikacji aż do daty wycofania, 5 marca 2025 r. – głosił oficjalny komunikat.
Windows 10 i 11 zgodne z Aktem o rynkach cyfrowych
W zeszłym roku Microsoft zobligował się do wprowadzenia zmian do systemu Windows, aby uzyskać zgodność z Aktem o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act — DMA) w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EEA). Dzięki temu poprawiła się przejrzystość w różnych kwestiach, a użytkownicy zyskali więcej wolności, np. mogąc odinstalowywać praktycznie wszystkie aplikacje, wliczając w to przeglądarkę Edge. Na uzyskanie zgodności z DMA firma miała czas do 6 marca.
Microsoftowi udało się wprowadzić funkcje zgodne z zaleceniami UE. Co dokładnie? O tym piszemy w artykule.
Surface Laptop 6 i Surface Pro 10 dla firm
Na marcowym evencie sprzętowym Microsoft zaprezentował 2 nowe urządzenia – Surface Pro 10 for Business i Surface Laptop 6 for Business – a także adaptacyjną klawiaturę Surface Pro Keyboard i zestaw akcesoriów. Surface Laptop 6 dla firm jest dostępny w dwóch rozmiarach (13.5" i 15"), wyposażony w najnowsze procesory Intel Core Ultra H, ulepszony ekran z powłoką antyrefleksyjną, więcej portów (w tym opcjonalny czytnik smart card), dedykowany klawisz Copilot (opcjonalnie) i nie tylko. Podobnie jak tegoroczne wydanie Pro, Laptop również zachowuje design poprzedniego modelu.
Surface Pro 10 dla firm napędzany jest z kolei najnowszymi procesorami Intel Core Ultra z dedykowanym układem Intel AI Boost Neural Processing Unit (NPU). Klienci mogą wybrać jedną z dwóch opcji: Core Ultra 5 135U lub Core Ultra 7 165U (brak konfiguracji ARM). Opcje pamięci to 8/16/32/64 LPDDR5x RAM. Jeśli chodzi o pamięć masową, do wyboru są wymienne dyski PCIe Gen 4 o pojemności 256/512 GB i 1 TB. 10. generacja tabletu zachowała design poprzednika, choć pojawiło się tu parę ulepszeń. Przykładowo ekran został pokryty specjalną powłoką antyodblaskową, a jego szczytowa jasność jest o 33% wyższa. Upgrade zaliczyła też kamera, która ma teraz rozdzielczość 1440p i znacznie szersze pole widzenia 114º. Tablet ma też czytnik NFC w lewym górnym rogu ekranu. To również pierwszy Surface Pro w architekturze Intel z obsługą 5G.
WordPad zlikwidowany w Windows 11 24H2
We wrześniu 2023 roku Microsoft informował, że WordPad przestał być aktualizowany i zostanie usunięty w przyszłym wydaniu Windows. Najbliższym na tamten moment wydaniem było 23H2 (ogólna dostępność 31.10.2023 r.), jednak aplikacja ciągle pozostawała w systemie. Gigant oprogramowania podał w marcu konkretną wersję, w której nastąpi usunięcie WordPada.
WordPad zostanie usunięty ze wszystkich edycji Windows, począwszy od Windows 11, wersja 24H2 oraz Windows Server 2025. W efekcie Windows nie będzie dłużej miał wbudowanego, domyślnego czytnika RTF. Zalecamy program Microsoft Word do bogatych dokumentów tekstowych, takich jak .doc i .rtf, oraz Notatnik do dokumentów ze zwykłym tekstem, takich jak .txt – głosił marcowy komunikat.
Teams dla użytkowników domowych z wizualnym odświeżeniem
Odświeżenie wyglądu, które rok temu stało się udziałem nowego Microsoft Teams, trafiło także do wersji osobistej. W marcu zaczęli je testować użytkownicy Teams Insider. Nowy wygląd interfejsu wprowadza spójność nie tylko z wersją dla firm i szkół, ale też ze stylem Windowsa 11.
Kwiecień 2024
Nowy Planner w Teams stał się ogólnodostępny
W połowie marca nowa aplikacja Planner w Microsoft Teams stała się dostępna w wersji zapoznawczej, zastępując aplikację Tasks (Planner i To Do). Nowy Planner skaluje się od aplikacji do zarządzania wspólnymi zadaniami, do bogatego zarządzania projektami. Rozciąga się to też na różne role w organizacji. Wersja ta zaczęła być ogólnodostępna w kwietniu.
Windows 10 przypomina o końcu wsparcia na pełnym ekranie
System Windows 10 zaczął powiadamiać użytkowników o nadchodzącym końcu wsparcia. Niektórym z nich wyświetlił się komunikat na pełnym ekranie, który informuje o sytuacji i możliwości uaktualnienia do Windows 11 (lub jej braku, gdy urządzenie nie spełnia wymagań). Co ciekawe, ekranu tego nie można w normalny sposób odrzucić.
Informacja na pełnym ekranie nie ma przycisku "X" lub Zamknij. Co nam to przypomina? Oczywiście niesławne dark patterns, które Microsoft implementował już wiele razy w swoich produktach, za co bywał (i będzie) krytykowany – naszym zdaniem słusznie.
Microsoft Store pozwala pobierać instalatory .exe
Funkcjonalność nosi nazwę Microsoft Store installers for web i umożliwia pobieranie instalatorów z Microsoft Store w przeglądarce – wprost z apps.microsoft.com. Zaczęło się od feedbacku, że przepływ instalowania wymagał zbyt wielu kliknięć: kliknięcia "Zainstaluj" na stronie, potwierdzenia w głęboko zalinkowanym oknie dialogowym (chyba że apka znajduje się na liście dozwolonych) i ponownego kliknięcia "Zainstaluj" w minioknie Sklepu. Ten drugi przycisk był konieczny, aby upewnić się, że instalację zainicjował użytkownik, a nie złośliwy skrót, co jest możliwe przy głębokich linkach.
Dzięki temu układowi wymagane są tylko 2 kliknięcia, lekki instalator uruchamia się znacznie szybciej niż Microsoft Store, zapewnia zawsze najświeższą wersję, nawet gdy aplikacja Sklepu nie była aktualizowana od miesięcy, pobieranie działa zawsze, nawet gdy Sklep został odinstalowany, obsługiwana jest jednoczesna instalacja wielu aplikacji i nie tylko.
Maj 2024
Zmieniła się domyślna opcja wklejania w Word na Windows
Zdarzyło Ci się wklejać treść do dokumentu Worda tylko po to, by spędzić potem niezliczone minuty na ręcznym poprawianiu formatowania tej zawartości? Wolisz raczej wklejać tak, aby tekst od razu wpasował się w wygląd i styl reszty dokumentu? Microsoft od wielu użytkowników słyszał, że obecna domyślna opcja Zachowaj formatowanie źródłowe nie spełnia ich potrzeb oraz że preferowaliby, aby domyślną opcją było Scal formatowanie przy wklejaniu z innych programów.Jak to działa? Otwórz dokument Worda lub utwórz nowy, skopiuj zawartość w przeglądarce albo innej aplikacji (ale nie w Wordzie) i wklej do Worda. Przy zawartości tej zobaczysz ikonę wklejania z podpisem "(Ctrl)". Kliknij ją, aby rozwinąć menu i zobaczyć opcje wklejania. Teraz nową opcją domyślną jest Scal formatowanie. Z naszego artykułu dowiesz się, czym różnią się poszczególne opcje wklejania tekstu w Wordzie.
Microsoft Places - aplikacja dla pracowników zdalnych i hybrydowych
W trakcie pandemii Covida praca zdalna szczególnie zyskała na popularności. Wprawdzie pandemia oficjalnie się nie zakończyła, ale dziś już mało kto o niej pamięta, a stan kryzysowy został zażegnany. Wielu pracowników nie wróciło jednak do biur na stałe. Właśnie dla nich Microsoft przygotował nową aplikację Places, zintegrowaną z Outlook i Teams. W maju ukazała się wersja zapoznawcza, a w listopadzie – ogólnodostępna.
Planowanie czasu w biurze ze współpracownikami oraz bookowanie sal i biurek to często cytowane wyzwania u elastycznych zespołów. Microsoft Places pomoże pracownikom zdalnym planować, kiedy i gdzie będą pracować. Jego plan lokalizacji umożliwi Ci ustalenie i udostępnienie proponowanego harmonogramu lokacji ze współpracownikami, mając przy tym wgląd w ich plany. W aplikacji Places (a także w kalendarzu Outlook) możesz aktualizować i dostosowywać swoją lokalizację. Places to również narzędzie dla menadżerów, którzy mogą za jego pomocą komunikować, w które dni zespoły powinny planować przyjście do biura i jakie są priorytety dla każdego dnia pracy w biurze.
Copilot Plus PC - nowa kategoria urządzeń z Windows i chipami AI
Na evencie sprzętowym w maju Microsoft pokazał pierwszych reprezentantów AI PC – Surface Laptop z procesorem Snapdragon X Elite oraz Surface Pro 11th Edition dla konsumentów. W rzeczywistości kategoria sprzętowa otrzymała bardziej dokładną nazwę, ściśle związaną z rodziną usług AI Microsoftu – Copilot+ PC.
Dzięki obecności układu NPU (Neural Procesing Unit) urządzenia klasy Copilot Plus PCs będą w stanie uruchamiać funkcje AI systemu Windows 11, takie jak Recall. Microsoft spodziewa się, że zostanie sprzedanych 50 milionów komputerów z oznaczeniem Copilot+ PC. Pierwsze z nich dopiero mają trafić na rynek. Zostały już zaprezentowane m.in. takie modele, jak Lenovo Yoga Slim 7x, Lenovo ThinkPad T14s, Acer Swift 14 AI, Dell XPS 13, HP OmniBook X i EliteBook Ultra AI PC, Asus Vivobook S 15 i Samsung Galaxy Book4 Edge.
Surface Laptop i Surface Pro jako pierwsze Copilot+ PCs
Microsoft pokazał jednego z pierwszych reprezentantów AI PC nowej generacji – Surface Laptop z procesorem ARM dla konsumentów. Różni się on znacząco od Suraface Laptop 6 for Business, który firma zaprezentowała w marcu. Został bowiem wyposażony w chip Qualcomm Snapdragon X Elite zamiast Intel Core Ultra, przez co może śmiało rywalizować z najbardziej wydajnymi MacBookami.
Drugim zaprezentowanym flagowcem jest Surface Pro (11th Edition). Łączy on wyższą wydajność, cały dzień pracy na baterii i funkcje AI na urządzeniu w ultraelastycznym designie, który może zastąpić Twój tablet, laptop, a nawet zasilić setup z wieloma monitorami. Całkiem nowy Surface Pro napędzany jest przez procesory Snapdragon X Elite i Snapdragon X Plus, co daje mu niesamowitą szybkość – o 90% większą niż Surface Pro 9.
Pozostałe zapowiedzi na Build 2024
Na majowej konferencji Microsoft Build 2024 padło wiele istotnych zapowiedzi, w tym:
- Microsoft Team Copilot - asystent AI dla całego zespołu: Nie chodzi tu bynajmniej tylko o Copilot w Teams, ale raczej o rozszerzenie zakresu interakcji asystenta AI z pojedynczego użytkownika na cały zespół.
- Nowe sposoby wzbogacenia Copilota – rozszerzenia i łączniki: Poprzez nowe rozszerzenia Copilota ułatwiamy każdemu personalizowanie działań Copilota oraz rozszerzanie Copilota na jego dane i systemy biznesowe. Deweloperzy mogą tworzyć te rozszerzenia za pomocą Copilot Studio lub Teams Toolkit dla Visual Studio. Wprowadzamy także łączniki Copilot w Copilot Studio, aby ułatwić i przyspieszyć deweloperom tworzenie rozszerzeń Copilota – wyjaśnia Microsoft.
- Agenty – nowe niestandardowe copiloty do automatyzacji procesów biznesowych: Microsoft Copilot Studio zyskało nowe możliwości budowania copilotów, które działają jako agenty pracujące niezależnie pod dyktando użytkownika, aby automatyzować procesy, wnioskować, wprowadzać kontekst, uczyć się i nie tylko.
- Microsoft Edge z głosowym tłumaczeniem wideo na żywo: Tłumaczenie wideo na żywo w Microsoft Edge będzie korzystać ze sztucznej inteligencji, aby przetwarzać wideo w locie, dostarczając użytkownikom napisy lub dubbing (lektor AI) w wybranym języku. Początkowo obsługiwane będą tłumaczenia z hiszpańskiego na angielski oraz z angielskiego na niemiecki, hindi, włoski i hiszpański. Kolejne języki mają zostać dodane później.
- Darmowy edytor Visual Studio Code for Education wkrótce ogólnodostępny: Pod koniec tego miesiąca Visual Studio Code for Education stanie się ogólnodostępny. Ta darmowa platforma edukacyjna online oferuje zintegrowany program nauczania i sandboksowe środowisko kodowania, które nie wymaga żadnej konfiguracji ani instalacji. Od razu pozwala to każdemu zacząć naukę programowania.
- GitHub Copilot ogólnodostępny w Visual Studio 2022 17.10: Jedną z nowości ogłoszonych na //BUILD 2024 była ogólna dostępność wersji Visual Studio 2022 17.10. Wydanie to zawiera nowe, pojedyncze rozszerzenie GitHub Copilot, które jest znaczącym krokiem naprzód w integracji zaawansowanej AI bezpośrednio ze strategicznymi częściami edytora IDE.
- Co nowego w Microsoft Teams? Podsumowanie maja 2024: Do aplikacji trafiło (lub zostało zapowiedzianych) kilkadziesiąt nowych funkcji, które Microsoft zebrał w miesięcznym podsumowaniu. Sporą tego część stanowią zapowiedzi i ogłoszenia z konferencji Microsoft Build 2024. Jak zwykle nowości dotyczą takich obszarów, jak czat i współpraca, spotkania, webinary, urządzenia mobilne, platforma i nie tylko.
Recall w Windows 11 uruchomiony na słabszym PC bez NPU
Recall to jedna z nowatorskich funkcji AI w Windows 11 24H2, która zaczęła być promowana jako ekskluzywna dla Copilot+ PC. Wymagany przez nią układ NPU ma znajdować się jedynie na komputerach z tej kategorii. Tak brzmi oficjalna wersja. Nieoficjalnie nie trzeba było długo czekać, aby ktoś zdołał uruchomić tę usługę na bardziej tradycyjnym sprzęcie.
Tym kimś jest Albacore, znany leakster i pasjonat Windowsa działający na Twitterze. Według jego relacji udało mu się z powodzeniem uruchomić Recall na urządzeniu ze Snapdragonem 7c+ Gen3 i 3,4 GB RAM – bez NPU w zasięgu wzroku. Wygląda na to, że tak jak można ominąć niektóre wymagania Windows 11, podobnie można to zrobić w przypadku Recall.
Nowe doświadczenie Sticky Notes na Windows już ogólnodostępne
W lutym Microsoft ogłosił nowe doświadczenie Sticky Notes w Windows, zaskakująco oparte na OneNote. Początkowo dostępne tylko dla Microsoft 365 Insiderów, od maja zaczęło być dostępne dla wszystkich użytkowników. Funkcjonalność mocno ułatwia zapamiętywanie rzeczy dzięki funkcjom, takim jak zrzut ekranu jednym kliknięciem, automatyczne zapisywanie źródeł i automatyczne przypominanie notatek przy ponownych odwiedzinach tego samego źródła.
Po uruchomieniu nowego doświadczenia Sticky Notes możesz przypiąć je do paska zadań oraz wykonać skrót Win + Alt + S, aby uruchomić aplikację w dowolnym momencie. Już niebawem można będzie otwierać nowe Sticky Notes z menu Start. Przypomnijmy, dlaczego ta nowa wersja jest taka szczególna. Przede wszystkim pozwala ona tworzyć notatki i zrzuty ekranu jednym kliknięciem. Po utworzeniu notki lub zrzutu ekranu ze strony internetowej możesz łatwo wrócić do źródła, klikając automatycznie wygenerowany link. Przy ponownym odwiedzaniu tego samego dokumentu albo witryny pojawią się powiązane notki.
Pogoda w Microsoft Start wciąż najdokładniejsza na świecie
W prognozie pogody najważniejsza jest dokładność. Niedokładna prognoza może zepsuć nasze aktywności na świeżym powietrzu i nie tylko. Aby temu zapobiec, zespół Weather w Microsoft Start korzysta ze sztucznej inteligencji. Dzięki technologii AI tworzone są dokładniejsze modele prognozowe z różnymi typami danych i lepszymi wynikami.
Już drugi rok z rzędu Pogoda w Microsoft Start została uznana przez ForecastWatch za "najdokładniejszego dostawcę prognozy pogody na świecie". Raport obejmujący 2023 rok potwierdził tę wiodącą pozycję. To niezależne badanie 22 serwisów pogodowych z wykorzystaniem 13 różnych pomiarów. Pogoda w Microsoft Start uzyskała najwyższe wyniki w wielu z nich, wliczając w to prognozy wysokich i niskich temperatur oraz zachmurzenia. Odsetek pierwszych miejsc Pogody w Microsoft Start był o 11% wyższy niż w poprzednim roku, a przewaga wobec najbliższego rywala wzrosła o 4%.
Czerwiec 2024
Koniec wsparcia dla Windows 10 21H2
Od czerwca 2023 roku dla zdecydowanej większości użytkowników Windowsa 10 jedyną wspieraną wersją jest 22H2. Pozostaje jeszcze odsetek klientów w edycjach Enterprise, Education i IoT Enterprise, którzy z zasady mają zapewnione dłuższe wsparcie, ale i ono dla wersji 21H2 zostało zakończone. 11 czerwca 2024 roku edycje Enterprise, Education i IoT Enterprise systemu Windows 10 21H2 przestaną być obsługiwane – zapowiedział Microsoft i dotrzymał słowa, wypuszczając w ten dzień ostatnią aktualizację.
Microsoft Designer pozwala tworzyć naklejki PNG
Sticker Creator to nowa funkcja w Microsoft Designer, która pozwala tworzyć naklejki przy pomocy generatywnej sztucznej inteligencji. Można zacząć od zera, wprowadzając opis tekstowy, albo skorzystać z gotowych, edytowalnych promptów dostarczonych przez Designera.
Sticker Creator pozwala w prosty sposób wygenerować zabawną zawartość, aby wzbogacić nią dokumenty, zaproszenia, plakaty, prezentacje czy inne materiały. Naklejki możesz także wysyłać w ulubionej aplikacji komunikatora albo umieszczać w postach w mediach społecznościowych. Kreator Naklejek opiera się na modelu sztucznej inteligencji DALL-E, aby generować naklejki w oparciu o dostarczony przez Ciebie opis.
Windows 11 24H2 ogólnodostępny dla Copilot+ PCs
Pod koniec maja Microsoft wypuścił Windows 11 24H2 w Release Preview Channel, ale z powodu pewnym problemów udostępnianie tej wersji w tym kanale zostało wstrzymane. Od maja 24H2 znów stał się dostępny – tym razem już nawet publicznie, ale z zastrzeżeniem, że jedynie dla Copilot+ PCs.
Na stronie pomocy technicznej (niezwiązanej z programem Insider) dotyczącej aktualizacji KB5039239 (OS Build 26100.863) pojawiła się informacja, że Windows 11, wersja 24H2 jest dostępny tylko dla urządzeń Copilot+ PC. Jest to zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami, iż wersja ta zostanie wydana w czerwcu na Copilot+ PCs (wcześniej nazywane "AI PCs"), a dopiero jesienią na wszystkie pozostałe komputery.
Dostęp do telefonu w menu Start na Windows 11
Do wersji 23H2 dotarła integracja Łącza z telefonem z menu Start, dzięki której dostajemy bardzo łatwy sposób na zarządzanie smartfonem. Dzięki temu możesz łatwo uzyskiwać dostęp do funkcji urządzenia mobilnego w centralnym, dostępnym zawsze pod ręką interfejsie Windowsa.
Ekskluzywne funkcje AI na Copilot+ PCs z Windows 11
W czerwcu oficjalnie rozpoczęła się sprzedaż pierwszej fali Copilot+ PCs, nowej generacji komputerów z Windows 11, procesorami Qualcomm Snapdragon X Series oraz układami NPU zdolnymi do lokalnego uruchamiania sztucznej inteligencji. Z tej okazji Microsoft przygotował zestawienie ekskluzywnych funkcji AI w systemie Windows 11, dostępnych tylko dla tych urządzeń.
Te ekskluzywne funkcje to Cocreator w Paint, Restyle Image oraz Image Creator, Napisy i tłumaczenia na żywo, Windows Studio Effects (Efekty programu Windows Studio) i oczywiście Recall.
5 lat dodatkowego wsparcia dla Windows 10 dzięki 0patch
Październik 2025 roku będzie słabym miesiącem dla wielu użytkowników. Windows 10 otrzyma ostatnią aktualizację zabezpieczeń i utraci darmowe wsparcie Microsoftu. Utrzymanie chronionego, aktualnego komputera będzie wymagało upgrade'u do Windows 11 albo wykupienia przedłużonego wsparcia ESU na maksymalnie 3 lata. Rzecz w tym, że wiele osób nie może (oficjalnie i bezproblemowo) zainstalować nowego systemu przez brak spełnionych wymagań. Pojawiła się jednak jeszcze jedna możliwość.
0patch, który od lat dostarcza aktualizacje zabezpieczeń niewspieranym już przez Microsoft systemom Windows i produktom Office, zapowiedział, że będzie aktualizował Windows 10 przynajmniej do 2030 roku (dostarczał "micropatche" bezpieczeństwa), czyli o 2 lata dłużej niż Microsoft w ramach płatnych aktualizacji ESU. Jego oferta będzie też o wiele tańsza. To warta uwagi alternatywa wobec ESU dla osób i firm, które rozważają pozostanie przy Windows 10 po zakończeniu wsparcia.
Koniec z podwodnymi centrami danych Microsoftu
W 2016 roku Microsoft uruchomił Project Natick, eksperyment, który miał sprawdzić, czy centra danych mogą być umieszczone na dnie oceanu. Po serii mniejszych testów firma zainstalowała centrum danych z 864 serwerami w pobliżu Wysp Szetlandzkich (Northern Isles) w 2018 roku. 2 lata później okazało się, że podwodne centra danych są niezawodne i efektywne, ale też mniej problematyczne niż te naziemne.
Mimo zachęcających rezultatów sprzed 4 lat gigant z Redmond po cichu zakończył eksperyment. Firma poinformowała, że projekt co prawda zakończył się sukcesem, ale nie zamierza budować podwodnych centrów danych w przyszłości: Dowiedzieliśmy się wiele o operacjach poniżej poziomu morza, wibracjach i wpływie na serwer. Więc zaaplikujemy te odkrycia w innych przypadkach.
Lipiec 2024
Koniec wsparcia klasycznego Teams
1 lipca 2024 r. klasyczny Teams przestał być spierany. Użytkownicy nadal korzystający z klasycznego Teams z powodu problemów z konfiguracją albo na niewspieranym systemie operacyjnym otrzymają okno dialogowe wewnątrz aplikacji, które poinformuje ich, że ten klient nie jest już wspierany. Te okna dialogowe można odrzucić, ale będą one regularnie pojawiać się ponownie – zapowiadał Microsoft.
Dla użytkowników Windows 7, 8 i 8.1 wsparcie dla klasycznego Teams zakończyło się 23 października 2024 r. Z kolei dla użytkowników Windows 10, macOS Big Sur (11), użytkowników LTSC lub użytkowników z problemami z konfiguracją koniec dostępności klasycznego Teams nastąpi dopiero 1 lipca 2025 roku.
Microsoft Designer - po polsku i z nowymi formatami
Obrazy generowane przez AI nie muszą już być kwadratowe. W ostatnich dniach Microsoft Designer (dawniej jako Kreator obrazów Bing) zyskał obsługę orientacji pionowej i poziomej, dzięki czemu łatwiej nam będzie dopasować grafiki do różnego typu scenariuszy, jak np. grafika leadowa albo tapeta na telefon. Oprócz tego aplikacja doczekała się w końcu spolszczenia. Generator obrazów AI oferuje teraz formaty:
- Kwadrat (1024 x 1024 px)
- Orientacja pionowa (1024 x 1792 px)
- Szeroki (1792 x 1024 px)
Duża aktualizacja funkcji i wyglądu siatki Excela w przeglądarce
Excel dla sieci Web czasem zostaje w tyle względem wersji desktopowej. Ostatnio dotyczyło to na przykład interfejsu siatki, czyli głównego obszaru roboczego Excela. Zmieniło się to za sprawą najnowszej aktualizacji. Dzięki niej projektowanie i edytowanie arkusza będzie prostsze, szybsze i bardziej satysfakcjonujące.
Główne nowości to łatwe zmienianie rozmiaru kolumn i wierszy, uproszczone opcje wstawiania, uproszczone odkrywanie ukrytych wierszy/kolumn, zamrażanie okienek dla lepszej widoczności, obsługa metody przeciągnij i upuść, aby przestawić elementy i zaznaczanie komórek dla skupienia uwagi.
Microsoft Dynamics 365 Contact Center już ogólnodostępny
W czerwcu tego roku Microsoft zaprezentował Dynamics 365 Contact Center, skupione wokół Copilota i chmury rozwiązanie Dynamics 365 dla contact centers, które wprowadza generatywną sztuczną inteligencję do każdego kanału zaangażowania klienta. To samodzielne rozwiązanie Contact Center as a Service (CCaaS) pozwala klientom zmaksymalizować ich inwestycje, łącząc się z preferowanymi systemami CRM i własnymi aplikacjami.
1 lipca Microsoft ogłosił, że Dynamics 365 Contact Center jest już ogólnodostępny. Firmy mogą też czerpać korzyści z nowych możliwości, takich jak generatywna AI, technologia od Nuance i wiele innych.
Sprawdzanie pisowni w Notatniku na Windows 11 szerzej dostępne
Notatnik w Windows po blisko 40 latach został wyposażony w sprawdzanie pisowni. To technologia szeroko rozpowszechniona w przeglądarkach internetowych, aplikacjach czatu czy edytorach Microsoft 365, takich jak Word. Funkcjonalność trafiła do testów z grupą Windows Insiderów, a później zaczęła być szerzej dostępna.
W lipcu sprawdzanie pisowni i autokorekta w Notatniku na Windows 11 zaczęły być wdrażane w publicznej wersji systemu.
Dynamiczny znak wodny w Word, Excel i PowerPoint
Microsoft wprowadził dynamiczny znak wodny, nową funkcję dla etykiet poufności w aplikacjach Word, Excel i PowerPoint na Windows i Mac oraz w przeglądarce. Służy ona dwóm celom: powstrzymuje użytkowników przed ujawnianiem poufnych informacji i pozwala namierzyć źródło wycieku, jeśli już do niego doszło.
Przy stosowaniu samych tylko etykiet poufności istnieje możliwość, że ktoś zrobi zdjęcie albo zrzut ekranu (nie wszystkie jego rodzaje można zablokować) wrażliwego pliku albo prezentacji na ekranie podczas spotkania online lub osobistego. Dynamiczny znak wodny pomoże temu zapobiec. Widnieje na nim adres e-mail przeglądającego plik, co zniechęca do dzielenia się nim z niepowołanymi osobami.
Edytor Pythona w Excelu dostępny dla Microsoft 365 Insiderów
We wrześniu zeszłego roku Microsoft wprowadził nowy eksperyment do dodatku Excel Labs. Pozwala on użytkownikom pisać i edytować formuły Pythona w Excelu za pomocą dedykowanego edytora kodu. Edytor ten stał się dostępny jako wbudowana opcja w Excelu. Został także udoskonalony pod kątem wyglądu i użyteczności.
Edytor Pythona (Python Editor) rozszerza doświadczenie Pythona w Excelu (Python in Excel) poprzez dostarczenie większej przestrzeni edycji do pisania większych bloków kodu, a także funkcji produktywnych. Z poziomu Edytora możesz zobaczyć listę wszystkich komórek Pythona w swoim arkuszu. Każda komórka jest traktowana tak jak komórka kodu w notesie Jupyter. Wewnątrz panelu Edytora możesz edytować komórki i je uruchamiać. Wyniki mogą być wyświetlane natywnie w arkuszu Excela.
Edytowanie zdjęć z AI w aplikacji Zdjęcia na Windows 11
Integracja aplikacji Zdjęcia z Microsoft Designerem stała się jeszcze bliższa. Dzięki temu użytkownicy mogą edytować zdjęcia ze sztuczną inteligencją, nie opuszczając aplikacji (wcześniej edycja wymagała wejścia na stronę internetową Designera). Funkcjonalność zaczęła być wdrażana w Windows 11 Insider Preview.
Zdjęcia oferują nowy sposób edytowania i personalizowania obrazów, korzystając z mocy sztucznej inteligencji i aplikacji Microsoft Designer. Zostało poprawione doświadczenie użytkownika – od ładowania osobnej strony internetowej do w pełni zintegrowanego edytora Designer wewnątrz aplikacji Zdjęcia. AI inteligentnie wykryje obiekty na Twoim zdjęciu i pozwoli je usunąć, a także utworzyć piękny portret z rozmyciem tła, usunąć tło, podkręcić kolory, zastosować automatyczne kadrowanie czy wypróbować nowe funkcje tekstu i znaczników. Otrzymasz też dostęp do znanych i typowych funkcji edycji grafiki, takich jak filtry, dopasowania i wiele innych.
Pliki i foldery Androida w Eksploratorze na Windows 11 dostępne dla Insiderów
Do tej pory taki dostęp do telefonu był możliwy tylko po podpięciu go kablem USB do komputera, co nie jest specjalnie wygodne. Teraz można to robić bezprzewodowo – podobnie jak przy korzystaniu z aplikacji Twój telefon. Funkcjonalność zaczęła być wdrażana u Windows Insiderów we wszystkich kanałach.
Poprzez to nowe doświadczenie możemy bezprzewodowo przeglądać wszystkie foldery i pliki, wliczając w to multimedia, znajdujące się na telefonie z Androidem. Możesz je otwierać, kopiować pliki z telefonu na PC, kopiować pliki z PC na telefon, zmieniać ich nazwy, przenosić i usuwać.
Generatywna AI w wynikach wyszukiwania Bing
Generatywne wyszukiwanie w Bing trafiło już do niewielkiego odsetka użytkowników. Poprzez połączenie generatywnej AI oraz dużych i małych modeli językowych ze stroną wyników wyszukiwania to nowe doświadczenie tworzy wielowarstwową, dynamiczną odpowiedź na każde zapytanie użytkownika. To duży krok naprzód w kategorii tego, jak wyszukiwarka może (i jak z pewnością będzie) zachowywać się i wyglądać w epoce sztucznej inteligencji.
Na przykład gdy użytkownik zapyta, "co to jest spaghetti western?", Bing pokaże wygenerowane przez AI doświadczenie, które pozwoli zanurzyć się w ten fenomenalny podgatunek filmowy, wliczając w to jego historię i początki, najważniejsze przykłady i nie tylko. Informacje są łatwe do odczytania i zrozumienia, a linki prowadzące do źródeł pozwalają zagłębić się jeszcze dalej. Standardowe wyniki wyszukiwania nadal wyświetlają się przy tym na stronie wyników – tak jak zawsze.
Sklep Xbox 360 Store został zamknięty
Zgodnie z zapowiedzią z zeszłego roku sklep Xbox 360 Store i witryna Xbox 360 Marketplace zostały wyłączone 29 lipca. Był to ostatni dzień, by uzupełnić swoją cyfrową bibliotekę na konsoli Xbox 360. Od wtorku można już kupować gry tylko z nośników fizycznych (płyty CD i DVD).
Microsoft podkreśla, że tryb multiplayer w poprzednio pobranych grach oraz grach posiadanych na dysku pozostanie dostępny. Po zamknięciu sklepu nadal też można grać w gry na dyskach, a także ponownie pobierać kupione wcześniej gry.
Python w Excelu pozwala już uruchamiać kod lokalnie na PC
Niecały rok temu Microsoft zaprezentował Python w Excelu, integrację łączącą funkcje analityczne arkusza kalkulacyjnego i popularnego języka programowania w tym samym skoroszycie. Użytkownicy nie muszą niczego konfigurować, jako że obliczenia Pythona wykonywane są w Microsoft Cloud i wracają do Excela. Funkcjonalność wykorzystuje Anaconda Distribution, by uruchamiać Pythona w Azure. Teraz nie jest to już konieczne.
Do tej pory kod Pythona uruchamiał się na bezpiecznych serwerach w chmurze Microsoft Azure. Dzięki Anaconda Code użytkownicy Excela zyskują ekskluzywną możliwość uruchamiania kodu Pythona na ich lokalnych maszynach – bez polegania na zewnętrznych usługach przetwarzania – poinformował dostawca usługi.
Sierpień 2024
Nowy Outlook na Windows ogólnodostępny dla firm od 1 sierpnia
Nowy Outlook na Windows wystartował w wersji zapoznawczej w maju 2022 roku, a we wrześniu 2023 stał się ogólnodostępny do użytku osobistego. W lipcu Microsoft zapowiedział, że aplikacja, do tej pory w wersji Preview, w końcu wejdzie w kluczowy etap GA (General Availability) również dla klientów komercyjnych, począwszy od 1 sierpnia 2024 r.
Nowy Outlook pozostaje doświadczeniem dla chętnych ["opt-in experience"]. Prosimy, pamiętaj, że ta aktualizacja nie zmienia żadnych ustawień dla Twojej organizacji, nie przełączy automatycznie użytkowników z klasycznej wersji Outlooka na Windows ani nie wprowadzi żadnych przeszkadzających zmian. Microsoft zapewni 12-miesięczny okres powiadomień przed zainicjowaniem jakichkolwiek kroków migracyjnych prowadzonych przez Microsoft w zarządzanych środowiskach – czytamy w ogłoszeniu.
Microsoft 365 Backup i Backup Storage ogólnodostępne dla firm
Microsoft 365 został zaprojektowany tak, by zapewniać wysokie bezpieczeństwo, dostępność, odzyskiwanie po awarii i prywatność danych. Ponieważ liczba ataków ransomware i skala danych, których to dotyczy, rosną z roku na rok, część klientów poszukuje możliwości samodzielnego odzyskiwania danych w dłuższych okresach czasu. Okażą się w tym pomocne usługi Microsoft 365 Backup oraz Microsoft 365 Backup Storage – teraz ogólnodostępne dla firm.
Nowy Outlook na Windows również ogólnodostępny dla firm
Nowy Outlook na Windows debiutował w wersji zapoznawczej w maju 2022 roku, a we wrześniu 2023 stał się ogólnodostępny do użytku osobistego. Wejście w ten kluczowy etap GA dla klientów komercyjnych było zapowiadane na 1 sierpnia 2024 i tak też się stało. Od teraz nowa aplikacja ma pełne wsparcie Microsoftu, wliczając w to Assisted Support.
Microsoft przypomina, że wraz z tą aktualizacją nie zmieniają się żadne ustawienia w organizacjach klientów. Nowy Outlook nadal jest doświadczeniem wymagającym świadomego włączenia (opt-in experience) i możesz przejść na niego, kiedy będziesz gotowy/a. Dopiero minimum 12 miesięcy przed rozpoczęciem etapu opt-out oraz przed planowanym wyłączeniem klasycznego Outlooka zaczną być wysyłane powiadomienia.
Usuwanie tła wideo i tłumienie hałasu w Clipchamp
AI zdołała już wpłynąć na krajobraz technologiczny także z punktu widzenia zwykłego użytkownika – niekoniecznie profesjonalisty. Microsoft poinformował teraz o 2 nowych funkcjach edytora wideo Microsoft Clipchamp, opartych na sztucznej inteligencji: tłumienia hałasu i usuwania tła z obrazu.
Tłumienie hałasu, redukcja szumu czy "noise suppresion" to usuwanie z sygnału audio niechcianych częstotliwości, które przeszkadzają w odbiorze właściwych treści, np. mowy albo muzyki. Może to być buczenie albo szumy z nieuziemionego mikrofonu słabej jakości lub innych źródeł. Może to być również hałas na zatłoczonej ulicy, dzieci bawiące się w tle, a nawet silny wiatr. Teraz możesz usunąć te hałasy bezpośrednio w edytorze Clipchamp. Z kolei gdy wizualnie w tle dzieje się dużo, może to niepotrzebnie odciągać uwagę widzów od tego, co jest istotne. Microsoft Clipchamp pozwala Ci teraz usunąć tło z wideo paroma kliknięciami. Po prostu kliknij dowolny obraz prawym przyciskiem i wybierz opcję "Usuń tło".
Ulepsz swoje ankiety Forms dzięki sugestiom Copilota
Copilot dla Microsoft 365 osiągnął większe możliwości w Microsoft Forms. Teraz cyfrowy asystent AI będzie oferował dodatkowe sugestie, które pomogą Ci ulepszyć swoje ankiety i quizy. Staną się one bardziej atrakcyjne, łatwiejsze w wypełnieniu i lepiej skonfigurowane, co powinno prowadzić do lepszych efektów, takich jak większy współczynnik odpowiedzi i wyższa jakość treści.
Jak z tego korzystać? Zarówno w istniejących, jak i nowo utworzonych ankietach/quizach zobaczysz na górze banner, który przypomina o tym, że Copilot ma dla Ciebie sugestie. Możesz kliknąć "Zobacz", aby sprawdzić szczegóły. Copilot zaproponuje motywy wizualne, ustawienia i wiadomość zapraszającą do wypełnienia ankiety na podstawie jej treści.
Copilot z korporacyjną ochroną danych dla zalogowanych z Microsoft Entra
Microsoft zapowiedział kilka aktualizacji dla darmowej usługi Microsoft Copilot dla użytkowników logujących się na konto Microsoft Entra (dawniej Azure AD). Mają one wzmocnić bezpieczeństwo danych, prywatność i zgodność oraz uprościć doświadczenie użytkownika. Użytkownikom tych kont Microsoft Copilot będzie oferował korporacyjną ochronę danych (EDP) i przekierowywał ich do nowego, pozbawionego reklam interfejsu, zaprojektowanego do pracy i nauki.
Użytkownikom zalogowanym na konto Entra Microsoft Copilot będzie oferował ochronę danych klasy korporacyjnej (enterprise data protection) bez dodatkowych opłat. Oznacza to, że Twoje dane będą jeszcze mocniej chronione (także ich prywatność), zyskasz dostęp do kontrolek i zasad dotyczących Copilota, ochronę przed zagrożeniami AI, a także że Twoje dane nie będą używane do trenowania modeli bazowych (takich jak GPT-4).
Jeden Teams do użytku służbowego, osobistego i szkolnego
Microsoft Teams na stałe wszedł w repertuar narzędzi, których na co dzień używamy w pracy, a w przypadku wielu osób również w szkole i w domu. Do tej pory istniały dwie aplikacje Teams na Windows 11 – jedna do pracy lub edukacji, a druga do użytku osobistego. Microsoft ogłosił tymczasem, że ujednolicona aplikacja Teams jest już dostępna na Windows 11, Windows 10 i macOS.
W zaktualizowanym Teams zalogujesz się na wszystkich kontach – osobistym, służbowym i szkolnym. Aby dodać więcej kont lub przelogować się na inne konto, kliknij swój obraz profilu w prawym górnym rogu. Służbowe, edukacyjne i osobiste konta będą otwierać się w oddzielnych oknach obok siebie – z pojedynczej aplikacji Teams.
Microsoft Loop 2.0 z nowym UI już dostępny
Microsoft wypuścił nową wersję aplikacji Loop, opatrzoną numerem 2.0. Oprócz odświeżonego interfejsu użytkownika pojawiły się ułatwienia w dostępie do notatek ze spotkania, ulubionych, ostatnich i nie tylko.
Najważniejsze nowości to przycisk "Utwórz nowy", możliwość dodawania składników programu Loop, stron i pomysłów do obszaru roboczego bezpośrednio z elementu okruszka (breadcrumb) na górze, karta notatek ze spotkań Teams, łatwe przełączanie się między ulubionymi i ostatnimi obszarami roboczymi oraz karta "Ostatnie".
Panel sterowania zostaje. Microsoft go nie usunie... na razie
W lipcu pewne poruszenie wywołał komunikat Microsoftu na stronie pomocy technicznej, w którym czytaliśmy, że Panel sterowania jest w trakcie procesu wycofywania na rzecz aplikacji Ustawienia. Potraktowaliśmy to jako oficjalne potwierdzenie, że ten składnik systemu, towarzyszący mu ciągle od czasów Windows 1.0, zostanie ostatecznie usunięty. Tak się chyba jednak nie stanie.
Z opisu zniknął fragment o wycofywaniu Panelu sterowania, zastąpiony narracją o przenoszeniu niektórych ustawień. Może to faktycznie oznaczać, że decyzja była zbyt pochopna i Panel sterowania nigdzie się nie wybiera... albo może być też gładką korpomową, która ma na celu uspokojenie niezadowolonych użytkowników i zostawienie dla Microsoftu otwartej furtki, by dalej kawałek po kawałku demontować Panel sterowania, ale nie nazywając tego tak radykalnie.
Microsoft zamknął Flip i przeniósł jego funkcje do Teams dla Edukacji
Microsoft przejął Flip (dawniej Flipgrid) w 2018 roku jako narzędzie oferujące nauczycielom sposób na wysyłanie uczniom tematów poprzez wideo i tekst w układzie siatki w przeglądarce lub aplikacji mobilnej, zaś uczniowie mogli odpowiadać, wysyłając własne klipy. Po latach wydawca zapowiedział, że do 30 września 2024 r. wycofa witrynę internetową oraz aplikacje mobilne Flip.
Mimo że Flip/Flipgrid został wyłączony jako samodzielne aplikacje, to część jego funkcjonalności została dołączona do Microsoft Teams dla Edukacji. W rzeczywistości to jedynie kluczowe funkcje, w tym wysyłanie wiadomości wideo i zadań do uczniów oraz otrzymywanie od nich odpowiedzi poprzez kamerę Flip. Klasa w Teams będzie pełniła podobną rolę jak grupa Flip, a zadania wideo są podobne do tematów Flip. Dodatkowe funkcje, takie jak komentarze, mixtape'y i AR nie będą dostępne w Teams.
Wrzesień 2024
ActiveX domyślnie wyłączony w Office 2024 i Microsoft 365
Microsoft Office 2024 to tegoroczna wersja pakietu z wieczystą licencją. Oprócz nowych funkcji, zmian, ulepszeń i aktualizacji zabezpieczeń wydanie to zostanie też czegoś pozbawione. Zmiana ta dotknie użytkowników korzystających z dokumentów z obiektami ActiveX – przestarzałej biblioteki komponentów i kontrolek, wydanej przez Microsoft po raz pierwszy w 1996 roku.
Kontrolki ActiveX w Wordzie, Excelu, PowerPointcie i Visio będą domyślnie wyłączone. Zmiana została zaimplementowana w październiku wraz z wydaniem Office 2024. Z kolei w aplikacjach Microsoft 365 zacznie obowiązywać od kwietnia 2025 r. Microsoft zdaje sobie sprawę, że niektórym może to nastręczać trudności, dlatego nadal oferuje 3 metody, by w razie potrzeby włączyć obiekty ActiveX.
Microsoft Office 2024 trafił do sprzedaży
We wrześniu do przedsprzedaży trafiła właśnie nowa wersja wieczysta Office 2024, dostępna w edycji Home & Business. Jest to bezpośredni następca Microsoft Office 2021, wydanego 3 lata temu. Od tego czasu do pakietu Microsoft 365 zdążyło napłynąć wiele zmian i funkcji, z których część dołączono do nowej wersji wieczystej.
Pakiet Office 2024 Home & Business ESD to najnowsza wersja dobrze znanego pakietu narzędzi produktywnych. Nowa odsłona wprowadza do programów Word, Excel, PowerPoint, Outlook i OneNote nowe funkcje i usprawnienia, znane już użytkownikom Microsoft 365. Microsoft Office to znany od wielu lat, niezastąpiony zestaw aplikacji do pracy w domu, biurze i szkole. Edycja Home & Business dedykowana jest dla domu i firmy. Premiera już 1 października 2024.
O najważniejszych nowościach dowiesz się z naszego artykułu: Microsoft Office 2024 już dostępny w przedsprzedaży! Co nowego?
Najważniejsze zapowiedzi z Microsoft 365 Copilot: Wave 2
We wrześniu Microsoft poprowadził wydarzenie "Microsoft 365 Copilot: Wave 2", na którym omówił trochę innowacji związanych z Copilotem:
- Agenty Copilota w Copilot Studio stają się dostępne dla użytkowników Microsoft 365 Copilot
- Pojawiły się nowe funkcje Copilota w Wordzie, Excelu, Teams, Outlook, OneDrive i PowerPoint
- Wprowadzono Copilot Pages - dynamiczne kanwy do współpracy z AI
- Microsoft Copilot zyskał wzmocnioną ochronę danych
- Agenty Copilota wspomagają produktywność w Teams
Windows App ogólnodostępna na wszystkich głównych platformach
Parę miesięcy temu Microsoft zapowiedział na jesień premierę Windows App do zdalnego łączenia się z Windows z dowolnego urządzenia. We wrześniu apka stała się ogólnodostępna na Windows, macOS, iOS, iPadOS i przeglądarki internetowe (jedynie wersja na Androida pozostawała w wersji zapoznawczej). Windows App służy jako bezpieczna brama do łączenia się z Windowsem poprzez szereg usług.
Windows App zapewnia spójne, niezawodne doświadczenie na wszystkich urządzeniach, pozwalając łączyć się bezpiecznie z dowolnego miejsca. Nie potrzebujesz do tego wielu osobnych aplikacji, ponieważ wszystkie usługi – Windows 365, Azure Virtual Desktop, Remote PC, Remote Desktop Services, Microsoft Dev Box i nie tylko – są obsługiwane w pojedynczej, intuicyjnej apce, zarówno dla administratora, jak i użytkownika końcowego.
Dostęp do Outlooka wyłączony w starszych i zewnętrznych aplikacjach poczty
Zgodnie z zapowiedzią, od 16 września użytkownicy osobistych kont pocztowych Microsoftu (Outlook.com, Hotmail.com, Live.com) muszą przejść na nowoczesne metody uwierzytelniania (Modern Authentication) w swojej aplikacji poczty. Będzie to konieczne dla wszystkich użytkowników Outlooka. Przestało bowiem być wspierane Basic Auth – metoda, w której osoba dostarcza jedynie nazwę użytkownika i hasło, aby zalogować się na konto. Wymagane będzie korzystanie z aplikacji Outlook w przeglądarce albo aplikacji pocztowej obsługującej Modern Auth, takiej jak najnowsze wersje Outlook, Apple Mail czy Mozilla Thunderbird.
Windows będzie instalował aktualizacje zbiorcze w trakcie OOBE
Microsoft zapowiedział trochę zmian dotyczących wdrażania Windowsa na niektórych urządzeniach. Idea polega na pobieraniu i instalowaniu aktualizacji zbiorczych już na etapie OOBE (pierwszej konfiguracji systemu) na komputerach zarządzanych przez organizację, wdrażanych poprzez MDM. Po zebraniu mieszanych opinii i krytyki za brak jakiejkolwiek kontroli ze strony administratorów IT gigant zmienił nieco kierunek tych zmian.
Wstępny plan Microsoftu został przełożony do czasu, aż będzie on mógł zaoferować administratorom IT odpowiednie mechanizmy kontroli i zarządzania swoimi środowiskami.
Aplikacja mobilna Xbox Game Pass połączyła się z aplikacją Xbox
Aplikacja mobilna Xbox jest świetnym miejscem do łączenia się z ulubionymi grami i społecznością na telefonie i tablecie. We wrześniu doświadczenie mobilne Xboksa zostało uproszczone – do aplikacji Xbox zaczęła być przenoszona funkcjonalność z oddzielnej aplikacji Xbox Game Pass.
Październik 2024
Zakończenie wsparcia dla Surface Duo 2
Surface Duo 2 otrzymał swoją ostatnią aktualizację oprogramowania, kończąc cykl życia urządzenia. Microsoft zakończył wsparcie dla tego modelu, który nie zdobył popularności z powodu wad konstrukcyjnych i braku większych aktualizacji Androida. Surface Duo 2 dostał jedynie jedną aktualizację do Androida 12L, a wsparcie zakończyło się 21 października. Przyszłość Microsoftu w segmencie smartfonów pozostaje niepewna.
Nowe modele Xbox Series X i S trafiły do sprzedaży
Nowe modele konsol Xbox Series X i S, zaprezentowane w czerwcu, są już dostępne na rynku. Xbox Series X zyskał nową, tańszą wersję bez napędu optycznego, a Xbox Series S otrzymał model z 1TB pamięci. Oprócz tego dostępny jest Xbox Series X Galaxy Black Special Edition z 2TB dyskiem. Zmiany te koncentrują się na designie oraz zwiększonej pojemności, pozostawiając większość elementów sprzętowych bez większych modyfikacji.
Nowa aplikacja pozwala ominąć wymagania Windows 11 24H2
Minimalne wymagania Windows 11 sprawiają, że użytkownicy starszych urządzeń muszą nieraz kombinować, żeby zainstalować system, który następnie działa bez zarzutu. Istnieje na to kilka sposobów, a jednym z nich jest skorzystanie ze specjalnego skryptu, takiego jak Fido dla PowerShell.
Nowa aplikacja Flyby11 od niezależnego dewelopera to prosty patcher, który usuwa restrykcje, uniemożliwiające zainstalowanie Windows 11 (24H2) na nieobsługiwanym sprzęcie bez TPM 2.0, Secure Boot lub z niewspieranym procesorem. Pamiętajmy jednak, że z takich narzędzi korzystamy na własną odpowiedzialność.
Dowiedz się więcej z artykułu: Czym grozi instalacja Windows 11 na niewspieranym sprzęcie?
Super rozdzielczość i OCR w aplikacji Zdjęcia na Windows
Aplikacja Zdjęcia na Windows 11 i Windows 10 zyskuje nowe możliwości. Super rozdzielczość (Super resolution) korzysta z AI, aby powiększyć obrazy (upscaling AI) nawet 8-krotnie w stosunku do oryginalnego rozmiaru. Ta funkcjonalność korzysta z układu Neural Processing Unit (NPU) na Copilot+ PCs.
Do aplikacji Zdjęcia na Windows 11 i Windows 10 dotarła też obsługa Optical Character Recognition (OCR), czyli optycznego rozpoznawania znaków. Pozwala ona wydobyć ze zdjęcia tekst i skopiować go w edytowalnej formie. Aplikacja wykrywa tekst na obrazach niezależnie od tego, czy są to zrzuty ekranu, skany dokumentów czy zdjęcia notatek.
Zmienia się sposób otwierania plików Office na Androidzie i iOS
Microsoft poinformował, że wprowadza zmiany w domyślnym działaniu otwierania plików Word, Excel i PowerPoint w aplikacjach Outlook, OneDrive i Teams na Androidzie i iOS. Teraz domyślnie preferowane będą samodzielne aplikacje Word, Excel lub PowerPoint, a nie aplikacja mobilna Microsoft 365, która również może otwierać te pliki.
Edge pozwala zmienić kolory stron i wyświetlanie pasków przewijania
Microsoft Edge na Windows otrzymał 2 nowe ustawienia, które mogą poprawić doświadczenie przeglądania i dostępność stron internetowych: kolory strony i niestandardowe paski przewijania. Pierwsze z nich pozwala dobrać niestandardowy kolor tła i zawartości strony, a druga – wymusić wyświetlanie standardowego paska przewijania na stronach, które stosują inny pasek.
Przedłużone wsparcie Windows 10 po raz pierwszy dla konsumentów
W 2025 r. zakończy się wsparcie Windows 10. Jedną z opcji, aby je przedłużyć, jest program Extended Security Updates (ESU), po raz pierwszy dostępny dla konsumentów. Aby otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń przez kolejny rok po 25 października 2025, trzeba będzie jednak uiścić opłatę.
Po raz pierwszy w historii wprowadzamy program ESU również do użytku osobistego. Program ESU dla konsumentów będzie jednoroczną opcją dostępna w cenie 30 dolarów – zapowiedział Microsoft. Wdrożone PC będą dalej otrzymywać Krytyczne i Ważne aktualizacje zabezpieczeń dla Windows 10, jednakże nowe funkcje, poprawki błędów ani wsparcie techniczne od Microsoftu nie będą dłużej dostępne.
Listopad 2024
Nowe doświadczenie czatu i kanałów w Teams
Microsoft Teams otrzyma nowe doświadczenie czatu i kanałów. Główna zmiana podyktowana jest tym, że mogliśmy mieć trudności w ogarnięciu wielu konwersacji w różnych miejscach. Obejmuje ona połączenie czatu, zespołów i kanałów w jednym miejscu – zakładce Czat. Ta integracja czatu i kanałów z krytycznymi przepływami pracy ma ułatwić dostęp, selekcję i organizację rozmów.
Zmiany nie są obligatoryjna. Nadal możesz wybrać wyświetlanie czatu i kanałów oddzielnie (czyli tak jak przed tymi zmianami), wyświetlanie podglądu wiadomości lub wyświetlanie wszystkich kanałów na jednej liście. Nowe doświadczenie trafiła do publicznej wersji zapoznawczej Teams w listopadzie.
Copilot w Microsoft Edge z nowym interfejsem
Nowy interfejs Copilota w Edge (dawniej jako Bing Chat) zaczął być wdrażany u wszystkich niezależnie od kanału i wersji Windowsa. Użytkownicy chwalą jego stabilność i możliwość odczytywania tego, co znajduje się w karcie, w tym zawartości wideo YouTube. Brakuje jednak zasadniczej funkcji, jaką jest zakładka "Redagowanie". Może to być celowe, bowiem tę kartę oficjalnie usunięto już wcześniej z Edge for Business.
Nowy UI paska bocznego opiera się na przyjemnych, stonowanych kolorach, przyciskach z zaokrąglonymi rogami, możliwościach eksploracji bieżącej strony i rekomendacjach tematycznych – od trendów w nowoczesnym Feng Shui po porady, jak zwiększyć pewność siebie, czy propozycjach na maraton filmowy. Sam czat działa praktycznie tak samo, jak do tej pory, jednak różni się jego wygląd. My dostrzegamy tu zgodność z Fluent Illustration, czyli najnowszą iteracją Fluent Design System.
Generatywne wypełnianie i wymazywanie w Paint na Windows 11
Korzystasz z funkcji "Wypełnij z uwzględnieniem zawartości" w Photoshopie? Generatywne wypełnianie/wymazywanie są poziom wyżej. Obie funkcje wypełniają zaznaczony obszar w taki sposób, by pasował do otoczenia. Różnica polega na tym, że generatywna funkcjonalność – jak sama nazwa wskazuje – potrafi także tworzyć dodatkową zawartość w oparciu o opis podany przez użytkownika.
Generatywne wypełnianie to nowe, potężne narzędzie AI, które pomoże Ci wzbogacić zdjęcie lub grafikę o zawartość, którą sobie wyobrażasz. Wystarczy zaznaczyć obszar i podać opis tekstowy. Ta funkcja działa lokalnie na Copilot+ PCs. Generatywne wymazywanie działa już z kolei na wszystkich PC z Jedenastką i pomaga usunąć niechciane obiekty z warstw i wypełnić po nich miejsce, tak jakby tych obiektów nigdy tam nie było.
Redagowanie z AI w Notatniku na Windows 11
Notatnik w wersji 11.2410.15.0 oferuje możliwość przeredagowania tekstu z pomocą generatywnej AI. Możesz parafrazować tekst, dostosowywać ton i modyfikować długość treści w oparciu o swoje preferencje. Wygląda to bardzo podobnie jak Copilot w Word lub Microsoft Copilot w Edge, jednak ten ostatni niedawno został pozbawiony zakładki "Redagowanie".
Notatnik wygeneruje 3 nowe warianty zaznaczonego tekstu do wyboru. Wybierz jeden z nich, a jeśli chcesz dalej ulepszać wyniki, możesz zmodyfikować ustawienia redagowania. Opcje wydłużania lub skracania zawartości oraz zmiany tonu i formatu pozwalają Ci łatwo dostosować tekst do konkretnych celów. Niestety, funkcja nie jest jeszcze dostępna w Polsce.
Motywy Copilota w Outlooku - dynamiczne kompozycje generowane przez AI
Microsoft Outlook już do tej pory wspierał personalizację poprzez różne motywy. Dziś Microsoft ogłosił nowy sposób personalizacji klienta poczty: Motywy Copilota ("Themes by Copilot in Outlook"). Copilot będzie pomagał użytkownikom Outlooka w tworzeniu unikalnych i osobistych motywów napędzanych przez AI. Outlook wypuszcza dodatkowo nowe, niecopilotowe motywy, dzięki którym apka może stać się ładniejsza i bardziej przystępna.
Motywy mogą być inspirowane pogodą lub Twoją lokalizacją i zmieniać się co określony czas, np. co godzinę. Microsoft twierdzi, że nie ma dwóch takich samych motywów Copilota. Każdy z nich jest unikalny, dynamiczny i ekskluzywny dla Ciebie. Oprócz tematu i interwału odświeżania możesz także wybrać styl.
Windows Server 2025 oficjalnie wydany
1 listopada, czyli jeszcze na początku długiego weekendu, Windows Server 2025 stał się ogólnodostępny. Jest to również aktualne wydanie LTSC (long-term servicing channel). Przedłużone wsparcie dla Windows Server 2025 będzie świadczone przez prawie 9 lat, do 10 października 2034 r. Wsparcie podstawowe zakończy się natomiast 9 października 2029 r.
Nowy system serwerowy dostarcza ulepszenia zabezpieczeń i nowe możliwości chmury hybrydowej na wysoce wydajnej, zdolnej do obsługi AI platformie.
Paint 3D wycofany z Microsoft Store
Podczas gdy klasyczny Paint otrzymał drugie życie, jego potencjalny następca – Paint 3D – odchodzi w niepamięć. Aplikacja, która miała zdemokratyzować edycję grafiki 3D, okazała się mniej trafionym pomysłem, niż Microsoft sądził w czasach Creators Updates, czyli w 2017 roku. Zgodnie z zapowiedzią aplikacja została zdjęta z Microsoft Store. Po 4 listopada nie ma już możliwości jej pobrania z tego ostatniego oficjalnego kanału.
.NET 9 już ogólnodostępny. Co nowego?
.NET 9 to jak dotąd najwydajniejsza wersja .NET, zawierająca ponad 1000 zmian związanych z wydajnością w środowisku uruchomieniowym, obciążeniach i językach z efektywniejszymi algorytmami generującymi lepszy kod. Wraz z nim został wydany .NET Aspire 9, zestaw potężnych narzędzi, szablonów i pakietów do bezproblemowego rozwijania "obserwowalnych aplikacji gotowych na produkcję".
Jak wszystko w obecnych czasach, tak również .NET stawia mocno na AI. Twórcy współpracowali z działem Azure, OpenAI, LlamaIndex, Qdrant, Pinecone, Milvus, AutoGen, OllamaSharp, ONNX Runtime i wielu innymi, aby rozwijać .NET AI Ecosystem. Wydanie to zawiera również bloki konstrukcyjne AI (Microsoft.Extensions.AI i Microsoft.Extensions.VectorData), ulepszoną integrację z GitHub Copilot, sporo ulepszeń ASP.NET Core, Blazor, .NET MAUI, języków C#, F# i nie tylko.
To już ostatnia aktualizacja Windows Holographic dla HoloLens 2
W październiku Microsoft ogłosił zakończenie produkcji HoloLens 2. Klienci i partnerzy, którzy pragną jeszcze nabyć holograficzny komputer, powinni się pospieszyć, aby zdążyć przed wyczerpaniem zapasów. Podczas gdy na horyzoncie nie ma na razie następcy (plotki o HoloLens 3 nie otrzymały potwierdzenia), wydawca zakończył też aktualizacje systemu.
MSN wrócił z nowym logo, aby zastąpić Microsoft Start
W listopadzie użytkownicy Microsoft Edge zaczęli dostrzegać drobną zmianę na stronie nowej karty. Zamiast typowego logo "Microsoft Start" pojawiło się odświeżone logo MSN. Wygląda na to, że Microsoft powraca do starej, znanej marki, w którą tchnął nowe życie i której zamierza poświęcić więcej uwagi.
Regularnie przeglądamy nasze oferty, aby upewnić się, że dostarczamy najwyższą wartość dla klientów. W ramach tego procesu przeglądu unifikujemy nasze serwisy z contentem pod marką MSN, aby uprościć nasze doświadczenia. Zmiana ta nie będzie miała wpływu na funkcjonalność – ogłosił Microsoft.
Microsoft Ignite 2024 już za nami. Skrót najważniejszych zapowiedzi
W listopadzie odbyła się konferencja Ignite 2024. Oto najważniejsze tematy:
- Branding prezentacji PowerPointa z Copilotem: Dzięki paru aktualizacjom układów szablonów Copilot w PowerPoint może oferować adekwatne sugestie i szanować Twój wybór brandingu.
- Nowe, gotowe do użycia agenty Copilota w Microsoft 365: Te gotowe, dostępne od ręki agenty AI w Microsoft 365 Copilot stanowią dopełnienie tych już istniejących.
- Sporo nowości w Microsoft 365 Copilot na Ignite 2024: Microsoft zaprezentował nowe akcje Copilota oraz ulepszenia jego integracji z Teams, PowerPoint, Excelem, Outlookiem i OneNote, a także Copilot Pages.
- Nowa potężna funkcjonalność Azure AI Content Understanding: Ta potężna, multimodalna funkcjonalność w przełomowy sposób pozwoli firmom wydobywać wglądy z różnych rodzajów zawartości.
- Blokowanie scareware i bezpieczne wdrażanie haseł w Microsoft Edge: Microsoft ogłosił nowe funkcje bezpieczeństwa i zarządzania dla przeglądarki Edge - zarówno dla firm, jak i użytkowników.
- Microsoft Azure Local zastąpi Azure Stack HCI: Rozwiązanie pozwala uruchamiać kontenery, maszyny wirtualne i usługi Azure w rozproszonych lokalizacjach, zarządzając nimi centralnie w chmurze.
- SQL Server 2025 dostępny w publicznej wersji zapoznawczej. Co nowego: Nowy system do zarządzania bazą danych celuje w aplikacje AI zarówno w modelu on-premise, jak i w chmurze.
- Windows 365 Link - pierwsze urządzenie Cloud PC dla Windows 365: Windows 365 Link niweluje typowe problemy z wirtualizacją, takie jak słabe bezpieczeństwo, złożony proces logowania, niekompatybilność akcesoriów czy wysoka latencja.
- Nowe wizualne API AI dla deweloperów w Windows Copilot Runtime: Najnowsze API pomogą deweloperom integrować m.in. upscaling AI, segmentację obrazu, inteligentne wymazywanie obiektów czy generowanie opisów.
- Azure AI Foundry - zunifikowana platforma dla aplikacji AI: W erze sztucznej inteligencji deweloperzy łączą dane, modele, prompty, wektory i agenty, aby tworzyć konkurencyjne doświadczenia oparte na AI.
- Universal Print Anywhere - funkcja drukowania z dowolnego miejsca: W tym tygodniu Microsoft zapowiedział kolejne funkcje, dzięki którym Drukowanie uniwersalne stanie się - nomen omen - jeszcze bardziej uniwersalne.
- Microsoft wypuścił AI Shell do pracy z agentami AI w wierszu poleceń: AI Shell tworzy interaktywną powłokę, która może dokonywać interakcji z dużymi modelami językowymi (LLMs) i agentami AI w Windows i na macOS.
- Microsoft Translator Pro z obsługą tłumaczeń speech-to-speech: Samodzielna aplikacja zapewnia tłumaczenie mowy na mowę (speech-to-speech) konwersacji między pracownikami, użytkownikami lub klientami.
- Microsoft Places - platforma pracy zdalnej i hybrydowej już ogólnodostępna: Aplikacja pomaga lepiej koordynować miejscem pracy, modernizować biuro i optymalizować miejsce pracy pod kątem ciągle zmieniających się potrzeb.
- Quick Machine Recovery pomoże naprawić komputer z Windows, który się nie uruchamia: Quick Machine Recovery pozwoli adminom IT wdrażać zdalnie krytyczne poprawki i aktualizacje w systemach, które nie mogą poprawnie wykonać rozruchu.
- Windows Subsystem for Linux - ulepszona integracja z Intune i Entra ID: Zapewni to większą kontrolę administratorom IT oraz poprawione bezpieczeństwo przy uwierzytelnianiu i uzyskiwaniu dostępu do zasobów.
MSN Pogoda z odświeżoną stroną główną
Microsoft poinformował o zmianach na stronie głównej MSN Pogoda. Prognoza pogody na PC (wersja destkopowa) otrzymała świeży, nowoczesny design i rozszerzone doświadczenie użytkownika. Dzięki temu korzystanie z aplikacji jest intuicyjne, przyjemne i angażujące, kiedy otrzymujemy najdokładniejszą prognozę pogody na świecie.
Kluczowe aktualizacje obejmują nowoczesny styl designu i UX, umieszczenie całego doświadczenia na jednej stronie oraz nową sekcję "Szczegóły pogody" z pięknie zaprojektowanymi kartami przedstawiającymi aktualizacje parametrów pogodowych w czasie rzeczywistym.
Clipchamp i Microsoft Stream jako pojedyncze rozwiązanie wideo z nowymi funkcjami
Microsoft 365 ma w swojej ofercie dwie aplikacje/platformy wideo: Clipchamp, webowy edytor wideo, oraz Stream, platformę wideo dla przedsiębiorstw. Choć te produkty są kompletnie różne, Microsoft uznał, że warto by je było połączyć. Z tego względu powstanie nowe rozwiązanie pod wspólną marką Clipchamp, a cała oferta wideo Microsoftu otrzyma wiele aktualizacji.
Użytkownicy powinni spodziewać się zunifikowanej strony startowej Clipchamp i Stream, ulepszeń odtwarzania wideo, w tym możliwości udostępniania klipu z wewnątrz wideo, funkcji nagrywania ekranu oraz za pomocą kamery, nowego doświadczenia nagrywania w Teams i Outlook, tworzenia zestawów marki, tworzenia szablonów i nie tylko. Zmiany zaczęły być wprowadzane w grudniu.
Microsoft poprowadzi szkolenia z AI dla miliona Polaków
Microsoft ogłosił plan przeszkolenia miliona osób w zakresie sztucznej inteligencji do końca 2025 roku. To część szerszej inicjatywy, mającej na celu rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej. Dzięki nowemu programowi szkoleniowemu gigant chce wyposażyć Polaków w kompetencje cyfrowe niezbędne do pełnego wykorzystania potencjału AI w różnych sektorach gospodarki.
Microsoft udostępnił bezpłatne narzędzie edukacyjne AI Skills Navigator w języku polskim, które kieruje uczestników do kursów w obszarze sztucznej inteligencji na różnym poziomie zaawansowania. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na umiejętności z zakresu AI i ma przygotować milion osób na wyzwania przyszłości – pisze Microsoft Polska. Inicjatywa jest wspierana przez uniwersytety, organizacje pozarządowe oraz społeczności techniczne, co zapewnia dostęp do zasobów edukacyjnych. Platforma oferuje ponad 200 kursów z LinkedIn Learning, Microsoft Learn, GitHub oraz od innych partnerów.
Grudzień 2024
Copilot Vision - nowe narzędzie AI, które może czytać Twój ekran
W październiku Microsoft zapowiedział Copilot Vision, nową funkcjonalność, która wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby pomagać użytkownikom w wykonywaniu zadań, analizując zawartość na ekranie i dostarczając niezbędną pomoc. Po dwóch miesiącach usługa zaczęła być dostępna w wersji zapoznawczej.
Po włączeniu Copilot Vision "widzi" i rozumie to, co dzieje się na ekranie oraz jaki jest tego kontekst. Możesz zadawać Copilotowi pytania dotyczące np. otwartej strony internetowej, a asystent AI dostarczy dodatkowe informacje. Microsoft podkreśla, że Copilot Vision działa dopiero za zgodą użytkownika, nie gromadzi i nie przechowuje żadnych jego danych ani nie służy do trenowania modeli AI. Po zakończonej sesji usługa kasuje wszystkie dane. Copilot Vision udostępniono w wersji Preview tylko użytkownikom Copilot Pro w Stanach Zjednoczonych.
Microsoft wypuści najbardziej zaawansowany komputer kwantowy w 2025 r.
Microsoft jako jeden z pionierów w budowie komputerów kwantowych przez ostatnie lata zaliczał wzloty i upadki. Wygląda na to, że znów trwa dobra passa, jako że firma osiągnęła znaczące postępy, a jej prawdopodobnie najmocniejszy na świecie komputer kwantowy trafi do sprzedaży w 2025 roku. To właściwie pierwsza komercyjna oferta stabilnego komputera kwantowego.
Mowa tu raczej nie o pojedynczym urządzeniu, ale platformie obliczeniowej pod szyldem "quantum computing", czyli dosłownie przetwarzania lub obliczania kwantowego. Firma pisze też o potrzebie oddania hybrydowych systemów kwantowo-klasycznych w ręce globalnych innowatorów, którzy będą eksperymentować z aplikacjami w "rodzącej się erze komputeryzacji hybrydowej (hybrid computing era)".
Łatwe udostępnianie plików między iPhonem a Windows 10 i 11
Microsoft zaczął udostępniać funkcjonalność umożliwiającą łatwe udostępnianie plików z iPhona na Windows 10 oraz Windows 11 i odwrotnie. Wystarczy, że oba urządzenia zostaną połączone w aplikacjach Łącze z telefonem (dawniej jako "Twój telefon") na PC i Łącze do Windows na iPhonie – dokładnie tak, jak od dawna wygląda to na Androidzie.
Po wysłaniu pliku z iPhone'a na Windows otrzymasz powiadomienie w prawym dolnym rogu (jak na zrzucie ekranu powyżej). Możesz w nim zadecydować, czy otworzyć plik od razu, czy otworzyć zawierający go folder. Jak wspomniano na liście wymagań, funkcja trafiła do Windows Insiderów. Nie wiemy jeszcze, kiedy przejdzie do publicznych wersji Windows 10 i 11.
Xbox Cloud Gaming pozwala streamować własne gry
Po miesiącach zapowiedzi Microsoft w końcu wypuścił funkcję "Stream your own game" ("Strumieniowo przesyłaj własną grę") umożliwiającą granie strumieniowe we własne, zakupione tytuły w Xbox Game Pass Ultimate. Na tym etapie możliwość jest zarezerwowana dla Xbox Insiderów. Streaming jest możliwy na TV oraz poprzez przeglądarkę internetową, np. na telefonie, tablecie albo PC.
Usługa pozwala kupować i strumieniowo przesyłać (czyli grać w chmurze) wybrane gry. Jest ona dostępna we wszystkich 28 krajach, w których działa Xbox Cloud Gaming (Beta), a więc również w Polsce. Funkcja stała się dostępna dla Xbox Insiderów, którzy mogą zapoznać się z nią na konsolach Xbox Series X|S i Xbox One. Pełna dostępność ma nastąpić w 2025 roku.
Napisy i tłumaczenia na żywo – lokalnie w Windows 11
Ostatnia aktualizacja zapoznawcza Jedenastki w tym roku wprowadziła szerszą dostępność napisów i tłumaczeń na żywo dla Copilot+ PCs z procesorami Intel i AMD (już nie tylko Snapdragon). To funkcja AI działająca lokalnie, która wykorzystuje procesor NPU znajdujący się na tych urządzeniach. Więcej na ten temat w artykule: Napisy i tłumaczenia na żywo w Windows 11 (build 26120.2705 w Dev Channel).
Nadchodzą duże zmiany w aplikacjach Microsoft 365 i Copilot na Windows
Microsoft zapowiedział dużą aktualizację UI aplikacji Microsoft 365 oraz zmianę nazwy, ikony i adresu URL aplikacji Copilot. Te zmiany mają wejść w życie w połowie stycznia 2025 r. Ich powodem jest m.in. "lepsze wspieranie przyszłych doświadczeń AI". Sprawdzamy, co dokładnie się zmieni.
Zaczynamy od aktualizacji interfejsu aplikacji Microsoft 365. Najważniejsze zmiany:
- Aplikacja Microsoft 365 nie będzie już mieć górnego nagłówka. Zamiast tego narzędzia, takie jak profil użytkownika, ustawienia i feedback, zostaną przeniesione na dół lewego paska narzędzi. Przycisk feedbacku będzie dostępny w sekcji "Ustawienia i nie tylko" – również w tym miejscu.
- Pole wyszukiwania będzie pokazywane na stronie głównej, aby umożliwić odnajdywanie zawartości w plikach wszystkich rodzajów i we wszystkich lokalizacjach użytkownika. Samo doświadczenie wyszukiwania nie ulega zmianie, jedynie umieszczenie funkcji.
- Wszystkie aplikacje na lewym pasku narzędzi zostaną wyrównane do góry, a funkcje mocno oparte na AI, takie jak Microsoft 365 Copilot Chat i Copilot Pages, będą prezentowane razem.
- Logo organizacji, wcześniej wyświetlane w górnym nagłówku przy korzystaniu z motywu organizacji, nie będzie już widoczne w aplikacji. Nie dotyczy to innych aplikacji M365, w których logo organizacji pozostanie widoczne w nagłówku.
- Przycisk "Wstecz" w aplikacji Microsoft 365 Copilot nie będzie dostępny. Nadal będzie można korzystać z lewego AppBar do nawigacji między stronami.
- Funkcja "Mój dzień" zostanie usunięta z aplikacji. Zniknie też przycisk otwierania kalendarza i To Do z aplikacji Microsoft 365 Copilot. Nie dotyczy to innych aplikacji M365, w których funkcja "Mój dzień" nadal jest dostępna.
- Funkcja "Pomóż mi utworzyć" zostanie wycofana z aplikacji Microsoft 365 Copilot.
Microsoft zapowiedział też zmiany dotyczące aplikacji Copilot:
Aktualizacja | Dzisiaj | W połowie stycznia 2025 |
---|---|---|
Nazwa produktu | Microsoft Copilot (dla użytkowników konta Microsoft Entra) | Microsoft 365 Copilot Chat |
URL produktu | Microsoft.com/copilot | M365Copilot.com |
Nazwa aplikacji | Microsoft 365 | Microsoft 365 Copilot |
Ikona aplikacji |
Kreator Obrazów Bing z obsługą najnowszej wersji DALL-E 3
Bing Image Creator zaczął korzystać z najnowszego modelu DALL-E 3 o nazwie PR16, co pozwala użytkownikom generować obrazy dwa razy szybciej oraz w wyższej jakości niż wcześniej. Wprowadzono też możliwość tworzenia obrazów bezpośrednio na pasku wyszukiwania Bing, a nawet na pasku adresu przeglądarki Edge (wymagane jest wówczas ustawienie Bing jako domyślnego silnika wyszukiwania).
Zmiany zobaczymy też na stronie Bing.com/create, która zaliczyła odświeżenie designu z bardziej minimalistycznym podejściem i łatwiejszą nawigacją. Ten nowy układ ma ułatwić skupienie się na tym, co istotne, czyli na tworzeniu pięknych obrazów bez wysiłku. Aplikacja internetowa pozwala też teraz przełączać się między jasnym a ciemnym motywem. Wkrótce ta odświeżona wersja zawita też na ekrany smartfonów. Kreator Obrazów Bing ułatwia też teraz udostępnianie grafik. Został on wyposażony w nowe przyciski, dzięki którym za pomocą kilku kliknięć łatwo udostępnisz obrazy na Facebooku, WhatsAppie i Instagramie.
Dodawanie obrazów do promptów Copilota w Word i PowerPoint
Jeden obraz może być wart więcej niż tysiąc słów, dlatego jeśli masz dane lub inną zawartość w formie graficznej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przesłać je Copilotowi. Nie musisz wtedy tracić czasu na opisywanie wszystkiego słownie. Asystent AI może ponadto lepiej zrozumieć kontekst Twojego zapytania. Obrazy mogą również prowadzić do bardziej precyzyjnych rekomendacji, lepszego zrozumienia lub identyfikacji koncepcji wizualnej i nie tylko. Możesz zadawać Copilotowi pytania o zdjęcie, obraz czy zrzut ekranu, wydobywać tekst z obrazu (OCR), identyfikować kluczowe informacje z wykresu lub tabeli, tłumaczyć informacje z obrazu, prosić o sugestie, jak poprawić zawartość, czy o wygenerowanie tekstu alternatywnego.
Podsumowanie roku 2024 w Microsoft Edge. Sprawdź statystyki!
Na zakończenie roku Microsoft opublikował statystyki dotyczące przeglądarki Edge:
- W tym roku użytkownicy Edge odbyli ponad 10 miliardów rozmów na czacie z Copilotem.
- Użytkownicy ci przeczytali ponad 800 milionów artykułów, historii i aktualizacji na witrynie MSN.
- Edge zablokował ponad 1,4 miliarda ataków phishingowych oraz przypadków złośliwego oprogramowania i scamu dzięki swoim wbudowanym zabezpieczeniom.
- Edge pomógł ochronić ponad 7,3 miliarda haseł każdego miesiąca dzięki funkcji Monitor haseł.
- Karty uśpione pomogły zaoszczędzić ponad 7 bilionów megabajtów.
- Edge Mobile pomógł zablokować ponad 1,8 biliona modułów śledzących.
- Użytkownicy Edge udostępnili ponad 46 milionów wiadomości i plików na różne urządzenia za pomocą Drop.
- Edge przetłumaczył ponad 38 bilionów znaków poprzez funkcję Tłumaczenie.
- Funkcje zakupowe w Edge pozwoliły użytkownikom zaoszczędzić średnio 400 dolarów.
- Bing osiągnął (utrzymał) 140 milionów aktywnych użytkowników dziennie.
Wszystkie funkcje wycofane z Windows 10 i 11 w 2024 roku
Podobnie jak rok temu, tak również teraz mamy dla Was listę wszystkich wycofanych i/lub usuniętych funkcji oraz składników systemów Windows 10 i Windows 11. W tym roku przyszło nam się pożegnać z:
- Windows Subsystem for Android - marzec 2024
- Test Base – marzec 2024
- 1024-bitowe klucze RSA dla TLS – marzec 2024
- Niebezpieczne API związane z hasłami – marzec 2024
- Microsoft Defender Application Guard – kwiecień 2024
- Driver Verifier GUI – maj 2024
- NTLM – czerwiec 2024
- DirectAccess – czerwiec 2024
- Adobe Type 1 Fonts – sierpień 2024
- Starsze usługi DRM – wrzesień 2024
- Paint 3D – listopad 2024
- Sugerowane akcje – grudzień 2024
Sprawdź szczegóły w artykule: Wszystkie funkcje wycofane z Windows 10 i 11 w 2024 roku.
Pisaliśmy również o wszystkich urządzeniach Microsoftu uśmierconych w tym roku.
Źródło: opracowanie własne