W zeszłym tygodniu poruszenie wywołał komunikat Microsoftu na stronie pomocy technicznej, w którym czytaliśmy, że Panel sterowania jest w trakcie procesu wycofywania na rzecz aplikacji Ustawienia. Potraktowaliśmy to jako oficjalne potwierdzenie, że ten składnik systemu, towarzyszący mu ciągle od czasów Windows 1.0, zostanie ostatecznie usunięty. Tak się chyba jednak nie stanie.
Pierwsze raporty o planowanym wycofaniu Panelu sterowania pochodzą z 2011 r., kiedy wyciekły zrzut ekranu Windows 8 sugerował, że Microsoft zastąpi Panel sterowania przez "Ustawienia PC". Ustawienia zostały zaprojektowane w sposób przyjazny dla ekranów dotykowych, podczas gdy Panel sterowania ciągle pozostaje w niezmienionej formie – podręcznikowo wręcz desktopowej, rozbudowanej i zadowalającej power userów. Z kolei w 2015 r. Brandon LeBlanc z Microsoft napisał, że Ustawienia w końcu zastąpią Panel sterowania. Przez kolejne lata obserwowaliśmy postępujące ubywanie funkcji Panelu sterowania i przybywanie ich w Ustawieniach.
Gdy parę dni temu Microsoft poinformował, że Panel sterowania jest w trakcie wycofywania, wywołało to oburzenie wielu użytkowników systemu Windows, którzy cenią jego stopień zaawansowania, wszechstronność i kontrolę. Ktoś, kto tworzył stronę pomocy technicznej, prawdopodobnie się trochę zapędził, bo już po paru dniach narracja została zmieniona i teraz brzmi bardziej ostrożnie:
Panel sterowania to funkcjonalność, która jest częścią systemu Windows od długiego czasu. Zapewnia on scentralizowane miejsce do przeglądania i manipulowania systemowymi ustawieniami oraz kontrolkami. Poprzez serię apletów możesz dostosować różne opcje od daty i godziny systemowych po ustawienia sprzętu, konfiguracje sieci i wiele innych. Wiele tych ustawień w Panelu sterowania jest w trakcie procesu migracji do aplikacji Ustawienia, która oferuje nowoczesne i uproszczone doświadczenie.
Porada: podczas gdy Panel sterowania nadal istnieje z przyczyn kompatybilności i aby zapewniać dostęp do niektórych ustawień, które nie zostały jeszcze migrowane, zachęcamy Cię do korzystania z aplikacji Ustawienia, kiedy tylko jest to możliwe.
Z opisu zniknął fragment o wycofywaniu Panelu sterowania, zastąpiony narracją o przenoszeniu niektórych ustawień. Może to faktycznie oznaczać, że decyzja była zbyt pochopna i Panel sterowania nigdzie się nie wybiera... albo może być też gładką korpomową, która ma na celu uspokojenie niezadowolonych użytkowników i zostawienie dla Microsoftu otwartej furtki, by dalej kawałek po kawałku demontować Panel sterowania, ale nie nazywając tego tak radykalnie.
Na razie wydaje się pewne, że sam w sobie Panel sterowania zostanie z nami jeszcze przez długi czas, a Microsoft unika jednoznacznych deklaracji na ten temat.