OpenAI pochwaliło się nowym zastrzykiem gotówki, który otrzymało w ramach największej jak do tej pory prywatnej rundzie finansowania. Przekracza ona to, ile wstępnie w startup zainwestował Microsoft. Twórcom sztucznej inteligencji ma to umożliwić dalsze prace nad AGI. OpenAI chwali się też liczbą aktywnych użytkowników.
Japońskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne SoftBank Group wyceniło OpenAI na 300 miliardów dolarów. To największy kontrybutor tej rundy finansowania, który wyłożył 75% z 10 mld dolarów. Pozostałe 30 miliardów OpenAI otrzyma warunkowo, jeżeli przejdzie na model for-profit przed końcem tego roku. Najprawdopodobniej tak właśnie się to stanie, biorąc pod uwagę wcześniejsze doniesienia i cytowany niżej komunikat OpenAI.
Dziś ogłąszamy nowe finansowanie — 40 mld dolarów przy wycenie post-money na poziomie 300 mld dolarów, co umożliwia nam przesunąć granice w badaniach nad AI jeszcze dalej, skalować naszą infrastrukturę obliczeniową i dostarczać coraz potężniejsze narzędzia dla 500 mln ludzi, którzy korzystają z ChatGPT każdego tygodnia.
Jesteśmy podekscytowani, pracując w partnerstwie z SoftBank Group - niewiele firm rozumie, jak skalować transformacyjną technologię, tak jak my to robimy. Ich wsparcie pomoże nad dalej budować systemy AI, które napędzają odkrycia naukowe, umożliwiają spersonalizowaną edukację, rozszerzają ludzką kreatywność i torują drogę do AGI, która przynosi korzyści całej ludzkości.
- OpenAI
Co ciekawe, OpenAI pisze o skalowaniu infrastruktury obliczeniowej. Brzmi to z pozoru dobrze, ale część badaczy uważa, że dalsze skalowanie obecnych rozwiązań nie wystarczy do osiągnięcia AGI. Można to porównać do dolewania coraz większych ilości paliwa do samochodu, który szybciej już nie pojedzie - trzeba zmienić silnik i podzespoły. Rozwój sztucznej inteligencji nie postępuje już tak szybko jak choćby 2-3 lata temu. Firmy potrzebują nowych technologii i metodologii, a nie skalowania tych istniejących.
500 milionów aktywnych użytkowników ChauGPT to spory sukces OpenAI. Ta liczba wzrosła najpewniej po ostatnich aktualizacjach, szczególnie po wprowadzeniu generatora obrazów GPT-4o, który słynie z kontrowersyjnych przeróbek zdjęć w stylu Studia Ghibli, ale też dużo większej dokładności niż poprzednie modele.
Mimo całej tej popularności OpenAI nadal nie jest rentowne. Firma projektuje 12,7 mld USD przychodów w tym roku (w porównaniu z 3,7 mld USD w 2024). Przedsiębiorstwo stanie się dochodowe najpewniej dopiero po 2029 roku, gdy według prognoz będzie osiągać 125 mld USD rocznych przychodów. Ogromne inwestycje, takie jak Project Stargate, mają mu w tym pomóc.