Zbliżając się do końca roku, jak zwykle przygotowaliśmy dla Was jego podsumowanie. 2023 rok był ekscytujący z wielu względów. Przede wszystkim mocno rozwinęła i upowszechniła się sztuczna inteligencja. Nie tylko działa ona na zapleczu, ale jest dostępna na wyciągnięcie ręki praktycznie dla każdego – w wyszukiwarce i przeglądarce internetowej, systemie operacyjnym i aplikacjach produktywnych.
Oprócz udostępnienia kilku ważnych produktów AI w tym roku Microsoft wypuścił też sporo nowych funkcji oraz ulepszeń Windows 10 i Windows 11, aplikacji Microsoft 365, a także parę nowych usług i aplikacji. Niektóre starsze produkty zakończyły cykl życia i zostały wycofane, jeszcze inne – mocno odświeżone. Jak dokładnie wyglądał ten rok? Sprawdź nasze podsumowanie, w którym miesiąc po miesiącu przypominamy najciekawsze wydarzenia!
Spis treści
- Styczeń 2023
- Luty 2023
- Marzec 2023
- Kwiecień 2023
- Maj 2023
- Czerwiec 2023
- Lipiec 2023
- Sierpień 2023
- Wrzesień 2023
- Październik 2023
- Listopad 2023
- Grudzień 2023
Styczeń 2023
Microsoft 365 Basic - tańszy plan dla użytkowników domowych
Microsoft 365 Basic (nie mylić z Microsoft 365 Business Basic) to oferta ogłoszona w styczniu, która zastąpiła opcję 100GB, którą klienci OneDrive mogli wykupić za tę samą cenę (5,99 zł miesięcznie lub 59,99 zł rocznie). Plan został uruchomiony 30 stycznia, automatycznie obejmując wszystkich klientów OneDrive, którzy wcześniej mieli wykupione 100GB przestrzeni w chmurze.
Główną różnicą między Microsoft 365 Basic a Microsoft 365 Personal jest dostęp do stacjonarnych, desktopowych aplikacji Office. Użytkownicy planu Basic nie będą mogli ich pobierać i instalować, a jedynie będą mogli korzystać z wersji webowych i mobilnych.
Microsoft zakończył wsparcie dla dla Windows 7 i Windows 8.1
Wiekopomna chwila nadeszła i 10 stycznia był ostatnim dniem wsparcia dla Windows 7 (ESU) i 8.1. Nieprzypadkowo był to drugi wtorek miesiąca. Oba systemy dostały finalne aktualizacje w ramach Patch Tuesday. Co się w nich znalazło? Jeśli liczyliście na jakieś spektakularne, pożegnalne bonusy, to niestety — nic takiego nie miało miejsca. Oba systemy zostały odesłane na emeryturę z dosyć skromnymi pakietami ostatnich poprawek.
Windows 7 przez ostatnie 3 lata otrzymywał płatne aktualizacje zabezpieczeń dla zainteresowanych firm (ESU). 10 stycznia był ostatnim dniem tego programu. Windows 8.1, wprowadzony 17 października 2013 roku, po zakończeniu wsparcia podstawowego pozostawał przy wsparciu rozszerzonym — również do tego dnia. Oba systemy nie mają już wsparcia Microsoftu, co oznacza, że użytkownicy nie będą mogli liczyć na pomoc techniczną ani żadne poprawki i łatki.
Część funkcji Teams tylko w wersji Premium
Do niedawna właściwie wszystkie funkcje opracowywane dla Teams trafiały do Teams — aplikacji zintegrowanej z pakietem Microsoft 365 i dostępnej bez dodatkowych opłat. Po ogłoszeniu dodatkowo płatnego planu Teams Premium okazało się, że przejmie on część istniejących już funkcji podstawowej wersji:
- Tłumaczone napisy na żywo.
- Znaczniki osi czasu w nagraniach spotkań, gdy uczestnik opuścił lub dołączył do spotkania.
- Niestandardowe scenerie organizacji dla Trybu wspólnego.
- Wirtualne spotkania: powiadomienia SMS.
- Wirtualne spotkania: analityka firmowa w centrum administratora Teams.
- Wirtualne spotkania: widok zaplanowanej kolejki.
Po wejściu Teams Premium w ogólną dostępność firmy miały jeszcze 30-dniowy okres, w którym będą mogły korzystać z wyżej wymienionych funkcji. Po tym czasie znalazły się one za paywallem o nazwie Teams Premium.
Widok kart w Notatniku
Obsługa kart pojawiła się po raz pierwszy w aktualizacji Notatnika (wersja 11.2212.33.0) dla Windows 11 Insiderów w Dev Channel. Pozwala ona tworzyć, zarządzać i organizować wiele plików w jednym oknie Notatnika. Obsługiwane jest również przeciąganie karty poza bieżące okno, aby otworzyć plik w nowym oknie Notatnika. Ustawienia aplikacji pozwalają ustalić, czy pliki mają domyślnie otwierać się w nowych kartach, czy w nowych oknach.
W aktualizacji znalazły się też ulepszenia zarządzania niezapisanymi plikami, takie jak automatyczne generowanie nazwy pliku/karty w oparciu o zawartość oraz odświeżony wskaźnik zmian.
Office Insider to teraz Microsoft 365 Insider
Office 365 zmienił nazwę na Microsoft 365 już ponad 3 lata temu, zaś pod koniec 2022 roku aplikacja Office również otrzymała taką nazwę. Do tego rebrandingu dołączył w styczniu również program Office Insider, który na wzór Windows Insidera zapewnia wcześniejszy dostęp do nowych funkcji pakietu.
Aby skończyć z tym mieszaniem nazw, Microsoft postanowił przemianować program testów na "Microsoft 365 Insider". Zasadniczo poza nazwą w programie nic się nie zmienia. Kanały, takie jak Beta Channel, Current Channel (Preview), Current Channel i Monthly Enterprise Channel pozostają takie same. Zmianie uległa jedynie główna nazwa programu.
Microsoft zakończył sprzedaż Windows 10 w tym miesiącu
Gdy wydany został system Windows 11 — także jako darmowa aktualizacja dla Windows 10 — Dziesiątka przestała być traktowana priorytetowo. OS będzie co prawda wspierany jeszcze do października 2025 r., niemniej jednak Microsoft zadecydował o zakończeniu jego sprzedaży w Microsoft Store, a także o wyłączeniu możliwości jego pobierania. A co z innymi sklepami?
31 stycznia 2023 r. będzie ostatnim dniem możliwości pobrania Windows 10. System Windows 10 nadal pozostanie wspierany przez aktualizacje zabezpieczeń, które pomagają chronić komputer przed wirusami, oprogramowaniem szpiegującym i innym złośliwym oprogramowaniem do 14 października 2025 r.
— Microsoft
Komunikat o powyższej treści pojawia się w Microsoft Store na stronach z możliwością zakupu licencji Windows 10. Mimo że sprzedaż zakończy się w sklepie Microsoftu, to nie znaczy to, że Dziesiątki nie będzie można kupić już w ogóle. System nadal będzie do kupienia u zewnętrznych sprzedawców, w tym partnerów Microsoft, takich jak Sklep CentrumXP, który oferuje Windows 10 w edycjach Home i Pro.
Koniec aktualizacji z poprawkami dla starszych wersji Windows 10
Microsoft poinformował w styczniu, że od kwietnia tego roku nie będzie dłużej udostępniał opcjonalnych, niezwiązanych z bezpieczeństwem, zapoznawczych wydań wspieranych edycji Windows 10 w wersji 20H2 i Windows 10 w wersji 21H2. Jedynie zbiorcze, miesięczne aktualizacje zabezpieczeń (znane jako wydanie "B" lub Update Tuesday) będą dostarczane dla tych wersji. Windows 10 w wersji 22H2 będzie nadal otrzymywał wydania bezpieczeństwa oraz opcjonalne.
Zgodnie z oficjalną dokumentacją October 2020 Update (20H2) przestał być powszechnie wspierany 10 maja 2022 roku (edycje Enterprise, Education i IoT Enterprise miały wsparcie do 9 maja 2023), natomiast November 2021 Update (21H2) zakończył cykl życia 13 czerwca 2023 roku (a w edycjach Enterprise, Education i IoT Enterprise zakończy się on 11 czerwca 2024).
Najciekawsze aktualizacje Windows ze stycznia
- Windows 11 build 25281 w Dev Channel: otrzymał m.in. ulepszenia wizualne Windows Spotlight i odświeżoną stronę "Grafika" w Ustawieniach. To jednak nie wszystko. Poza zmianami z oficjalnego changeloga użytkownicy znaleźli też dwie ukryte — naszym zdaniem równie ciekawe! To przeprojektowane menu miksera głośności oraz okienko wprowadzania kodu aktywacji.
- Windows 11 build 25281 w Dev Channel: Tym razem wśród nowości znajdziemy ulepszenia Windows Spotlight oraz przeprojektowaną, bardziej nowoczesną stronę "Grafika" w Ustawieniach. Pojawiło się też trochę poprawek i ukrytych nowości nieuwzględnionych w oficjalnym changelogu.
Sprawdź również artykuł:
Luty 2023
Sztuczna inteligencja wkroczyła do Bing i Edge
ChatGPT to bez wątpienia najgorętsza technologia ostatnich miesięcy, a plotki o tym, że Microsoft — jako główny inwestor OpenAI — zamierza umieścić ją w Bing, zyskały właśnie mocne potwierdzenie. Konwersacyjna sztuczna inteligencja wzbogaci doświadczenie wyszukiwania, dzięki czemu Bing mocno wyróżni się na tle Google i innych wyszukiwarek – pisaliśmy na początku lutego, gdy technologia ta, wówczas jeszcze bez nazwy, trafiła do pierwszych testerów. Jako "Czat Bing", a później "Copilot" stała się znana nieco później.
Microsoft prowadził konferencję prasową, na której pokazał nowe możliwości AI w wyszukiwarce Bing i przeglądarce Edge. Zarówno nowy Bing, jak i Microsoft Edge opierają się na nowym modelu AI o nazwie Prometheus, zbudowanym z pomocą OpenAI. Korzysta on z tej samej technologii, co bot konwersacyjny ChatGPT, ale jest potężniejszy i lepiej zoptymalizowany pod kątem wyszukiwania, a także ma dostęp do aktualnych danych. Integracja była początkowo dostępna dla użytkowników w wersji zapoznawczej — na liście oczekujących jest było ponad milion osób.
2023 zostanie zapamiętany jako moment, w którym zaczęliśmy wykorzystywać moc AI w codziennym życiu, osiągając więcej, niż sądziliśmy, że jest możliwe! Dowiedz się więcej z naszego artykułu: Podsumowanie roku 2023 w Microsoft Edge
Tłumaczenie rozmów głosem użytkownika w Skype 8.93
Skype w swoim publicznym wydaniu zaliczył aktualizację do wersji 8.93. Wśród nowości znajdziemy m.in. niezwykłą funkcjonalność Skype TruVoice, a także łatwiejsze zarządzanie ustawieniami ID rozmówcy, możliwości personalizacji kolorystycznej, uniwersalnego tłumacza, poprawki błędów i nie tylko.
Z fazy zapoznawczej (Preview) wyszła funkcjonalność znana jako TruVoice. Jak wyjaśniał wcześniej Microsoft, Oznacza to, że możesz prowadzić konwersację z kimś, kto mówi w innym języku, a tłumaczenie będzie odbywać się automatycznie, na żywo, tak jak to wygląda w rozmowie. Tłumaczenia głosowe wykorzystywały dotąd wbudowane głosy, a teraz użytkownik może ustawić własny głos, aby mówił on w innym języku. Skype użyje AI, aby stworzyć próbki głosu i dostosować tłumaczenie, by brzmiało jak Ty.
Chrome i Edge zaczęły wymagać minimum Windows 10
Nowy cykl wydawniczy Google Chrome rozpoczął się w lutym. Chrome 110, wydany 7 lutego, zakończył erę Chrome'a na Windows 7, 8, 8.1, Server 2012 i Server 2012 R2. Oznacza to, że począwszy od tego wydania, na aktualizacje mogą liczyć tylko urządzenia z Windows 10 i Windows 11.
Wydany w lutym Microsoft Edge 110 również jest pierwszą wersją w Stable Channel, niedostępną już na Windows 7 ani Windows 8.1.
Internet Explorer 11 został usunięty z Windows 10
14 lutego 2023 roku to dzień, w którym Internet Explorer po prawie 28 latach został całkowicie wycofany z systemu Windows i zastąpiony przez Microsoft Edge — a przynajmniej tam, gdzie występuje IE11 i Edge, czyli na Windows 10. Internet Explorer ostatecznie utracił wsparcie 15 czerwca 2022 r. i od tamtej pory nie dostaje żadnych aktualizacji. Nie był to jednak zupełny koniec, jako że dotychczasowe instancje przeglądarki wciąż mogły działać — aż do wtorku. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią:
Niewspierana aplikacja desktopowa Internet Explorer 11 (IE11) zostanie według planu trwale wyłączona na urządzeniach z niektórymi wersjami Windows 10 w dniu 14 lutego 2023 roku poprzez aktualizację Microsoft Edge, a nie systemu Windows, jak było to wcześniej komunikowane. Wszystkie pozostałe urządzenia, które nie zostały jeszcze przekierowane z IE11 do Microsoft Edge, mają zaplanowane przekierowanie poprzez aktualizację Microsoft Edge zaplanowaną na 14 lutego 2023 r.
Warto podkreślić, że nie dotyczy to starszych wersji Windows, na których nadal można korzystać z Internet Explorera, oczywiście pozbawionego już dawno wsparcia.
Podział okna w Microsoft Edge
W styczniu Microsoft zaczął testy nowej funkcji swojej przeglądarki o nazwie "Podziel okno". Początkowo dostępna tylko dla Edge Insiderów, trafiła w lutym do Edge 110 w Stable Channel. Umożliwia ona podzielenie okna na dwie części, aby w każdej z nich przeglądać niezależnie inne strony czy dokumenty.
Jak to działa? Na pasku narzędzi ujrzymy nową ikonę "Podziel okno". Wystarczy ją kliknąć, aby podzielić okno na pół. Ponowne kliknięcie powoduje natychmiastowy powrót do widoku jednej strony. Całkiem wygodne i zajmuje mniej czasu niż otwieranie dwóch okien i ustawianie ich obok siebie.
Najciekawsze aktualizacje Windows z lutego
- Windows 11 build 25284 w Dev Channel: Tym razem wśród nowości znajdziemy nowy widżet Messenger od Facebook/Meta. Pojawiło się też sporo poprawek związanych z paskiem zadań i zasobnikiem, wprowadzaniem obsługą okien i nie tylko.
- Windows 11 build 22623.1255 w Beta Channel: Zawartość to głównie poprawki, choć nie zabrakło pewnej znaczącej zmiany. Notatnik z obsługą kart, wcześniej dostępny tylko w Dev Channel, trafił już do kanału Beta.
- Windows 11 build 25300 w Dev Channel: Wśród nowości odnotowano napisy na żywo w kolejnych językach oraz zmiany w układach przyciągania, ustawieniach wprowadzania głosowego, aplikacji autostartu, WSL i nie tylko.
Sprawdź również artykuł:
Marzec 2023
Windows 11 22H2 Moment 2 Update oficjalnie wydany!
Windows 11 22H2 Moment 2 Update (February/March 2023 Update) został wydany w kanale wersji publicznej. To druga z serii 4 aktualizacji uzupełniających w ramach większej wersji 22H2. Aktualizacja jest oznaczona jako KB5022913 (OS Build 22621.1344). Pełna dostępność przewidziana jest na marzec. Moment 2 Update zaczął być automatycznie dostarczany wraz z miesięczną aktualizacją zabezpieczeń w Patch Tuesday, który wypadł 14 marca.
Tym razem zmiany obejmują m.in. dostęp do Windows Studio Effects, pasek zadań zoptymalizowany dla urządzeń 2-w-1, ulepszenia systemowych wyszukiwarek, rekomendacje zarządzania energią, nowocześniejszy zasobnik systemowy, większą elastyczność dostępu głosowego, ulepszenia Menedżera zadań, nowe funkcje Widżetów i nie tylko. Przede wszystkim jednak Moment 2 Update jest pierwszą wersją Windows, która odpowiada na masową adaptację AI. Microsoft już wcześniej zapowiadał, że sztuczna inteligencja mocno przeobrazi sposób interakcji z systemem. Integracja systemowej wyszukiwarki z nowym Czatem Bing to pierwszy krok w tym kierunku. Zmiany te szczegółowo opisujemy w artykule:Pełna lista zmian w Windows 11 22H2 Moment 2 Update
Windows Insider Program z nowym kanałem Canary
W tym roku Windows Insider Program obchodził swoje 9-lecie i otrzymuje nowy kanał dostarczania kompilacji. Obok istniejących kanałów Dev, Beta i Release Preview pojawił się nowy — Canary Channel. Będą do niego trafiały nowości, które wymagają dłuższego okresu testów przed wydaniem dla klientów. Microsoft ogłasza jednocześnie "reboot" Dev Channel.
Microsoft pisał, że w tym roku ewolucja Programu niejawnych testów systemu Windows będzie lepiej wspierać dostarczanie nieustannych innowacji do Windows 11 poprzez ponowne uruchomienie Dev Channel. Ma on się stać najlepszym miejscem dla Insiderów do wypróbowywania nowych funkcji i doświadczeń wymagających dłuższego rozwoju. Z kolei zupełnie nowy Canary obsługiwać ma zapoznawcze kompilacje ze zmianami na poziomie platformy — podobnie jak to wyglądało wcześniej w kanale Dev. Pierwsza kompilacja Canary nosi numer 25314.
Rekomendacje plików w Widoku głównym Eksploratora plików
Rekomendacje plików trafiły do Widoku głównego w Eksploratorze plików. Są to najbardziej adekwatne pliki dostępne pod ręką. Funkcja jest dostępna dla użytkowników zalogowanych w Windows 11 za pomocą konta Azure AD (Entra ID). Rekomendowane są pliki w chmurze powiązane z tym kontem — zarówno posiadane przez użytkownika, jak i jemu udostępnione.
Microsoft 365 Copilot oficjalnie zaprezentowany
AI to w tym roku temat i kierunek numer 1, jeśli chodzi o nowe technologie, a Microsoft wykonał szalenie dobrą inwestycję, zawczasu rozpoznając wartość technologii OpenAI i zostawiając w tyle Google oraz pozostałych rywali. Sztuczna inteligencja przekształca nie tylko sposób korzystania z wyszukiwarki internetowej Bing, ale również aplikacji produktywnych, takich jak Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams, Power Platform czy Viva. Copilot dla Microsoft 365 to prawdziwa zmiana paradygmatu. Zamiast żmudnego przeklikiwania się przez kolejne funkcje kreatorów i edytorów, pisania skryptów i formuł, użytkownik może teraz po prostu pisać polecenia naturalnym językiem, opisując w nich właściwie, co tylko chce, a Copilot wykona za niego najbardziej żmudną pracę.
Microsoft 365 Copilot to towarzysząca sztuczna inteligencja do wykorzystywania w pracy. Łączy ona duże modele językowe (LLMs) z naszymi danymi w Microsoft Graph i aplikacjach pakietu Microsoft 365, aby "zmieniać nasze słowa w najpotężniejsze narzędzie produktywne na tej planecie". Więcej na ten temat dowiesz się z naszych tegorocznych artykułów:
- Microsoft 365 Copilot: AI przekształca sposób pracy w aplikacjach Office
- Microsoft 365 i sztuczna inteligencja - co tak naprawdę zmieni?
- Copilot - wszystko, co musisz o nim wiedzieć
GPT-4 w Bing i LinkedIn
W marcu OpenAI uruchomił GPT-4, nową generację językowego modelu AI obsługującego czatboty. Oprócz znacznie większej mocy względem GPT-3.5 wersja ta łączy tekst i obrazy, a także pozwala użytkownikom dostosowywać ton odpowiedzi. GPT-4 jest też o wiele mądrzejszy i radzi sobie lepiej w szeregu testów. Microsoft potwierdził także, że GPT-4 jest już zaimplementowany w Bing Chat. Jedna z najważniejszych zmian polega na tym, że model obsługuje już nie tylko tekst, ale i obrazy. Oznacza to, że użytkownik może przesyłać grafiki w ChatGPT i zadawać pytania na ich temat.
GPT-4 został również zintegrowany z LinkedIn, aby pomagać w uzupełnianiu informacji w profilu. Najnowsza wersja modelu jest używana do personalizacji profilu, natomiast poprzednia wersja GPT-3.5 — do tworzenia opisów stanowisk. Narzędzie rozpoznaje najważniejsze umiejętności oraz doświadczenia i opisuje je w nagłówku oraz w informacjach o profilu.
Bing Image Creator wydany w wersji zapoznawczej
W marcu Microsoft uruchomił Bing Image Creator, napędzany przez model sztucznej inteligencji DALL-E od OpenAI generator obrazów. Towarzyszy on Czatowi Bing/Copilotowi i pozwala tworzyć nowe grafiki w oparciu o opis wprowadzony przez użytkownika. Odtąd możemy generować zarówno tekstową, jak i wizualną zawartość w jednym miejscu — na Czacie Bing.
Kreator Obrazów Bing jest również dostępny w Microsoft Edge — pierwszej i jedynej przeglądarką internetową ze zintegrowanym generatorem obrazów AI. Aby skorzystać z Kreatora w Edge, po prostu kliknij jego ikonę na pasku bocznym lub wywołaj go na Czacie. Microsoft wyjaśnił też, że jego zespoły postępują zgodnie z zasadami Responsible AI principles oraz Responsible AI Standard, aby upewnić się, że jego systemy AI są rozwijane i wdrażane w odpowiedzialny sposób. Co ciekawe, generowanie obrazów można przyspieszyć, wykorzystując punkty Microsoft Rewards.
Opcjonalne aktualizacje zbiorcze w każdy 4. tydzień miesiąca
Microsoft szczegółowo wyjaśnił comiesięczne aktualizacje Windows. Oprócz podania najważniejszych informacji o miesięcznych aktualizacjach zabezpieczeń ("Patch Tuesday"), opcjonalnych aktualizacjach zbiorczych niezwiązanych z bezpieczeństwem i sporadycznych aktualizacjach poza zakresem pojawiło się nowe ustalenie.
Począwszy od kwietnia 2023 roku, Microsoft wypuszcza aktualizacje "C" lub "D" w czwarty tydzień miesiąca. Firma ustaliła, że jest to najbardziej optymalny czas publikacji i konsumpcji tych aktualizacji. To mniej więcej 2 tygodnie po Update Tuesday i 2 tygodnie przed kolejną obligatoryjną aktualizacją spod tego szyldu. W tym roku większość opcjonalnych aktualizacji ukazała się zgodnie z tym harmonogramem (pojawiły się też parodniowe opóźnienia, a w grudniu po raz kolejny, zgodnie z planem tych aktualizacji nie było).
Nowy Microsoft Teams - szybszy, prostszy, bardziej elastyczny
W marcu Microsoft poinformował o dostępności nowej aplikacji desktopowej Teams na urządzenia z Windows w wersji public preview. Aplikacja została przebudowana od podstaw, aby była szybsza, prostsza i bardziej elastyczna. Dzięki optymalizacjom zarówno uruchamianie Microsoft Teams, jak i wykonywanie akcji trwa krócej, a aplikacja zajmuje mniej miejsca w pamięci i na dysku. To jednak nie wszystko!
Celem nowego Teams jest dwukrotnie szybsze działanie przy zużyciu połowy zasobów systemowych. Ponadto możesz teraz pozostać zalogowany/a na wszystkich kontach i otrzymywać z nich powiadomienia. Nowy Teams jest również zintegrowany z Microsoft 365 Copilot oraz Microsoft Loop.
Najciekawsze aktualizacje Windows z marca
- Windows 11 22H2 build 22624.1391 w Beta Channel: na liście zmian m.in. ulepszenia dostępu głosowego i poprawki błędów.
- Windows 11 build 25309 w Dev Channel: wśród zmian m.in. nowy mikser głośności, polecenia głosowe, plakietki w menu Start, zmiany w wyszukiwarce na pasku zadań, w Eksploratorze plików, układach przyciągania, widżetach i nie tylko.
- Windows 11 build 25314 w Canary Channel: Microsoft wypuścił pierwszą kompilację Windows 11 Insider Preview w nowym kanale Canary. Nowości to m.in. klawisze dostępu w Eksploratorze plików, rekomendacje plików w Widoku głównym Eksploratora plików, ochrona LSA podczas aktualizacji, wsparcie dla Outlook w Narratorze i Remote Mailslot Protocol domyślnie wyłączony.
- Windows 11 build 23403 w Dev Channel: wśród nowości m.in. napisy na żywo w kolejnych językach, klawisze dostępu w Eksploratorze plików, rekomendacje plików w Widoku głównym Eksploratora plików, ulepszenia dostępu głosowego, aktualizacja ustawień klawiatury dotykowej, wsparcie dla Outlook w Narratorze, Tryb kiosku z wieloma aplikacjami, przycisk kopiowania kodów 2FA i dobrze widoczny status VPN w zasobniku systemowym po połączeniu z rozpoznanym profilem VPN.
Sprawdź również artykuł:
Kwiecień 2023
Microsoft Edge Workspaces dostępne w publicznej wersji zapoznawczej
Zeszłej jesieni Microsoft ogłosił wersję zapoznawczą Microsoft Edge Workspaces dla firm. Od tamtego czasu trwały prace nad możliwością rozszerzenia dostępności tej funkcji. W kwietniu tego roku firma poinformowała, że otwiera usługę w ramach ograniczonej, publicznej wersji zapoznawczej. W Edge Workspaces można utworzyć pojedynczy, wspólny widok stron internetowych i dokumentów swojej grupy w unikalnym oknie przeglądarki, a jego zawartość będzie aktualizować się w czasie rzeczywistym. Jeśli np. planujesz podróż, możesz zaprosić osoby z Twojej grupy do przeglądania tych samych stron, dzielenia się informacjami o lotach i opcjach zakwaterowania, ale też do tworzenia wspólnych dokumentów.
Edge Workspaces nie są udostępnianiem ekranu przeglądarki ani wzajemnym udostępnianiem danych przeglądania osób, które należą do Obszaru roboczego. Każdy z użytkowników widzi jedynie zawartość, do której ma dostęp. Workspaces nie udostępniają danych przeglądarki ani konta, takich jak loginy, ciasteczka i hasła, komukolwiek, kto ma dostęp do Obszaru roboczego.
Nowy widok "Galeria" w Windows 11
Galeria to nowa funkcjonalność Eksploratora plików, zaprojektowana, aby ułatwiać dostęp do naszej kolekcji zdjęć. Zawartość widoczna w Galerii jest taka sama, jak w widoku Wszystkie zdjęcia w aplikacji Zdjęcia.
Galeria jest zoptymalizowana tak, by zapewniać dostęp do ostatnio zrobionych zdjęć. Jeśli masz skonfigurowaną kopię zapasową rolki aparatu w OneDrive na telefonie, to pochodzące z niej zdjęcia będą automatycznie pojawiać się na górze widoku Galerii. Możesz wybierać, które foldery mają być wyświetlane w Galerii, poprzez wysuwane menu Kolekcja. Możesz również dodawać podfoldery z istniejących źródeł, aby odfiltrowywać część plików, takich jak np. tła pulpitu albo rzeczy importowane z karty SD/aparatu.
Microsoft Teams Free (classic) przestał być dostępny
Po 12 kwietnia 2023 r. usługa Microsoft Teams (bezpłatna wersja klasyczna), starsza bezpłatna aplikacja Teams dla firm, przestała być dostępna. Aby dalej korzystać z Teams, klienci tej wersji otrzymali do wyboru 3 opcje — wykupienie samodzielnej subskrypcji Teams Essentials, przejście na platformę Microsoft 365, w której uzyskają usługę Teams oraz inne aplikacje, lub przejście na Microsoft Teams (wersja bezpłatna) w nowej wersji. Ta ostatnia wymaga jednak ponownej rejestracji i wiąże się z koniecznością ręcznego zapisania istniejących plików i przesłania ich na nowe konto (jeśli chcesz je zachować). Pliki nie zostaną automatycznie przetransferowane.
Etykiety ikon paska zadań wróciły w Windows 11
"Nigdy nie łącz przycisków paska zadań" to jedna ze starszych funkcji, których brakowało w Windows 11. Z założenia nowoczesny system został wydany bez niej. Podobnie jak wiele innych, tak również ta funkcja wróciła do Jedenastki., a wraz z nią – wyświetlanie etykiet ikon!
Domyślnie ikony na pasku zadań Windowsa 11 są zawsze łączone i pozbawione etykiet, nawet gdy spokojnie zmieściłoby się ich więcej. Ale wreszcie można to zmienić. Opcja "Nigdy" dotycząca łączenia ikon na pasku zadań pojawiła się w kwietniowej aktualizacji w Dev Channel (później trafiła do Stable Channel). Po jej włączeniu ikony nie są w ogóle scalane i towarzyszy im etykieta — tak jak to miało miejsce w Windows 10 i poprzednich systemach od kilku dekad.
Bardziej inteligentne układy przyciągania w Windows 11
Microsoft planuje wykorzystać moc AI w układach przyciągania Windows 11 (albo jego następcy). Maszynowe uczenie ma przewidywać, jakie aplikacje i w jakim układzie chciałby przearanżować użytkownik. Choć na coś takiego przyjdzie nam jeszcze poczekać, to w Jedenastce pojawiła się inna ciekawa funkcjonalność związana z inteligentnym układem okien. Włączenie ukrytych ustawień w buildzie 23435 odblokowuje nowe presety układów przyciągania, widoczne pod tymi już obecnymi wcześniej. Za pomocą dwóch kliknięć na pasku tytułu możemy szybko rozmieścić 2, 3 lub 4 okna.
Microsoft Designer w publicznej wersji zapoznawczej
Po kilku miesiącach testów, w kwietniu Microsoft rozszerzył dostępność Designera, likwidując listę oczekujących. Designer został także zintegrowany z Microsoft Edge. Wystarczy jedno kliknięcie na pasku bocznym przeglądarki, aby zacząć przygodę z projektowaniem i tworzeniem. Pojawiły się też nowe możliwości:
- Możesz zacząć pracę z Designerem, po prostu opisując w okienku to, czego chcesz. Generatywna sztuczna inteligencja zajmie się resztą, dobierając obrazy, tekst, elementy wizualne i sugestie projektowe.
- Pisanie nigdy nie było prostsze. Napisz frazę, która odzwierciedla twoje myśli i uzyskaj dodatkowe sugestie — od nagłówków, po krótkie teksty — z sugestiami fontów, które pasują do designu. Aplikacja potrafi też tworzyć adekwatne hashtagi do postów na social media.
- Personalizowanie i zmienianie rozmiaru projektu są teraz łatwiejsze. Nowa funkcja pozwala zmienić rozmiar kanwy, automatycznie dopasowując elementy, aby pasowały. Możesz dostosowywać rozmiar projektu do 20 różnych układów social media, w tym Instagram, Facebook, LinkedIn i inne.
- Designer umożliwia teraz tworzenie animowanych wizualizacji, wliczając w to animowane tła, przejścia tekstu i nie tylko. Efekty aplikowane są automatycznie z pomocą technologii AI.
Microsoft Loop na Androida i iOS dla kont osobistych
W marcu tego roku Microsoft udostępnił aplikację Loop w publicznej wersji zapoznawczej. Początkowo jako aplikacja mobilna Loop działał tylko po zalogowaniu na konto służbowe Microsoft 365. Teraz mogą z niego korzystać również użytkownicy kont osobistych.
Microsoft Loop to jedna z ciekawszych nowości w ekosystemie Microsoft 365. Aplikacja wspomaga produktywność i współpracę, łącząc elastyczne kanwy z przenośnymi składnikami, które przepływają swobodnie i pozostają w synchronizacji pomiędzy aplikacjami. Składniki Loop były dostępne w M365 już w ubiegłym roku, w marcu br. samodzielna aplikacja Microsoft Loop stała się dostępna dla użytkowników kont służbowych, a w kwietniu – także osobistych.
Łącze z telefonem dla iOS dostępne dla wszystkich na Windows 11
W kwietniu aplikacja Łącze z telefonem (dawniej "Twój telefon") dla iOS zaczęła być udostępniana globalnie w 39 językach na 89 rynkach. Podobnie jak w przypadku Androida, tak również integracja z iOS ma na celu pozbycie się barier między PC i smartfonem.
Łącze z telefonem znamy głównie ze współpracy z Androidem, którą Microsoft rozwija od kilku lat. Teraz aplikacja obejmuje również połączenie PC–iOS. Po jego włączeniu aplikacja zacznie oferować podstawowe wsparcie dla połączeń, wiadomości i kontaktów iOS, a także wyświetlać powiadomienia, na które możemy zareagować w wybrany przez siebie sposób. Z poziomu PC możemy też uzyskiwać dostęp do zdjęć z iPhone'a, a to za sprawą integracji z chmurą iCloud w aplikacji Zdjęcia.
Najciekawsze aktualizacje Windows z kwietnia
- Windows 11 22H2 build 22624.1610 w Beta Channel: Główną zmianą są nowe ustawienia i API prywatności czujników (sensorów). Pojawiło się też testowane wcześniej ustawienie pozwalające otrzymywać aktualizacje tak szybko, jak to możliwe.
- Windows 11 build 23435 w Dev Channel: Główną nowością jest widok Galerii w Eksploratorze plików — do tej pory dostępny jedynie jako ukryta, niestabilna funkcja wymagająca ręcznego odblokowania.
- Build 23440 w Dev Channel: wydany również w formie obrazu ISO. Zmiany dotyczą głównie menu Start, paska zadań, zasobnika systemowego i Windows Spotlight.
- Build 25346 w Canary Channel: wydany również w formie obrazu ISO. Najważniejsze zmiany dotyczą ustawień CABC, grafiki i prywatności, Zabezpieczeń Windows i Pulpitu zdalnego. Spora część z nich pojawiła się już wcześniej w Dev Channel.
Sprawdź również artykuł:
Maj 2023
Nowy OneDrive - szybszy, lepiej zorganizowany i bardziej osobisty
W maju Microsoft ogłosił dostępność nowego OneDrive dla użytkowników kont służbowych i szkolnych oraz zapowiedział kilka niezwykle produktywnych funkcji. Odświeżenie zaczyna się od strony głównej OneDrive i obejmuje doświadczenia plików w Microsoft 365. Jest to upgrade zarówno wizualny, jak i funkcjonalny, który ma zapewnić szybki dostęp do naszych plików i organizację naszej zawartości na wiele sposobów.
Najważniejsze zmiany to nowa strona główna OneDrive, wszystkie udostępnione pliki w jednym widoku, widok "Osoby", pliki ze wszystkich spotkań w jednym widoku, filtrowanie według typu pliku, kolorowe foldery, ulubione i skróty do plików, uproszczone doświadczenie udostępniania, aktualizacja OneDrive w Microsoft Teams, praca z plikami offline w przeglądarce i otwieranie w aplikacjach desktopowych.
Czat Bing już ogólnodostępny!
Na początku roku Microsoft udostępnił nowy Bing napędzany przez AI z funkcją czatu podobną do ChatGPT, jednak dalece przekraczającą jego możliwości. W maju firma ogłosiła, że nowy Bing opuścił etap Limited Preview i stał się dostępny dla wszystkich w wersji Open Preview.
Najważniejsze wówczas nowości to bogatsze, bardziej wizualne odpowiedzi z wykresami i grafami oraz zaktualizowanym formatowaniem odpowiedzi, wyszukiwanie wizualne na czacie, zachowanie dostępu do historii czatu oraz możliwość udostępniania i eksportowania, działania Edge ["Edge actions"], które pozwolą wykonywać jeszcze więcej działań w oparciu o AI za pomocą tylko kilku kroków, możliwość zadawania pytań na czacie Bing w odniesieniu do aktualnie przeglądanej strony w Edge Mobile, a także otwarcie Czatu Bing na zewnętrzne pluginy.
Nowe funkcje aplikacji Zdjęcia na Windows 11
Aplikacja Zdjęcia na Windows 11 pozwala użytkownikom przeglądać, organizować i udostępniać zdjęcia z PC, OneDrive i iCloud. W maju została wydana (wtedy dla Insiderów) aktualizacja z nowym zestawem funkcji, ulepszeń i poprawek.
Najważniejsze zmiany to nowe doświadczenie pokazu slajdów, pasek przewijania osi czasu, poprawki punktowe (pędzel korygujący) i wiele innych, drobnych ulepszeń.
Zmodernizowany panel szczegółów w Eksploratorze plików
Microsoft wprowadził unowocześniony panel szczegółów Eksploratora plików (ALT + Shift + P), zaprojektowany, aby pomagać w uzyskaniu szybkiego dostępu do powiązanych treści, byciu na bieżąco z aktywnością w plikach i współpracowaniu — nawet bez potrzeby otwierania pliku.
Kiedy zaznaczysz plik w Eksploratorze i otworzysz panel szczegółów, w tym nowym, zmodernizowanym widoku zobaczysz kontekstowe informacje o pliku, w tym jego miniaturę, status i przycisk udostępniania, aktywność w pliku, powiązane pliki i e-maile oraz inne informacje. Aby otworzyć panel, kliknij "Panel szczegółów" w menu Widok, a następnie przełącz panel za pomocą przycisku łatwego dostępu po prawej stronie paska poleceń. To zmodernizowane okienko zastąpi starsze okienko szczegółów w Eksploratorze plików.
Visual Studio odświeżone wizualnie po raz pierwszy od 2012 roku
Fluent Design System to od kilku lat wiodący styl wizualny dla aplikacji Microsoftu. Jego zasad użyto także w środowisku IDE, aby rozwiązać realne problemy. Teraz firma poinformowała, że implementuje te projekty w Visual Studio, co oznacza pierwszą poważną aktualizację UI od czasów Visual Studio 2012. Dotychczasowy interfejs ma wiele ograniczeń, w tym małe i zbyt gęsto ułożone kontrolki, wizualny szum utrudniający skupienie się lub zidentyfikowanie aktywnego obszaru oraz niespójne wskaźniki stanu, które wprowadzają zamęt. Niespójny design wizualny utrudnia przewidywanie typowych zachowań kontrolek i tworzy środowisko, które jest potencjalnie trudne w nawigacji.
W tegorocznej aktualizacji Microsoft skupia się na 3 głównych obszarach: spójności, dostępności i produktywności. Na powyższych screenach możecie zobaczyć kilka przykładów porównujących elementy Visual Studio 17.6 z nowymi propozycjami. Microsoft podkreśla, że zmiany w designie wciąż są na etapie prac, oraz że ma nadzieję wprowadzić je do Visual Studio w najbliższym czasie.
Nowe funkcje AI w Bing, SwiftKey, Edge i Skype na telefonie
W maju firma ogłosiła kolejne nowości dla aplikacji Bing, SwiftKey, Edge i Skype. Mobilna aplikacja Bing umożliwia dodanie swojego widżetu do ekranu głównego Androida i iOS, kontynuowanie czatu z telefonu na PC i odwrotnie oraz korzystanie z poleceń głosowych w kolejnych językach. SwiftKey umożliwia redagowanie wiadomości z pomocą AI, dostęp do Tłumacza bezpośrednio z klawiatury i wybór nowych tonów wypowiedzi.
Edge Mobile pozwala zadawać w Bing pytania w kontekście przeglądanej strony i sprawdzać kontekst zaznaczonego tekstu. Skype oferuje natomiast dostęp do nowego Bing we wszystkich czatach grupowych. Microsoft poinformował także o dostępności nowego Bing bez logowania na konto Microsoft. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami.
Copilot w Windows - asystent AI wbudowany w system operacyjny
Pamiętacie zapowiedź Panosa Panaya, według której sztuczna inteligencja odmieni sposób pracy w systemie Windows? Okazuje się, że nie musimy na to czekać do wydania Windows 12 w przyszłym roku (o ile takowe nastąpi), ponieważ zapowiedziany na majowej konferencji Microsoft Build 2023 Windows Copilot trafił jeszcze do Windows 11. To świetne uzupełnienie portfolio usług AI Microsoftu. Dzięki temu Windows 11 stał się pierwszą platformą PC ze scentralizowanym asystentem AI, który pomaga ludziom w podejmowaniu działań i wykonywaniu zadań.
Windows Copilot w oparciu o Bing Chat oraz wtyczki Microsoftu i zewnętrznych deweloperów pomaga użytkownikom w urzeczywistnianiu pomysłów, kończeniu złożonych zadań i współpracy. Kopiowanie i wklejanie, Asystent przyciągania, Narzędzie Wycinanie, personalizacja — wszystko to jest dostępne dla Copilota, podobnie jak każda inna rzecz na platformie Windows 11. Co więcej, oprócz wykonywania działań w systemie można poprosić Windows Copilot o te same rzeczy, co Czat Bing, czyli np. przeredagowanie, podsumowanie lub wyjaśnienie podanych treści. Można mu też zadawać zarówno proste, jak i złożone pytania. Także deweloperzy będą mogli mieć w tym swój udział, publikując swoje wtyczki, które rozszerzą doświadczenia użytkowników.
Natywna obsługa 7-zip, rar i gz w Windows 11
Windows i jego wbudowane aplikacje obsługują setki, jeśli nie tysiące formatów plików, ale są też takie, które zawsze wymagały dodatkowego oprogramowania, jak choćby popularny format archiwów RAR. W maju Microsoft poinformował, że teraz się to zmienia, a Windows 11 otrzymał natywne wsparcie dla nowych typów plików. Poprawie uległa też wydajność kompresowania.
Microsoft zintegrował obsługę archiwów ZIP (.zip) z Windows jeszcze w 1998 roku. Aby jednak otwierać, tworzyć i wypakowywać archiwa 7-Zip (.7z), RAR (.rar) lub gz (.gz), musieliśmy instalować dodatkowe oprogramowanie, takie jak popularny WinRar. RAR jest szczególnie popularny w Internecie, natomiast gz to powszechnie stosowany format na Linuksie. A jako że Windows i Linux są coraz ściślej integrowane, obsługa gzip i TAR będzie bardzo przydatna.
Dev Home i Dev Drive w Windows 11
Dev Home to nowe środowisko programisty w Windows 11, które usprawnia przepływ pracy dzięki takim funkcjom, jak WinGet dla łatwiejszej i szybszej konfiguracji, Dev Drive dla zwiększenia wydajności systemu plików oraz nowy pulpit nawigacyjny z możliwością personalizacji, by śledził wszystkie przepływy pracy i zadania w jednym miejscu.
Dev Drive to z kolei nowy rodzaj woluminu pamięci masowej z systemem plików, dostosowany do potrzeb programistów i zaprojektowany z myślą o wydajności i bezpieczeństwie. Dev Drive opiera się na Resilient File System (ReFS), który w połączeniu z nowym trybem wydajności Microsoft Defendera oferuje do 30% poprawę systemu plików w zadaniach kompilowania i scenariuszach I/O.
Microsoft Edge for Business - dedykowany tryb dla firm
Microsoft ogłosił nowy tryb dla swojej przeglądarki — Edge for Business. Ma on być lepiej dostosowany do wymagań przedsiębiorstw, wspierać scenariusze pracy hybrydowej i zmniejszać potencjalną powierzchnię ataku. Pozwoli również oddzielić osobiste i służbowe dane przeglądania.
Edge dla firm ma także rozwiązać problemy towarzyszące pracy hybrydowej, w której granice między kontekstem służbowym i osobistym są często zatarte. Użytkownicy potrzebują prywatności i oddzielenia ich danych przeglądania, tak aby ich osobiste dane — w tym historia przeglądania i hasła — nie były synchronizowane z ich firmą. Jednocześnie pozwoli to pracownikom IT utrzymać odpowiedni poziom bezpieczeństwa w firmie.
Microsoft Edge z przeprojektowanym designem
Korzystanie z Edge daje teraz poczucie delikatniejszej, bardziej przyjaznej estetyki z zaokrąglonymi rogami i odświeżonym, nowym wyglądem przeglądarki. Dla przeglądarki zaprojektowano też system modułowy, który ułatwia odróżnienie zawartości generowanej przez Edge od zawartości stron internetowych. Dzięki temu designowi UI przeglądarki może być bardziej płynny i dający się personalizować, umożliwiając lepszą optymalizację Edge pod kątem produktywności.
Ponadto swój profil użytkownika znajdziesz teraz łatwo w lewym górnym rogu okna przeglądarki. Lepsza widoczność jego ikony zapewnia łatwiejszy dostęp do ustawień i działań związanych z profilem.
Microsoft Store z nowymi funkcjami AI
AI Hub w Microsoft Store to nowa, specjalnie przygotowana sekcja Sklepu, w której Microsoft promuje "najlepsze doświadczenia AI zbudowane przez społeczność deweloperów oraz przez Microsoft". W tym miejscu klienci będą mogli odkrywać apki, w których istotną rolę odgrywa sztuczna inteligencja. Ponadto odwiedzający sklep nie będą już musieli przedzierać się przez dziesiątki czy setki komentarzy, by załapać to, jak odbierana jest dana aplikacja czy gra. Microsoft Store będzie wyświetlał podsumowania recenzji w krótkiej formie, kierując uwagę na najbardziej istotne szczegóły.
Jeszcze inna nowość to generowanie słów kluczowych przez AI, aby pomagać deweloperom w tworzeniu adekwatnych, precyzyjnych słów kluczowych opisujących ich produkty. Microsoft będzie analizować i przetwarzać metadane oraz inne sygnały, aby poprawić odkrywalność w wynikach wyszukiwania. Oprócz tego firma umożliwi deweloperom wybieranie więcej niż jednej kategorii dla danego programu, przez co aplikacja będzie mogła dotrzeć do większej liczby odbiorców.
Pozostałe nowości zapowiedziane w trakcie Build 2023
Na konferencji zapowiedziano i zaprezentowano jeszcze wiele innych rzeczy, w tym:
- Reklamy aplikacji w Bing i nowe funkcje promowania w Microsoft Store
- Nadchodzące funkcje ochrony i zarządzania w Windows 11
- Natywne kontrolki RGB w Windows 11
- Dostęp do danych wyszukiwania Bing w ChatGPT
- Tagowanie obrazów przez Microsoft Designer i Bing Image Creator
Microsoft ogłosił też ogólną dostępność awatarów w Microsoft Teams, prywatną wersję zapoznawczą usługi Mesh, platformę analityczną Microsoft Fabric, GitHub Advanced Security dla Azure DevOps w wersji zapoznawczej, ogólną dostępność Azure Deployment Environments, a także zwycięzców Microsoft Store App Awards 2023.
Windows 11 22H2 Moment 3 Update oficjalnie wydany
W maju miało też miejsce wydanie trzeciej aktualizację "Moment" w ramach Windows 11 22H2. Jest to swego rodzaju aktualizacja uzupełniająca system o nowe funkcje — bez czekania na kolejny duży, doroczny update.
Moment 3 Update został wydany początkowo jako aktualizacja opcjonalna, a później – obligatoryjna w ramach czerwcowego Patch Tuesday.
Społeczności, Microsoft Designer i inteligentne podsumowania w Teams
Microsoft ogłosił największy jak do tej pory zestaw aktualizacji darmowej wersji Microsoft Teams od grudnia 2022 roku. Najważniejsza nowość polega na tym, że można już współpracować w Społecznościach w Teams na Windows 11, iOS i Androidzie. W przypadku Windows 11 właściciele społeczności mogą tworzyć je od zera, udostępniać i zapraszać członków, tworzyć i prowadzić eventy, moderować treści i nie tylko.
Microsoft ogłosił też integrację Microsoft Designer (Preview) z Teams na Windows 11. Napędzany przez generatywną technologię AI, Designer pozwala tworzyć i personalizować projekty bez wysiłku. Po prostu opisz słowami swoją wizją lub wrzuć obraz, a usługa stworzy jedyne w swoim rodzaju wizualizacje. Aktualizacja wprowadza też nową funkcjonalność "Skanuj, aby zaprosić". Począwszy od wersji na iOS, użytkownicy mogą skanować i zapraszać wiele e-maili lub numerów telefonów z dokumentu online, katalogu papierowego lub dowolnej listy, którą uchwycą aparatem w telefonie.
W maju ogłoszono też zmiany w Teams Premium. Inteligentne podsumowanie (Intelligent Recap) wyszły z etapu poglądowego i stały się ogólnodostępne.
Najciekawsze aktualizacje Windows z maja
- Windows 11 22H2 build 22621.1776 w Release Preview Channel: Wydanie to zawiera sporo nowości związanych z napisami na żywo, dostępem głosowym, językami, ustawieniami, Eksploratorem plików i nie tylko.
- Windows 11 build 23451 w Dev Channel: Wprowadza m.in. nowoczesny panel szczegółów w Eksploratorze plików, ulepszenia Windows Spotlight, nowy widżet Facebook, aktualizację ikony Galerii i parę zmian w menu Start.
Sprawdź również artykuł:
Czerwiec 2023
Nowy Widok główny Eksploratora plików w Windows 11
Jako że Eksplorator plików jest teraz napędzany przez Windows App SDK, Microsoft wprowadził nową wersję Widoku głównego opartą na WinUI. Polecane pliki dla użytkowników logujących się do Windows za pomocą konta Azure Active Directory (Entra ID) będą teraz wyświetlane na karuzeli. Foldery szybkiego dostępu (dostępne domyślnie dla użytkowników logujących się na konto Microsoft), Ulubione i Ostatnie także zostały odświeżone w oparciu o WinUI.
Nowość zaczęła być wprowadzana w kompilacji 23475 w Dev Channel. Dodaje ona też zmodernizowane pole wyszukiwania i pasek adresu Eksploratora plików. Nowy pasek adresu inteligentnie rozpoznaje pliki lokalne i w chmurze. Użytkownicy OneDrive zauważą, że pasek pokazuje teraz status synchronizacji i wysuwane menu.
Microsoft przedstawił zobowiązania dotyczące odpowiedzialnej AI
Głównym tematem 2023 roku dla Microsoft jest sztuczna inteligencja. Od inwestycji w OpenAI i wydania Bing Chat, po Microsoft 365 Copilot i Windows Copilot — w obszarze AI dzieje się naprawdę sporo. Równie sporo jest związanych z tym obaw, a gigant z Redmond stara się zachować transparentność i potwierdzić swoje odpowiedzialne podejście.
W obszernym poście na blogu Microsoft zauważa, że przełomowym technologiom AI towarzyszą uzasadnione obawy dotyczące tego, że potęga technologii AI ma potencjał wyrządzania szkód zamiast przynoszenia korzyści. Aby rozwiać wątpliwości i przypomnieć o swoim odpowiedzialnym podejściu, Microsoft udostępnił trzy swoje zobowiązania względem klientów — AI Customer Commitments. Dowiedz się więcej z naszego artykułu: Microsoft przedstawił zobowiązania dotyczące odpowiedzialnej AI.
Windows 10 22H2 to już jedyna i... ostatnia wspierana wersja!
Kolejna wersja systemu Windows 10 przeszła w tym roku do historii. W czerwcu wypadł ostatni dzień wsparcia dla November 2021 Update (21H2) w większości edycji. Po ostatniej aktualizacji Patch Tuesday wersja ta nie dostaje już poprawek funkcji ani bezpieczeństwa.
13 czerwca 2023 roku edycje Home, Pro, Pro Education i Pro for Workstations systemu Windows 10 21H2 dotarły do końca wsparcia. Nie dotyczy to edycji Enterprise ani Education, które mają zapewnione przedłużone wsparcie do 11 czerwca 2024 roku. Tym samym wersja 22H2 pozostaje dla większości jedyną wspieraną wersją... i już ostatnią, bowiem Microsoft nie zamierza wydawać większych (półrocznych ani rocznych) aktualizacji. Firma będzie utrzymywać 22H2 do końca wsparcia samego Windows 10, czyli do października 2025 roku.
Czat Bing akceptuje już obrazy jako dane wejściowe
Rozmowa ze sztuczną inteligencją w Bing Chat nie musi już ograniczać się do samego tekstu ze strony użytkownika. Czatbot akceptuje teraz obrazy jako dane wejściowe. Jest to funkcjonalność zapowiadana już podczas aktualizacji usługi do GPT-4, jednak dopiero teraz została oddana do użytku. Efekty są imponujące...
Użytkownik może przesłać obrazy na czacie i zadawać dotyczące ich pytania. Bing polega nie tylko na rozpoznawaniu tekstu w obrazie, ale i na technologii Computer Vision, polegającej na rozumieniu znaczenia obrazu. W tym przypadku użytkownik wysłał mema i zapytał, co jest w nim śmiesznego. Bing wykazał się poczuciem humoru!
Najciekawsze aktualizacje Windows z czerwca
- Windows 11 build 23471 w Dev Channel: do użytkowników dotarła nowa funkcja Eksploratora pozwalająca dodać zdjęcia z telefonu do niedawno wprowadzonego widoku Galerii. Pojawiły się też nowości związane z ekranem blokady, kartami Eksploratora plików i Ustawieniami, a także poprawki błędów.
- Windows 11 build 25381 w Canary Channel:Microsoft zaczyna testować zmiany dotyczące sygnatury zabezpieczeń SMB, a także wyświetlania okienka dialogowego w sytuacjach, w których wystąpią problemy ze streamingiem obrazu z kamery.
- Windows 11 build 22631.1830 w Beta Channel: Dodano obsługę WPA3 dla funkcji błyskawicznego hotspota w aplikacji Łącze z telefonem (Phone Link). Zapewnia to bezpieczniejsze połączenia z hotspotem telefonu.
- Windows 11 build 23481 w Dev Channel: Wśród zmian m.in. ulepszenia Windows Ink, zmiany w opcjach folderów w Eksploratorze plików, nowy widżet sesji skupienia, szersza dostępność opcji niełączenia przycisków paska zadań i nie tylko.
- Windows 11 build 23486 w Dev Channel: Wśród nowości znalazły się ulepszenia technologii bezhasłowej i ustawień, kolejne efekty dynamicznego oświetlenia, szersza dostępność Emoji 15 i nie tylko. Microsoft cofnął też usunięcie niektórych opcji folderów.
- Windows 11 22H2 build 22631.1906 w Beta Channel: Zawitało do niej trochę zmian i ulepszeń w obszarach paska zadań i zasobnika, ekranu blokady, sieci, designu i ustawień.
- Windows 11 22H2 build 22621.1926 w Relase Preview Channel: Tym razem oprócz poprawek błędów Insiderzy mogą testować aż 25 nowości!
Sprawdź również artykuł:
Lipiec 2023
Windows 365 Frontline już ogólnodostępny
Windows 365 Frontline wszedł w etap ogólnej dostępności. Edycję tę wyróżnia to, że jest dedykowana pracownikom zmianowym oraz pracującym w niepełnym wymiarze godzin. Mogą oni łatwo i za przystępną cenę uzyskiwać dostęp do swoich spersonalizowanych, bezpiecznych Cloud PCs z dowolnego miejsca i urządzenia.
Windows 365 Frontline to pierwsze rozwiązanie wykorzystujące Windows, które zaprojektowano dla potrzeb pracowników zmianowych i niepełnoetatowych. Pecety w chmurze zapewniają pracownikom dostęp do ich spersonalizowanych aplikacji Windows, ustawień i danych, wspomagając ich wydajność, a także uniezależniając ich od pracy na konkretnym urządzeniu.
Firefox 115 - ostatnia wersja wspierana na Windows 7 i 8
Mozilla wypuściła w lipcu aktualizację przeglądarki Firefox 115.0. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią jest to ostatnia wersja dostępna dla systemów Windows 7 i Windows 8. Użytkownicy na Windows 7 i Windows 8 będą automatycznie migrowani do wersji ESR 115 przeglądarki Firefox, dzięki czemu będą nadal otrzymywać ważne aktualizacje zabezpieczeń — pisze wydawca.
Microsoft Dev Box już ogólnodostępny
Microsoft Dev Box, nowa usługa wirtualnych stacji roboczych z Windows 11 w chmurze, stał się w lipcu ogólnodostępny. Zapowiedziana na konferencji Build w zeszłym roku usługa jest gotowa do tworzenia kodu i zoptymalizowana pod kątem deweloperskich scenariuszy użycia i produktywności.
Dev Box łączy możliwości zoptymalizowane dla deweloperów z zarządzaniem klasy korporacyjnej Windows 365 i Microsoft Intune. To między innymi wbudowane integracje z Visual Studio i personalizacja configuration-as-code, która daje drobiazgową kontrolę na dev boksami odnośnie do konkretnych zadań i która pozwala połączyć Dev Box z istniejącym przepływem Git. Usługa zaliczyła testy pod kątem dużych obciążeń, takich jak repozytoria o rozmiarach setek gigabajtów. Dev Box może dziś służyć jako pełnoetatowy zamiennik pulpitu lub jako wyspecjalizowana alternatywa na określony czas.
Czytnik EPUB wrócił do Microsoft Edge
Przejście przeglądarki Edge na silnik Chromium w 2019 roku postrzegane jest ogólnie jako dobra decyzja, niemniej jednak w tym procesie zagubiło się parę funkcji znanych z oryginalnej wersji. Jedną nich jest obsługa formatu EPUB. W 2019 roku Microsoft poinformował, że wsparcie dla popularnego formatu cyfrowych książek nie będzie obecne — nie tylko w nowym, ale również w starym Edge. W lipcu czytnik ePUB wrócił do przeglądarki Edge.
Nowa domyślna czcionka i zmiana motywu Microsoft 365
Microsoft odświeżył motyw Office'a za pomocą nowej domyślnej czcionki, palety kolorów, stylu i grubości linii, aby uczynić dokumenty nowocześniejszymi i bardziej dostępnymi. Użytkownicy wybrali 1 z 5 kandydatów, który zastąpi do tej pory domyślny font Calibri.
Aktualizacja wprowadza nowy font domyślny o nazwie Aptos (wcześniej jako Bierstadt), nowy zestaw domyślnych kolorów, większą domyślną grubość linii, nowy domyślny styl dokumentów Word i e-maili Outlook i nie tylko.
Najciekawsze aktualizacje Windows z lipca
- Windows 11 build 25915 w Canary Channel: główna zmiana to nowy Outlook jako domyślna aplikacja systemowa zastępująca Pocztę i Kalendarz. Pojawiło się też parę ulepszeń grafiki i poprawek błędów, a także nowości z Dev Channel.
- Windows 11 build 23511 w Dev Channel: zmiany dotyczą Windows Spotlight, powiadomień, Windows Copilot, menu Start, paska zadań i zasobnika, Eksploratora plików, układów przyciągania, Ustawień i nie tylko.
- Windows 11 23H2 build 22631.2048 w Beta Channel: Główną nowością jest widok "Galeria" w Eksploratorze plików, przez 3 ostatnie miesiące testowany w Dev Channel. Oprócz tego jest to pierwszy oficjalny build 23H2.
- Windows 11 build 23506 w Dev Channel: Znajdziemy tu ulepszenia związane z bezpieczeństwem haseł, doświadczeniem OOBE i udostępnianiem plików, nowy Outlook jako preinstalowaną aplikację oraz zmiany dotyczące Windows Copilot, Emoji, Dostępu głosowego, Ustawień, kopii zapasowej i odzyskiwania.
- Windows 11 build 25905 w Canary Channel: W kompilacji znalazły się zmiany i nowe funkcje związane m.in. z jądrem Windows, aplikacjami UWP Arm32, Windows LAPS, emoji, Zune i Microsoft Store.
Sprawdź również artykuł:
Sierpień 2023
Aplikacja Cortana została wyłączona
Microsoft jak zapowiedział, tak zrobił i wyłączył aplikację Cortana na Windows. Wraz z nadejściem rozwiązań, takich jak Microsoft 365 Copilot, Windows Copilot i Bing Chat, dalsze utrzymywanie przestarzałej z dzisiejszego punktu widzenia asystentki AI nie miało już większego sensu. Teraz przy próbie otwarcia aplikacji wyświetli się komunikat "Cortana na Windows jako samodzielna aplikacja została wycofana".
Zmiana dotyczy jedynie aplikacji w Windows, przy czym asystentka produktywna Cortana pozostanie dostępna w Outlook i Teams na telefonach, wyświetlaczach Microsoft Teams i Microsoft Teams Rooms. Jako alternatywy dla cyfrowej asystentki poprzedniej generacji Microsoft proponuje dostęp głosowy w Windows 11, nowy Bing, Microsoft 365 Copilot i Windows Copilot.
Microsoft Loop dostępny do pobrania na Windows 10/11
Microsoft Loop — aplikacja wspomagająca produktywność i współpracę w Microsoft 365, łącząca elastyczne kanwy z przenośnymi składnikami, które przepływają swobodnie i pozostają w synchronizacji pomiędzy aplikacjami — debiutowała w wersji zapoznawczej w marcu tego roku. Po ponad 4 miesiącach aplikacja została wydana w Microsoft Store dla systemów Windows 10 i Windows 11.
Wydaniu aplikacji w Sklepie Microsoft nie towarzyszyły żadne komunikaty ze strony firmy. Zważywszy jednak na to, że w nazwie nie ma już słowa "Prview", można założyć, że Microsoft Loop jako samodzielna aplikacja stał się ogólnodostępny.
Clipchamp także dla komercyjnych użytkowników Microsoft 365
Clipchamp, przejęty przez Microsoft w 2021 roku, został następcą Windows Movie Makera w Windows 11. Aplikacja oferuje podstawową funkcjonalność za darmo i bardziej rozbudowaną dla subskrybentów Microsoft 365. Do tej pory edytor wideo był dostępny tylko dla konsumentów. Microsoft zapowiada tymczasem, że już wkrótce będą mogli z niego korzystać subskrybenci Microsoft 365 dla firm.
Korzystanie z Clipchamp jest proste i nie wymaga pobierania żadnego oprogramowania. Wystarczy utworzyć nowe wideo na stronie startowej Clipchamp na www.microsoft365.com, utworzyć nowe wideo w OneDrive albo edytować istniejące wideo tam zapisane. Aplikacja obsługuje metodę przeciągnij-i-upuść i oferuje wielościeżkową oś czasu edycji, na którą możesz wrzucać wideo, obrazy, tekst i klipy audio. Clipchamp pozwala też edytować istniejące filmy. Wystarczy zaimportować je do OneDrive lub nagrać za pomocą kamery internetowej czy rejestratora ekranu.
Pół roku z nowym Bing. Microsoft ujawnił statystyki
Microsoft świętował w sierpniu 6 miesięcy od uruchomienia nowego Bing opartego na AI. Firma podzieliła się statystykami dotyczącymi czatu i obrazów, które obsługuje (w obie strony!) rywal ChatGPT. Dowiedzieliśmy się też o stałym wzroście przeglądarki Edge od dłuższego czasu.
W tym krótkim czasie angażowaliście się na tak wiele unikalnych i kreatywnych sposobów; do tej pory odnotowaliśmy ponad 1 miliard czatów i ponad 750 milionów obrazów wypełniających świat Bing! Zarejestrowaliśmy też 9 kolejnych kwartałów wzrostu Edge, co oznacza, że jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek w stanie zapewnić użytkownikom sieci najlepsze w swojej klasie doświadczenia związane ze sztuczną inteligencją — napisał zespół Bing.
Nowa aplikacja Zdjęcia dostępna na Windows 10
Windows 10 nie otrzymuje już tak dużych aktualizacji jak kiedyś, ale nie jest to zapomniany system. Nadal docierają do niego aktualizacje oprogramowania, w tym również takie, które wcześniej zostały wydane na Windows 11. W tym roku to m.in. aplikacja kopii zapasowej Windows Backup, a także nowa wersja aplikacji Zdjęcia.
Paint z ciemnym motywem i wyśrodkowaną kanwą
1 czerwca Microsoft udostępnił aktualizację Painta na Windows 11 Insiderom w Dev i Canary Channel, a półtora miesiąca później także tym w Beta Channel. Główne nowości to ciemny motyw, nowe kontrolki przybliżania i ulepszenia klawiszy dostępu. W sierpniu ta nowa wersja stała się ogólnodostępna dla użytkowników Windows 11 w Stable Channel.
Parę dni po tym wydaniu Microsoft poinformował o drobnej aktualizacji Painta, która jest właśnie udostępniana Insiderom w Canary i Dev Channel (wersja 11.2306.23.0). Po kilku dekadach z obszarem roboczym przyklejonym do lewego górnego rogu okna Painta nastąpiła zmiana. Kanwa została wyśrodkowana! Wprowadzono też parę optymalizacji UI na pasku narzędzi.
Windows 11 używa w końcu domyślnej przeglądarki do otwierania linków
Pamiętacie kontrowersje z Windows 11, który blokował otwieranie linków w przeglądarkach innych niż Edge? Działo się tak w przypadku kliknięcia hiperłącza w którejś z systemowych aplikacji, np. Widżety. Użytkownicy znaleźli sposoby na ominięcie tego mechanizmu, jednak nie wszystkie przetrwały próbę czasu. Microsoft wyjaśniał to w ten sposób, że przepływy pracy w systemie i jego aplikacjach zostały opracowane w taki nienaruszalny sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo. Najwyraźniej jednak gigant zrezygnował z tego podejścia.
W aktualizacji Windows 11 (build 23531 w Dev Channel) znalazła się wyczekiwana zmiana. Microsoft oznajmił, że w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EEA) składniki systemu Windows używają domyślnej przeglądarki do otwierania linków. Najwyraźniej oznacza to, że Microsoft zrezygnował ze zmuszania użytkowników do korzystania z Edge w takich przypadkach. Prawdopodobnie jest to wynik nacisków organów regulacyjnych Unii Europejskiej. Użytkownicy spoza Europy nie mają niestety takiej wolności.
Microsoft Edge for Business oficjalnie wydany
Zgodnie z zapowiedzią Microsoft Edge for Business stał się ogólnodostępny. Jest to nowe doświadczenie Edge dedykowane pracownikom, które jest już dostępne na wszystkich obsługiwanych platformach, w tym na telefonach. Zapewnia ono ochronę, produktywność i zarządzanie klasy korporacyjnej, a także wbudowaną AI. Tryb ten jest lepiej dostosowany do wymagań przedsiębiorstw, wspiera scenariusze pracy hybrydowej i zmniejsza potencjalną powierzchnię ataku. Pozwala też oddzielić osobiste i służbowe dane przeglądania.
Począwszy od tego wydania, wszyscy użytkownicy logujący się przez Entra ID (dawniej Azure Active Directory) automatycznie otrzymają Edge for Business — nie jest wymagane dodatkowe pobieranie. Użytkownicy zostaną powiadomieni o zmianie poprzez banner w przeglądarce. O tym, że Edge znajduje się w trybie służbowym, świadczyć będzie zaktualizowana ikona z aktówką. Wówczas hasła, ulubione i dane powiązane z profilem służbowym są zachowywane. Przełączanie się między trybami jest domyślnie włączone. Kiedy w trybie osobistym użytkownik będzie otwierał stronę służbową, np. aplikacje i usługi Microsoft 365 dla firm, wówczas strona otworzy się w oknie służbowym.
Microsoft 365 bez Teams. Nowe plany dla klientów z Europy
Microsoft ogłosił ważne zmiany w licencjonowaniu Microsoft 365, Office 365 i Microsoft Teams dla klientów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA, do którego należy m.in. Polska) i Szwajcarii. Od września dostępne są nowe plany subskrypcji M365 i O365 pozbawione Teams, a także nowa oferta Teams dla klientów korporacyjnych. Jednocześnie kilka dotychczasowych planów przestanie być dostępnych dla nowych klientów.
Zmiana dotyczy głównie dużych przedsiębiorstw. Pozostali klienci biznesowi, którzy nie korzystają z Teams, będą natomiast mieli do wyboru nieco tańszą subskrypcję pozbawioną tego narzędzia do komunikacji i współpracy. Nie spodziewamy się jednak, by ta nowa opcja zyskała specjalną popularność. W końcu cała magia i jedna z największych zalet Microsoft 365 dla firm to właśnie możliwość współpracowania w Teams.
OneDrive dla Firm - koniec oferty bez limitu miejsca
Oferty nielimitowanych magazynów w chmurze powoli znikają z rynku. Ostatnim, który pozbywa się tych planów, jest Microsoft. Zrezygnował on z oferowania OneDrive for Business (Plan 2), który dawał nieograniczoną pojemność dysku w chmurze. Jakie pozostały alternatywy?
Jeśli chodzi o samodzielne subskrypcje OneDrive, Microsoft oferuje teraz już tylko OneDrive for Business (Plan 1) (19,11 zł/msc lub 18,11 zł/msc w Sklepie CentrumXP) z pojemnością 1 TB. Oferuje także 1 TB przestrzeni dyskowej na użytkownika w ramach dwóch planów Microsoft 365 Business. Wcześniej firma miała dodatkową opcję – OneDrive for Business (Plan 2), która oferowała nieograniczone miejsce na pliki na użytkownika, jeśli firma kwalifikowała się do tej opcji. Ten plan został po cichu usunięty mniej więcej w połowie lipca.
Najciekawsze aktualizacje Windows z sierpnia
- Windows 11 build 23516 w Dev Channel: Nowości związane są z transmitowaniem, HDR, dostępem głosowym, Narratorem, czujnikiem obecności, Microsoft Teams, paskiem zadań, Eksploratorem plików i nie tylko.
- Windows 11 23H2 build 22631.2129 w Beta Channel: Windows Copilot i Dev Drive oraz ulepszenia Narratora, dostępu głosowego, podejścia bezhasłowego, transmitowania ekranu, czujnika obecności, menu Start, paska zadań, Menedżera zadań i Ustawień.
- Windows 11 build 25921 w Canary Channel: Główne nowości to obsługa tła pulpitu HDR, bogaty podgląd miniatur plików w chmurze w menu Start, możliwość odinstalowania Cortany, zmiany w Microsoft Teams – Free, etykiety pulpitów wirtualnych i nie tylko.
- Windows 11 build 25926 w Canary Channel: W aktualizacji znalazły się nowości związane z Windows Ink, transmitowaniem, udostępnianiem, powiadomieniami i grafiką. Od niedawna Microsoft Store wyraźnie oznacza odpowiednie aplikacje jako "Składniki systemowe", co przypomina plakietki, które znajdują się od niedawna na liście aplikacji w menu Start. Kolejnym (także nieogłoszonym przez Microsoft!) miejscem, w którym pojawia się to oznaczenie, jest lista aplikacji w Ustawieniach.
- Windows 11 build 23521 w Dev Channel: Wśród nowości m.in. głębsza integracja z pulpitami w chmurze, łatwiejsze ustawienie niełączenia przycisków paska zadań, a także zmiany związane z podświetleniem urządzeń, Menedżerem zadań, Windows Spotlight, wyszukiwaniem na pasku zadań, Ustawieniami i prywatnością.
- Windows 11 23H2 build 22631.2191 w Beta Channel: Główne nowości to obsługa tła pulpitu w formacie HDR, nowe naturalne głosy Narratora, głębsza integracja z pulpitami w chmurze, ulepszenia Eksploratora plików i nie tylko.
- Windows 10 22H2 build 19045.3393: to również aktualizacja "C". Znalazła się w niej jednak ważna nowość — aplikacja Windows Backup (Kopia zapasowa systemu Windows).
- Windows 11 23H2 build 22631.2262 w Beta Channel: Główne nowości to przeprojektowana strona domowa Ustawień, ulepszenia kopii zapasowej i przywracania, dynamicznego oświetlenia i menu transmitowania, a także poprawki błędów.
- Windows 11 build 23531 w Dev Channel: począwszy od tego builda, Windows 11 otwiera linki w domyślnej przeglądarce. Więcej na ten temat w akapicie poniżej.
- Windows 11 build 25936 w Canary Channel: w tej kompilacji testowane są nowe doświadczenia po procesie pierwszej konfiguracji (Out Of Box Experience). Pojawiły się też zmiany związane z dynamicznym oświetleniem, Menedżerem zadań i Ustawieniami, a także kilka poprawek.
- Windows 11 build 25931 w Canary Channel: Pojawiło się trochę nowości wydanych już wcześniej w Dev Channel, a także zmian związanych z lokacją kontrolera domeny, możliwością odinstalowywania aplikacji systemowych, Eksploratorem plików, Dynamicznym oświetleniem i Windows Spotlight.
- Windows 11 build 23526 w Dev Channel: Zmiany i ulepszenia dotyczą podglądu plików w menu Start, menu transmitowania i Narratora. Nie zabrakło też poprawek dla menu Start, paska zadań, Eksploratora, Dev Drive, tła HDR, wprowadzania i nie tylko.
- Windows 11 23H2 build 22631.2199 w Beta Channel: wśród nowości m.in. natywna obsługa RAR i innych formatów archiwów, ulepszenia podglądu plików w menu Start, aktualizacja ustawień ikon paska zadań, ulepszenia Narratora i ustawień oraz poprawki błędów.
Sprawdź również artykuł:
Wrzesień 2023
Paint z funkcją usuwania tła
We wrześniowej aktualizacji Paint otrzymał funkcję usuwania tła. Pozwala ona automatycznie wyczyścić zbędne tło z obrazu, pozostawiając jedynie główny obiekt. Co ciekawe, nie wymaga to zaznaczania (choć w razie potrzeby można to zrobić). Paint inteligentnie wykryje główny obiekt na zdjęciu czy grafice.
Aby z tego skorzystać, wklej albo importuj obraz na kanwę i kliknij nowy przycisk usuwania tła na pasku narzędzi. Możesz też użyć prostokątnego zaznaczania, aby określić obszar, z którego chcesz usunąć tło. Tym samym prosta niegdyś aplikacja zbliża się do swoich komercyjnych odpowiedników!
Wordpad usunięty z Windows
28 lat temu Microsoft przedstawił WordPad, następcę Microsoft Write. Edytor tekstu był częścią Windows 95, pod wieloma względami przełomowego i legendarnego dziś systemu operacyjnego. WordPad był dodawany do wszystkich kolejnych wersji Windowsa, pozwalając edytować dokumenty RTF, DOC, ODT i inne... Wkrótce jednak nastąpi jego koniec.
WordPad nie jest już aktualizowany i zostanie usunięty w przyszłym wydaniu Windows. Polecamy program Microsoft Word do bogatych dokumentów tekstowych jak .doc i .rtf oraz Notatnik do prostych dokumentów tekstowych jak .txt — czytamy w ogłoszeniu.
Notatnik z funkcją autozapisu
Notatnik w wersji 11.2307.22.0 zacznie automatycznie zapisywać stan Twojej sesji, pozwalając Ci zamknąć program bez żadnych przeszkadzających okien dialogowych i następnie wrócić do pracy tam, gdzie skończyłe/aś. Notatnik automatycznie przywróci poprzednio otwarte karty i niezapisaną zawartość.
Zapisany stan sesji nie wpływa na żadne Twoje pliki i od Ciebie zależy, czy chcesz zapisywać, czy odrzucać niezapisane zmiany w plikach przy każdym zamknięciu karty. Możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach Notatnika, jeśli wolisz świeży start po każdym otwarciu aplikacji.
Microsoft na liście technologicznych gatekeeperów UE
Komisja Europejska wymienia 6 dużych firm technologicznych — Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta i Microsoft — jako technologicznych strażników dostępu w nowej ustawie Digital Markets Act (DMA). Strażnicy dostępu charakteryzują się m.in. silną pozycją i wpływem na rynek, dużą liczbą użytkowników (zwłaszcza biznesowych) i stabilnymi wynikami finansowymi.
Akt o rynkach cyfrowych określa obowiązki, których strażnicy dostępu będą musieli przestrzegać, takie jak umożliwienie współdziałania innym usługom, zapewnienie użytkownikom dostępu do generowanych danych, zapewnienie reklamodawcom narzędzi do weryfikacji czy umożliwienie klientom biznesowym promowania oferty i zawierania umów poza platformą. Nie mogą oni traktować preferencyjnie własnych usług i produktów (np. umieszczać ich w rankingach w bardziej korzystnym położeniu), zabraniać konsumentom kontaktować się z innymi firmami, zabraniać użytkownikom odinstalowywania preinstalowanych aplikacji lub oprogramowania ani też śledzić aktywności użytkowników poza podstawową usługą na potrzeby reklamowe.
SwiftKey zintegrowany z Bing Image Creator
Microsoft SwiftKey Keyboard integruje się z Bing Image Creator. Dzięki temu możemy generować obrazy za pomocą modelu sztucznej inteligencji DALL-E, nie opuszczając nawet klawiatury! Z tego miejsca można też oczywiście wstawiać grafiki tam, gdzie obecnie piszemy, np. na czacie, w dokumencie Worda czy do wiadomości e-mail. Dzięki temu nie musisz zmieniać aplikacji czy też wchodzić na stronę Kreatora. Wszystko masz dosłownie pod palcami.
Generatywna sztuczna inteligencja Microsoftu to nie tylko Czat Bing, ale też nieco mniej znany Kreator Obrazów Bing. Usługa ta pozwala tworzyć niemalże dowolne (bo z pewnymi blokadami) obrazy w oparciu o opis tekstowy podany przez użytkownika. Teraz ta funkcjonalność została włączona do popularnej aplikacji klawiatury Microsoft SwiftKey Beta na Androida. Na pasku narzędzi SwiftKey pojawił się nowy przycisk "Create" ("Twórz") z symbolem obrazu. Otwiera on zakładkę z polem tekstowym, gdzie możemy wprowadzić prompt i miejsce na wygenerowane obrazy poniżej. Pod spodem znajduje się informacja "Powered by DALL∙E". Chodzi o silnik AI autorstwa OpenAI, który napędza m.in. Kreator Obrazów Bing.
Microsoft Designer jako aplikacja na Androida
Microsoft Designer to jedna z aplikacji, które pozwalają tworzyć eleganckie, profesjonalne i estetyczne treści bez konieczności posiadania profesjonalnych umiejętności. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji Designer upraszcza proces kreatywny i pozwala przyspieszyć tworzenie postów i grafik na social media. Teraz aplikacja jest dostępna również na Androida.
Designerowi wystarczy opisać to, czego chcesz. Generatywna sztuczna inteligencja zajmie się resztą, dobierając obrazy, tekst, elementy wizualne i sugestie designu. Projekt możesz następnie edytować, korzystając z propozycji lub dostarczając własną zawartość. Przy zmianie rozmiaru kanwy elementy automatycznie dopasowują się do dostępnego obszaru. Możesz dostosowywać rozmiar projektu do 20 różnych układów social media, takich jak Instagram, Facebook, LinkedIn i inne.
Windows 365 na Androidzie — pełne doświadczenie desktopowe
Microsoft ogłosił rozszerzone doświadczenie Cloud PC: Enhanced Windows 365 App Experience. Powstałe we współpracy z Lenovo i zintegrowane z ThinkPhone Motoroli, ma zapewniać bezpieczne połączenie z pełnym doświadczeniem Windows dla posiadaczy urządzeń mobilnych.
Cała magia tego nowego doświadczenia dzieje się po podłączeniu smartfona do większego, zewnętrznego ekranu za pomocą kabla USB-C albo HDMI, oraz do klawiatury i myszy. Ta prosta konfiguracja przekształci telefon w przenośne centrum produktywne, pozwalając pracować efektywnie, gdziekolwiek jesteś. Dodatkowo użytkownicy będą mogli wspomagać się wbudowanym, wirtualnym trackpadem na telefonie.
Rozmycie tła i inne nowości w aplikacji Zdjęcia
Aplikacja Zdjęcia otrzymała nową aktualizację, która parę ekscytujących funkcji, takich jak rozmycie tła, wyszukiwanie zdjęć w OneDrive w oparciu o zawartość, wyszukiwanie w oparciu o lokalizację oraz obsługę Motion Photos Samsunga i Google.
Po wybraniu opcji rozmycia tła aplikacja automatycznie wykryje tło. Wystarczy jedno kliknięcie, aby wydobyć główny obiekt na pierwszy plan i rozmyć tło. Możesz kontrolować intensywność efektu suwakiem i samodzielnie zaznaczać tło pędzlem. Aplikacja Zdjęcia pozwala też teraz przeszukiwać Twoją bibliotekę obrazów w OneDrive, korzystając z opisów tego, co się na nich znajduje. Po prostu wpisz na pasku wyszukiwania to, czego szukasz, np. samochód, plaża, urodziny albo wakacje. W oparciu o te tagi i inteligentne rozpoznawanie obrazów Zdjęcia dostarczą pasujące wyniki.
Pionowy podział ekranu w Microsoft Edge
Funkcjonalność "Podziel ekran" to jedna z najciekawszych funkcji, jakie na początku tego roku trafiły do Microsoft Edge. Początkowo pozwalała podzielić okno na pół i korzystać z dwóch stron obok siebie (po lewej i po prawej) w jednym oknie przeglądarki. Teraz widok ten można obrócić o 90 stopni.
Do tej pory podział okna był możliwy tylko w pionie (widok poziomy), a jeśli chcieliśmy wyświetlać dwie strony jedna nad drugą, to musieliśmy użyć przyciągania okien w Windows albo ręcznie rozmieścić sobie okna. Parę dni temu do Edge Canary trafiła opcja "Switch to vertical view" ("Przełącz na widok pionowy"), a teraz jest już szerzej dostępna w Microsoft Edge Dev. Te określenia pionowy-poziomy mogą wprowadzać zamęt, jednak na szczęście obok opcji widoczna jest ikona symbolizująca okno i linię podziału. Opcja jest dostępna w menu "..." ("Więcej opcji") w prawym górnym rogu, kiedy jest włączona opcja "Podział ekranu".
Microsoft najlepszą firmą świata według TIME
Microsoft znalazł się na 1. miejscu listy najlepszych firm 2023 roku magazynu TIME. Ranking utworzono na podstawie kompleksowej analizy najskuteczniejszych firm z całego świata. Lista wyszczególnia aż 750 przedsiębiorstw. World's Best Companies of 2023 opiera się na formule wzrostu przychodów, badaniach satysfakcji pracowników oraz rygorystycznych danych dotyczących środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego (ESG — zrównoważony rozwój).
W pierwszej setce znalazło się jeszcze kilka innych firm z sektórów IT, elektroniki, sprzętu i wyposażenia oraz technologii, mediów i usług: Dell Technologies (10), Advanced Micro Devices (21), Nvidia Corp (23), HP (43), Amazon (44), Walt Disney Company (58), Adobe (62), Infineon Technologies (70), Salesforce (73), Qualcomm (77), Samsung Electronics (84), Comcast Corp (91), Amadeus IT Group (94), SAP (96) i Oracle (99). Pełną tabelę 750 firm można sprawdzić na stronie TIME. Link znajdziecie pod artykułem.
Windows 11 Moment 4 Update oficjalnie wydany!
Zgodnie z zapowiedzią Microsoft wypuścił dużą aktualizację Windows 11. Nie jest to jednak roczna aktualizacja 23H2, zapowiedziana na ostatni kwartał tego roku. Moment 4 Update został wydany jeszcze w ramach wersji 22H2 jako wrześniowa aktualizacja opcjonalna "C" (niezwiązana z bezpieczeństwem), oznaczona jako KB5030310 (OS Build 22621.2361). Co nowego się w niej znalazło?
W tej wersji znalazło się naprawdę sporo świetnych nowości, w tym:
- Copilot w Windows — teraz ogólnodostępny
- Paint z funkcjonalnością AI
- Automatyczna kompozycja w Microsoft Clipchamp
- Aktualizacja AI dla Narzędzia Wycinanie
- Inteligentne wyszukiwanie i edytowanie w aplikacji Zdjęcia
- Windows Backup — łatwe przenoszenie danych na nowy komputer
- Rozszerzony dostęp głosowy
- Naturalne języki Narratora
- Nowe funkcje ochrony
- Klucze dostępu — zamiast haseł
- Ulepszenia czujnika obecności i mniejsze zużycie energii
- Windows Hello for Business może wyeliminować hasła
- Config Refresh dla administratorów IT
- Bezpieczeństwo aplikacji z Microsoft Intune
- Windows 365 Boot
- Mobile Application Management (MAM) dla Windows
- Rekomendacje AI w Eksploratorze plików i menu Start
- Instant Games w Microsoft Store
- Nowy Outlook na Windows
- Nowa strona główna Ustawień
- Automatyczne zarządzanie kolorami
- Ulepszony mikser głośności
- Dynamiczne oświetlenie
- Nowa funkcjonalność dla deweloperów
- Poprawki błędów i ulepszenia
Szczegóły podajemy w artykule: Windows 11 Moment 4 Update oficjalnie wydany! Co nowego?
Windows Copilot niedostępny w UE. Jak to ominąć?
Copilot w Windows to główna atrakcja Windows 11 Moment 4 Update. Szkoda tylko, że nie dla użytkowników z Europy. Wskutek ustawy Digital Markets Act (DMA) i wciągnięcia systemu Windows na listę cyfrowych strażników dostępu usługa nie jest normalnie dostępna w UE. Microsoft stara się to oficjalnie zmienić, a planowany okres wprowadzenia usługi to marzec 2024. Nieoficjalnie — Copilota można uruchomić w prosty sposób już teraz.
Jako że Polska znajduje się w Europejskim Obszarze Gospodarczym, Windows Copilot jest dla nas domyślnie niedostępny. Można go jednak odblokować. Po zainstalowaniu Moment 4 Update włącz polecenie Uruchom albo utwórz nowy skrót i wklej do niego ścieżkę microsoft-edge://?ux=copilot&tcp=1&source=taskbar — powinno to uruchomić Copilota. Polecenie trzeba wykonywać po każdym kolejnym uruchomieniu systemu, dlatego warto dodać ten skrót do autostartu.
Paint Cocreator dostępny dla Windows Insiderów
Paint otrzymał kolejną wyjątkową aktualizację, tym razem dostępną dla Windows Insiderów na Windows 11 w kanałach Dev i Canary (wersja 11.2309.20.0). Wprowadza ona do edytora grafiki funkcję Paint Cocreator, nowe doświadczenie AI oparte na DALL-E, które pomoże Ci tworzyć niesamowite obrazy w oparciu o Twój opis tekstowy.
Podobnie jak to wygląda w Bing Image Creator, Paint Cocreator pozwala tworzyć obrazy za pomocą słów. Wpisz kilka słów albo dłuższy opis tego, co chcesz zobaczyć, a AI wygeneruje 3 wariacje obrazu. Wybierz któryś z nich, aby wrzucić go na kanwę Painta. Paint Cocreator Preview jest dostępny dla anglojęzycznych użytkowników w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Włoszech i Niemczech. Użytkownicy dostają na start 50 kredytów, a każdy pozwala wygenerować nowy zestaw obrazów. To trochę dziwne, biorąc pod uwagę, że Kreator Obrazów Bing robi dokładnie to samo za darmo, a kredyty jedynie przyspieszają proces.
Koniec darmowej aktualizacji Windows 7 i 8 do Windows 10 i 11
Oficjalnie nie można już aktywować Windows 10 i 11 za pomocą kluczy Windows 7 i 8. Microsoft zamieścił post zatytułowany Windows Ends Installation Path for Free Windows 7/8 Upgrade w Device Partner Center, w którym wyjaśnia zmiany dotyczące ścieżki aktualizacji: Microsoftowa oferta darmowej aktualizacji dla Windows 10/11 zakończyła się 29 lipca 2016 roku. Ścieżka instalacji umożliwiająca uzyskanie bezpłatnej aktualizacji systemu Windows 7/8 również została usunięta. Uaktualnienia do Windows 11 z Windows 10 są nadal bezpłatne.
O ile tym razem nie jest to kolejna zagrywka marketingowa, to upgrade z Windows 7/8 do Windows 10 nie będzie już możliwy. Jak jednak donosi redakcja Neowin, dotyczy to tylko nowszych wersji systemu. Za pomocą kluczy Windows 7/8 nadal można aktywować Windows 11 w wersji 22H2, ale późniejsze wydania już ich nie akceptują. Przykładem jest Windows 11 w Canary Channel, który odrzucił klucz Windows 7. Z drugiej strony niektórzy użytkownicy donoszą, że nadal mogą upgrade'ować z poziomu Windows 7.
Sporo nowych funkcji i ulepszeń w OneDrive
OneDrive ma sporo nowych funcji i ulepszeń dla użytkowników szkolnych i służbowych. Związane są one z usuwaniem zawartości, w tym z usuwaniem skrótów i ochroną przed przypadkowym usunięciem, integracją z Eksploratorem plików, ustawieniami synchronizacji, otwieraniem plików w aplikacjach desktopowych i synchronizowaniem zmian z OneDrive oraz z korzystaniem ze środowisk wirtualizacji: Citrix Virtual Apps oraz Azure Virtual Desktop (AVD) Remote Apps.
Najciekawsze aktualizacje Windows z września
- Windows 11 23H2 build 22631.2265 w Beta Channel: w tej wersji m.in. obsługa Emoji 3D, szersza dostępność nowej strony głównej Ustawień i poprawki błędów.
- Windows 11 build 25941 w Canary Channel: zawiera ulepszenia związane z ustawieniami grafiki i baterii, a także z menu transmitowania.
- Windows 11 build 23536 w Dev Channel: Poprawki związane są z Windows Copilot, paskiem zadań, napisami na żywo, wprowadzaniem, ustawieniami i Menedżerem zadań.
- Windows 11 23H2 Build 22631.2271 w Beta Channel: wydanie to zawiera poprawki Eksploratora plików, Windows Copilot, wprowadzania, ustawień, Dev Drive, tapety HDR i Menedżera zadań.
- Windows 11 Build 25947 w Canary Channel: poprawki rozwiązują problemy z wysypywaniem się, niezawodnością, działaniem explorer.exe, wydajnością Menedżera zadań i Narzędziem Wycinanie. li>Windows 11 23H2 Build 22631.2338 w Beta Channel: Wydanie to dostarcza nowy widżet Sesji skupienia, aplikację Microsoft Teams - Free i dość dużo poprawek.
- Windows 11 Build 25951 w Canary Channel: Główne nowości dotyczą obsługi Server Message Block (SMB), wliczając w to blokowanie NTLM i kontrolę nad tym, z którymi dialektami SMB 2 i 3 serwer SMB będzie negocjował. Jest też poprawka związana z ekranem blokady. Windows 11 w tej wersji został wydany również jako obraz ISO.
- Windows 11 Build 23545 w Dev Channel: Microsoft zrezygnował z otwierania wyszukiwania na pasku zadań po samym najechaniu wskaźnikiem myszy i zaczął testować inne (bardziej oczekiwane) zachowanie. W tej wersji pojawiły się też ulepszenia związane z udostępnianiem.
Sprawdź również artykuł:
Październik 2023
Windows 11 2023 Update (23H2) oficjalnie wydany
Microsoft ogłosił dostępność Windows 11 2023 Update (Windows 11, version 23H2). Wersja ta zawiera wszystko to, co wydany parę tygodni temu Moment 4 Update, plus kilka drobnych nowości. 23H2 opiera się na tej samej bazie kodu i gałęzi serwisowania, co poprzednia wersja 2022 Update (Windows 11 22H2). Jest zatem udostępniany za pomocą technologii serwisowania znanej z comiesięcznych aktualizacji zbiorczych. Aby uzyskać tę aktualizację możliwie najszybciej, użytkownicy Windows 11 22H2 powinni upewnić się, że w Ustawieniach > Windows Update mają zaznaczoną opcję "Uzyskaj najnowsze aktualizacje, gdy tylko będą dostępne". Teraz wystarczy klikać przycisk "Sprawdź aktualizacje".
Po wydaniu kilku dużych nowości w Moment 4 Update jeszcze w ramach wersji 22H2 (wcześniej sądzono, że trafią dopiero do 23H2) nie zostało tego wiele. Główna nowość to Microsoft Teams (free), który zastępuje dotychczasową aplikację Czat na pasku zadań. Aktualizacja wprowadza też parę zmian w sposobie zarządzania aplikacjami. W widoku "Wszystkie aplikacje" w menu Start składniki systemowe będą teraz oznaczone etykietą "system". Do tej pory strona zarządzania tymi składnikami znajdowała się w Ustawieniach > Aplikacje > Zainstalowane aplikacje. Teraz znajduje się w Ustawieniach > System > Składniki systemu. Sprawdź również artykuł: Aktualizacja do Windows 11 23H2 na niewspieranym sprzęcie jest możliwa.
Za nami konferencja ONEX.DAY VOL. 2
ONEX.DAY VOL. 2 to już 2. edycja technologicznej konferencji, z której każdy zainteresowany użytkownik mógł dowiedzieć się więcej o technologii Microsoft i o tym, jak korzystać z niej na co dzień, aby przynosiła realne korzyści biznesowe. Sprawdź naszą relację z wydarzenia na CentrumXP!
Word ma już 40 lat!
Najsłynniejszy na świecie edytor tekstu Microsoft Word obchodził w październiku swoje 40 urodziny. Microsoft zaprasza nas na przegląd najważniejszych kamieni milowych w ewolucji Worda od 1983 roku aż do teraz.
W linkowanym artykule znajdziesz polski opis tych funkcji oraz opis dalszych planów rozwoju Worda.
Microsoft Surface teraz w standardzie Secured-core PC
Secured-core PC to standard bezpieczeństwa ogłoszony przez Microsoft jeszcze w 2019 roku. Urządzenia z tym certyfikatem spełniają określony zestaw wymagań sprzętowych i realizują najlepsze praktyki bezpieczeństwa w zakresie izolacji i minimalnego zaufania do warstwy firmware'u. W październiku producent ogłosił, że wszystkie urządzenia Surface będą zgodne z tym standardem.
Po raz pierwszy wszystkie nasze urządzenia PC zbudowaliśmy jako Secured core PCs, co oznacza, że integrują one zabezpieczenia sprzętu, firmware'u i oprogramowania, aby od podstaw chronić przed wyrafinowanymi cyberzagrożeniami. Ponadto nasze urządzenia są produkowane w najnowocześniejszych, bezpiecznych zakładach, a każdy fragment kodu i składnik poddawany jest rygorystycznej kontroli. Dzięki temu po pierwszym włączeniu urządzenia Surface będzie ono tak samo bezpieczne, jak w chwili opuszczenia naszej fabryki — czytamy w komunikacie.
Microsoft Edge pozwala tworzyć własne motywy kolorystyczne
Wśród dostępnych motywów nie możesz znaleźć niczego dla siebie? A może wolisz stworzyć go samemu i precyzyjnie dobrać kolor? Teraz przeglądarka Edge daje Ci taką możliwość. W Microsoft Edge pojawiła się funkcja, która umożliwia utworzenie niestandardowego motywu własnego autorstwa.
Nowa opcja motywu to paleta kolorów z suwakiem. Możesz wybrać kolor za pomocą myszy, wprowadzić tekstowo dane koloru w standardzie RGB, HSL lub HEX bądź też kliknąć ikonę kroplomierza, aby pobrać kolor z dowolnego miejsca na ekranie. Po wybraniu koloru kliknij obszar poza okienkiem palety, aby ją zamknąć i zastosować motyw.
Satya Nadella: AI fundamentalnie przekształci produktywność
Od 1975 roku, w którym Bill Gates i Paul Allen założyli Microsoft, krajobraz technologiczny zmienił się nie do poznania. Owszem, w centrum zainteresowania giganta nadal znajduje się "komputer", ale dziś przyjmuje on o wiele więcej form i robi rzeczy, które dawniej były niemożliwe. Przez te lata firma kładła nacisk na różne kierunki, myśląc przyszłościowo. Obecnie, a w zasadzie już od kilku lat, takim przyszłościowym paradygmatem jest AI.
Następna generacja AI przekształci każdą kategorię oprogramowania i każdy biznes, w tym nasz własny. 48 lat od założenia Microsoft pozostaje konsekwentną firmą, ponieważ za każdym razem — od PC/Server, przez Web/Internet, po Cloud/Mobile — przystosowywaliśmy się do zmian paradygmatu technologicznego. Dziś robimy to po raz kolejny, będąc na czele tej nowej ery — powiedział Satya Nadella, CEO Microsoft.
Microsoft przedłużył okres wsparcia urządzeń Surface do 6 lat
Microsoft zaktualizował zasady dotyczące cyklu życia sterowników i oprogramowania układowego urządzeń Surface. Mówiąc krótko: urządzenia te będą wspierane o 2 lata dłużej niż wcześniej ogłaszano. Dotyczy to jednak modeli wydanych w 2021 roku i później.
Urządzenia Surface wydane po 1 stycznia 2021 roku będą otrzymywać aktualizacje sterowników i oprogramowania układowego przez minimum 6 lat od swojej premiery. W przypadkach, gdy okres wsparcia wynosi więcej niż 6 lat, zaktualizowana data końca obsługi będzie opublikowana z wyprzedzeniem. Koniec wsparcia urządzenia nie oznacza końca aktualizacji Windows. Systemy będą otrzymywać aktualizacje do końca własnego okresu wsparcia.
Najciekawsze aktualizacje Windows z października
- Windows 11 build 25982 w Canary Channel: Build 25982 zaczyna wprowadzać usługę Windows Copilot Preview, dodaje obsługę wymaganego szyfrowania dla klienta SMB oraz naprawia trochę błędów związanych z siecią, Dev Drive, pulpitem zdalnym i ustawieniami.
- Windows 11 23H2 build 22635.2552 w Beta Channel: Główna zmiana dotyczy wyświetlania składników systemu w Ustawieniach.
- Windows 11 build 23575 w Dev Channel: Microsoft wypróbowuje grupowanie ostatnio dodanych aplikacji w folderze znajdującym się w sekcji Polecane w menu Start. Zmiana jest testowana u wybranych Insiderów w Dev Channel.
Sprawdź również artykuł:
Listopad 2023
Microsoft 365 Copilot już ogólnodostępny
1 listopada Microsoft ogłosił ogólną dostępność Microsoft 365 Copilot dla klientów komercyjnych na całym świecie. Oznacza to, że jest on dostępny również w Polsce, chociaż obsługa naszego języka zostanie dodana dopiero w 1. połowie 2024 roku. Microsoft 365 Copilot łączy moc dużych modeli językowych (LLMs, w tym przypadku jest to GPT-4) z Twoimi danymi w Microsoft Graph, aplikacjach Microsoft 365 i Internecie. Za pomocą poleceń tekstowych lub głosowych możesz poprosić go o wykonanie niemal dowolnych, nawet złożonych zadań w aplikacjach Office.
Copilot dla Microsoft 365 jest już ogólnodostępny dla klientów komercyjnych w cenie 30 dolarów na użytkownika na miesiąc dla klientów Microsoft 365 E3, E5. Z kolei subskrybenci Business Standard i Business Premium mogą już teraz korzystać z Bing Chat Enterprise.
Microsoft wycofuje kolejne funkcje z Windows
Microsoft zaktualizował listę wycofanych funkcji z klienta Windows. W listopadzie systemy Windows 10 i Windows 11 tracą aż 3 funkcjonalności: Computer Browser, Webclient (WebDAV) Service i Remote Mailslots. Początki tej ostatniej sięgają jeszcze czasów MS-DOS!
Wydawca zapowiedział też, że aplikacja Wskazówki będzie usunięta w przyszłym wydaniu Windows. Zawartość aplikacji będzie aktualizowana z informacjami o nowych funkcjach Windows do czasu usunięcia aplikacji — czytamy w wyjaśnieniu.
Excel zintegrowany z Bing Chat
Wygląda na to, że Microsoft po cichu dodał do Czatu Bing (Copilota) nową integrację z Excelem. Użytkownicy mogą teraz poprosić czatbota o utworzenie tabeli, którą następnie mogą importować i edytować w Excelu w przeglądarce. Prawie jak w Microsoft 365 Copilot.
Wystarczy wydać Copilotowi polecenie, np. Utwórz tabelę z porównaniem sprzedaży smartfonów i laptopów w USA w latach od 2015 do 2022. Po wygenerowaniu tabeli ukaże się przycisk z ikoną Excela i etykietą Edytuj w Excelu. Po kliknięciu przycisku Bing otworzy aplikację Excel dla sieci Web i zaimportuje do arkusza tabelę, którą następnie możesz edytować, zapisać, skopiować itd.
Ulepszenia platformy wyszukiwania Microsoft Search
Microsoft Search to główna usługa wyszukiwania w ekosystemie Microsoft 365, Windows i Edge. W oparciu o feedback Microsoft ulepszył to doświadczenie i ułatwił oraz przyspieszył wyszukiwanie konkretnych rzeczy.
Ulepszenia te obejmują zunifikowane wyszukiwanie na punktach końcowych, więcej ustawień etykiet prywatności i dostępu, więcej kontekstu i działań dla wyników wyszukiwania, wyszukiwanie w Windows, wyszukiwanie bezpośrednio w przeglądarce, połączone wyniki wyszukiwania w zakładce "Wszystko", wyświetlanie łączników Microsoft Graph, nową stronę główna w centrum administratora, nową analitykę wyników i nowe raporty o użyciu wyszukiwania i wglądy w elementy.
Microsoft Designer korzysta już z DALL-E 3
DALL-E 3 to najnowsza wersja generatora obrazów AI, która trafiła do użytkowników premium ChatGPT, a także do wszystkich użytkowników Bing Image Creator i Microsoft Designer. Ten ostatni, nazywany PowerPointem na sterydach, pozwala tworzyć grafiki do użycia w social media i nie tylko. Teraz oprócz wykonania samego projektu AI będzie też tworzyć oryginalne ilustracje.
DALL-E 3 jest znacznie lepszy od DALL-E 2 w tworzeniu bardziej złożonych scen, np. z konkretnymi obiektami i relacjami między nimi. Lepiej radzi sobie także ze szczegółami anatomicznymi, takimi jak ludzkie dłonie. Efekty rzeczywiście robią wrażenie. Przykładowe grafiki i prompty można obejrzeć tutaj.
Aplikacja "Spotkania" w Teams już dostępna
Spotkania w Microsoft Teams to aplikacja, która pomoże firmom prowadzić bardziej efektywne, nomen omen, spotkania. Łączą one w jednym miejscu wszystkie typowe aktywności związane z przygotowywaniem spotkań i nadrabianiem zaległości. Aplikacja pomaga zwiększyć efektywność spotkań, upraszczając przygotowywania i skracając czas spędzony na ponownym odwiedzaniu poprzednich spotkań.
Microsoft Ignite 2023 już za nami!
Bing Chat teraz jako Copilot
Microsoft aktualizuje linię produktów Copilot. Podejmujemy kolejny krok w celu uproszczenia doświadczenia użytkownika i uczynienia Copilota bardziej dostępnym dla każdego. Bing Chat i Bing Chat Enterprise stają się teraz po prostu Copilotem — podaje Microsoft.
Microsoft Copilot Studio i gorące nowości dla Microsoft 365 i Windows
Microsoft Copilot Studio to narzędzie w podejściu low-code do personalizacji Copilota w Microsoft 365 i tworzenia samodzielnych copilotów. Łączy on zestaw potężnych funkcji konwersacyjnych, takich jak niestandardowe GPT i pluginy generatywnej AI. Możesz dostosowywać Copilot for Microsoft 365 dla swoich własnych scenariuszy firmowych.
Microsoft zapowiedział też sporo gorących nowości w Copilocie dla aplikacji Teams, Outlook, Loop, Word, PowerPoint i nie tylko. Dowiedz się więcej!
SharePoint Premium oficjalnie zapowiedziany
SharePoint Premium to zaawansowana platforma zarządzania treściami i doświadczeniami oraz nowy etap ewolucji dla Syntex. SharePoint Premium wprowadza AI, automatyzację i dodatkową ochronę do Twoich doświadczeń, przetwarzania i zarządzania zawartością. Dzięki niemu Microsoft przeniesie usługi już udostępnione w ramach Syntex — tym SharePoint Advanced Management — aby dołączyły do rosnącej rodziny usług SharePoint.
Clipchamp dostępny dla klientów komercyjnych Microsoft 365
Do tej pory Clipchamp był dostępny tylko dla osób korzystających z osobistych kont Microsoft. Oznaczało to, że osoby logujące się z kont służbowych w Microsoft 365 nie miały do niego bezpośredniego dostępu. W końcu się to zmienia! Clipchamp jest teraz ogólnodostępny dla każdego z licencją Microsoft 365 Enterprise (E3 i E5) oraz Business (Standard, Premium).
Microsoft Designer z nowymi integracjami dla klientów komercyjnych
Designer trafi najpierw do klientów komercyjnych poprzez integracje z różnymi aplikacjami Microsoft 365, co pozwoli użytkownikom tworzyć i dostosowywać obrazy w toku pracy. Początkowo aplikacja będzie dostępna w wersji Preview dla klientów z licencjami Microsoft 365 Enterprise (E3 i E5) oraz Business (Standard, Premium) poprzez następujące integracje, które ukażą się w najbliższej przyszłości:
- Designer w Microsoft Edge (już dostępny).
- Designer w Teams do tworzenia banerów ogłoszeń (dostępny w kolejnych tygodniach).
- Designer w Copilot do użycia w Word, PowerPoint i Whiteboard.
Microsoft Fabric: platforma analizy danych AI już ogólnodostępna
Fabric łączy najlepsze cechy Microsoft Power BI, Azure Synapse Analytics i Azure Data Factory, by tworzyć pojedynczą, zunifikowaną platformę software as a service (SaaS) z siedmioma kluczowymi obciążeniami — każdym zbudowanym w określonym celu dla konkretnych osób i konkretnych zadań. Tworząc pojedynczą platformę z narzędziami dla każdego specjalisty danych w zunifikowanym doświadczeniu i architekturze, Fabric może zredukować typowe koszty i wysiłki związane z integrowaniem usług analitycznych oraz pomóc uprościć Twój majątek danych — podaje Microsoft.
Microsoft Loop w końcu ogólnodostępny
Microsoft Loop — aplikacja wspomagająca produktywność i współpracę w Microsoft 365, która łączy elastyczne kanwy z przenośnymi składnikami — wydany w 2021 roku, początkowo jako zbiór doświadczeń w różnych aplikacjach, teraz stał się wreszcie ogólnodostępny.
Microsoft Planner zostanie połączony z To Do i Project
Microsoft łączy Microsoft To Do, Microsoft Planner i Microsoft Project dla sieci Web w pojedyncze, ujednolicone doświadczenie o nazwie Microsoft Planner. To doświadczenie będzie początkowo dostępne w aplikacji Planner w Microsoft Teams wiosną 2024 r., a po nim nadejdą doświadczenia w przeglądarce w dalszej części 2024 roku — zapowiedział Microsoft.
Microsoft Forms z nową aplikacją na Windows
Microsoft Forms, choć wchodzi w skład pakietów Office 365 i Microsoft 365, to do tej pory był dostępny jedynie jako aplikacja internetowa w przeglądarce. Właśnie się to zmieniło za sprawą wydania aplikacji na Windows. Dzięki temu łatwiej będzie ją wyszukać i uruchomić, a w przyszłości także pracować w trybie offline.
Microsoft Forms na Windows 10 i Windows 11 można już pobrać bezpłatnie z Microsoft Store.
Copilot dostępny w Windows 10
W aktualizacji Windows 10 22H2 (build 19045.3757 w Release Preview Channel) Microsoft zaczął wprowadzać Copilot w Windows (wersja zapoznawcza) na urządzenia w edycjach Home i Pro.
Przycisk Copilota w Windows pojawia się po prawej stronie paska zadań Windows 10 i otwiera się po prawej stronie ekranu. Nie nakłada się na zawartość pulpitu ani blokować otwartych okien aplikacji. Urządzenia zarządzane przez organizację z Windows 10 22H2, a także systemy w edycjach Enterprise i Education nie będą objęte wstępnym wdrażaniem Copilota w Windows. Usługa jest udostępniana tylko kwalifikującym się urządzeniom, tj. wyposażonym w 4GB+ RAM i ekran w rozdzielczości 720p+.
Edytor obrazów wbudowany w Microsoft Edge
Microsoft Edge Insider otrzymał aktualizację do wersji 121. Wraz z nią do przeglądarki dotarło parę ciekawych funkcji, takich jak przeglądarka/edytor obrazów, możliwość uruchamiania Copilota w Windows na drugim koncie czy wyświetlanie tłumaczeń i napisów w oknach-dymkach wideo.
Wbudowany edytor obrazów pozwala przeglądać i edytować obrazy za pomocą prostych narzędzi edycyjnych i funkcji AI. Aby z niej skorzystać, kliknij obraz prawym przyciskiem i w menu kontekstowym wybierz "Edytuj obraz".
Użytkownicy z Europy mogą odinstalować Edge w Windows
Microsoft wprowadził do systemu Windows ważne zmiany, aby uzyskać zgodność z Aktem o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act — DMA) w Europejskim Obszarze Gospodarczym (European Economic Area — EEA). Dzięki temu poprawiła się przejrzystość w niektórych kwestiach, a użytkownicy zyskali więcej wolności, mogąc teraz np. odinstalowywać praktycznie wszystkie aplikacje, wliczając w to przeglądarkę Edge!
Jak zapewnia Microsoft, wszystkie aplikacje w Windows mogą być odinstalowane, wliczając w to dodane ostatnio do listy Aparat, Cortana, Zdjęcia, Web Search from Microsoft Bing i Microsoft Edge — te dwie ostatnie tylko w EEA. System Windows będzie ponadto pytał użytkowników w EEA, czy chcą synchronizować dane swojego konta Microsoft z Windowsem, tak aby dane z Windowsa były dostępne na innych urządzeniach z Windowsem i w innych produktach Microsoftu, do którego użytkownik loguje się tym samym kontem. Informacje z innych produktów Microsoftu zapisane na koncie będą też dostępne w Windows.
Outlook od teraz w domenie cloud.microsoft
W tym roku Microsoft zapowiedział, że wszystkie aplikacje i usługi Microsoft 365 przechodzą na domenę cloud.microsoft, choć faktycznie nie wszystkie w tym samym czasie. Ma to uprościć organizację, jako że wcześniej wiele usług działało w wielu różnych domenach. Ostatnią z nich jest Outlook.
Wstępnie osobiste konta Outlook nadal przekierowywane są do domeny outlook.live.com. Z kolei użytkownicy Microsoft 365 dla firm, logujący się kontem Entra ID (Azure AD), kierowani są już do nowej domeny outlook.cloud.microsoft. Jest to częścią planu Microsoftu, który chciał pozbyć się dziesiątek (jeśli nie setek) domen dla usług z jednej rodziny. Gigant zdecydował się wszystko uprościć i przenieść uwierzytelniane, dostępne dla użytkownika aplikacje i usługi Microsoft 365 pod jeden, spójny URL.
Microsoft wycofuje kolejne składniki Windows i Edge
Microsoft niespodziewanie zapowiedział, że już 15 stycznia 2024 roku rozszerzenie Microsoft 365 dla Edge i Chrome zostanie wycofane. Zostało ono wprowadzone w 2016 roku, aby ułatwiać użytkownikom przeglądarek otwieranie aplikacji i ostatnich dokumentów w trybie online. Microsoft nie podał alternatywy dla tego rozszerzenia, a jest ona jeszcze łatwiej dostępna, bowiem nie trzeba jej nawet instalować. Mowa tu o pasku bocznym Edge, który otwiera się po kliknięciu przycisku Copilot w prawym górnym rogu okna przeglądarki. Po kliknięciu ikony Microsoft 365 otrzymasz dokładnie to samo doświadczenie, które oferuje rozszerzenie.
W listopadzie zostało też zapowiedziane, że Microsoft Defender Application Guard for Office zostanie wycofany z Windows 10 i 11. Tym razem Microsoft przedstawił alternatywę, którą mogą zastosować administratorzy.
Microsoft w zarządzie OpenAI, ale bez możliwości głosowania
Po ostatnich perturbacjach OpenAI odbudowuje swój zarząd. Nieoficjalnie twórcy ChatGPT i modelu GPT chcieli wykluczyć z niego inwestorów, by móc samemu decydować o strategii organizacji. Później jednak okazało się, że w zarządzie znajdzie się miejsce dla przedstawiciela Microsoftu.
Z pewnością dokonaliśmy właściwego wyboru, współpracując z Microsoft, i jestem teraz podekscytowany, że nasz nowy zarząd uwzględni ich w charakterze obserwatora bez możliwości głosowania — napisał Bret Taylor z OpenAI. Według nieoficjalnych doniesień pracownicy OpenAI, zorientowani przede wszystkim na misję tworzenia najlepszej i najbezpieczniejszej AI, mają obawy dotyczące bezpieczeństwa i krótkowzroczności inwestorów. Ci jednak chcieliby mieć wpływ na strategiczny kierunek rozwoju firmy, a bez stanowisk w zarządzie nie byłoby to możliwe.
Najciekawsze aktualizacje Windows z listopada
- Windows 11 build 25987 w Canary Channel: aktualizacja dodaje nową opcję instalacji sterowników w trakcie pierwszej konfiguracji, obsługę metadanych PNG, zmiany dotyczące preinstalowanych aplikacji, zmiany w designie Ustawień, aktualizację Microsoft Store i jedną poprawkę błędu.
- Windows 11 build 23580 w Dev Channel: kompilacja ta wprowadza możliwość ograniczonego korzystania z Copilota w Windows bez logowania na konto Microsoft, ulepszone udostępnianie w pobliżu oraz aktualizację Microsoft Store i trochę poprawek błędów.
- Windows 11 build 23585 w Dev Channel: oprócz paru poprawek błędów główną nowość w changelogu stanowi możliwość odinstalowania kilku kolejnych aplikacji dołączonych do systemu. Powinno to ucieszyć osoby, które chcą maksymalnie odchudzić system, pozbywając się aplikacji, których nie używają.
- Windows 11 build 25992 w Canary Channel: Główne zmiany dotyczą protokołu SMB (Server Message Block). Oprócz tego wydanie to poprawia wydajność otwierania plików .zip i wprowadza trochę poprawek.
- Windows 11 build 25997 w Canary Channel: Główną nowość stanowią ulepszenia udostępniania i ustawień, a oprócz tego wydanie zawiera trochę poprawek błędów. Windows 11 w tej wersji został wydany również jako obraz ISO.
- Windows 11 build 23590 w Dev Channel: Główną nowość stanowią ulepszenia Narratora i udostępniania. Wydanie zawiera też trochę poprawek błędów. Microsoft zapowiedział ponadto wycofanie aplikacji systemowej Rejestrator kroków.
- Windows 11 23H2 build 22635.2771 w Beta Channel: aktualizacja dodaje nowe głosy Narratora i ulepszenia udostępniania, poprawki błędów i możliwość przywoływania Copilota w Windows z widoku ALT + TAB.
- Windows 11 23H2 build 22635.2776 w Beta Channel: Wprowadza on parę ulepszeń związanych z udostępnianiem, wprowadzaniem odręcznym, Menedżerem zadań i Ustawieniami. Dodano też jak zwykle trochę poprawek błędów.
- Windows 11 build 23595 w Dev Channel: Umieszcza ikonę Copilota w nowym miejscu oraz wprowadza trochę ulepszeń związanych z udostępnianiem, wprowadzaniem odręcznym, Menedżerem zadań i Ustawieniami, a także poprawki błędów.
- Windows 11 build 26002 w Canary Channel: Główna nowość dotyczy oszczędzania energii — nie tylko baterii, ale i prądu po podłączeniu do gniazdka, także na komputerach stacjonarnych. Pojawiły się też zmiany w ustawieniach — zarówno w aplikacji Ustawienia, jak i w Szybkich ustawieniach na pasku zadań.
Sprawdź również artykuł:
Grudzień 2023
Windows 10 otrzyma przedłużone wsparcie ESU po 2025 roku
Windows 10 będzie wspierany do 14 października 2025 roku. Jego użytkownicy mogą wykonać darmowy upgrade do Windows 11 na wiele sposobów (także dogodnych dla przedsiębiorstw). Jeśli jednak z jakichś powodów muszą pozostać przy Dziesiątce, to mogą liczyć na dodatkowe wsparcie po oficjalnym zakończeniu cyklu życia.
Kiedy dochodziło do końca wsparcia poprzedniego najpopularniejszego systemu, Windows 7, wówczas klienci komercyjni mogli wykupić przedłużone wparcie pod postacią Extended Security Updates (ESUs) na maksymalnie 3 lata. Teraz ta sama opcja będzie dostępna dla użytkowników Dziesiątki.
Microsoft Copilot — ogólna dostępność i nowe funkcje
Na początku grudnia Microsoft Copilot (wcześniej jako Czat Bing) wszedł w etap ogólnej dostępności. Po przeszło 10 miesiącach dostępności w wersji zapoznawczej Microsoft pozbywa się etykiety "Preview".
Microsoft zapowiedział też, że już niebawem Copilot otrzyma szereg nowych funkcji i integracji, wliczając w to ulepszone modele GPT-4 Turbo i DALL-E 3, multimodalne wyszukiwanie, interpreter kodu, głębokie wyszukiwanie, redagowanie tekstu na stronach w Edge, rozumienie wideo i interfejs notesu.
Rozpoznawanie mowy z czasów Visty zostanie wycofane z Windows
Rozpoznawanie mowy systemu Windows jest wycofywane i nie będzie dłużej rozwijane. Ta funkcja jest zastępowana przez dostęp głosowy — ogłosił Microsoft. Windows Speech Recognition (WSR) to system rozpoznawania mowy opracowany przez Microsoft dla systemu Windows Vista, wydany w 2006 roku i dołączany do wszystkich kolejnych wersji systemu.
Windows 11 otrzymał w aktualizacji 22H2 nowocześniejsze rozwiązanie — Dostęp głosowy. Do teraz był on dostępny równolegle z WSR, ale teraz zastąpi go całkowicie.
Seeing AI dostępny na Androida i po polsku
Seeing AI to wielokrotnie nagradzana aplikacja dla niewidomych i niedowidzących, o której wielokrotnie pisaliśmy w latach 2016-2019, czyli jeszcze trochę przed wybuchem aktualnej rewolucji AI. Już jednak wtedy inteligentna aplikacja Microsoftu rozpoznawała to, co docierało do niej z kamery telefonu, i dostarczała użytkownikom mówionych opisów.
W grudniu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami i z tej okazji Microsoft ogłosił wydanie Seeing AI w Sklepie Play na Androida. Seeing AI jest teraz dostępny w 18 językach, wliczając w to język polski, a ich liczba powiększy się w przyszłym roku do 36. Aplikacja otrzymała także najnowsze funkcje generatywnej sztucznej inteligencji, które już od jakiegoś czasu są dostępne w wersji na iOS, wliczając w to bogatszy opis zdjęć i możliwość zadawania pytań na czacie, np. o pozycje w menu, ceny czy zeskanowany artykuł.
Microsoft Copilot dostępny dla klientów edukacyjnych
Podczas gdy korzystanie z ChatGPT i podobnych technologii bywa zabronione, np. przy pisaniu prac pisemnych, to nie da się zaprzeczyć, że sztuczna inteligencja może w dobry sposób wspomagać procesy edukacji – jak zresztą wszystkie inne dziedziny życia i pracy. Microsoft ogłosił parę ulepszeń dla klientów edukacyjnych.
Microsoft Copilot z ochroną danych klasy komercyjnej (dawniej Bing Chat Enterprise) będzie dostępny dla wszystkich pracowników i studentów szkół wyższych od 18 roku życia. Ponadto do korzystania z Copilota dla Microsoft 365 kwalifikować się będą także pracownicy sektora edukacji. Więcej szczegółów w linkowanym wyżej artykule.
OneDrive zastąpi aplikację Pliki w Microsoft Teams
Doświadczenie "Pliki" w Microsoft Teams zostanie całkowicie zastąpione przez nową aplikację OneDrive. Zapewnia to spójne i znajome doświadczenie zarządzania plikami w całym Microsoft 365. Nowa aplikacja OneDrive korzysta ze wszystkich ostatnich aktualizacji OneDrive i SharePoint, oferując ulepszenia wydajności, nowe widoki i rozszerzenia funkcjonalności. Te nowe ulepszenia doświadczenia OneDrive trafią również do klasycznego Teams na początku 2024 r., zaś w jego przypadku nazwa aplikacji "Pliki" pozostanie niezmieniona.
OneDrive w Teams daje Ci łatwy dostęp do całej Twojej zawartości w Microsoft 365 – w zasadzie w taki sam sposób, jak w aplikacji OneDrive w przeglądarce czy w aplikacji Microsoft 365 (Office). To świetna wiadomość, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że doświadczenie "Pliki" w Teams działało dość topornie.
Kolejne funkcje wycofywane z Windows 10 i 11
W grudniu Microsoft zapowiedział wycofanie aż 3 funkcji/składników systemu:
- Tryb starszej konsoli – Tryb starszej konsoli jest wycofywany i nie będzie już aktualizowany. W przyszłych wydaniach Windows będzie dostępny jako funkcja na żądanie. Ta funkcja nie będzie instalowana domyślnie. "Legacy Console mode" jest narzędziem z kategorii zapewniania zgodności, zaprojektowany, aby pomagać użytkownikom starszych narzędzi wiersza poleceń (CLI) w Windows. Jeśli jakieś narzędzie nie wyświetla się albo nie działa poprawnie w domyślnym doświadczeniu konsoli Windows 10/11, to tryb ten zapewnia rozwiązanie umożliwiające przywrócenie systemu do starszej wersji środowiska hostingu konsoli.
- Microsoft Defender Application Guard for Edge – Microsoft Defender Application Guard, wliczając w to Windows Isolated App Launcher APIs, jest wycofywany dla Microsoft Edge for Business i nie będzie już aktualizowany. Prosimy, pobierz Microsoft Edge For Business Security Whitepaper, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach bezpieczeństwa Edge for Business. Jeśli nazwa wycofywanej funkcji coś Wam przypomina, to macie rację. W listopadzie bowiem Microsoft odesłał na emeryturę Microsoft Defender Application Guard for Office.
- Windows Mixed Reality – Windows Mixed Reality został wycofany [deprecated] i zostanie usunięty w przyszłym wydaniu Windows. Wycofanie to obejmuje aplikację Mixed Reality Portal i Windows Mixed Reality for SteamVR oraz Steam VR Beta. Mimo zamknięcia platformy Microsoft dalej pracuje nad doświadczeniami VR/MR na inne ekosystemy, metaverse oraz HoloLens.
Wyskakujące okna Eksploratora plików naprawione
Jeśli zdarzyło Wam się, że zwykłe okna Eksploratora plików zachowywały się dosłownie jak "wyskakujące okienka", to nie był to ficzer, tylko bug. Użytkownicy zaczęli tego doświadczać w październiku 2022 roku, po zainstalowaniu aktualizacji Windows 11 Moment 2 Update. Wydaje się, że bug dotyczył tylko części użytkowników, a okna wyskakiwały na pierwszy plan w różnych odstępach czasowych – w najgorszych przypadkach nawet co godzinę.
Udało się to naprawić oraz dołączyć tę poprawkę do grudniowej (a de facto listopadowej, tyle że wydanej z poślizgiem) aktualizacji opcjonalnej KB5032288 (build 22631.2792 i 22621.2792) z 4 grudnia. W oficjalnym changelogu napisano: Rozwiązano problem z oknami Eksploratora plików, które niespodziewanie mogły pojawiać się na pierwszym planie. Najśmieszniejsze w tym jest to, że zajęło to Microsoftowi aż 15 miesięcy!
Super przeciąganie i upuszczanie w Edge
Brak myszki i jej środkowego przycisku (kliknięcia rolką) nie oznacza już, że nie można szybko otwierać linków ani wyszukiwać w przeglądarce Edge. Nowa funkcja eksperymentalna Super Drag and Drop wymaga jedynie kliknięcia (stuknięcia) linku, przeciągnięcia go w dowolnym kierunku na stronie i upuszczeniu. Zainicjuje to otwarcie tego hiperłącza na nowej karcie. Co ważne, nie trzeba przeciągać go aż na pasek kart. Wystarczy nawet drobne przeciągnięcie.
Super przeciąganie i upuszczanie ma jeszcze jedno zastosowanie. Możemy zaznaczyć tekst, przeciągnąć go i upuścić w dowolnym miejscu na stronie, aby rozpocząć jego wyszukiwanie na nowej karcie. Normalnie nie wymaga to posiadania środkowego przycisku, ale kliknięcia zaznaczenia prawym przyciskiem i wybrania "Wyszukaj w sieci Web termin..." w menu kontekstowym.
Teams ma już ponad 320 mln użytkowników i 2 tys. aplikacji
Microsoft podzielił się ciekawymi statystykami dotyczącymi Teams:
- Microsoft Teams ma teraz ponad 320 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie.
- Istnieje już ponad 2000 aplikacji w sklepie Teams.
- Firmy utworzyły już ponad 145 tysięcy niestandardowych aplikacji line-of-business (LOB).
Zostało tez zakomunikowane, że w tym roku dziesiątki milionów więcej ludzi zaadaptowało Teams, wliczając w to nową wersję wydaną w październiku.
Nowy interfejs Microsoft Edge DevTools
Microsoft Edge DevTools otrzymały całkiem nowy wygląd. Prace nad redesignem UI rozpoczęły się prawie 2 lata temu. Twórcy doszli do wniosku, że narzędzia programistyczne z czasem stały się wizualnie i konceptualnie przytłaczające. Postanowili więc zredukować krzywą uczenia się i złożoność narzędzi. Co w toku tych prac powstało? Deweloperzy postanowili przeprojektować narzędzie Welcome, aby było bardziej pomocne dla chcących uczyć się i sprawdzać aktualności, dodać sposoby personalizacji UI oraz wprowadzić nowy Activity Bar, który ułatwi rozpoznawanie i odkrywanie dostępnych narzędzi.
Niektóre z ulepszeń trafiły już do Edge, wliczając w to nowe narzędzie Welcome, łatwe otwieranie narzędzi za pomocą przycisku More tools czy przenoszenie narzędzi między dolnym i górnym paskiem. W aktualizacji Microsoft Edge 120 pojawiła się ostatnia nowość – Activity Bar. Szczegółowo omawiamy zmiany w artykule: Microsoft Edge DevTools z nowym interfejsem.
Najciekawsze aktualizacje Windows z grudnia
- Windows 10 22H2 build 19045.3758: To pierwsza wersja publiczna, w której zaczął być wdrażany Windows Copilot. Zawiera też parę ulepszeń i poprawek niezwiązanych z bezpieczeństwem.
- Windows 11 23H2 build 22635.2841 Beta Channel: Użytkownicy z włączonym przełącznikiem otrzymywania nowych funkcji, gdy tylko staną się dostępne, zauważą zmiany w Rejestratorze kroków i udostępnianiu w pobliżu oraz poprawki Menedżera zadań. Wszyscy użytkownicy mają zaś dostęp do nowych ustawień Widżetów, drobnej zmiany w Ustawieniach i sporej ilości poprawek błędów.
- Windows 11 build 26010 w Canary Channel: Główne nowości dotyczą ustawień tablicy widżetów, wycofania aplikacji Wskazówki, odłączania Copilota i zmiany rozmiaru jego panelu, widoku Szybkich ustawień, wyglądu Menedżera zadań i Ustawień. Dla Insiderów dostępne są też aktualizacje Notatnika i Microsoft Store.
- Windows 11 build 23601 w Dev Channel: Główne nowości dotyczą Windows 365 Boot, Windows 365 Switch, transmitowania ekranu, tablicy widżetów, Copilota, udostępniania i Narratora.
- Windows 11 23H2 build 22635.2850 w Beta Channel: Wprowadza łatwe udostępnianie w WhatsApp bezpośrednio z okienka udostępniania Windows. Na Insiderów w Beta Channel czeka też aktualizacja Microsoft Store z paroma udogodnieniami.
- Windows 11 build 23606 w Dev Channel: Wersja ta jest dostępna poprzez Windows Update, jak i w postaci obrazu ISO. Główna zmiana dotyczy rozpoznawania mowy — w tym wypadku wycofania przestarzałej technologii. Microsoft oznajmił też, że jest to ostatnia aktualizacja w Dev Channel w 2023 roku!
- Windows 11 build 26016 w Canary Channel: Ta wersja także jest dostępna jako obraz ISO. Główna zmiana dotyczy trybu drukowania chronionego. Pojawiły się też ulepszenia na pasku zadań i w Ustawieniach. Microsoft poinformował również, że jest to ostatnia aktualizacja w Canary Channel w tym roku!
- Windows 11 23H2 build 22635.2915 w Beta Channel: To wydanie zawiera sporo ulepszeń Dostępu głosowego, transmitowania ekranu, Windows 365 Boot i Windows 365 Switch, a także zmiany związane z rozpoznawaniem mowy, udostępnianiem w pobliżu, Narratorem i Notatnikiem. Microsoft poinformował też, że to ostatnia aktualizacja Beta w 2023 roku – kolejna dopiero w styczniu!
Sprawdź również artykuł:
Na koniec warto jeszcze zaserwować cytat autorstwa Rogera Capriotti z Microsoft, który naszym zdaniem dobrze podsumowuje ten rok: Wierzymy, że 2023 zostanie zapamiętany jako moment, w którym zaczęliśmy wykorzystywać moc sztucznej inteligencji w naszych codziennych życiach, odblokowując nowe sposoby, by osiągać więcej, niż sądziliśmy, że jest możliwe. I że ta era będzie tak ważna, jak PC w latach 80., sieć w latach 90., urządzenia mobilne w latach 2000. i chmura w latach 2010.
Źródło: opracowanie własne