Podsumowanie roku 2021 w świecie Microsoft. To był tydzień z Microsoft 200

Podsumowanie roku 2021 w świecie Microsoft. To był tydzień z Microsoft 200

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/30/2021, 10:00 AM

Liczba odsłon: 5246

Witajcie, drodzy Czytelnicy! Rok 2021 dobiega właśnie końca, a nasz dzisiejszy, dwusetny już odcinek To był tydzień z Microsoft będzie tak wyjątkowy, jak ten rok! Wracamy do Was z podsumowaniem nie tygodniowym (bo z uwagi na święta niewiele się działo w świecie technologii), lecz całego roku. Rozwój technologii Microsoftu i innych firm przebiegał naprawdę intensywnie, a tłem tych wydarzeń była — wciąż niestety — pandemia koronawirusa. Z jej powodu miliony ludzi przeniosły swoją pracę i naukę do domu, a przez to mocniejsza stała się potrzeba cyfrowej transformacji, wcześniej odkładanej na przyszłość i trochę niedocenianej.

Na te potrzeby błyskawicznie odpowiedział Microsoft, który udostępnił wiele nowych rozwiązań dla użytkowników domowych i firmowych. Ten rok nie byłby jednak tak wyjątkowy, gdyby nie premiery Windows 11, Office 2021! Nie zabrakło też nowości w świecie Microsoft 365, zmian w Office 365, Xbox Game Pass i Xbox Cloud Gaming, aktualizacji Windows 10 czy premiery nowych urządzeń Surface. W dzisiejszym artykule przedstawiamy dla Was podsumowanie najważniejszych z tych wydarzeń w porządku chronologicznym. Zapraszamy do czytania i oglądania!

Styczeń 2021

Nowa dynamiczna zawartość na pasku zadań

W styczniu na pasku zadań Windows 10 zagościła nowa funkcjonalność pod nazwą Wiadomości i zainteresowania (News and interests). W wysuwanym menu uzyskamy szybki dostęp do dynamicznej zawartości, takiej jak aktualności i pogoda, która aktualizuje się w ciągu dnia. Użytkownik może spersonalizować tę tablicę, wybierając treści, które najbardziej mu pasują.

Aktualności na pasku zadań

Na tablicy znajdziemy najnowsze nagłówki, pogodę, informacje sportowe i inną zawartość, do której uzyskamy dostęp, nie wypadając z toku pracy. Artykuły i treści pochodzą od ponad 4500 sprawdzonych, globalnych wydawców. Funkcjonalność ewoluowała w kolejnych miesiącach i trafiła też do Windows 11 — już pod nową nazwą "Widżety".

Nowa aplikacja Zatwierdzenia w Microsoft Teams

Zatwierdzenia w Microsoft Teams pozwalają każdemu — od pracowników pierwszej linii, po menadżerów wyższego szczebla — z łatwością tworzyć, zarządzać i udostępniać zatwierdzenia bezpośrednio w centrum pracy zespołowej, jakim jest Teams.

Aplikacja pozwala tworzyć prośby o zatwierdzenie, zatwierdzać lub odrzucać je, a także śledzić zatwierdzenia i zarządzać nimi na wiele sposobów. Aplikacja opiera się na Power Platform, co pozwala sprowadzić wszystkie przepływy zatwierdzeń w firmie w jedno miejsce z użyciem prostego przepływu pracy i możliwości rozszerzania Power Automate.

Luty 2021

Microsoft Viva - nowa platforma doświadczeń pracowników

Microsoft powołał do życia nową usługę o nazwie Microsoft Viva. Jest to "platforma doświadczeń pracownika, która łączy komunikację, wiedzę, naukę, zasoby i wglądy". Wspomaga ona zaangażowanie, uczenie się, dobre samopoczucie i odkrywanie wiedzy przez pracowników — bezpośrednio w toku pracy i w integracji z Microsoft Teams. Jak wynika z analiz, w ostatnim czasie nastąpił wzrost zapotrzebowania na rozwiązania, które wspierają kulturę korporacyjną, odkrywanie wiedzy, szkolenia w miejscu pracy i dobre samopoczucie pracowników.

Microsoft Viva opiera się na możliwościach Microsoft 365 i Microsoft Teams, aby zunifikować doświadczenia pracowników w czterech obszarach: zaangażowania, dobrego samopoczucia, uczenia się i wiedzy. Microsoft Viva może okazać się przełomowym rozwiązaniem w kategorii Employee Experience Platform między innymi dlatego, że skupia się w całości na potrzebach pracownika w miejscu pracy oraz pozwala firmom integrować rozproszone narzędzia i dostarczać je bezpośrednio w toku pracy.

Przełom w AI? Realistyczna rozmowa z postaciami w grze stała się możliwa

Dzięki połączeniu rozpoznawania mowy z Windows, modelu sztucznej inteligencji OpenAI GPT-3 (którego sponsorem i użytkownikiem jest Microsoft), naturalnej syntezy mowy Replica i VR udało się stworzyć prawdopodobnie jedną z pierwszych wirtualnych postaci z konwersacyjną sztuczną inteligencją. Efekt jest po prostu oszałamiający i bardzo nowatorski.

OpenAI to firma badawcza zajmująca się sztuczną inteligencją, z którą Microsoft nawiązał partnerstwo kilka lat temu. W tym okresie model językowy Generative Pre-Training rozwinięto do wersji GPT-3, której wyniki prawie zawsze są nie do odróżnienia od wypowiedzi ludzkich. Jego użycie przez deweloperów może całkowicie odmienić gry komputerowe. Powyższa demonstracja to chyba najlepsze jak dotąd spojrzenie na przyszłość interaktywnych postaci w grach — inteligentnych, unikalnych NPC-ów, z którymi można porozmawiać niemal o wszystkim.

Marzec 2021

Microsoft Edge Legacy całkowicie usunięty z Windows

W tym roku ostatecznie pożegnaliśmy się z klasycznym Edge. Chodzi o wersję sprzed zmiany silnika na Chromium. Mimo że wydano ją ponad rok wcześniej (licząc od marca 2021), nadal jeszcze znajdowała się w zakamarkach Windows 10, niewidoczna i ciężko dostępna dla użytkownika. Była też obecna na urządzeniach, które od dawna nie były aktualizowane.

Edge

Wsparcie dla desktopowego Edge Legacy wygaszono 9 marca, po czym nie otrzymywał już aktualizacji zabezpieczeń. Aby całkiem zastąpić tę niewspieraną już wersję, nowy Microsoft Edge został udostępniony jako część kwietniowej, zbiorczej aktualizacji zabezpieczeń Patch Tuesday.

Konferencja Microsoft Ignite 2021

W marcu Microsoft poprowadził swoją doroczną konferencję Ignite, na której zaprezentował nowe doświadczenia dedykowane pracownikom, ulepszenia spotkań i wiele innych. Są to m.in. narzędzia dla prezenterów, które ułatwiają prowadzenie spotkań w erze pracy zdalnej. Dzięki ogólnej dostępności PowerPoint Live w Teams prelegenci będą teraz mogli zobaczyć notatki, slajdy, czat i uczestników w pojedynczym widoku. Nowy widok prezentera oraz widok dynamiczny trafiły do Teams w tym samym miesiącu.

Microsoft ogłosił też kilka nowych funkcji Outlooka, które ułatwią zarządzanie zadaniami i kalendarzami; kilka nowych funkcji i ustawień, które mają na celu promowanie podejścia Zero Trust we wszystkich obszarach Microsoft 365; platformę sztucznej inteligencji Azure Percept; holoportację i wspólne doświadczenia Mixed Reality oraz pierwszy język programowania low-code, Microsoft Power Fx. Szczegółowe podsumowanie zapowiedzi możecie sprawdzić tutaj.

3D Viewer, Paint 3D i Math Input Panel usunięte z Windows 10

Microsoft wprowadził zmiany na liście dostarczanych wraz z systemem aplikacji. W efekcie 3D Viewer i Paint 3D nie będą już preinstalowane w czystych instalacjach najnowszych buildów Insider Preview. Obie aplikacje będą natomiast dostępne w Microsoft Store i pozostaną na urządzeniach po aktualizacji OS.

Paint 3D

Z kolei całkowicie usunięty zostaje Math Input Panel, którego użycie w ostatnim czasie spadało. Kontrola wprowadzania i silnik rozpoznawania matematycznego, które napędzają aplikacje, pozostaną jednak dostępne jako funkcja opcjonalna. Math Input Panel został co prawda usunięty, lecz jego możliwości wprowadzania równań matematycznych pozostają dostępne w nowocześniejszych aplikacjach, takich jak OneNote, Excel czy Math Solver.

Microsoft oficjalnie przywitał Bethesdę w rodzinie Xbox

Microsoft przejął ZeniMax Media wraz z podległymi mu studiami, wliczając w to Bethesdę, we wrześniu 2020 roku, ale dopiero pół roku później, po otrzymaniu zielonego światła m.in. od Komisji Europejskiej, transakcja została domknięta. Po oficjalnym powitaniu Bethesdy i ogłoszeniu dalszych planów współpracy gigant wprowadził do Xbox Game Pass aż 20 gier studia, zarówno tych najnowszych, jak i sięgających 1993 roku.

Bethesda w Xbox

Microsoft Edge zaczął być aktualizowany dużo częściej

Aby dopasować kadencję wydań Edge do zapowiedzianej przez Google nowej, czterotygodniowej kadencji głównych wydań projektu Chromium, Microsoft również zapowiedział zmiany — od września Edge jest aktualizowany do nowej wersji co 4 tygodnie. Dla tych, którzy to tempo uważają za zbyt szybkie, Edge oferuje opcję Extended Stable dla dłuższego, 8-tygodniowego cyklu wydań.

Edge

Nowe ikony w Eksploratorze plików

Projektanci z Microsoft powzięli kolejny krok w odmienianiu oblicza Dziesiątki, aktualizując wiele fundamentalnych ikon systemowych, które przewijają się w Eksploratorze plików:

Nowe ikony w Windows 10

Nowe ikony w Windows 10

Nowe ikony w Windows 10

Kwiecień 2021

Stare gry z Xboksa dostępne na Androidzie

Xbox Cloud Gaming (dawniej Project xCloud) otworzył się na tytuły wydane na Xbox 360 i oryginalnego Xboksa. Innymi słowy program wstecznej zgodności, znany z Xbox One i Xbox Series X/S, objął granie w chmurze.

Xbox Cloud Gaming

Program powstał w 2015 roku i rozrósł się do kilku setek wspieranych tytułów kompatybilnych wstecznie. W przypadku Androida biblioteka tych gier nie jest aż tak rozległa (przynajmniej na razie), jednak trafiło do niej kilka prawdziwych perełek.

Microsoft 365 bardziej otwarty na potrzeby użytkowników domowych

W zeszłym roku Microsoft przekształcił Office 365 Personal oraz Home w Microsoft 365 Personal i Family. Przy zachowaniu tej samej ceny zmieniła się nie tylko nazwa, ale i zawartość planów, która już na wstępie stała się znacznie bogatsza. W międzyczasie nowych funkcji w Microsoft 365 stale przybywało.

Notatki w Microsoft Lens

Microsoft pokusił się o podsumowanie ostatnich nowości dedykowanych właśnie użytkownikom domowym — zarówno indywidualnym osobom, jak i rodzinom. Tę funkcjonalność szerzej opisujemy naszym artykule.

Surface Laptop 4 trafił do sprzedaży

Microsoft zaprezentował czwartą generację Surface Laptopa razem z serią akcesoriów do wirtualnych spotkań. Urządzenie zoptymalizowano pod kątem pracy w ekosystemie Microsoft 365.

Surface Laptop 4 zachowuje praktycznie wszystkie cechy zewnętrzne poprzednich generacji, ale wiele zmieniło się w jego wnętrzu. To między innymi nowe procesory Ryzen 5 i Ryzen 7 Microsoft Surface Edition lub Intel Core i5 oraz Core i7 jedenastej generacji. Na plus zmieniły się też: zabezpieczenia, design termiczny, dźwięk, kamera internetowa czy żywotność baterii, która sięga nawet 19 godzin pracy.

Darmowe gry wieloosobowe online dostępne dla wszystkich na Xboksie

Microsoft postanowił uszczęśliwić posiadaczy Xboksa, umożliwiając im bezpłatną grę wieloosobową w tytuły free-to-play. Dotąd konieczne do tego było subskrybowanie płatnej usługi Xbox Live Gold. Darmowy multiplayer był testowany od blisko miesiąca z Xbox Insiderami, by teraz stać się dostępnych dla wszystkich na Xboksie. Microsoft podał też listę objętych tym tytułów, których jest ponad 50.

Xbox Live

Praktyka pobierania opłat za możliwość gry sieciowej w darmowe gry została w końcu porzucona przez Microsoft. Dzięki temu gracze konsolowi mogą wreszcie poczuć się jak ich koledzy na pecetach! Pełną listę dostępnych za darmo tytułów znajdziecie w naszym artykule.

Można już otwierać linuksowe aplikacje z GUI w Windows 10

Windows Subsystem for Linux (Podsystem Windows dla systemu Linux) został wyposażony w obsługę aplikacji na Linuksa z graficznym interfejsem użytkownika. Pozwala to otwierać ulubione edytory, narzędzia i aplikacje z GUI. Funkcjonalność nosi nazwę WSLg i dzięki niej użytkownicy WSL nie muszą już ograniczać się do narzędzi i aplikacji wiersza poleceń.

Maj 2021

Microsoft Edge ze wspólnym podstawowym kodem dla wszystkich platform

Microsoft przystąpił do mocnej ekspansji zapoznawczych kanałów Edge na platformy inne niż Windows. Tym sposobem Edge Insider w kanałach Canary i Dev zaczął być wydawany na Androida, zaś na Linuksie otwarto jego gałąź Beta (obok już istniejącej Dev). Nie minęło wiele czasu, a Edge Beta trafił również do programu Apple Testflight, dzięki czemu mogą go już testować posiadacze iPhone'ów i iPadów.

Microsoft Edge na iOS

Sam fakt dostępności jeszcze jednej wersji Edge Insider na iOS prawdopodobnie nie byłby tak ważny, gdyby nie to, że wersja ta korzysta z tej samej, zunifikowanej bazy kodu, co wersja na Androida. Jest to więc kolejny duży krok w stronę ujednolicenia podstawowego kodu przeglądarki dla wszystkich platform, czyli realizacji planu deweloperów Edge, dzięki któremu będzie on mógł dostarczać aktualizacje i nowe funkcje znacznie szybciej i sprawniej.

Microsoft zawiesił prace nad Windows 10X

Jesienią 2019 roku Microsoft przekazał jedne z najambitniejszych zapowiedzi w swojej historii. Dotyczyły one mianowicie Surface Duo z Androidem i Surface Neo z Windows 10X. Składany smartfon/tablet, składany PC i nowy system operacyjny to jednak całkiem dużo jak na jeden raz. I chociaż Surface Duo udało się wypuścić na rynek, to nieszczęsny Windows 10X ciągle nie daje się ukończyć.

Windows 10X

W maju pojawiły się doniesienia, że Microsoft nie dostarczy Windows 10X w tym roku, a wersja systemu, jaką znaliśmy do tej pory, prawdopodobnie nigdy nie nadejdzie. Firma przeniosła zasoby do Windows 10, a 10X został odłożony na bok. Jak się niedługo później okazało, wiele efektów prac nad 10X trafiło do Windows 11.

Premiera aktualizacji Windows 10 May 2021 Update

Wiosenna aktualizacja 2021 roku stała się dostępna dla wszystkich w Windows 10. May 2021 Update lub też "wersja 21H1" przybrał inną formę niż dotychczasowe aktualizacje pierwszej połowy roku (H1). Po pierwsze, ilość zmian jest niewielka i przywodzi na myśl poprzednie jesienne aktualizacje (H2). Po drugie, to pierwsza aktualizacja H1, która jest udostępniana przy pomocy szybkiego mechanizmu dostarczania — takiego samego, jaki służy do instalowania miesięcznych aktualizacji zbiorczych.

Windows 10 May 2021 Update

May 2021 Update został celowo okrojony, by dostarczyć tylko ważne funkcjonalności, które poprawiają bezpieczeństwo, dostęp zdalny i jakość, oraz zaprojektowane, by zapewnić szybkie doświadczenie aktualizacji. Więcej szczegółów na temat majowej aktualizacji znajdziecie w naszych artykułach:

Windows 10 May 2021 Update już dostępny! Jak go pobrać i zainstalować?

Pełna lista zmian w Windows 10 May 2021 Update

Wiemy już, jakie funkcje zostały usunięte w May 2021 Update

Microsoft Build 2021 za nami!

Zgodnie z formułą wydarzenia Microsoft przedstawił trochę nowości dla programistów, twórców i osób pełniących role techniczne, ale też dla użytkowników Windows. Otóż to! Satya Nadella zapowiedział "jedną z najbardziej znaczących aktualizacji Windows ostatniej dekady", która niedługo później (ku zaskoczeniu wielu) okazała się Windowsem 11. Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule na ten temat.

Na konferencji nie zabrakło też zapowiedzi z takich obszarów, jak WSL w Windows 10, który umożliwia teraz otwierania aplikacji linuksowych z GUI, nowe możliwości Microsoft Search w oparciu o Microsoft Graph, nowości dla Microsoft Teams, podejście low-code i inne zmiany w Power Automate/Power Tools, przechowywanie wrażliwych danych w Azure, Visual Studio oraz .NET, GitHub, Power BI czy Microsoft Edge. Podsumowanie pierwszego (i jak się można było spodziewać — najważniejszego) dnia konferencji znajdziecie w naszym kolejnym tekście — zapraszamy do lektury!

Dyktowanie w aplikacjach Office teraz także po polsku

Microsoft Dictate to rozszerzenie dla Office'a działające już od kilku lat, a od pewnego czasu również obsługujące język polski... przynajmniej w jakimś stopniu. Nasze testy tego dodatku z 2019 roku, kiedy próbowaliśmy za jego pomocą pisać w Wordzie, zawiodły nasze oczekiwania. Może dlatego dopiero teraz Microsoft informuje o oficjalnym wsparciu dla języka polskiego (i kilku innych języków) w Dictate dla Microsoft Office.

Czerwiec 2021

Oficjalna zapowiedź i pierwszy wyciekły build Windows 11

Bez wątpienia najgorętszym punktem w tegorocznym kalendarium giganta z Redmond była premiera Windows 11. Zacząć jednak należy od pierwszej prezentacji i ujawnienia nazwy nowego systemu. Nim jednak do tego doszło, do Internetu wyciekła nieoficjalna kompilacja Windows 11, która wprowadziła użytkowników w lekką konsternację. W końcu przeczyło to wcześniejszym zapewnieniom, że Windows 10 będzie ostatnim i "ostatecznym" systemem Microsoftu.

W pierwszych dniach po zapowiedzi pojawiło się wiele pytań, jak choćby o kontrowersyjne wymagania sprzętowe, możliwość aktualizacji ze starszych systemów, działanie nowych funkcji, usunięte elementy, integrację z Teams, aplikacje z Androida, technologie Xbox czy o nowy Microsoft Store. Listę tematów możecie sprawdzić tutaj i tutaj!

Lipiec 2021

Office i Edge z nowym interfejsem zgodnym z Windows 11

Użytkownicy Microsoft 365 zyskali w tym roku dostęp do nowego UI aplikacji Office. Główną nowością w interfejsie Office są zaokrąglenia. Zauważymy je na pasku wstążki, jak również na przyciskach w takich aplikacjach, jak Word, Excel, PowerPoint i Outlook. Wygląda na to, że Microsoft stopniowo wprowadza subtelne zmiany do designu Office, zamiast stosować podejście agresywne i radykalne. Aktualizacja stała się ogólnodostępna w grudniu.

Z kolei aktualizacje wizualne Windows 11 w Edge są naprawdę subtelne i trzeba się dobrze przyjrzeć, by je zauważyć, ale... tak chyba właśnie miało być. W wygładzaniu i modernizacji interfejsu w Windows 11 (jak i wielu innych produktach) chodzi o to, by zmiany były bardziej odczuwane i doświadczane podświadomie, niż aby rzucały się w oczy.

Windows 365 oficjalnie zapowiedziany

Pierwszego dnia konferencji Microsoft Inspire 2021 padła zapowiedź usługi Windows 365 oraz kategorii Cloud PC. Windows 365 to system operacyjny Windows 10 lub Windows 11, działający w chmurze. Usługa ta zapewnia dostęp do Windows poprzez przesyłanie strumieniowe. Dotyczy to również ustawień, danych oraz aplikacji na dowolnym urządzeniu osobistym lub firmowym. Punktem końcowym tego streamingu będzie przeglądarka internetowa na urządzeniach z Windows, iOS, macOS lub iPadOs, a także klient z Microsoft Store. Daną instancję Cloud PC użytkownik będzie mógł otwierać na pełnym ekranie, co sprawi, że korzystanie z systemu będzie wydawało się naturalne.

Windows 365 przedstawiany jest jako nowa kategoria w technologii komputerowej o nazwie Cloud PC. Opiera się ona zarówno na mocy chmury, jak też na możliwościach urządzenia, aby zapewnić pełne, spersonalizowane doświadczenie Windows. Jest to zarazem pulpit zdalny, jak i komputer w chmurze. Został on zaprojektowany i zbudowany zgodnie z zasadami Zero Trust. Windows 365 chroni informacje przechowywane w chmurze, nie zaś na urządzeniu, zapewniając "bezpieczne, produktywne doświadczenie dla pracowników, od stażystów, poprzez pracowników kontraktowych, kończąc na deweloperach oprogramowania i projektantów przemysłowych". Zgodnie z zapowiedzią w sierpniu Windows 365 stał się ogólnodostępny — również w Polsce — dla firm wszystkich rozmiarów.

Sierpień 2022

Skype dla Firm Online już bez wsparcia Microsoftu

Zgodnie z zapowiedzią Skype for Business Online został wyłączony. Nie jest to żadnym zaskoczeniem, jako że Microsoft informował i przypominał o tym kilkukrotnie, po raz pierwszy już dwa lata temu. Co ciekawe, koniec wsparcia nie dotyczy całego Skype'a dla Firm, a jedynie jego wersji Online.

Skype dla Firm Online

Jeszcze w 2017 roku powszechne było przekonanie, że Skype dla Firm przekształci się w Microsoft Teams. I choć ostatecznie te dwa produkty po prostu zaczęły istnieć obok siebie, to faktycznie Teams przejął wszystkie zasadnicze funkcje Skype dla Firm Online i stał się w zasadzie jego pełnoprawnym następcą. Od tamtego czasu do "Zespołów" napłynęły setki nowych funkcji, natomiast rozwój biznesowego Skype'a praktycznie został zaprzestany.

Mica - następczyni akrylu w Windows 11

W ramach gruntownego odświeżenia Fluent Design w Windows 11 wprowadzony został nowy materiał o nazwie "Mica". Jest to dynamiczny materiał, który zbliża do siebie kompozycję i tapetę pulpitu. Mica jest najbardziej powszechnym elementem designu Jedenastki, pokazującym się w samym systemie i aplikacjach.

Mica - Fluent Design w Windows 11

Mica została specjalnie zaprojektowana dla wysokiej wydajności w porównaniu choćby do akrylu i jak podaje Microsoft, nie stanowi obciążenia dla zasobów systemu. Optymalizacje renderowania dotarły też do zaokrąglonych rogów, występujących powszechnie w Jedenastce.

Windows 11 to nie tylko nowości, ale też braki

Microsoft uśmierca funkcje, które według niego nie są używane albo stały się zbędne. Oczywiście zawsze wywołuje to kontrowersje — tym większe, im dana funkcjonalność wydaje się niezbędna grupie wiernych użytkowników. Jeszcze przed premierą Jedenastki przygotowaliśmy dla Was listę rzeczy, których brak może doskwierać użytkownikom.

Pasek zadań z lewej strony w Windows 11

W naszym artykule szerzej omawiamy choćby takie składniki i czynności, jak menu kontekstowe i inne funkcjonalności paska zadań, operacja "przeciągnij-i-upuść", preinstalowane aplikacje, możliwości personalizacji i inne wycięte elementy. Warto zapoznać się z tą listą przed ewentualną aktualizacją do Windows 11!

Wrzesień 2021

Microsoft Event 2021 — konferencja sprzętowa Surface

Na początku września Microsoft poprowadził tradycyjny, jesienny event, na którym padły same konkretne zapowiedzi sprzętowe: Microsoft Surface Pro 8, Surface Go 3, Surface Laptop Studio, Surface Duo 2, a także Surface Slim Pen 2, Surface Pro X z ulepszeniami i w niższej cenie, Microsoft Ocean Plastic Mouse i Surface Adaptive Kit.

Premiera większości urządzeń miała miejsce niedługo później. Podsumowanie wydarzenia znajdziecie w naszym artykule!

Październik 2021

Microsoft Store otwarty na inne sklepy, przeglądarki i aplikacje

W toku prac nad Windows 11 powstała mocno odświeżona wersja Sklepu Microsoft. Prócz zmian w wyglądzie i interfejsie zmienia się też zakres tego, co na platformie będzie można publikować i znaleźć. Przede wszystkim Sklep zaczął wspierać aplikacje Androida, UWP, PWA i Win32. Możemy w końcu mieć niemal pewność, że każda aplikacja, jakiej potrzebujemy, będzie tu dostępna. Nowa wersja sklepu zadebiutowała w Windows 11 w dniu jego premiery, czyli 5 października. Później, w nieco okrojonej wersji, trafiła też na Windows 10.

PowerToys w Microsoft Store

Microsoft Store w nowej wersji obsługuje więcej typów aplikacji i innych sklepów (np. Epic Games Store), sposobów płatności (nawet z pominięciem prowizji Microsoftu), a także na więcej przeglądarek.

Windows 11 oficjalnie wydany!

Za nami globalna premiera Windows 11 — nowego systemu operacyjnego Microsoftu i bezpośredniego następcy Windows 10. 5 października stał się dostępny zarówno w sprzedaży jako samodzielny produkt bądź system preinstalowany na nowych urządzeniach, jak też w formie aktualizacji dla spełniających wymagania komputerów i tabletów z Windows 10. Microsoft wypuścił też obrazy ISO, które umożliwiają czystą instalację z pominięciem Windows Update.

Z naszego premierowego artykułu dowiesz się, dla kogo jest dostępna aktualizacja do Windows 11 i jak ją zdobyć, a także jakie są minimalne wymagania sprzętowe i gdzie można kupić Windows 11.

Microsoft Office 2021 już dostępny!

Zgodnie z zapowiedzią Microsoft Office 2021 został wydany w tym samym czasie, co Windows 11. Nowa wersja wieczysta pakietu biurowego stanowi swego rodzaju podsumowanie zmian i nowości, które przez ostatnie dwa lata napływały do subskrybentów usługi Microsoft 365 (wcześniej Office 365). Aplikacje otrzymały odświeżony wygląd, nawiązujący do stylu Fluent Design obecnego w Windows 11 i innych produktach firmy. Ulepszony interfejs użytkownika pomóc ma w zachowaniu produktywności i lepszym skupieniu się na zadaniach. Nowy wygląd aplikacji pakietu jest też przyjemniejszy i łagodniejszy dla oka.

Microsoft Office 2021 — odświeżony wygląd

Oprócz nowego wyglądu Office 2021 otrzymał całkiem pokaźną listę nowych funkcji zaczerpniętych wprost z Microsoft 365. Zasadnicze różnice między tymi produktami powoli się zacierają. Na przykład już w Office 2019 pojawiła się funkcja współpracy nad dokumentami w czasie rzeczywistym — również z użytkownikami subskrypcji. Do tegorocznego wydania wprowadzono jeszcze więcej takich nowości, wliczając w to Microsoft Teams.

Microsoft Teams w pakiecie Office 2021

Z naszego artykułu o premierze dowiesz się więcej o najważniejszych zmianach w Office 2021, a także o (nie)możliwości aktualizacji, aplikacjach w poszczególnych edycjach i opcjach zakupu.

Windows Subsystem for Linux wydany jako aplikacja w Microsoft Store

Podsystem Windows dla systemu Linux (WSL) w wersji Preview stał się dostępny w Microsoft Store jako sklepowa aplikacja dla urządzeń z Windows 11. Jego instalacja z tego miejsca pozwala uzyskać najnowsze aktualizacje i funkcje WSL szybciej i bez potrzeby modyfikowania wersji Windows.

WSL tradycyjnie był instalowany jako składnik opcjonalny wewnątrz Windows. Wymagało to odnalezienia listy składników, instalacji i restartu urządzenia. Binarki, które tworzą logikę WSL w tym opcjonalnym składniku, są częścią obrazu Windows oraz są obsługiwane i aktualizowane jako część systemu.

Microsoft znów jako najdroższe przedsiębiorstwo świata

W październiku Microsoft i Apple opublikowali raporty finansowe za pierwszy kwartał roku fiskalnego 2022 (trzeci kwartał roku kalendarzowego 2021). Pierwszy przerósł oczekiwania analityków, tymczasem Apple wypadł gorzej z powodu mniej imponującej sprzedaży iPhone'ów na całym świecie.

Po ogłoszeniu raportu kwartalnego w ciągu kilku dni kurs akcji giganta z Redmond znacząco poszedł w górę, podczas gdy akcje Apple'a spadły o 3,5%. Zgodnie z obecną ceną akcji Microsoft ponownie stał się najdroższym przedsiębiorstwem na świecie z kapitalizacją rynkową 2,48 biliona USD. Apple znalazł się tuż za Microsoftem z kapitalizacją wynoszącą 2,46 bln USD.

Microsoft i Apple - źródło: GoogleMicrosoft i Apple - źródło: Google

Wartość giełdowa firmy z Redmond (przekroczyła wartości konkurencji — Apple, Google i Amazona — już po raz kolejny. Pierwszy raz miało to miejsce w 2018 roku i również ten rok Microsoft zamknął jako najdroższa spółka notowana na giełdzie. Ostatnim razem gigant zdołał wyprzedzić Apple w 2020 roku.

Visual Studio Code również jako aplikacja w przeglądarce

Microsoft udostępnił wersję zapoznawczą aplikacji internetowej Visual Studio Code (VS Code). Visual Studio Code for the Web umożliwia deweloperom korzystanie z lżejszej wersji środowiska bezpośrednio w przeglądarce, bez konieczności instalowania go na swoich komputerach.

VS Code for the Web

Jest to dla Microsoftu kolejny etap w realizacji wizji rozwoju narzędzia, które może uruchamiać się w pełni bezserwerowo w przeglądarce. Aplikacja jest już dostępna pod adresem vscode.dev.

Listopad 2021

Wkraczamy w świat metaverse — Mesh w Microsoft Teams

Metaverse, o którym ostatnio mówił Facebook Meta, to wciąż tylko ogólnie zarysowana koncepcja, jednak nie jest ona niczym nowym. Futurystyczne wizje spotkań w wirtualnym środowisku prezentowane były od lat, a również Microsoft znany jest z eksperymentów na tym polu, zwłaszcza z wykorzystaniem technik VR. Kolejnym podejściem do tego tematu jest zaprezentowana na Ignite 2021 platforma Mesh dla Microsoft Teams.

Mesh for Microsoft Teams wprowadza nową generacją spotkań 2D i 3D. Platforma zapewni kontrolę nad personalizacją awatarów i pozwoli używać AI do imitowania ruchów oraz gestów, aby przenieść swoją fizyczną obecność do konwersacji, nawet jeśli kamera jest wyłączona. Organizacje będą także mogły tworzyć immersyjne przestrzenie, które naśladują przestrzenie fizyczne, takie jak sale konferencyjne czy centra designu.

Microsoft Loop - nowa aplikacja do wspólnego planowania i tworzenia

Na konferencji Ignite padła też zapowiedź Microsoft Loop. To nowa aplikacja w portfolio Microsoft 365, która łączy potężne i elastyczne kanwy z przenośnymi komponentami, które przepływają swobodnie i pozostają w synchronizacji pomiędzy aplikacjami. Pozwala to myśleć, planować i tworzyć wspólnie.

Microsoft Loop składa się z trzech elementów: składników, stron i przestrzeni roboczych. Jest on kolejnym krokiem w ewolucji Microsoft Fluid Framewok — zapowiedzianego w 2019 roku nowego sposobu pracy z dokumentami Office, o którym pisaliśmy wcześniej. Składniki Microsoft Loop zaczęły być udostępniane dla aplikacji Microsoft 365, takich jak Teams, Outlook i OneNote.

Emoji 3D trafiły do Office'a, lecz niestety nie do Windows 11

Pamiętacie aferę Emojigate? Wygląda na to, że nie wszystko stracone. Praca grafików nie poszła na marne i emoji 3D znalazły swoje miejsce w aplikacjach Office, zaczynając od Teams i Microsoft Loop.

Panel emoji w Microsoft Teams
Panel emoji w Microsoft Teams

O co chodzi z tym całym Emojigate? Ewidentny rozdźwięk między zapowiedzią (w formie świetnie wyrenderowanego wideo, obszernego postu na blogu i postów w mediach społecznościowych) a efektem finalnym w Windows podał w wątpliwość sens tworzenia bogatych animacji tylko po to, by do produktów końcowych wkładać coś innego.

Microsoft Visio oficjalnie wydany w Microsoft 365

W sierpniu Microsoft zaczął udostępniać aplikację internetową Visio subskrybentom komercyjnym Microsoft 365. Od tamtej pory firmowi użytkownicy M365 lub O365 może korzystać z kluczowych funkcji edytora diagramów bez dodatkowych opłat. W listopadzie gigant poinformował o ogólnoświatowym wydaniu aplikacji Visio w Microsoft 365.

Visio w Microsoft 365 zawiera kluczowe funkcjonalności aplikacji i pozwala pracownikom łatwo tworzyć podstawowe diagramy, schematy blokowe, matryce biznesowe, diagramy Venna, diagramy cykli, piramid czy procesów, a także podstawowe schematy blokowe z kilkudziesięcioma szablonami i setkami kształtów. Aplikacja internetowa (Visio for the web) zawiera podstawowe możliwości prgoramu. Dla użytkowników wymagających bardziej specjalistycznych składników polecane są samodzielne subskrypcje: Visio Plan 1 lub Visio Plan 2.

Windows 11 SE oficjalnie zapowiedziany

Microsoft oficjalnie zapowiedział Windows 11 SE, nowy system operacyjny oparty na chmurze i dedykowany użytkownikom edukacyjnym. Ma to być przystępny cenowo i prosty sposób na naukę dla każdego ucznia. Windows 11 SE został zbudowany dla nauczycieli, którzy potrzebują prostego, pozbawionego rozproszeń środowiska dla swoich uczniów, oraz dla szkolnych administratorów IT, którzy potrzebują urządzeń, które są bezpieczne, łatwe we wdrażaniu i zarządzaniu, a także działające bez zarzutu przez cały dzień przy zmieniających się warunkach roku szkolnego.

Surface Laptop SE

Niektóre z najważniejszych cech tej edycji to kontrolowane instalowanie aplikacji, możliwość otwierania aplikacji na pełnym ekranie, zorientowanie na magazyn w chmurze + 1 TB oraz lepsze wykorzystanie baterii, co podnosi jej żywotność. W ramach licencji Microsoft 365 na urządzeniach z Windows 11 SE użytkownicy mogą korzystać w trybie offline z aplikacji Microsoft Office, wliczając w to Word, PowerPoint, Excel, OneNote i OneDrive. Ten ostatni przechowuje pliki lokalnie na urządzeniu, by uczniowie mieli do nich stały dostęp. A gdy będą z powrotem w szkole z dostępem do Internetu, Windows 11 SE automatycznie zsynchronizuje zmiany. Nowy system wspiera również zewnętrzne aplikacje, w tym Zoom i Chrome. Microsoft zapowiedział też kilka nowych urządzeń z Windows 11 SE, wliczając w to Surface Laptop SE, o którym więcej poniżej.

Surface Laptop SE - niedrogi laptop dla edukacji

Surface Laptop SE to najbardziej przystępny cenowo komputer marki Surface, którego cenę ustalono na 249,99 USD (ok. 990 zł). Należy on do pierwszej generacji urządzeń z preinstalowanym Windows 11 SE na pokładzie. Laptopa wyposażono w 11,6-calowy ekran, przednią kamerę 720p HD, procesor Intel Celeron, głośniki stereo i baterię zapewniającą do 16 godzin pracy urządzenia. Cechuje go też wyższa naprawialność w porównaniu do innych modeli, co ma duże znaczenie dla szkolnych serwisantów i administratorów. Komponenty, takie jak ekran, bateria, klawiatura i płyta główna, mogą być spokojnie reperowane na miejscu przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi.

Podobnie jak Windows 11 SE, tak nowy wariant Laptopa pozwala zredukować stopień skomplikowania IT i daje się wdrażać zgodnie z podejściem zero-touch poprzez narzędzie Windows Autopilot, a także zapewnia kontrolę aż do poziomu firmware'u za jednym kliknięciem. Praktycznie każda warstwa jest chroniona i utrzymywana przez Microsoft, począwszy od UEFI (udostępnianego w Open Source), poprzez OS, kończąc na chmurze. Urządzenie było projektowane z myślą o nauce hybrydowej oraz pracy zarówno online, jak i offline.

Visual Studio 2022 oficjalnie wydane

Visual Studio 2022 to pierwsza wersja 64-bitowa w historii programu. Dzięki przejściu na 64 bity środowisko będzie lepiej wykorzystywać zasoby systemowe, zwłaszcza podczas pracy z bardziej złożonymi rozwiązaniami. Jak podał Microsoft, podczas wczesnych testów wersji Preview klienci byli w stanie uruchamiać VS 2022 przez wiele dni, nawet z rozwiązaniami zawierającymi 700 lub więcej projektów.

W listopadzie tego roku swoją premierę miał także .NET 6, dostępny dla systemów Windows, Linux i macOS. Nowa wersja zapewnia ujednoliconą platformę dla aplikacji chmurowych, stacjonarnych, IoT i mobilnych, wykorzystując te same biblioteki .NET i możliwość łatwego udostępniania kodu na różnych platformach. Wersja zawiera też ulepszenia wydajności, zwłaszcza w zakresie operacji I/O plików.

Forza Horizon 5 zaliczyła rekordową premierę

Wydana w listopadzie Forza Horizon 5 już pierwszego dnia zdążyła pobić rekord. Wyścigi z otwartym światem przyciągnęły ponad 4,5 miliona graczy na konsolach, pecetach i w chmurze, co czyni z niej największą premierę w historii Xbox Game Studios. W ciągu tygodnia w tytuł zagrało aż 10 milionów osób. Był to więc największy pierwszy tydzień w historii zarówno programu Xbox Game Pass, jak i samej konsoli Xbox!

Bez wątpienia w uzyskaniu takiej liczby graczy pomogło wydanie nowej Forzy w Xbox Game Pass — zgodnie z obietnicą udostępniania w nim wszystkich własnych gier Microsoftu w dniu premiery. W programie przed trzema laty znalazła się również Forza Horizon 4, ale tym razem szczytowa liczba jednoczesnych graczy w jest obecnie 3 razy wyższa.

Windows 10 November 2021 Update oficjalnie wydany

16 listopada Microsoft poinformował o ogólnej dostępności Windows 10 November 2021 Update (21H2). Aktualizacja skupia się na produktywności, zarządzaniu i bezpieczeństwie. Aby zapewnić płynną i gładką aktualizację, stosowane jest podejście zakładające wdrażanie etapami. Dostępność aktualizacji będzie rozszerzana stopniowo. Jeśli nie jest jeszcze proponowana przez Windows Update, oznacza to, że algorytmy nie uzyskały pewności, że dane urządzenie będzie miało dobre doświadczenie aktualizacji.

Windows 10 November 2021 Update

Jak pobrać i zainstalować Windows 10 November 2021 Update? Jakie są najważniejsze zmiany? Co powinni wiedzieć klienci komercyjni? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym artykule: Windows 10 November 2021 Update oficjalnie wydany! Jak go zainstalować?

Windows 10 będzie aktualizowany już tylko raz do roku

Zgodnie z obietnicą Microsoftu przez ostatnie 6 lat Windows 10 był aktualizowany dwa razy do roku. Tyle że od dłuższego czasu aktualizacje jesienne były symboliczne, a od giganta mało kto wymagał dotrzymania tej obietnicy — wręcz przeciwnie. Argumenty wskazujące wyższość jednego update'u rocznie nad dwoma zostały najwyraźniej wysłuchane i od teraz Dziesiątka będzie aktualizowana dwa razy rzadziej.

Windows 10 November 2021 Update

To nowe podejście gigant zaaplikował najpierw w Windows 11. Od teraz obowiązuje ono także w Windows 10. Pierwszą aktualizacją w nowym cyklu został November 2021 Update, a następną będzie aktualizacja w drugiej połowie 2022 roku, czyli 22H2. Tym sposobem możemy spodziewać się, że większe zmiany do obu systemów będą trafiały już tylko jesienią.

Całkiem nowy Media Player trafił do Windows 11

Microsoft zaczął udostępniać Insiderom zupełnie nową aplikację Media Player (tak, już bez "Windows" w nazwie), która zastąpi Muzykę Groove i która jest spadkobierczynią Windows Media Playera. Centrum aplikacji stanowi w pełni wyposażona biblioteka multimediów, która pozwala szybko przeglądać i odtwarzać muzykę, ale też tworzyć i zarządzać listami odtwarzania.

Media Player w Windows 11

Media Player posiada dedykowany widok odtwarzania z okładką płyty i obrazami artysty, które pojawiają się zarówno na pełnym ekranie, jak i w miniodtwarzaczu. Aplikacja w pełni też obsługuje przeglądanie, zarządzanie i oglądanie lokalnej kolekcji filmów. Choć nowa aplikacja nosi przejmuje schedę po Windows Media Player, to klasyczny odtwarzacz pozostanie dalej dostępny w Akcesoriach Windows.

Nowa wersja aplikacji Twój telefon na Windows 11

Podobnie jak inne aplikacje Microsoftu (Kalkulator, Microsoft Store, Paint czy Media Player), tak również aplikacja Twój telefon doczekała się aktualizacji wizualnej na Windows 11. Aktualizacja zaczęła być udostępniana Insiderom w Dev Channel. Tym razem jej aktualizacja nie dodaje nowych funkcji, a jedynie zmiany w interfejsie. Między innymi na pierwszym planie znalazł się panel powiadomień. Karta powiadomień jest teraz przypięta do lewego panelu bocznego, a pasek nawigacyjny został przeniesiony na górę okna.

Twój telefon na Windows 11

Z pozostałych zmian warto wspomnieć jeszcze o kartach Wiadomości, Zdjęcia, Aplikacje i Połączenia, które zostały schowane w nowym pasku nawigacyjnym. Kanał powiadomień jest z kolei mniej zagracony i zapewnia łatwiejszy dostęp do ważnych powiadomień, które wcześniej były dostępne za pośrednictwem dedykowanej zakładki. Aplikacja obsługuje ponadto nowy "język designu" Windows 11, czyli ostatnią iterację Fluent Design System, aby dopasować się do reszty środowiska.

20 rocznica Xbox już za nami! Co się wydarzyło?

Microsoft od paru miesięcy świętuje 20 urodziny Xboksa, jednak to właśnie w listopadzie nadszedł kluczowy moment. Dokładnie 20 lat temu, 15 listopada 2001 roku, miała miejsce premiera pierwszej konsoli Xbox. Transmisję z urodzinowego wydarzenia online, jak również wyjątkowe zapowiedzi z tego dnia możecie sprawdzić poniżej.

W ramach świętowania 20-lecia Xboksa aż 76 starszych gier weszło do programu wstecznej zgodności na Xbox Series X i Xbox One. Wszystkie obsługują tryb auto HDR, a w tytuły z oryginalnego Xboksa można zagrać w rozdzielczości nieosiągalnej nigdy wcześniej. Ponadto do Xbox Game Pass trafiła druga aktualizacja w tym miesiącu, a Halo Infinite Multiplayer Beta stał się dostępny za darmo na PC, Xbox i w chmurze. Przy okazji warto wspomnieć o sukcesie wydanej niedawno Forza Horizon 5, która przyciągnęła rekordowe 10 milionów graczy w tygodniu premiery.

Grudzień 2021

Notatnik zaliczył aktualizację interfejsu na Windows 11

Microsoft zaczął udostępniać przeprojektowany Notatnik na Windows 11 w Dev Channel. Aktualizacja wprowadza odświeżony UI — zgodnie ze stylem wizualnym Windows 11, zawierający zaokrąglone rogi, efekt Mica i nie tylko. Przede wszystkim po raz pierwszy Notatnik występuje w ciemnym motywie. Domyślnie program dostosowuje się do motywu systemowego, ale motyw można zmienić też ręcznie na całkiem nowej stronie ustawień, która jest też miejscem opcji czcionek.

Notatnik

Microsoft wprowadził przeprojektowane doświadczenie "Znajdź" i "Zamień", a także wsparcie dla wielopoziomowego cofania. To kolejna mocno wyczekiwana funkcjonalność. Dzięki temu Notatnik w końcu wygląda i zachowuje się jak nowoczesna aplikacja, a nie relikt przeszłości! W naszym artykule zobaczysz, jak bardzo różni się Notatnik z Windows 1.0, Windows XP i Windows 11.

Xbox Game Pass na PC teraz jako PC Game Pass

Xbox Game Pass na PC to usługa oferowana od czerwca 2019 roku — początkowo jako otwarta beta, teraz jako wersja ogólnodostępna. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rozwinięcie Xbox Game Pass, wcześniej tylko konsolowego, na komputery osobiste. "Xbox" w nazwie mógł jednak niektórych wprawiać w konsternację. Aby nieco uprościć sprawy, Microsoft przeprowadził rebranding usługi.

PC Game Pass (Xbox)

"Xbox Game Pass for PC" to teraz po prostu "PC Game Pass". Oprócz nazwy zmienia się też logotyp. Wcześniej zawierał napis "for PC" w małym prostokącie po lewej stronie, a teraz pokazuje "PC" wyraźnie na pierwszym planie. Sama usługa ciągle należy do Xboksa i świadczy też o tym logo marki po lewej stronie. Jak przekonuje Microsoft, w tym przypadki zmiana jest dość neutralna, bo nic oprócz logo tak naprawdę się nie zmieniło.

Microsoft najlepszą firmą 2021 roku według Yahoo Finance

Każdego roku w grudniu Yahoo! Finance wybiera najlepszą firmę roku ("Company of the Year"), biorąc pod uwagę wyniki rynkowe i inne osiągnięcia. Jednocześnie czytelnicy portalu wybierają poprzez ankietę najgorszą firmę roku ("Worst Company of the Year").

Naprawdę imponujące jest to, że pod kierownictwem CEO Satyi Nadelli 46-letnia firma rozwija nowe gałęzie i doprowadza do rozkwitu nowych biznesów, w tym przetwarzania w chmurze, aplikacji do komunikacji, takich jak Teams, i aplikacji społecznościowych, takich jak LinkedIn.

Równie godne uwagi jest to, że Microsoft rozkwitł, unikając publicznego sprzeciwu lub kontroli antymonopolowej, z którą zmierzyli się jego koledzy z sektora Big Tech, tacy jak Amazon, Facebook (FB) i Apple. To z tych i innych powodów Yahoo Finance ogłosiło Microsoft Firmą Roku 2021.

— Daniel Howley, Technology Editor w Yahoo Finance

Microsoft został wybrany z uwagi na parametry, takie jak kapitalizacja rynkowa, wzrost cen akcji, wzrost przychodów rok do roku i sposób zarządzania Satyi Nadelli. Jednocześnie czytelnicy portalu głosujący w ankiecie jako najgorszą firmę roku wskazali Facebook/Meta.

Podsumowanie

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia ze świata Microsoft w *baaardzo* dużym skrócie. Oczywiście było tego dużo więcej i pisaliśmy o nich na bieżąco dużo szerzej. Jeśli interesuje Was więcej szczegółów, to serdecznie zapraszamy do naszego działu Aktualności oraz do korzystania z wyszukiwarki. Był to ciekawy, intensywny i na kilku polach przełomowy rok dla użytkowników, fanów i specjalistów technologii Microsoft. Również nasza redakcja CentrumXP z ekscytacją śledziła zmiany, ulepszenia i przede wszystkim nowe technologie software'owe, sprzętowe i chmurowe.

Tymczasem żegnamy się z Wami tym ostatnim już artykułem w tym roku! Cieszymy się, że jesteście z nami i podzielacie naszą pasję do nowych technologii spod szyldu Microsoft! Już za kilka dni wracamy do Was z nową porcją aktualności, artykułów i... kolejnych odcinków To był tydzień z Microsoft. Do zobaczenia w Nowym roku!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia