Witajcie, drodzy Czytelnicy! Dziś powracamy z pierwszym w tym roku odcinkiem To był tydzień z Microsoft. Przyjrzymy się w nim nowościom, wydarzeniom i zapowiedziom z ostatnich dni, zwłaszcza takim, jak nowa funkcjonalność "Wiadomości i zainteresowania" (News and interests) na pasku zadań, kamień milowy w liczbie użytkowników osiągnięty przez Microsoft Edge, nowa rzeczywistość bez wsparcia dla Adobe Flash, spodziewana premiera Surface Pro 8 i ostatnia aktualizacja Minecraft Earth. Zapraszamy do lektury podsumowania!
Nowa dynamiczna zawartość na pasku zadań
Wiadomości i zainteresowania (News and interests) to nowa funkcjonalność na pasku zadań, którą mogą już testować Windows Insiderzy z USA, UK i kilku innych regionów. W wysuwanym menu uzyskamy szybki dostęp do dynamicznej zawartości, takiej jak aktualności i pogoda, która aktualizuje się w ciągu dnia. Użytkownik może spersonalizować tę tablicę, wybierając treści, które najbardziej mu pasują. Zamiast przełączać się między aplikacjami lub PC/telefonem, wystarczy kliknąć nową ikonę na pasku zadań — jak na animacji poniżej.
Na tablicy znajdziemy najnowsze nagłówki, pogodę, informacje sportowe i inną zawartość, do której uzyskamy dostęp, nie wypadając z toku pracy. Artykuły i treści pochodzą od ponad 4500 sprawdzonych, globalnych wydawców. Gdy chcemy zobaczyć więcej, klikamy artykuł, aby otworzyć go w równie nieinwazyjnym widoku. Oceniając treści przyciskami "Więcej/Mniej historii jak ta" oraz Emoji, treści będą lepiej do nas dopasowane i z czasem na tablicy będzie pojawiać się więcej wiadomości, które nas interesują.
Funkcjonalność zaczęła być udostępniana w kompilacji 21286 systemu Windows 10. W linkowanym artykule prezentujemy także pozostałe zmiany, takie jak m.in. nowe ustawienia miejsc do magazynowania, ulepszone doświadczenie zmiany strefy czasowej, nowe narzędzie wiersza poleceń DiskUsage i zimowa aktualizacja Windows File Recovery — narzędzia do odzyskiwania utraconych plików na dysku.
Adobe Flash Player już bez wsparcia technicznego
Nowy rok 2021 rozpoczął się już bez wsparcia dla technologii Adobe Flash. Przestała ona być wspierana po 31 grudnia 2020 roku. Adobe zapowiedziało, że zacznie blokować zawartość Flash przed uruchamianiem we Flash Playerze, począwszy od 12 stycznia. Towarzyszy temu powiadomienie, które od pewnego czasu możemy zobaczyć w Windows:
Adobe Flash Player sam w sobie przestanie działać 12 stycznia, choć de facto większość przeglądarek nie obsługuje już w ogóle (lub przynajmniej utrudnia otwieranie) ryzykownej z punktu widzenia bezpieczeństwa i przestarzałej zawartości Flash już od co najmniej kilku miesięcy.
Microsoft Edge ma już 600 milionów klientów
W ostatnich latach Microsoft zmienił swoją strategię względem Edge. Jego wersja na Windows przeszła na silnik Chromium i stała się właściwie nową, dużo lepszą przeglądarką. Wyszła także poza Windows 10 i trafiła na większość popularnych platform, wliczając w to Androida, iOS, macOS, Linuksa, a nawet starsze wersje Windows. To otwarte i nowoczesne podejście opłaciło się — Microsoft Edge zgromadził już 600 mln klientów.
Informacji o tym nie podano wprost, lecz przemycono w ofercie pracy dla inżyniera oprogramowania w dziale Microsoft Edge. Microsoft nie pokusił się o zdefiniowanie, czym jest w tym przypadku "klient". Czy chodzi o liczbę aktywnych użytkowników miesięcznie, a może o użytkowników, dla których Edge jest główną przeglądarką? Tego nie wiadomo. Z pewnością nie jest to liczba wszystkich instalacji ogólnodostępnego Edge, bowiem ta powinna wynosić ponad miliard — tyle aktywnych użytkowników ma już bowiem od kilku miesięcy sam Windows 10, a gdy dodać do tego zainstalowane wersje na pozostałe platformy, liczba będzie dużo większa.
Jeszcze inną perspektywę na sytuację Edge dają nam comiesięczne statystyki NetMarketShare. Nie mówią one co prawda o liczbie użytkowników, ale o procentowym udziale danej przeglądarki na danej platformie. W przypadku PC (wykres powyżej) od wielu miesięcy obserwujemy, że Edge radzi sobie coraz lepiej. Grudniowy udział Edge wynosił 11,03%, co stawia go w pozycji drugiej najpopularniejszej przeglądarki desktopowej. Wyżej jest już jedynie Chrome.
Surface Pro 8 z premierą już w tym miesiącu?
Wiele wskazuje na to, że Microsoft wypuści Surface Pro 8 w tym miesiącu, a kolejnym tego potwierdzeniem jest pomyślne przejście tabletu przez certyfikację Federalnej Komisji Łączności. Certyfikacja skupia się głównie na emisjach radiowych i ujawnia, że urządzenie korzysta z modułu LTE-A Cat 12 M.2 od Quectel i oferuje Wi-Fi 6 poprzez adapter Intel Wi-Fi 6 AX201.
Surface Pro 8 pod względem designu zewnętrznego nie będzie różnić się od Surface Pro 7, a przynajmniej na to wskazują zdjęcia prototypu, które wyciekły do Internetu w tamtym roku. Zmienia się natomiast jego wnętrze. Tablet przechodzi na architekturę Intel Tiger Lake z wariantami z procesorem Core i7-1185G7 i grafiką Iris Xe. Natrafiono też na modele z AMD Renoir.
Jak wynika z wniosku dla FCC (FCC ID C3K1986), użytkownicy będą mogli zarządzać łącznością bezpośrednio przez aplikację Ustawienia w Windows 10, a informacje będzie można pozyskać w aplikacji Surface. Kolejny wniosek (FCC ID C3K1985) mówi zaś, że dzięki adapterowi Wi-Fi 6 AX201 od Intel urządzenie zapewni najbardziej aktualny standard Wi-Fi (802.11ax), a także Bluetooth 5. Maksymalna konfiguracja pamięci RAM to 32 GB, a pamięci dyskowej — 1 TB. Wzmiankowane do tej pory konfiguracje obejmują:
- Core i3, 4GB RAM, 128GB SSD lub Core i3, 8GB RAM, 128GB SSD
- Core i5, 8GB RAM, 128GB SSD / 256GB SSD
- Core i7, 16 GB RAM – 32GB RAM i 256 GB SSD, 512 GB SSD lub 1TB SSD
Pandemia nie sprzyja Minecraft Earth. Gra zostanie wyłączona w tym roku
Minecraft Earth był jedną z najciekawszych premier gamingowych 2019 roku i możliwe, że pierwszą produkcją, która na tak dużą skalę połączyła zawartość wirtualną z rzeczywistością fizyczną. Twórcy gry zamierzali powtórzyć sukces Pokemon Go, ale idąc o parę kroków dalej. Czy im się udało? Jeśli chodzi o rozmach, to na pewno, ale liczbą graczy — już niestety nie.
Minecraft Earth miał premierę tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa, a powszechny lockdown niezbyt sprzyjał grze nastawionej na eksplorację świata zewnętrznego z telefonem w dłoni i wydarzenia zespołowe w otoczeniu innych graczy. Mojang postanowił więc zakończyć jego wsparcie. Stanie się to 30 czerwca. Wówczas pobieranie i uruchamianie gry przestanie być możliwe. Na osłodę ostatnich miesięcy z jeszcze dostępną grą studio wypuściło ostatnią aktualizację z nową zawartością i obiecało kilka benefitów dla istniejących graczy, w tym spore rabaty i możliwość przeniesienia środków do klasycznego Minecrafta.
To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia ze świata Microsoft w pierwszym tygodniu tego roku. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!