Pandemia koronawirusa przyspieszyła niektóre działania w wielu polskich firmach. Mowa tu na przykład o cyfryzacji i automatyzacji przedsiębiorstw. Raport przeprowadzony we wrześniu 2021 roku przez Computerworld we współpracy z Polcom i Intel zawiera ciekawe wnioski dla branży IT. Co z niego wynika?
Raport Computerworld, Polcom i Intel - co o nim wiadomo?
Raport zatytułowany „Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022. Chmura i nowe technologie” powstał pod koniec 2021 roku. We wrześniu przeprowadzono badania na grupie 107 osób z dużych przedsiębiorstw i korporacji. Większość to firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników. Respondenci reprezentowali różne branże, m.in. przemysł, produkcję, wydobycie, służbę zdrowia, farmację, finanse, bankowość, ubezpieczenia, dystrybucję, handel, media, reklamę transport itp. Badani w większości (84%) zatrudnieni byli na stanowiskach menedżerskich, byli wśród nich kierownicy i dyrektorzy działów IT. Pozostali uczestnicy to osoby na stanowiskach wyższego szczebla w randze członka zarządu lub CIO. Jakie kwestie poruszone zostały w badaniu? Głównie dotyczyły one 3 sfer: cyfrowej transformacji, rozwiązań chmurowych i roli IT w przedsiębiorstwach. Najciekawsze wyniki przedstawiamy poniżej.
Cyfrowa transformacja
Większość z nas jest teraz świadkiem cyfrowej transformacji w wielu firmach. Potwierdzają to również wyniki raportu. Aż 93% firm podejmuje działania w obszarze cyfrowej transformacji, a 30% przedsiębiorstw poddało cyfryzacji i automatyzacji zdecydowaną większość procesów biznesowych. A z czym transformacja jest utożsamiana? 75% badanych uważa, że to udostępnianie pracownikom rozwiązań technologicznych zwiększających produktywność, 61% kojarzy ją z adaptacją cyfrowych miejsc pracy, a 58% ankietowanych wiąże transformację z informatyzacją i automatyzacją procesów produkcyjnych.
Ciekawe wnioski można zauważyć też w kontekście pandemii COVID-19. 58% badanych uważa, że zwiększyła ona rolę IT i przyspieszyła przemianę biznesu. 34% badanych nie zauważyło wpływu pandemii na te procesy, a zaledwie 8% twierdzi, że pandemia wyhamowała cyfrową transformację firmy.
Rola menedżerów IT
Transformacja cyfrowa zmieniła też postrzeganie i rolę osób odpowiedzialnych za IT w firmach. Aż 94% badanych uważa, że menedżer IT powinien być katalizatorem innowacji wprowadzającym nowe technologie do organizacji. 42% ankietowanych sądzi, że menedżerowie IT pełnią kluczową rolę, a 52% zauważa, że są oni bardzo ważni dla sukcesu transformacji cyfrowej. Co ciekawe, aż 83% uważa, że rolą menedżera IT jest spajanie technologicznie wszystkich działów i podmiotów organizacji.
Co respondenci sądzą o budowaniu relacji biznesowych w IT przez menedżerów? Większość badanych (75%) uważa, że powinni oni wdrażać nowe rozwiązania w firmie, które podniosłyby jakość relacji biznesowych. 57% ankietowanych właśnie w menedżerach widzi osoby odpowiedzialne za pozyskiwanie potrzebnych usług i rozwiązań u zewnętrznych dostawców, a 46% oczekuje od szefa IT wdrażania innowacyjnych technologii w organizacji.
IT pomoże rozwiązać problemy biznesowe
IT pełni już kluczową rolę w wielu firmach. Może też być odpowiedzią na problemy biznesowe. 89% ankietowanych jest zdania, że IT może pomóc firmom, cyfryzując i automatyzując procesy biznesowe, by uniknąć marnowania zasobów. 88% uważa, że firmy mogą funkcjonować sprawniej, jeśli zapewni się im wysoką dostępność systemów z dowolnego urządzenia.
W cyfryzacji przedsiębiorstw znaczną rolę mogą odegrać zewnętrzni dostawcy IT. Ankietowani uważają, że takie osoby powinny przede wszystkim zapewnić specjalistyczną wiedzę i know-how (84%), działać jak doradcy, którzy pomogą wybrać najlepsze rozwiązania (78%). Co ważne, aż 84% menedżerów IT jest skłonnych powierzyć zewnętrznym podmiotom świadczenie wsparcia serwisowego i helpdesk.
Infrastruktura firm w latach 2020-2021
W ostatnich latach zaszło wiele zmian w podejściu firm do własnej infrastruktury, często zostały one wymuszone przez rozwój technologii IT. Jak to się przekłada na wyniki badań? 30% przedsiębiorstw przyznaje, że korzysta jednocześnie z wielu modeli usług chmurowych oraz usług wielu dostawców, 30% firm zarządza warstwą systemu, baz danych, bezpieczeństwa i aplikacji w modelu IaaS, a 25% podmiotów korzysta jedynie z chmury prywatnej. Dużo rzadziej, bo tylko 6% badanych twierdzi, że korzystają z usług kolokacji w zewnętrznym centrum przetwarzania danych, również 6% przyznaje, że zdecydowało się na zewnętrznych dostawców w modelu SaaS.
Na znaczeniu zyskuje chmura obliczeniowa i jej popularność w kolejnych latach może rosnąć. 83% respondentów uważa, że najważniejszym czynnikiem przemawiającym za wyborem tego rozwiązania będzie większa elastyczność i skalowalność infrastruktury IT. 63% menedżerów twierdzi, że dzięki chmurze szybciej będzie można zrealizować projekty, a 43% uważa, że wyniesienie do chmury aplikacji biznesowych poprawi efektywność kosztową firmy.
Co może hamować rozwój firm w 2022 roku?
Ciekawe wnioski dotyczą czynników, które mogą hamować rozwój firm w bieżącym roku. Większość ankietowanych (76%) zauważa, że mogą to być braki kadrowe w IT. W nieco mniejszym stopniu rozwój mogą opóźniać przestarzałe systemy operacyjne i technologie stosowane w przedsiębiorstwach (65%). Problemem może też okazać się niewystarczający poziom finansowania (63%). Respondenci obawiają się również ataków hakerskich (62%), braku kompetencji w zakresie innowacji (49%) czy kłopotów z zapewnieniem ciągłości działania systemów i aplikacji (45%).
Cały raport wraz z komentarzami ekspertów można pobrać ze strony polcom.com.pl.
CentrumXP - więcej niż licencje
Czy wiesz, że w Sklepie CentrumXP znajdziesz nie tylko licencje Microsoft, ale także nowoczesne usługi oraz szkolenia zaprojektowane z myślą o dynamicznie rozwijającym się biznesie? Zespół ekspertów z CentrumXP & Onex Group pomoże Twojej firmie m.in. w wykonaniu migracji skrzynek pocztowych do Exchange Online i skonfigurowaniu domeny w Microsoft 365, a także przeprowadzi kompleksowe szkolenie z wykorzystania usług i aplikacji Microsoft 365. Sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie indywidualne rozwiązanie.
Źródło: polcom.com.pl., opracowanie własne.