Microsoft zostawał już rozpoznawany jako lider w Magicznym Kwadrancie Gartnera w takich obszarach, jak operacyjne bazy danych, analiza biznesowa, hurtownie danych, zaawansowana analityka, Disaster Recovery as a Service (DRaaS) oraz Cloud IaaS (Infrastructure as a Service). W tym ostatnim pozycja firmy po raz kolejny doczekała się potwierdzenia. Jakie zalety i wady - zdaniem Gartnera - ma Microsoft w roli dostawcy chmurowej infrastruktury jako usługi?
Nim przejdziemy do analiz Gartnera, warto odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest IaaS. "Infrastruktura jako usługa (IaaS) to infrastruktura natychmiastowych obliczeń udostępniana i zarządzana za pośrednictwem Internetu. Można ją szybko skalować w górę i w dół w zależności od zapotrzebowania, a płatność odbywa się zgodnie z rzeczywistym użyciem" - wyjaśnia Microsoft. "Rozwiązanie IaaS pomaga uniknąć wydatków i pracy związanych z zakupem własnych serwerów fizycznych i innej infrastruktury centrum danych oraz zarządzaniem nimi. Każdy zasób jest oferowany jako oddzielny składnik usługi, który możesz wynająć na dowolny czas, zgodnie z potrzebami. Dostawca usług obliczeniowych w chmurze zarządza infrastrukturą, a Ty kupujesz, instalujesz i konfigurujesz własne oprogramowanie (systemy operacyjne, oprogramowanie pośredniczące i aplikacje) oraz zarządzasz nim". Więcej na ten temat przeczytacie również w naszym autorskim Wprowadzeniu do technologii chmury.
Azure rozpoczął swoją obecność z nastawieniem na PaaS, a na rynek IaaS wszedł w roku 2013. Od tego czasu model jest stale rozwijany, by spełniać wymagania przedsiębiorstw i utrzymać ceny konkurencyjne wobec największego rywala - AWS. W zestawieniu z czerwca zeszłego roku AWS wraz z Microsoft byli jedynymi liderami w tym Kwadrancie. Teraz, po prawie roku dołącza do nich Google, znajdujący się wcześniej w kwadrancie wizjonerów.
W tym roku wśród zalet Microsoftu Gartner wymienia: dziedzictwo firmy, obecne i przyszłe integracje, szeroki wachlarz usług w Azure, stabilne wykonywanie ambitnego harmonogramu oraz to, że wierni klienci Microsoftu (w tym klienci Office 365) najczęściej wybierają Azure jako głównego dostawcę chmury. Gartner dostrzega również, że "możliwości Azure stały się bardziej innowacyjne i otwarte, wraz z ulepszonym wsparciem dla Linuksa i open-source'owych stosów aplikacji. Co więcej, wielu klientów, realizujących wielochmurową strategię, używa Azure dla niektórych swoich środowisk, a oprogramowanie on-premise Microsoftu Azure Stack może potencjalnie przyciągnąć klientów poszukujących rozwiązań hybrydowych". Ostatnią z mocnych stron jest utrzymywanie bardzo wysokiego wskaźnika wzrostu na przestrzeni wielu lat.
Wśród słabszych stron Azure odnotowano to, że niektórzy klienci Gartnera zgłaszają znaczące trudności w adaptacji Azure w implementacjach na większą skalę. Z trudnościami tymi mogą spotykać się też mniejsi klienci, choć wpływ nie jest tak znaczący. "Jest tak zwykle dlatego, że sprzedawcy, architekci rozwiązań terenowych i zespoły profesjonalnej obsługi nie posiadały adekwatnego, technicznego zrozumienia Azure" - głosi raport. Z drugiej strony chwalony jest program FastTrack, zapewniający udane pilotaże. Gartner ostrzega też przed niedoświadczonymi partnerami, którzy nie radzą sobie ze wspieraniem przejścia na Azure. "Doświadczenie użytkownika jest zoptymalizowane do dostarczania łatwych w użyciu projektów dla nowicjuszy, ale czasami kosztem uczynienia bardziej złożonych konfiguracji trudnymi i frustrującymi w implementacji" - czytamy dalej. Ostatnim zastrzeżeniem jest "nie najlepsza w swojej klasie niezawodność infrastruktury, która jednakże jest stabilnie poprawiana".
Cały raport Gartner's Magic Quadrant for Infrastructure as a Service dostępny jest na portalu Microsoft Azure, jednak by go obejrzeć, konieczna jest wcześniejsza rejestracja.