Fotogametria, sztuczna inteligencja, chmura obliczeniowa i cyfrowa konserwacja połączyły siły, aby stworzyć cyfrowego bliźniaka Bazyliki Świętego Piotra z tysiącami obrazów. Pozwala to odwiedzającym eksplorować każdy szczegół tego zabytku z dowolnego miejsca na Ziemi. Jak udało się tego dokonać i jaką dokładnie rolę odegrały w tym przedsięwzięciu nowe technologie?
Zlokalizowana na Wzgórzu Watykańskim, ponad 400-letnia Bazylika Świętego Piotra to jeden z najbardziej znanych kościołów na świecie oraz przykładów barokowej i renesansowej architektury. W jej projektowaniu brali udział słynni architekci tacy jak Bernini i Michał Anioł, a budowa zajęła ponad 100 lat. Dziś tę perłę architektury może odwiedzić każdy w ramach projektu La Basilica di San Pietro – powstałego we współpracy między Watykanem, Iconem i Microsoftem. Pełen dostęp do bazyliki możliwy jest dzięki immersyjnej wystawie napędzanej AI na interaktywnej stronie internetowej.
Sfotografowanie każdego szczegółu wielkiej katedry i połączenie tego w całość w mniej niż miesiąc wydaje się karkołomnym zadaniem, ale dzięki AI było to możliwe. Iconem, lider w konserwacji cyfrowej (digital preservation) z siedzibą w Paryżu, korzysta z zaawansowanej fotogametrii i sztucznej inteligencji, aby tworzyć repliki 3D najbardziej znanych obiektów historycznych i stanowisk archeologicznych.
Aby stworzyć cyfrowego bliźniaka (digital twin) Bazyliki, zespół Iconem wykonał ponad 400 tys. zdjęć w wysokiej rozdzielczości, korzystając z zaawansowanych technik fotogametrycznych. Przez 3 tygodnie skanował obiekt za pomocą dronów, kamer i laserów, a Microsoft Azure przetwarzał ten ogromny zbiór obrazów. Dane te zostały bezpiecznie utworzone i zapisane w chmurze Azure oraz stały się dostępne dla partnerów. Iconem utworzył następnie ultraprecyzyjny model 3D, "cyfrowego bliźniaka" Bazyliki. Wygenerowane przez AI obrazy, oparte na danych z fotogametrii Iconem, rozszerzyły wizualizację zarówno wnętrza, jak i zewnętrza bazyliki, pozwalając zwiedzającym eksplorować każdy jej szczegół z dowolnego miejsca na świecie.
Microsoft dostarczył technologię AI potrzebną do przetworzenia i analizy ogromnych ilości danych fotogametrycznych od Iconem. W szczególności Microsoft AI for Good Lab zapewnił zaawansowane narzędzia, które pozwoliły dopracować cyfrowego bliźniaka Bazyliki Świętego Piotra z dokładnością co do milimetra, a także AI, która pomogła wykryć i zmapować strukturalne niedoskonałości takie jak pęknięcia czy brakujące płytki mozaiki.
La Basilica di San Pietro w wersji cyfrowej jest już dostępna do zwiedzania na stronie virtual.basilicasanpietro.va.