Tysiące brytyjskich firm mogą otrzymać 1 miliard funtów odszkodowania, jeśli ich roszczenie przeciwko Microsoftowi okaże się skuteczne. Gigant z Redmond jest oskarżony o zawyżanie cen za oprogramowanie Windows Server używane w chmurze konkurencji, czyli poza własną platformą Microsoft Cloud.
Sprawa została wniesiona w trybie opt-out i dotyczy wszystkich brytyjskich organizacji, chyba że zdecydują się nie być uwzględnione. Jest to najnowszy pozew zbiorowy złożony w brytyjskim Competition Appeal Tribunal (Trybunale Apelacyjnym ds. Konkurencji) przeciwko dużym firmom technologicznym, takim jak Facebook czy Google. Tego typu roszczenia zostały wprowadzone do UK w 2015 roku. Są więc nadal stosunkowo nowe i mają niewielki precedens wskazujący na ich powodzenie.
Competition and Markets Authority (Urząd ds. Konkurencji i Rynków) prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie branży chmury obliczeniowej. Firmy zazwyczaj korzystają z chmury Microsoft Azure lub alternatywnej od Amazon lub Google, które mogą licencjonować oprogramowanie od Microsoftu. I właśnie to licencjonowanie wywołało kontrowersje. Google twierdzi na przykład, że praktyki Microsoftu podnoszą koszty rywali i osłabiają ich zdolność do konkurowania.
Microsoft zaprzecza tym twierdzeniom i mówi, że jego warunki licencyjne nie podnoszą znacząco kosztów konkurencji w chmurze. Pozew twierdzi, że wiele brytyjskich firm – w szczególności małych – zostało poszkodowanych oraz że Microsoft karze brytyjskie firmy za korzystanie z usług w chmurze konkurencji, pobierając wyższe opłaty za system Windows Server, co ma na celu zmuszenie klientów do korzystania z Azure i ograniczenie konkurencji. Pozew ma na celu zakwestionowanie zachowania Microsoftu, ujawnienie rozmiaru zawyżonych opłat i zwrot pieniędzy dotkniętym firmom.
Ten temat poruszaliśmy już w 2019 i 2022 roku: