Chmura dla firm - jak sektor MŚP korzysta z rozwiązań chmurowych?

Chmura dla firm - jak sektor MŚP korzysta z rozwiązań chmurowych?

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 10/7/2024, 12:00 PM

Liczba odsłon: 1760

Szacuje się, że w Polsce z jakichkolwiek rozwiązań opartych o chmurę korzysta blisko 30% przedsiębiorstw. Zainteresowanie chmurą wciąż rośnie. Przedsiębiorcy dostrzegają coraz więcej zalet chmury, cenią bezpieczeństwo, elastyczność oraz dostępność aplikacji i usług. Rozwiązania chmurowe są również tańsze od własnej infrastruktury.

Oczywiście wciąż widoczne są pewne obawy, ale rozwój chmury w MŚP jest zauważalny. W dużej mierze przyczyniła się do tego pandemia i przejście na tryb pracy hybrydowej lub całkowicie zdalnej. Jak polskie przedsiębiorstwa z sektora MŚP korzystają z rozwiązań chmurowych? Jakie widzą korzyści i czego się obawiają? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Chmura — nowa transformacja cyfrowa

W 2024 roku trudno znaleźć firmę, która nie ma za sobą podstawowej transformacji cyfrowej. Komputery, laptopy, smartfony — to oczywiste. Mailowy kontakt z klientami, elektroniczne bazy danych, czy sieciowy obieg dokumentów i faktur to standard widoczny wszędzie.

Część firm przechodząc swoją transformację cyfrową kilkanaście lat temu, postawiło również na własną infrastrukturę serwerową. Własne serwery zapewniały unikatowe adresy mailowe, domeny dla stron internetowych i magazyny danych. Wtedy było to rozwiązanie korzystne i bezpieczne dla firmy.

Dzisiejsza transformacja cyfrowa to usługi cloud computingu. Firmy "wyprowadzają" serwerownie z własnych budynków, aby mieć dostęp do usług elastycznych, skalowalnych w czasie rzeczywistym, solidnie zabezpieczonych i z łatwym dostępem do danych z każdego miejsca na świecie.

Chmura dla firm - jak sektor MŚP korzysta z rozwiązań chmurowych?

Dzisiaj utrzymywanie własnej serwerowni z kopiami zapasowymi to koszty, z których firmy chcą rezygnować, aby zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na rozwój innych obszarów swojej działalności. Wzrasta zaufanie do usług chmurowych firm zewnętrznych, głównie największych dostawców jak Microsoft, Google czy Amazon.

Dostępność i oferta firm pośredniczących stale się poprawia. Klient otrzymuje nie tylko usługę, ale też własnych opiekunów handlowych i technicznych, razem z wdrożeniem technologii.

Pandemia przyspieszyła wdrażanie chmury

Według danych GUS w 2021 roku z usług płatnej chmury obliczeniowej korzystało blisko 29% polskich przedsiębiorstw. To o 4% więcej niż w 2020 roku i aż 12% więcej w porównaniu do roku 2019. Coraz większe zainteresowanie chmurą jest więc wyraźnie widoczne.

Nie bez znaczenia jest tu pandemia koronawirusa, mająca ogromny wpływ na kształt biznesu, również w Polsce. Połowa 2019 roku to czas pierwszej fali COVID-19 w Polsce i przejścia znacznej części polskich przedsiębiorstw, głównie wykonujących pracę biurową, na tryb pracy zdalnej. Ta sytuacja wymusiła na firmach wprowadzenie do swojej infrastruktury rozwiązań chmurowych, zapewniających stabilną i bezpieczną pracę oraz dostęp do najważniejszych zasobów.

Chmura dla firm - jak sektor MŚP korzysta z rozwiązań chmurowych?

Z badań przeprowadzonych w październiku 2021 roku przez OVHcloud we współpracy z Intelem wynika, że podczas pandemii chmurą zainteresowało się 41% firm, a ponad 70% zaplanowało wdrożenie kolejnych usług chmurowych. 32% badanych przedsiębiorstw dopiero się nad tym zastanawia. Wyniki są jasnym sygnałem, że chmura w polskich przedsiębiorstwach sektora MŚP ma się całkiem nieźle i uczestnictwo w cloud computingu będzie stale wzrastać.

Najpopularniejsze rozwiązania chmurowe

Jednym z największych usługodawców narzędzi chmurowych w Polsce jest Microsoft, dostarczający Microsoft 365 dla firm. Microsoft 365 będący połączeniem klasycznego pakietu aplikacji biurowych Office i rozwiązań biznesowych związanych z przechowywaniem oraz obiegiem danych, pocztą e-mail, narzędziami analitycznymi, platformą komunikacji i zabezpieczeniami klasy enterprise.

"Dysk OneDrive, poczta Exchange Online, SharePoint do obsługi dokumentów, hurtownie danych platformy Azure i narzędzia analityczne Power BI, to usługi, po które najczęściej sięgają nasi partnerzy. Bardzo istotny jest komunikator Teams, będący dla wielu firm podstawową platformą komunikacji w trakcie pracy zdalnej" - mówi Agnieszka Biś z firmy Onex Group.

Chmura dla firm - jak sektor MŚP korzysta z rozwiązań chmurowych?

"Dla wielu firm zakup pierwszych licencji Microsoft 365 jest przekroczeniem progu do świata chmury. Microsoft 365 Business Standard to obecnie najkorzystniejsze rozwiązanie dla firm z sektora MŚP. Ta subskrypcja pokrywa znaczną część zapotrzebowania przedsiębiorstwa na aplikacje i usługi online. W drugiej kolejności stawia się na zwiększenie bezpieczeństwa. Partnerzy dopytują o usługi związane z zaawansowaną ochroną poczty i dodatkowym szyfrowaniem przepływu dokumentów. Te rozwiązania dostarcza platforma Azure Online" - dodaje Paulina Czaplińska z Onex Group.

Mowa o usługach Azure Information Protection, Advanced Threat Protection oraz Azure Identity Protection.

Jakie korzyści są w chmurze dla firm?

Rozwiązania chmurowe, np. w postaci usługi Microsoft 365 to przede wszystkim dostęp do wielu aplikacji i narzędzi wspomagających pracę w każdym miejscu na świecie. Istnieją jednak inne ważne powody, dla których firmy z sektora MŚP sięgają po chmurę.

Z raportu wynika, że ponad połowa użytkowników chmury ceni bezpieczeństwo. Kwestia bezpieczeństwa danych w chmurze poruszana jest od lat, dlatego dostawcy usług w dużej mierze skupiają się na rozwoju właśnie tego elementu swoich produktów. W końcu narażenie klientów na utratę danych lub jakikolwiek wyciek byłoby krytycznym naruszeniem zaufania.

Chmura dla firm - jak sektor MŚP korzysta z rozwiązań chmurowych?

Użytkownicy doceniają również elastyczność i skalowalność usług. Na ten czynnik zwraca uwagę blisko 40% badanych podmiotów. To faktycznie istotny element chmury, ponieważ w dużej mierze skalowalność odbywa się praktycznie w czasie rzeczywistym wraz ze wzrostem lub spadkiem zapotrzebowania na moc obliczeniową serwerów i maszyn wirtualnych lub przestrzeń magazynów danych.

25% badanych zwraca uwagę na innowacyjność. Ten czynnik jest istotny głównie dla firm z branży IT, która poprzez korzystanie z coraz nowocześniejszych rozwiązań sama może dostosować swoją ofertę do potrzeb rynku.

Dlaczego firmy nie decydują się na chmurę?

Według przytoczonych danych GUS z rozwiązań chmurowych korzysta blisko co trzecia firma w Polsce. W polskim biznesie wciąż funkcjonuje mnóstwo przedsiębiorstw, które jeszcze nie zauważyły korzyści wynikających z wejścia do cloud computingu lub zna te korzyści, ale nie widzi potrzeby wprowadzania ich w swoim środowisku i wcale nie chodzi o koszty związane z jednorazową migracją.

"Przedsiębiorcy, którzy nie są zainteresowani chmurą, przedstawiają dwa argumenty. Najważniejszym jest bezpieczeństwo. Serwery dostawców chmury rzadko kiedy zlokalizowane są w Polsce, w sieci pojawiają się informacje o wyciekach danych. Pytani, czy fizyczna lokalizacja serwerów na terenie Polski skłoniłaby ich do zmiany zdania, odpowiadają twierdząco. Druga sprawa to brak pełnego zrozumienia tematu chmury. Podstawy są proste, ale techniczne niuanse mogą być przytłaczające. Chcąc więc rozwijać zainteresowanie chmurą, musimy w dużej mierze stawiać na edukację" - mówi Jowita Grojec z Onex Group.

Istotną sprawą są regulacje prawne. Część przedsiębiorstw, chociażby w branży medycznej, nie może wcale lub może w bardzo ograniczony sposób korzystać z rozwiązań chmurowych. Dostawcy chmury nie pozostają głusi na ten problem i stale pracują nad stworzeniem usług, które znajdą zastosowanie w takich przypadkach.

CentrumXP - więcej niż licencje

Czy wiesz, że w Sklepie CentrumXP znajdziesz nie tylko licencje Microsoft, ale także nowoczesne usługi oraz szkolenia zaprojektowane z myślą o dynamicznie rozwijającym się biznesie? Zespół ekspertów z CentrumXP & Onex Group pomoże Twojej firmie m.in. w wykonaniu migracji skrzynek pocztowych do Exchange Online i skonfigurowaniu domeny w Microsoft 365, a także przeprowadzi kompleksowe szkolenie z wykorzystania usług i aplikacji Microsoft 365. Sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie indywidualne rozwiązanie.

Źródło: GUS - Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2019 roku, GUS - Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 roku, Eurostat, insidecee.pl, opracowanie własne.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia