Wraz z dynamicznym postępem technologicznym, sposób w jaki współpracujemy, ulega nieustannym przekształceniom. Kluczową rolę w tej zmianie odgrywa rosnące znaczenie rozwiązań opartych na chmurze oraz narzędzi, które umożliwiają elastyczne i efektywne prowadzenie działalności. W tym kontekście, Microsoft 365 (dawniej Office 365) wraz z wykorzystaniem technologii chmurowych stanowi idealne rozwiązanie, które znacząco wpływa na sposób, w jaki pracownicy pracują na co dzień.
W tym artykule skupimy się na trzech najważniejszych cechach pakietu chmurowego Microsoft 365 (Office 365), które w znaczący sposób odróżniają usługę chmurową od pakietów standardowych, takich jak Office 2021. Zrozumienie korzyści, jakie oferuje Microsoft 365 w połączeniu z chmurą, staje się niezbędne do podjęcia właściwych decyzji przy wyborze oprogramowania biurowego dla Twojej firmy i Twoich pracowników.
Właśnie dzięki zaletom chmury Microsoft 365 możemy korzystać z nowoczesnych technologii znanych od czasów poprzednika Office 365, które stworzyły z usługi elastyczną i skalowalną platformę, pozwalającą osiągnąć wyższy poziom wydajności we współpracy.
W tym artykule poznasz trzy główne zalety pakietu Microsoft 365:
- Zawsze i wszędzie dostępny pakiet Microsoft 365
- Zawsze aktualna i bezpieczna usługa Microsoft 365/Office 365
- Dostęp do mnóstwa usług chmurowych Microsoft 365
Zawsze i wszędzie dostępny pakiet Microsoft 365
Wyjeżdżasz na wakacje, w podróż służbową lub zwyczajnie powracasz z biura do domu. Dochodzi do sytuacji, że oddzwania do Ciebie ważny kontrahent, a Ty musisz priorytetowo przygotować mu ofertę, a następnie podesłać wraz z wieloma plikami projektowymi. Niestety pod ręką nie masz komputera służbowego ani dostępu do wewnątrzfirmowego serwera plików i zmuszony jesteś odesłać klienta z pustymi rękami.
Powyższy scenariusz zapewne jest Ci dobrze znany. Jak nie w takiej formie, to w innej, ale każda z nich sprowadza się do tego, że poza biurem tracisz kontakt ze zgromadzonymi plikami, narzędziami biurowymi i zasobami firmowymi. Microsoft 365 jako usługa chmurowa nie ogranicza Cię. Do plików, dokumentów, projektów, a nawet harmonogramów pracy i narzędzi biurowych możesz uzyskać dostęp z dowolnego urządzenia. Nie musi to być komputer z Microsoft Windows. Może to być urządzenie z macOS. Nawet komputer nie będzie Ci potrzebny. Przecież każdy z nas nosi w kieszeni smartfon. Jeśli mamy smartfon i dostęp do Internetu, to mamy dostęp do wszystkich narzędzi i danych w Microsoft 365.
Microsoft 365 znany wcześniej pod nazwą Office 365 to potężny zestaw narzędzi biurowych i usług online, do których zalogujemy się za pomocą naszego adresu e-mail za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej. Tyle wystarczy, aby uruchomić w podróży edytor tekstu Word, prezentację multimedialną z ostatniego spotkania czy przejrzeć pliki z firmowego repozytorium.
Nie musisz nic pobierać ani nic instalować. Microsoft 365 jako usługa chmurowa gwarantuje Ci dostęp do zasobów i narzędzi gdziekolwiek jesteś, o dowolnej porze dnia i nocy, i z dowolnego urządzenia posiadającego połączenie internetowe.
Zawsze aktualna i bezpieczna usługa Microsoft 365/Office 365
Kto lubi kilka razy w miesiącu oczekiwać na pobranie i zainstalowanie aktualizacji? A kto nie spotkał się z sytuacją, że po aktualizacji oprogramowanie przestało prawidłowo funkcjonować? Aktualizacje same w sobie są potrzebne i zwykle przynoszą więcej pożytku niż szkody, jednakże mało kto o nich pamięta i mało kto je lubi.
Na szczęście oprogramowanie dostarczane w modelu SaaS (ang. software as a service), czyli po polsku oprogramowanie jako usługa jest wolne od konieczności ręcznego aktualizowania. Wszystkie usługi Microsoft 365 pracują po stronie serwerów firmy Microsoft (mówiąc wprost działają w chmurze), zatem za ich aktualizowanie odpowiada sam Microsoft.
My jako użytkownicy nie musimy martwić się żadnymi aktualizacjami. Gdy zalogujemy się do platformy Microsoft 365 (czy dawnej Office 365), to od razu mamy pewność, że korzystamy z aktualnej i najnowszej wersji. Nie spotkamy się z komunikatami mówiącymi o trwającej aktualizacji ani tym bardziej nie będziemy musieli ich przeprowadzać ręcznie.
Takie podejście do polityki aktualizacji daje nam także gwarancję bezpieczeństwa naszych danych zgromadzonych w chmurze. Producent - firma Microsoft - od razu po wykryciu zagrożenia i luk w zabezpieczeniach usługi może wdrożyć stosowne poprawki bez naszego udziału. My jako użytkownicy mamy zawsze otrzymywać dostęp do możliwie najbezpieczniejszego produktu.
Oczywiście Microsoft 365 to nie tylko usługi chmurowe. W ramach wielu wariantów tej subskrypcji możemy otrzymać dostęp do aplikacji stacjonarnych, czyli takich, jakie należy zainstalować w systemie operacyjnym. Wśród nich znajdują się aplikacje pakietu Office, komunikator i kombajn do pracy zespołowej Microsoft Teams czy nawet w droższych wariantach system Microsoft Windows. W tych przypadkach za aktualizowanie odpowiedzialni jesteśmy my, ale mamy tę przewagę, że jako subskrybenci Microsoft 365 mamy dostęp do aktualizacji wnoszących nie tylko poprawki i łatki bezpieczeństwa, ale także nowe funkcje i narzędzia.
Microsoft 365 w modelu abonamentowym oferuje nam dostęp do wszystkich nowości, nad którymi pracują deweloperzy w Microsoft. Nie jesteśmy zmuszani do zakupu nowej wersji produktu tylko po to, aby otrzymać nowe funkcje i aplikacje z pakietu. Bez wątpienia jest to duża zaleta i świadczy o tym, że Microsoft 365 ma ogromną przewagę nad wieczystymi licencjami Microsoft Office.
Dostęp do mnóstwa usług chmurowych Microsoft 365
Word, Excel czy PowerPoint - kto nie zna tych aplikacji? Praktycznie każdy, kto zetknął się z pracą biurową słyszał o popularnych narzędziach wchodzących w skład najpopularniejszego pakietu biurowego, jakim jest Microsoft Office.
SharePoint, Planner, Sway - a czy te narzędzia są tak samo popularne jak powyższe? Nie! A szkoda, ponieważ są integralnym składnikiem większości wariantów subskrypcji Microsoft 365 oraz Office 365. Właśnie dzięki Microsoft 365 zyskujemy dostęp do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu narzędzi chmurowych, dzięki którym nie będziemy ograniczeni jedynie do tworzenia dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych czy prezentacji multimedialnych.
Za pomocą usługi SharePoint Online zbudujemy witryny intranetowe z dużą przestrzenią na pliki dla wszystkich naszych zespołów w firmie. Planner pozwoli nam planować pracę i zarządzać projektami oraz harmonogramami. Sway może posłużyć do prezentacji oferty i produktów, bez potrzeby zagłębiania się w slajdy i inne funkcje znane z PowerPointa.
Gdy do tego dodamy:
- usługę Exchange Online uprawniającą do korzystania z zaawansowanej biznesowej poczty e-mail, kalendarzy, zadań, kontaktów, spotkań i asystenta planowania,
- dysk internetowy OneDrive o terabajtowych pojemnościach na osobiste pliki w chmurze,
- Teams do biznesowej komunikacji, połączeń audio i wideo, zdalnej obsługi komputera, pracy zespołowej i wymiany danych,
a także kilkanaście innych usług i aplikacji przydatnych w codziennej pracy, to zyskamy dostęp do kombajnu integrującego w sobie świetne funkcje aplikacji Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Publisher, Access z ogromem możliwości w usługach chmurowych, bez potrzeby pobierania, instalowania i żmudnego konfigurowania. Wszędzie, gdzie jesteśmy, na każdym urządzeniu z Internetem.
Taki właśnie jest pakiet Microsoft 365!
Gdzie i za ile można kupić Microsoft 365?
Szukasz konkretnej licencji Microsoft 365? Znajdziesz ją w naszym Sklepie CentrumXP:
Co jeszcze warto wiedzieć o Microsoft 365?
Jeśli chcesz bliżej poznać pakiet Microsoft 365 zapraszamy do lektury naszych artykułów:
- Aplikacje Office w Microsoft 365 - wszystko, co musisz o nich wiedzieć
- Microsoft 365 Basic - tańszy, podstawowy plan dla użytkowników domowych
- Microsoft 365 Personal (Office 365 Personal) i Microsoft 365 Family (Office 365 Home) - poznaj funkcje, różnice i ceny!
- Czym jest Office 365 (obecnie Microsoft 365)?
- Ile kosztuje Microsoft 365? Poznaj ceny i różnice między licencjami