Rodzaje matryc w laptopach. Którą wybrać do jakiego zastosowania?

Rodzaje matryc w laptopach. Którą wybrać do jakiego zastosowania?

Autor: Paweł Gierlotka

Opublikowano: 10/14/2024, 10:00 AM

Liczba odsłon: 23

Doskonały obraz, żywe kolory, prawdziwa czerń, szerokie kąty widzenia – to opis idealnego obrazu na ekranie laptopa z Windows. W prawdziwym życiu jednak ideały nie istnieją i przynajmniej przez jakiś czas będziemy musieli mierzyć się z pewnymi kompromisami. Na rynku laptopów do czynienia mamy z matrycami TN, IPS, OLED oraz VA. Jaka matryca jest najlepsza? Jakie są wady i zalety powłok matowych i błyszczących oraz na co jeszcze zwrócić uwagę?

TN – krótki czas reakcji i wąskie kąty widzenia

TN, a więc Twisted Nematic – takie matryce są stosowane przede wszystkim w budżetowych urządzeniach, co wynika ze stosunkowo niskich kosztów produkcji. Cechują się przede wszystkim krótkim czasem reakcji i w zasadzie brakiem efektu smużenia. To ich największe zalety. Niestety są także wady, a mianowicie wąskie kąty widzenia i co najwyżej przeciętny gamut barw sRGB, który zazwyczaj pokrywa tę przestrzeń barwną w maksymalnie 60%. Co to wszystko oznacza? Matryca dobrze sprawdzi się w wyświetlaniu dynamicznie zmieniającego się obrazu, co jest przydatne np. w grach. TN nie spodoba się tym, którzy szukają dobrze odwzorowanych kolorów. Do tego nawet delikatne przechylenie głowy może oznaczać widoczne pogorszenie jakości obrazu. Dla kogo matryca TN? Przede wszystkim dla mniej wymagających użytkowników, którzy potrzebują laptopa do podstawowych zadań. Dobrze sprawdzi się więc w domu i w biurze. Do tego zainteresować się taką matrycą mogą gracze lubujący się w dynamicznych grach – np. strzelankach.

IPS – szerokie kąty widzenia i długi czas reakcji

Najpopularniejszą matrycą montowaną w laptopach jest IPS, a więc In-Plane-Switching. Takie panele znaleźć możemy zarówno w podstawowych urządzeniach, jak i tych zaprojektowanych dla specjalistów. Jakie są zalety matrycy IPS? To przede wszystkim szerokie kąty widzenia, przez co nawet patrzenie na ekran pod kątem nie sprawi, że obraz będzie gorszy. Do tego dochodzi dobre odwzorowanie barw, choć z tym może być różnie, szczególnie wśród tańszych urządzeń. Dlatego warto zwrócić uwagę na odwzorowanie przestrzeni barw sRGB. Czego jeszcze można się spodziewać? Z racji niskiego kontrastu – wyświetlanej czerni bliżej może być do szarości. Do tego dochodzą opóźnienia, przez co taka matryca nie jest rekomendowana fanom FPS-ów. Dla kogo panel IPS? Z pewnością taka matryca będzie odpowiednia zarówno dla mniej, jak i bardziej wymagających użytkowników. IPS sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, jak i biurowych. Do tego polubią go amatorzy mniej dynamicznych gier. Taką matrycą powinni zainteresować się także profesjonaliści, którzy szukają urządzenia do obróbki grafiki, zdjęć czy też filmów. Warto jednak zwrócić uwagę co najmniej na gamut sRGB, a w przypadku grafików i montażystów – także Adobe RGB i DCI-P3. Mówiąc o IPS-ach warto też wspomnieć o panelach WVA, EWV czy AHVA, które są odmianami IPS-ów produkowanymi przez np. firmę Samsung czy AU Optronics.

Rodzaje matryc w laptopach. Którą wybrać do jakiego zastosowania?

VA – łączy zalety paneli TN i IPS

Kolejną matrycą jest VA (Vertical Alignment), która obecnie jest rzadko spotykana w laptopach. VA łączy zalety matryc TN i IPS. Oznacza to krótszy czas reakcji niż w przypadku paneli IPS i szersze kąty widzenia niż w TN-kach. Do tego VA to wysoki kontrast statyczny, co oznacza dobrą jakość czerni. Możemy spodziewać się także dobrze odwzorowanych kolorów, choć nie tak dobrych jak w przypadku IPS-ów. Przed zakupem notebooka z tym panelem warto sprawdzić jego specyfikację, by realnie ocenić jego wartość. Dla kogo laptop z panelem VA? Matryca VA jest chyba najbardziej uniwersalna i sprawdzi się zarówno w biurze, jak i w domu. Świetnie sprawdzi się do oglądania filmów, czy grania nawet w dynamiczne gry. Profesjonaliści powinni pamiętać, że choć Vertical Alignment łączy zalety IPS-ów i TN-ek, to jednak oprócz zalet trzeba liczyć się z kompromisami. Z tego powodu zwykle lepszym wyborem będą panele typu IPS i OLED.

OLED – doskonałe kolory, dostępna tylko w droższych urządzeniach

Matryca OLED, a więc Organic Light Emitting Diode jest stosunkowo rzadko stosowany i występuje w drogich laptopach, choć to może się zmienić za jakiś czas. Co wyróżnia panel OLED? To przede wszystkim fenomenalne kolory, co ma potwierdzenie w pokryciu przestrzeni barwnych nie tylko sRGB, ale też Adobe RGB i DCI-P3. Każdy piksel jest podświetlany osobno, a w przypadku czarnego koloru – jest wyłączany. Dlatego właśnie urządzenia z panelem OLED zapewniają głęboką czerń. Wady? Wysoka cena urządzeń z tą matrycą to niestety nie wszystko. Do tego dochodzi tzw. wypalenie przez ciągłe wyświetlanie statycznych treści, a więc tych, które się nie zmieniają. Mogą to być na przykład loga, czy konkretne ikony. Dla kogo laptopy z panelem OLED? W związku z ceną urządzeń – z pewnością dla tych, którzy oczekują bezkompromisowej jakości wyświetlanego obrazu, w tym oczywiście profesjonalistów. Podobnie sytuacja wygląda z produkowanymi przez firmę Samsung panelami AMOLED, które jednak zużywają mniej prądu.

Rodzaje matryc w laptopach. Którą wybrać do jakiego zastosowania?

Powłoka błyszcząca czy matowa?

Oprócz matrycy warto zastanowić się nad jej powłoką. Błyszcząca, matowa, a może antyrefleksyjna? Jakie są ich zalety i wady?

  • Powłoka matowa — dzięki tej powłoce światło nie odbija się od ekranu tak jak w przypadku matrycy matowej. Ma to znaczenie w przypadku korzystania z laptopa w słoneczne dni lub w oświetlonym pomieszczeniu. Jednak okupione jest to gorszym nasyceniem kolorów i mniejszą jasnością.
  • Powłoka błyszcząca — to przede wszystkim lepsze nasycenie kolorów i wyższy kontrast w porównaniu do powłoki matowej. Wady? Od ekranu odbija się światło, co skutecznie może utrudnić korzystanie z laptopa. Receptą może być zwiększenie jasności, ale często i to może nie wystarczyć.
  • Powłoka antyrefleksyjna — łączy zalety powłoki matowej i błyszczącej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Przekątna i rozdzielczość — na rynku znajdziemy przede wszystkim laptopy o przekątnej ekranu 13,3”, 14”, 15,6” i 17,3”. Im mniejsza przekątna, tym mniejsze rozmiary urządzenia, przez co lepiej sprawdzi się w podróży. Większe laptopy polecane są osobom, które rzadziej będą przenosić się ze swoim sprzętem w inne miejsce. Do tego ważna jest rozdzielczość ekranu, która określa liczbę pikseli. Popularne Full HD to 1920 x 1080 pikseli, a np. WUXGA – 1920 x 1200 pikseli. Im większa przekątna, tym większa powinna być rozdzielczość ekranu. By cieszyć się ostrym obrazem, warto zwrócić uwagę na ppi, a więc liczbę pikseli na cal długości.
  • Przekątna i rozdzielczość — ten parametr określany jest w nitach lub kandelach (cd/m2). 1 nit to 1 kandela na metr kwadratowy. Zasada jest prosta, im wyższa jasność, tym lepiej. Wynika to z tego, że w słoneczne dni znacznie łatwiej korzysta się z jaśniejszego ekranu, w przeciwnym wypadku – możemy zobaczyć na ekranie jedynie własne odbicie. Ile nitów powinien mieć laptop? W pomieszczeniach, zwłaszcza tych ciemniejszych sprawdzą się urządzenia z jasnością na poziomie nawet 250 czy 200 nitów. Osobom, które często podróżują, polecane są modele z większą luminacją.
  • Przestrzeń barwna — a raczej jej pokrycie. Domowi i biurowi użytkownicy powinni zwrócić uwagę na sRGB, a osoby, które szukają urządzenia do rozwiązań profesjonalnych – np. graficy czy montażyści – Adobe RGB i DCI-P3. Te terminy to standardy zakresów kolorów. Mogą być one pokryte w całości, lecz często zdarza się, że jest to np. 70%. Im wyższe pokrycie przestrzeni barwnej, tym lepiej, bo oznacza większy zakres kolorów obsługiwany przez laptopa. Z podanych standardów sRGB jest najmniejszym, najbardziej podstawowym i jednocześnie najpopularniejszym zakresem. Adobe RGB i DCI-P3 natomiast często używane są przez specjalistów.
  • Czas reakcji i częstotliwość odświeżania ekranu — to parametry, które są szczególnie ważne dla graczy. Częstotliwość odświeżania ekranu to informacja o liczbie obrazów wyświetlonych przez wyświetlacz w ciągu 1 sekundy. To oznacza, że przy standardowych 60 Hz obraz zostanie odświeżony 60 razy w ciągu sekundy. Czas reakcji natomiast to parametr, który określa, jak szybko piksele są w stanie zmienić kolor. Zgodnie ze standardem ISO czas reakcji powinien być mierzony od zmiany barwy z czarnej na białą i ponownie na czarną. Często jednak w specyfikacjach znajdziemy ten parametr z dopiskiem GtG, a więc grey to grey, co oznacza przejście z koloru szarego na biały i znowu na szary, co trwa mniej czas. Te parametry ważne są szczególnie dla graczy, którzy lubują się w dynamicznych grach. Przeciętny użytkownik laptopa może je pominąć.

Rodzaje matryc w laptopach. Którą wybrać do jakiego zastosowania?

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej matrycy do laptopa z Windows nie zawsze jest łatwym zadaniem. Warto więc pamiętać o tym, by przed rozpoczęciem poszukiwań określić swoje potrzeby. To gwarantuje zadowolenie z zakupionego urządzenia. Pamiętaj, że matryca matrycy nie równa i zawsze warto zwrócić uwagę na jej parametry. Laptopy z matrycami odpowiednimi do pracy i rozrywki to np. urządzenia z serii Dell Vostro i Dell Latitude.

CentrumXP - więcej niż licencje

Czy wiesz, że w Sklepie CentrumXP znajdziesz nie tylko licencje Microsoft, ale także nowoczesne usługi oraz szkolenia zaprojektowane z myślą o dynamicznie rozwijającym się biznesie? Zespół ekspertów z CentrumXP & Onex Group pomoże Twojej firmie m.in. w wykonaniu migracji skrzynek pocztowych do Exchange Online i skonfigurowaniu domeny w Microsoft 365, a także przeprowadzi kompleksowe szkolenie z wykorzystania usług i aplikacji Microsoft 365. Sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie indywidualne rozwiązanie.

Źródło: purepc.pl, android.com.pl, magazyn.ceneo.pl, eizo.pl, lg.pl, opracowanie własne.

Konferencja Microsoft & Onex Group: Nowoczesna sprzedaż z AI
Konferencja Microsoft & Onex Group: Nowoczesna sprzedaż z AI

Wydarzenia