W ubiegłym roku Microsoft zapowiedział Windows Virtual Desktop (WVD), który jest nie tyle systemem, co nową usługą pulpitu zdalnego dla wielu użytkowników, polegającą na wirtualnej infrastrukturze desktopowej (VDI) w chmurze Azure. W marcu natomiast ruszyły publiczne testy usługi, a od wczoraj jest ona już dostępna globalnie w pełnej wersji.
Windows Virtual Desktop to jedyna usługa łącząca uproszczone zarządzanie, wielosesyjne doświadczenie Windows 10, optymalizacje Office 365 ProPlus oraz wsparcie dla pulpitów i aplikacji Windows Server Remote Desktop Services (RDS). Za jego pomocą możemy wdrażać i skalować pulpity i aplikacje w Azure w ciągu paru minut. Microsoft tak podsumowuje fazę pilotażową:
Od czasu, gdy zapowiedzieliśmy Windows Virtual Desktop zeszłego września i w czasie trwania public preview ogłoszonego w marcu, tysiące klientów pilotowało usługę i skorzystało z możliwości wielosesyjnej Windows 10 — sprawdzając znaczenie tej funkcjonalności jako kluczowej części usługi. Klienci reprezentowali również wszystkie główne branże i szerokości geograficzne, pomagając nam zdobyć feedback od różnych typów klientów i z różnych lokalizacji. W rezultacie usługa jest dziś dostępna we wszystkich miejscach. Dodatkowo klient Windows Virtual Desktop jest dostępny na Windows, Androida, Mac, iOS i HTML 5.
— Brad Anderson, CVP Microsoft 365, i Takeshi Numoto, CVP Microsoft Azure
Microsoft przypomina też o zbliżającym się końcu wsparcia Windows 7. Od stycznia 2020 roku za pomocą WVD można będzie wirtualizować Windows 7, aby nadal używać dedykowanego oprogramowania starszego typu i otrzymywać bezpłatne aktualizacje Extended Security Updates (ESU) do stycznia 2023 roku. Poruszono też kwestię produktywności:
Sporo inwestowaliśmy w doświadczenie Office w środowisku wirtualizowanym z natywnymi ulepszeniami, a także przejęliśmy FSLogix. W lipcu udostępniliśmy technologię FSLogix dla klientów Microsoft 365, Windows 10 Enterprise i RDS. Dziś wszystkie narzędzia FSLogix są w pełni zintegrowane z Windows Virtual Desktop, zapewniając wam najbardziej płynne, najwydajniejsze doświadczenie wirtualizacji Office, jakie jest dziś dostępne.
— Brad Anderson, CVP Microsoft 365, i Takeshi Numoto, CVP Microsoft Azure
Oprócz znaczących ulepszeń wdrażania i zarządzania uproszczono również dostarczanie aplikacji poprzez wsparcie dla pakietów MSIX, które mogą być dynamicznie "załączane" do maszyny wirtualnej zamiast instalowane permanentnie. Jest to o tyle istotne, że pozwala zmniejszyć rozmiar maszyny i ułatwia adminom aktualizowanie aplikacji.
Microsoft twierdzi, że ogólna dostępność Windows Virtual Desktop to dopiero początek, i będzie nadal intensywnie rozwijać innowacje i inwestować w wirtualizację pulpitu i aplikacji.