Microsoft 365, łączący subskrypcje Office 365 i Windows 10, od niedawna oferuje swoim klientom wirtualizację. Na taki model pracy istnieje spore zapotrzebowanie wśród firm, dlatego Microsoft przejął nową technologię, która pomoże mu zdziałać więcej. Gigant wykupił właśnie FSLogix, nowoczesną platformę dostarczania aplikacji, redukującej zasoby, czas i pracę, potrzebne do zapewnienia wirtualizacji.
We wrześniu tego roku w formie usługi dla Microsoft 365 uruchomiony został Microsoft Windows Virtual Desktop, pozwalający firmom uruchamiać nowoczesny pulpit w Azure. Jest to usługa działająca wyłącznie w chmurze, dostarczająca Windows 10 dla wielu użytkowników, zoptymalizowana do pracy z Office 365 ProPlus i zawierająca darmowe aktualizacje zabezpieczeń dla Windows 7. Praktycznie oznacza to trzy lata przedłużonego wsparcia dla Windows 7 za darmo. Windows Virtual Desktop (WVD) pozwala wdrożyć i przeskalować Windows i Office w Azure w ciągu paru minut.
Jak tę ofertę będzie mogła ulepszyć przejęta technologia FSLogix? Zobaczmy, co na tem temat mówi Microsoft:
Dzięki temu przejęciu klienci odniosą wiele korzyści. Z kontaktów z klientami wiemy, że aplikacje Microsoft Office są jednymi z najczęściej używanych i najpowszechniej wirtualizowanych aplikacji w jakichkolwiek firmach. Office 365 ProPlus jest obecnie najlepszym doświadczeniem Office, a z FSLogix, umożliwiającym krótsze czasy ładowania profilów użytkowników w Outlook i OneDrive, Office 365 ProPlus stanie się jeszcze wydajniejszy w środowiskach wirtualnych z wieloma użytkownikami (w tym w Windows Virtual Desktop). Jesteśmy podekscytowani, witając FSLogix w Microsoft, i nie możemy się doczekać wpływu, jaki jego technologia i ludzie wywrą na doświadczeniach wirtualizacji naszych klientów.
– Brad Anderson, CVP Microsoft 365, i Julia White, CVP Microsoft Azure
WVD może być używany do dostarczania sesji pulpitu zdalnego z wieloma użytkownikami, zalogowanymi zdalnie do tej samej wirtualnej maszyny z Windows 10 (lub Windows Server). Taki scenariusz zapewni zarówno pełną sesję pulpitu, jak i indywidualne aplikacje, służąc za zastępstwo dla usługi RemoteApp, której rozwój Microsoft anulował w zeszłym roku. Usługa wspiera również pełne VDI, dlatego każdy użytkownik posiada swoją indywidualną maszynę wirtualną. Scenariusz jest wspierany w Windows 10 i Windows 7.