MSIX to nowy format pakietowania aplikacji, który został zapowiedziany w marcu, dedykowane mu narzędzie do pakietowania - w maju na konferencji Build, w czerwcu zyskał wsparcie w Windows 10 SDK Preview, a w lipcu pojawiła się jego aplikacja w Microsoft Store. Dziś na jednej z sesji Microsoft Ignite 2018 firma ponownie wprowadziła gości w temat MSIX i zapowiedziała dalsze zmiany.
MSIX ma docelowo zastąpić wszystkie stare rozwiązania do tworzenia pakietów, takie jak MSI czy App-V. W rzeczywistości zastąpi też nawet Desktop App Converter, wykorzystywany do pakowania aplikacji Win32 i umieszczania ich w Microsoft Store. MSIX wydaje się po prostu bardziej niezawodnym rozwiązaniem. Aplikacje spakowane w MSIX są bezpieczniejsze, można je łatwo instalować i usuwać, bowiem nie pozostawiają śmieci po odinstalowaniu. Można je też łatwo aktualizować - pobierają wtedy tylko to, co jest potrzebne, oszczędzając przepustowość i miejsce na dysku.
MSIX to pakiet, a jeśli zmienimy jego rozszerzenie na ZIP, zobaczymy wszystko, co jest w środku. Pakiety te będą obsługiwane już w Windows 10 October 2018 Update, czyli aktualizacji, która ukaże się na dniach. Szykowane jest ponadto wsparcie dla starszych wersji Windows, tj. Windows 7 i 8.1. To właściwie żadna nowość, bowiem Microsoft po raz pierwszy mówił o tym na tegorocznym Buildzie. Jeśli klienci (zwykle chodzi o firmy) nie zainstalują od razu October 2018 Update, MSIX może być też wspierany w starszych wersjach Dziesiątki.
Microsoft mówi też dziś o aktualizacjach. Obecnie można nadal korzystać z aplikacji podczas jej aktualizowania, ale wkrótce deweloperzy będą mieli możliwość implementacji komunikatu, wymuszającego aktualizację przed otwarciem aplikacji. W harmonogramie przewidziano też więcej rozszerzeń w kontekście systemu, pogłębioną integrację z System Center ConfigMgr i Intune, elastyczne kontenery i dalszy rozwój biblioteki Package Support Framework. Chodzi o to, aby uczynić MSIX sprawniejszym. Przykładowo niektóre aplikacje nie działają z Desktop App Converter, ponieważ wymagają określonych uprawnień, a to w przypadku MSIX nie powinno już być problemem.
W nieco dalszej przyszłości Microsoft chce także dodać do MSIX obsługę usług Windows NT, ale to będzie musiało poczekać do wiosny, kiedy to ukaże się Windows 10 w wersji 1903, znanej także jako 19H1. Aktualizacje dla MSIX są niezależne od systemu operacyjnego, dlatego Microsoft planuje jego aktualizacje co trzy miesiące, a nie co pół roku, jak w Windows 10. Z drugiej strony część zapowiadanych funkcji wymaga jednak odpowiedniego przygotowania pod nie systemu.
MSIX Packaging Tool (Preview) można pobrać bezpłatnie z Microsoft Store.