Windows 8.2 - co już wiadomo

Windows 8.2 - co już wiadomo

Autor: Radosław Gadziński

Opublikowano: 12/29/2013, 12:00 AM

Liczba odsłon: 50309

Jeszcze dobrze nie osiadł kurz na pudełkach z Windows 8.1, a już pojawiają się pierwsze doniesienia o kolejnej odsłonie Windows, oznaczonej numerkiem 8.2 (nazwa kodowa Threshold). Do sieci co jakiś czas wyciekają kolejne informacje o tym, czego należy się spodziewać po kolejnej dużej aktualizacji najnowszego systemu operacyjnego od Microsoftu. Postanowiliśmy zebrać wszystkie dotychczasowe tropy i podsumować to, co już wiemy.

Czym będzie Windows 8.2?

Windows 8.2 będzie kolejną, po Windows 8.1, aktualizacją dla systemu Windows 8, który przez wielu użytkowników nie był zbyt ciepło przyjęty. Stało się to głównie za sprawą wdrożenia interfejsu Modern UI, specjalnie dla urządzeń z ekranami dotykowymi.

Kiedy się pojawi i czy będzie to płatna aktualizacja? Według najświeższych doniesień, darmowa aktualizacja opatrzona numerem 8.2, pojawi się najprawdopodobniej w trzecim kwartale 2014 roku, co ma pozwolić na lepszą integrację usług z Windows Phone 8.1 oraz pierwszą dużą aktualizacją dla Xbox One.

Według Mary Jo Foley z portalu Cnet, rodzina systemów Windows podzieli się na trzy rodziny. Dwie pierwsze, konsumenckie przeznaczone będą dla tradycyjnych użytkowników: „domowa” i korporacyjna, oparte na kodzie x86. Trzecia rodzina to system Windows RT, wyposażony w interfejs Modern UI oraz sklep Windows Store. System ten będzie nawiązywał do obecnie stosowanego systemu Windows RT w tabletach Microsoft Surface. Wydanie to będzie skierowane do urządzeń z procesorami ARM i x86, ale nie będzie zoptymalizowane do uruchamiania aplikacji Win32 (aplikacje desktop). Windows ten ma być również zastosowany w smartfonach.

Windows 8.2

Takie działanie byłoby pierwszym krokiem do połączenia mobilnej części systemu Windows, Windows RT z Windows Phone.

Dodatkowo aktualizacja ma wyznaczyć dwie grupy rozwojowe – urządzenia dotykowe i głosowe, oraz urządzenia obsługiwane myszą. Rozdział ten ma duże znaczenie, gdyż interfejsy dla obu typów urządzeń będą się różnić ze względu na podstawowy rodzaj wprowadzania danych. Również daty wprowadzenia poszczególnych edycji mogą się różnić.

Edycje „dotykowe” będą przeznaczone na rynek smartfonów i małych tabletów o przekątnych nie przekraczających 8-10 cali, wersje nastawione na operowanie myszką znajdą zastosowanie w większych tabletach, komputerach PC, komputerach hybrydowych i sprzęcie typu all-in-one. Funkcje głosowe najbardziej przydadzą się zaś w przypadku wyświetlaczy powyżej 40 cali, co daje m.in. duże telewizory połączone z konsolą Xbox, ale także w nowej generacji komputerach, w których duże ekrany będą podstawowymi strefami pracy.

Jakie zmiany są przewidywane w Windows 8.2?

Unifikacja aplikacji

Szef zespołu systemów operacyjnych Microsoft, Terry Myerson, zdążył już potwierdzić, ze firma pracuje nad zintegrowaną platformą aplikacji zarówno dla mobilnych, jak i desktopowych „okienek”. Ma to umożliwić stworzenie jednego, wspólnego rynku dla całej gamy przyszłych edycji Windows oraz jeszcze większe powiązanie ze sobą usług na różnych typach urządzeń.

Windows 8.2

Zmiany już od początku

Możliwe jest, ze już podczas instalacji systemu będzie można decydować, jaki interfejs będzie naszą domyślną przestrzenią roboczą. Nie ma też chyba bardziej pożądanej funkcji systemu, znanej od przeszło 18 lat, która została zastąpiona Ekranem Start przy okazji premiery Windows 8, a mianowicie Menu Start. W Windows 8.1 pojawił się co prawda przycisk, do złudzenia przypominający ten z Windows 7, ale zamiast upragnionego przez sporą grupę użytkowników klasycznego menu Start, wyświetla się ekran menu Start w trybie ModernUI. 8.2 ma iść dalej i umożliwić także wyświetlanie klasycznego menu Start, choć prawdopodobnie nieco różniącego się od poprzednich edycji „okienek” właśnie ze względu na kafelkowy interfejs.

Windows 8.2

Ponadto aby użytkownik dostał się do Panelu sterowania, w najnowszych edycjach systemu Windows, musi najechać kursorem myszy w rejon prawego górnego/dolnego rogu ekranu, aż pojawi się Wstążka, z której musi wybrać Ustawienia, a następnie stamtąd wybrać Panel sterowania lub przycisk Zasilanie. Istnieje co prawda menu przypominające klasyczne Menu Start, które można wywołać skrótem klawiaturowym Win + X, ale nie wszyscy użytkownicy zdają sobie sprawę z jego istnienia.

Na liście życzeń, przy okazji omawiania przyszłego Menu Start, pojawiają się jeszcze sugestie, aby pojawiło się podmenu z opcjami: rozruchu do klasycznego pulpitu oraz zamykania systemu. Zapewne wielu użytkowników zauważyło, że po uruchomieniu Eksploratora plików, w miejscu gdzie widniała lista Bibliotek pojawiły się Foldery. To właśnie Biblioteki są kolejne na liście życzeń przy okazji wydania Windows 8.2.

Aplikacje ModernUI otwierane na klasycznym pulpicie

Prawdopodobnie pojawi się także opcja uruchamiania aplikacji Modern UI tak samo jak aplikacji desktop. Przyczyną takich sugestii jest fakt, iż aplikacje Modern UI aktualnie uruchamiają się w trybie pełnoekranowym i dla części użytkowników taki układ jest wciąż trudny do zaadaptowania. Kolejny powód to taki, iż niewielu użytkowników posiada monitory z wyświetlaczami dotykowymi.

Windows 8.2

Powrót menu Start

Powrót menu Start jest niemal pewny. Zrewidowane spojrzenie na klasyczne menu okazało się jednak czymś nowym. Główną różnicę stanowią dynamiczne kafelki, współpracujące z tradycyjnymi, wysuwanymi listami. Wspomniana wcześniej grupa WZOR uważa, że nowe menu Start - te, które Microsoft zaprezentował na początku kwietnia podczas konferencji BUILD 2014 - trafi do Windows 8.2.

Podobnego zdania jest Foley, cytująca źródła, które potwierdzają owe doniesienia. Z jej raportu wynika ponadto, że implementacja aplikacji Modern UI w środowisku pulpitowym nie nastąpi tak szybko. Realnej integracji dwóch środowisk możemy spodziewać się w 2015 r., wraz z nadejściem Windows 9.

Jeden sklep - wiele platform

O "Universal Store" pisano już kilka miesięcy temu. Wspólny sklep Windows dla komputerów PC, tabletów, smartfonów, a nawet Xboksów, okazał się rzeczywistym pomysłem Microsoftu. Zaprezentowane na konferencji BUILD "Uniwersalne aplikacje" miałyby zacząć wchodzić w życie wraz z premierą Windows 8.2. Microsoft nie tylko umożliwia, lecz także sam zamierza tworzyć międzyplatformowo. W lutym firma, szukając pracowników, pisała: "Chciałbyć, by kod, który piszesz dla aplikacji w Windows Store, po prostu działał na Windows Phone i vice versa?"

Kiedy uzyskamy oficjalne informacje?

Windows 8.2 czy Windows 9?

Oczywiście, idea Windows 8.2 może zostać zarzucona, a Microsoft wypuści od razu Windows 9. Mówi się, że Microsoft chciałby jak najszybciej zamknąć rozdział kontrowersyjnej "Ósemki", podobnie jak niegdyś postąpił z Vistą. Z drugiej strony zbyt wiele wskazuje na to, że Microsoft planuje aktualizację Windows 8.1/8.2 jeszcze w tym roku.

Windows 9 - koncept autorstwa p0isonparadise.deviantart.com/

Choć istnieje prawdopodobieństwo 'ominięcia' Win8.2/8.1 Update 2, jest ono minimalne. W rzeczywistości Microsoft nie jest jeszcze gotowy z menu Start, a co dopiero z całym systemem. Windows 9, który - jak się spodziewamy - będzie systemem rewolucyjnym, nie został nawet jeszcze oficjalnie potwierdzony przez Microsoft... Niezależnie od przyjętej nazwy kolejny system Microsoftu przybliży nas do wizji "One Microsoft" - miałaby ona zunifikować aktualny podział na Windows 8, Phone i RT.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia