Wcześniej w tym roku Microsoft zapowiedział szyfrowanie end-to-end (E2EE) dla połączeń Teams, a od paru dni jest ono już dostępne w publicznej wersji zapoznawczej. Po otrzymaniu najnowszej aktualizacji administratorzy IT mogą włączyć tę funkcję swoim użytkownikom. Sprawdź, na czym polega pełne szyfrowanie i co ono obejmuje.
Szyfrowanie end-to-end lub E2EE to szyfrowanie informacji w miejscu ich pochodzenia i odszyfrowywanie w miejscu docelowym bez możliwości odszyfrowania przez węzły pośrednie lub inne podmioty. Szyfrowanie to jest już dostępne dla nieplanowanych połączeń indywidualnych. Gdy obie strony w rozmowie jeden-na-jeden włączają E2EE, komunikacja między nimi jest w pełni szyfrowana i żadna inna strona, w tym Microsoft, nie ma dostępu do odszyfrowanej rozmowy.
W tej wersji szyfrowany od końca do końca jest tylko przepływ multimediów w czasie rzeczywistym, który obejmuje dane wideo i głosowe, w połączeniach jeden-na-jeden. Obie strony muszą włączyć ustawienie szyfrowania end-to-end. Najpierw jednak administrator na swoim portalu musi zaznaczyć, którzy użytkownicy w organizacji mogą korzystać z ustawień rozszerzonego szyfrowania w Microsoft Teams. Mogą oni użyć zasady globalnej (domyślnej dla całej organizacji) i dostosować ją lub utworzyć jedną lub więcej zasad niestandardowych, a następnie przypisać je użytkownikom, tak jak w przypadku innych zasad. Można też użyć zasady grupowej, aby przypisać ją do grupy użytkowników.
O włączonym lub wyłączonym szyfrowaniu mówi nam wskaźnik w lewym górnym rogu aplikacji (ikona tarczy). Na chwilę obecną niektóre funkcje nie są dostępne podczas szyfrowanych połączeń jeden-na-jeden, wliczając w to: nagrywanie, napisy i transkrypcję na żywo, przenoszenie połączeń, Call Park, scalanie połączeń, Call Companion i przenoszenie na inne urządzenie oraz dodawanie uczestnika w celu utworzenia połączenia grupowego. Aby z nich korzystać, można wyłączyć E2EE.