W czerwcu tego roku Microsoft ogłosił wypuszczenie wersji zapoznawczej nowej wersji Teams dla infrastruktury pulpitu wirtualnego (VDI). Od wczoraj to rozwiązanie VDI dla Teams w środowiskach Azure Virtual Desktops/Windows 365 jest już ogólnodostępne. Dzięki wprowadzeniu nowego silnika multimedialnego (tego samego, którego używa natywna aplikacja Teams dla Windows), który jest niezależny od klienta pulpitu zdalnego i zawsze aktualny, Microsoft jest w stanie wprowadzać nowe funkcje szybciej oraz bez konieczności uaktualniania infrastruktury VDI.
Nowa wersja VDI opiera się na aktualnej wersji Teams (24193.1904.3031.6050+). Ponadto aktualna wersja klienta Remote Desktop lub Windows App dla punktów końcowych z Windows zawiera składnik o nazwie "the plugin", małą bibliotekę DLL (~230 KB), która kończy kanał wirtualny i pobiera trzeci i ostatni składnik, moduł multimedialny SlimCore. Zastępuje on WebRTC, zapewniając zgodność między natywną aplikacją Teams a VDI Teams.
Przypomnijmy o pozostałych zmianach w nowym Teams na VDI:
- Ulepszenia wydajności: ta sama jakość i niezawodność, które charakteryzują natywnego klienta Teams na Windows, zostały włączone dla VDI. Dzięki temu skraca się czas dołączenia do do spotkania i rozłączania połączeń, zwiększa się wskaźnik powodzenia podczas tworzenia lub dołączania do spotkania lub udostępniania ekranu, dostępne są najnowsze kodeki i nie tylko.
- Automatyczne aktualizacje i odsprzęganie: SlimCore pozostaje zawsze aktualny na urządzeniu użytkownika. Kiedy aktualizujesz nowy Teams na pulpicie wirtualnym, Microsoft aktualizuje silnik multimediów bez potrzeby wyświetlania monitów i ponownego uruchamiania.
- Lepsze wsparcie: Dzięki niemal zerowej zależności od stosu VDI partnera administratorzy muszą kontaktować się z Microsoftem tylko w przypadku napotkanych problemów, które są od początku do końca własnością rozwiązania. Wydawca za cel postawił sobie również zmniejszenie dotkliwości incydentów, częstotliwości, prawdopodobieństwa przestojów w świadczeniu usług i nie tylko.
- Szereg wyczekiwanych funkcji: w tym widok galerii 3x3 i 7x7, niestandardowe tła spotkań przesyłane w centrum administratora Teams, obsługa 1080p, dołączanie dźwięku z komputera przy udostępnianiu ekranu, przyspieszenie sprzętowe na punkcie końcowym, tryb prezentera, wsparcie dla Teams Premium, tłumienie hałasu, Quality of Service (QoS) i Human Interface Device (HID) i nie tylko.
Do wczorajszego postu Microsoft dołączył listę FAQ, która może zainteresować administratorów. Link znajduje się poniżej.