Pełna lista zmian w Windows 10 May 2019 Update

Pełna lista zmian w Windows 10 May 2019 Update

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/21/2019, 7:28 PM

Liczba odsłon: 26000

Zapraszamy do lektury gigantycznej listy nowości i zmian, które właśnie zawitały do systemu Windows 10, wraz z pierwszą aktualizacją w tym roku, nazwaną May 2019 Update. Dla ułatwienia poniżej znajdziecie spis treści z możliwością nawigowania po poszczególnych nowościach. Jeżeli jednak nie macie teraz czasu na tak długą lekturę, zapraszamy do skróconej wersji artykułu Przedstawiamy najważniejsze nowości Windows 10 May 2019 Update.

Spis treści

Interfejs i powłoka

Nowy jasny motyw

Odkąd możemy wybierać w Windows 10 między trybem ciemnym a jasnym, wielu użytkowników prosiło o prawdziwe oddzielenie tych dwóch opcji. Sam bowiem jasny motyw jest już na swój sposób ciemny - wystarczy spojrzeć na pasek zadań, menu Start czy tło ekranu. Kiedy w Ustawieniach wybieramy jasny motyw, powinniśmy oczekiwać jaśniejszych barw. Tak też wygląda to w Windows 10 May 2019 Update.

May 2019 Update - co nowego??

Po aktualizacji do tej wersji nasz system nie zmieni jednak motywu automatycznie, chyba że wcześniej mieliśmy już wybrany tryb jasny. Jeśli tak, to przed nami ukaże się Windows 10, jakiego jeszcze nie znaliśmy. Poza tym, kiedy wybierzemy jasny motyw, zobaczymy nowe tło pulpitu. Jak Wam się ono podoba?

May 2019 Update - co nowego??

Za radą Monty Pythona, Always look at the bright side of life, postrzegamy nową odsłonę jasnego motywu jako rzeczywiście przyjemną i całkiem ciekawą. Jednak nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zapytali, czy nie można było zostawić czegoś po środku? Być może między ciemną a jasną kompozycją może istnieć jakiś kompromis. Pytanie tylko, jak wielu użytkownikom byłby on potrzebny.

Najpopularniejsze aplikacje w wyszukiwarce

Gdy wysuniemy menu Wyszukaj, zobaczymy teraz pasek najczęściej używanych aplikacji. Aby je otworzyć, nie musimy nic pisać w wyszukiwarce - wystarczy kliknąć ich kafelki.

Windows 10 19H1

Więcej efektów Fluent w menu Start

Po poprawkach kosmetycznych list szybkiego dostępu Microsoft odświeżył nieco wygląd menu Start, a dokładniej menu zasilania. Pojawiły się w nim nowe ikony zgodne ze stylistyką Fluent Design System. Będą one też widoczne w prawym dolnym rogu ekranu logowania.

Windows 10 19H1

Wysuwany panel boczny w menu Start

Chodzi tu konkretnie o boczny panel z odnośnikami do Dokumentów, Zdjęć czy Ustawień. Do tej pory, gdy najechaliśmy na daną ikonkę, to pojawiał się mały napis, wyjaśniający do czego prowadzi dany odnośnik. Tak na wypadek, gdyby ikony nie okazały się wystarczająco znaczące. Teraz, gdy najedziemy na jedną z ikon, cały boczny panel się wysuwa, pokazując obok ikon wszystkie nazwy. Drobna to zmiana, a niektórzy mogą stwierdzić, że jest całkowicie zbędna. Faktycznie trzeba jednak przyznać, że menu to stało się teraz o wiele bardziej przejrzyste i prezentuje się wyjątkowo estetycznie.

Nowe menu w 19H1

Windows Sandbox, czyli tryb piaskownicy w Windows 10

Piastkownica systemu Windows to nowe, lekkie środowisko, pozwalające bezpiecznie uruchamiać aplikacje w odizolowanym trybie piaskownicy. Ile razy zdarzało nam się pobrać plik .exe lub inny, ale obawialiśmy się go otworzyć? Ile razy potrzebowaliśmy coś sprawdzić w czystej instalacji Windows 10, ale nie mieliśmy czasu na konfigurowanie maszyny wirtualnej? Windows Sandbox jest w stanie pomóc nam w tych i wielu innych scenariuszach!

Windows 10 19H1

Każda instancja piaskownicy działa jak czysty, świeżo zainstalowany system Windows 10. Po jej zamknięciu następuje trwałe usunięcie wszystkich powiązanych plików. Co więcej, wykorzystuje wirtualizację sprzętową za pośrednictwem hiperwizora, aby odizolować jądro od hosta. Jest to więc zdecydowanie bardzo bezpieczne rozwiązanie. Integracja piaskownicy z systemem Windows likwiduje konieczność instalacji dodatkowego oprogramowania. Windows Sandbox działa w zgodzie z ustawieniami danych diagnostycznych hosta, natomiast jego własne ustawienia prywatności są ustawione na wartości domyślne. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej funkcji?

  • Windows Sandbox jest częścią Windows 10 w edycjach Pro i Enterprise. Nie ma też potrzeby pobierania żadnego VHD.
  • Za każdym razem, kiedy uruchomimy Windows Sandbox, jest to czysta i całkowicie nowa instalacja Windows.
  • Po wyjściu z piaskownicy żadne dokonane w niej zmiany nie zostają zachowane na urządzeniu - wszystko zostaje utracone po zamknięciu aplikacji.
  • Sandbox używa opartej na sprzęcie wirtualizacji, aby izolować jądro (kernel). Microsoft Hypervisor umożliwia uruchamianie oddzielnego jądra, dzięki czemu Windows Sandbox jest odizolowany od hosta (naszego głównego, nadrzędnego systemu).
  • Środowisko piaskownicy w Windows działa wydajnie, ponieważ używa zintegrowanego dyspozytora jądra (planisty), inteligentnego zarządzania pamięcią i wirtualnego GPU.

W trakcie fazy rozwojowej do Windows Sandbox dodano kilka dodatkowych możliwości, w tym:

  • Dodano wsparcie dla mikrofonu, co wraz z paroma innymi rzeczami poprawia scenariusze wykorzystujące ułatwienia dostępu.
  • Dodano możliwość tworzenia plików konfiguracyjnych, w których ustalamy parametry dla Sandboksa.
  • Dodano możliwość konfiguracji urządzenia wejścia audio w pliku konfiguracyjnym Windows Sandbox.
  • Dodano wsparcie dla sekwencji Shift + Alt + PrintScreen. Aktywuje ona okno dialogowe ułatwień dostępu, w którym można włączyć tryb wysokiego kontrastu.
  • Dodano wsparcie dla sekwencji Shift + Alt + Break, która pozwala wchodzić/wychodzić z trybu pełnoekranowego.

Funkcję zainstalujemy, wyszukując w menu Start Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows i klikając pierwszy wynik, a następnie zaznaczając Windows Sandbox. Aby następnie uruchomić aplikację, wyszukujemy w menu Start Windows Sandbox i zaznaczamy pierwszy wynik.

Wymagania sprzętowe funkcji Windows Sandbox opisaliśmy dokładnie tutaj.

Wyszukiwanie i Cortana to teraz oddzielne opcje

W grudniu pisaliśmy o oddzieleniu ikon Cortany i wyszukiwania na pasku zadań, które zauważyła wcześniej część Insiderów. Microsoft potwierdził, że obie funkcje rzeczywiście przestają iść ze sobą w parze. Sens jest prosty - klikając ikonę wyszukiwania (lupy), otworzymy lokalną funkcję Wyszukaj, zaś ikona Cortany poprowadzi nas do funkcji cyfrowej asystentki.

Cortana

Rozdzielenie następuje nie tylko w obszarze paska zadań, ale i w innych miejscach - wszędzie tam, gdzie pojawiają się ustawienia Cortany lub wyszukiwania. Nie wiadomo właściwie, dlaczego Microsoft zdecydował się oddzielić wyszukiwarkę od Cortany. Ich konsolidacja była w końcu dodatkowym czynnikiem, zachęcającym użytkowników do korzystania z usług asystentki. Ma to jednak dla użytkowników z Polski niewielkie znaczenie, gdyż Cortana nadal nie jest dostępna w naszym języku.

Menu Start z własną aplikacją

Jak niektórzy wiedzą, Start w Windows 10 był do teraz hostowany przez proces o nazwie ShellExperienceHost.exe. Aby poprawić niezawodność menu Start, Microsoft postanowił przydzielić mu własny proces - jego nazwa to StartMenuExperienceHost.exe. Takie rozwiązanie ma wiele plusów, takich jak uproszczone debugowanie czy izolacja Start od potencjalnych problemów, dotykających inne obszary systemu. Nowy proces działa w formie eksperymentalnej już od paru tygodni. Przez ten czas Microsoft zaobserwował wymierną poprawę niezawodności u tych użytkowników, którzy brali udział w testach A/B.

Do tej pory Start był częścią szerszego doświadczenia Shell. Przeniesienie Start do jego własnej aplikacji, oczywiście nadal zachowując poczucie integracji z Shellem, dostarcza użytkownikom parę korzyści. Dzięki izolacji Start od potencjalnych problemów, mających wpływ na inne elementy, Insiderzy zauważyli wymierną poprawę jego stabilności. Dzięki obecności nowej aplikacji Start otwierał się znacząco szybciej. Co więcej, jako że Start jest dużą częścią całościowego doświadczenia Windows dla większości użytkowników, zaobserwowaliśmy wpływ tych poprawek niezawodności na poprawę działania całego OS.
– Jen Gentleman, Eric Papamarcos, Rick Duncan, Windows Shell

Kolorowe listy szybkiego dostępu

Gdy zostanie włączony kolor wiodący na pasku zadań, pasek zadań i lista szybkiego dostępu będą również oznaczone akcentem. Zmiana została wprowadzona dopiero teraz, ale wcześniej właściwie mało kto zwracał uwagę na tę niekonsekwencję. Teraz, gdy nasz pasek zadań będzie kolorowy, tak samo kolorowe będą również "jump listy". Jeśli dodamy do tego efekt przezroczystości, rezultat okazuje się całkiem ładny.

Listy szybkiego dostępu to jedna z funkcji interfejsu Windows 10, która z poziomu paska zadań daje nam dostęp do dodatkowych funkcji przypiętych lub uruchomionych aplikacji, a w przypadku Eksploratora plików - do przypiętych i często otwieranych lokalizacji. Z tego miejsca możemy też przykładowo uruchomić nowe okno przeglądarki w trybie incognito. Aby sprawdzić, jakie opcje kryją się na liście szybkiego dostępu dla danej aplikacji, wystarczy kliknąć ją na pasku zadań prawym przyciskiem myszy. Dotąd jednak efekt mógł być niespójny z wybranymi przez nas opcjami kolorystycznymi. Jeśli naszym kolorem wiodącym był szary lub inny "nieinwazyjny", to w zasadzie wszystko pozostawało szaro-czarne. Kiedy jednak wszystko dokoła było przykładowo fioletowe, a "jump lista" wyskakiwała cała w czerni, widać było niekonsekwencję.

May 2019 Update

Aby sprawdzić nowy wygląd list szybkiego dostępu, udajemy się do Ustawień > Personalizacja > Kolory i upewniamy się, że w sekcji Pokaż kolor wiodący w następujących obszarach zaznaczyliśmy Menu Start, pasek zadań i centrum akcji. Teraz wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy którąś z ikon na pasku zadań, aby zobaczyć efekty. Te mogą być różne, ale najbardziej soczyste uzyskamy, stosując żywe kolory i zróżnicowane tło pulpitu. W takiej sytuacji dobrze widoczny jest efekt akrylu, czyli półprzezroczystości.

Poprawiony interfejs funkcji resetowania ustawień komputera

Microsoft odmienił interfejs funkcjonalności Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego, którą znajdziemy w Ustawieniach > Aktualizacja i zabezpieczenia > Odzyskiwanie. Nowy interfejs stał się bardziej spójny, niezależnie od urządzenia i jego konfiguracji. Wymaga on również mniejszej liczby kliknięć do wykonania swojego zadania.

May 2019 Update

Zrzut ekranu okna dzięki funkcji Wycinanie i szkicowanie

Zaczynając tworzyć nową funkcję wycinania w Windows 10, Microsoft prosił użytkowników o feedback. Dwa najważniejsze pomysły to opcja wycinania z opóźnieniem i tryb wycinania dla okien. O co tu chodzi?

May 2019 Update - co nowego??

Inicjujemy doświadczenie wycinania skrótem Win + Shift + S lub Print Screen (jeśli tak ustawiliśmy), wybieramy opcję Wycinek dla okna w menu na górze i gotowe! Zaznaczenie będzie zapamiętane dla następnego zrzutu.

May 2019 Update - co nowego??

Akrylowe tło na ekranie logowania

Ekran logowania w Windows 10 zwykle raczy nas przepięknymi sceneriami, które tak przyciągają uwagę, że możemy zapomnieć o zalogowaniu. No właśnie, z tego powodu Microsoft postanowił przykryć te obrazy "akrylem", czyli znanym z interfejsu Fluent efektem rozmycia, przypominającym nieco Aero Glass z Windows 7. Jak czytamy na liście zmian, prześwitująca tekstura tej przejściowej powierzchni pomoże wam skupić się na zadaniu logowania, przenosząc podlegające akcji kontrolki na górę hierarchii wizualnej, utrzymując ich dostępność. Microsoft dodał zasadę grupy, pozwalającą wyłączyć efekt akrylu w tym konkretnym miejscu.

Fluent Design

Tryb rozszerzonego wyszukiwania

Aby poprawić indeksowanie wyszukiwania, Microsoft stworzył nową funkcję, która pozwala systemowi Windows przeszukiwać wszystkie nasze foldery i dyski zamiast ograniczać się (domyślnie) do dokumentów, zdjęć, wideo i pulpitu. Aby ją włączyć, wchodzimy do Ustawień > Wyszukiwanie > Wyszukiwanie w systemie Windows i w sekcji Znajdź moje pliki zaznaczamy Rozszerzone (zalecany).

Indeksowanie wyszukiwania

Rozpocznie się jednorazowy proces indeksowania, trwający około 15 minut. Po jego zakończeniu dodatkowe pliki będą gotowe dla następnych wyszukań w Windows. Dzięki temu zawartość naszych dysków będzie dostępna dla wyszukiwarki niemal natychmiast. Możemy też dodać wybrane foldery do listy wykluczonych, jeśli nie chcemy ich indeksować. Jeśli mamy na dyskach sporo danych, proces może potrwać dłużej. Upewnijmy się, że nasz komputer jest podłączony do zasilania, gdyż proces indeksowania jest dość zasobożerny.

Płynna kontrola jasności ekranu w Centrum akcji

Wielu użytkowników prosiło Microsoft o funkcję płynnej regulacji jasności ekranu. Do tej pory bowiem w Centrum akcji znajdował się tylko zwykły przycisk. Prośby Insiderów zostały wysłuchane i oto w Centrum akcji pojawił się nowy suwak, za pomocą którego płynnie dostosujemy jasność ekranu.

Centrum akcji

Ustawienia szybkich akcji bezpośrednio w Centrum akcji

Od teraz nie musimy już wchodzić do Ustawień, aby spersonalizować wyświetlanie szybkich akcji w panelu Centrum akcji. Dużo łatwiejsze i szybsze stało się teraz aranżowanie przycisków oraz dodawanie nowych.

Centrum akcji

Ciemny motyw w wysuwanym menu OneDrive

Jeżeli wybraliśmy tryb ciemny dla aplikacji w Ustawieniach, zgodne z nim będzie teraz także wysuwane z obszaru powiadomień menu OneDrive.

May 2019 Update - co nowego??

Powiadomienia od Windows Update

Począwszy od wersji 19H1, kiedy instalowana jest aktualizacja, wymagająca ponownego uruchomienia urządzenia (np. nowa kompilacja), w obszarze powiadomień zobaczymy ikonę Windows Update z pomarańczowym wskaźnikiem. Jest to alert, przypominający nam o konieczności restartu.

Nowa ikona Eksploratora plików

Microsoft zaktualizował ikonę Eksploratora plików, aby lepiej wpasowywała się w nowy jasny motyw Windows 10. Ikona nabrała żywszych barw, jednak jej ogólny motyw pozostał niezmieniony - to ciekawostka dla tych, którzy czekają na zupełnie nowe ikony w stylu Fluent. Porównanie przed i po możecie zobaczyć poniżej.

Windows 10 19H1  18298

Zmiana domyślnego sposobu sortowania w folderze Pobrane

Prawdą jest, że częściej zapisujemy pliki z Internetu pod oryginalnymi nazwami niż nadając im nazwy własne. Z tego powodu sortowanie według nazw w przypadku folderu Pobrane nie ma specjalnego sensu. Microsoft zmienił więc domyślny sposób sortowania według daty pojawienia się pliku w tym folderze. Uwaga - dotyczy to tylko użytkowników, którzy nie zmieniali do tej pory sposobu sortowania w folderze Pobrane. Jeśli dokonaliśmy zmian, to nowy sposób domyślny nie zostanie zaaplikowany. Microsoft zdecydował się na to po testach z niektórymi Insiderami. Uzyskawszy pozytywny feedback, postanowił udostępnić zmianę wszystkim.

Szybkie odpinanie grup i folderów w menu Start

Czasem chcemy zacząć od nowa i odświeżyć zawartość menu Start. Od niedawna możemy w nim na przykład odpinać foldery i grupy, korzystając z szybkiego menu kontekstowego.

Windows 10 19H1

Uproszczony układ menu Start

W odpowiedzi na feedback użytkowników Microsoft dodał uproszczony układ Start dla nowych urządzeń, nowych kont użytkownika i czystych instalacji Windows 10. Uproszczenie to polega na zminimalizowaniu obszaru Start do jednej kolumny ze zmniejszoną liczbą kafelków. Zmiany wejdą w życie również w komercyjnych i edukacyjnych edycjach Dziesiątki. Zmiana ta łączy się z możliwością odinstalowania większej liczby preinstalowanych aplikacji oraz łatwym odpinaniem folderów i grup kafelków, tworząc świeże spojrzenie na menu Start w Windows 10 19H1.

Zaktualizowany proces instalacji Windows 10

Microsoft odmienia nieco doświadczenie instalacji Windows 10. Chodzi dokładnie o uruchamianie setup.exe z obrazu ISO. Teraz wygląda to tak:

Windows 10 19H1

Galeria w pasku gry

Galeria w pasku gry to funkcja, która pozwala oglądać zrzuty ekranu i wideo zarejestrowane poprzez pasek gry, a nawet udostępniać ulubione screenshoty bezpośrednio na Twitterze. To spore udogodnienie dla tych, którzy chcą jak najszybciej podzielić się swoimi osiągnięciami ze światem, a nie chcą wypadać z rytmu. Wszystkie nasze zrzuty będziemy mogli podejrzeć w galerii i od razu dodawać do nich tekst i wrzucać na Twittera. Dzięki temu unikniemy różnych niedogodności, które się z tym wiążą. Naszym zdaniem Microsoft czerpie tu z doświadczeń Xbox One, którego użytkownicy mają - bez wychodzenia z gry - dużo więcej podręcznych funkcjonalności. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Windows 10 19H1

Nowy wygląd historii schowka

Korzystacie z historii schowka? Funkcja ta zaczęła być rozwijana jeszcze w Redstone 5 i sama w sobie otrzymała pozytywny feedback. Użytkownicy prosili jednak o bardziej kompaktowy wygląd, ponieważ dotąd nawet elementy zawierające mało tekstu zajmowały tak samo dużo miejsca. Dotychczasowe rozwiązanie sprawdza się, gdy tekstu jest dużo, a także gdy wycinek zawiera grafikę, jednakże 90% wycinków zawiera tylko krótki tekst. Z tego względu Microsoft zoptymalizował wygląd menu historii schowka, tak by wysokość każdego wycinka była dostosowana do zawartości. Dzięki temu za jednym razem zobaczymy więcej elementów bez potrzeby przewijania widoku. Nowy design możemy sprawdzić, wykonując na klawiaturze skrót Win + V.

May 2019 Update - co nowego??

Resetowanie numeru PIN jak w przeglądarce

Każdemu może się przytrafić, że zapomni hasła albo kodu PIN. Co wtedy? Nie trzeba wpadać w panikę. Na ekranie logowania klikamy Nie pamiętam mojego numeru PIN, po czym uruchomi się proces, pozwalający nam go zresetować. Jako że możemy to zrobić zarówno na ekranie blokady, jak i poprzez przeglądarkę, do tej pory procesy te nieco się różniły. By zniwelować zakłopotanie użytkowników, Microsoft postanowił ujednolicić te procesy. Gdy następnym razem zdarzy nam się zapomnieć PIN, proces jego resetowania w Windows 10 będzie przypominał ten z przeglądarki.

May 2019 Update - co nowego??

Na chwilę obecną nowa funkcja działa tylko w Windows 10 w edycji Home. Microsoft zamierza ją jednak udostępnić także w pozostałych edycjach, o czym zostaniemy poinformowani.

Resetowanie PINu na ekranie logowania oraz konto bez hasła

Jest to największa z nowości tej kompilacji. Można oczywiście złośliwie zauważyć, że wcale nie jest to tak duża zmiana. Jednak jest ona wbrew pozorom istotna i będzie bardzo przydatna. Microsoft zdaje sobie sprawę z tego, że przypomnienie sobie szeregu kilku wklepywanych rutynowo cyfr może być czasem wyjątkowo wymagającym wyzwaniem. Metaforyczna czarna dziura w pamięci potrafi zaatakować w najmniej oczekiwanym momencie - nasza pamięć bywa czasem naprawdę kapryśna. Od teraz nie grozi nam już zablokowanie dostępu do komputera. Wprost z ekranu logowania będziemy mogli zresetować problematyczny PIN za pomocą hasła do konta Microsoft. Proste, wygodne i bezpieczne.

Resetowanie PIN

Gigant sukcesywnie stara się również wprowadzić trend odchodzenia od klasycznych haseł. Wszystko za pomocą przypisanego do konta numeru telefonu i jednorazowych kodów SMS. Przy tworzeniu konta możemy podać numer telefonu, zweryfikować konto kodem i zabezpieczyć komputer za pomocą Windows Hello, odcisku palca lub kodu PIN (zależnie od funkcjonalności naszego urządzenia). Stworzenie bezhasłowego konta jest możliwe z poziomu aplikacji Microsoftu (np. Word) na Androidzie lub iOS. Po jego utworzeniu możemy to konto dodać do Windows 10 w Ustawieniach systemowych - Konta - Rodzina i inni użytkownicy - Dodaj kogoś innego do tego komputera. Następnie należy się wylogować i wybrać konto z numerem telefonu na ekranie logowania. Kolejnym krokiem będzie konfiguracja Windows Hello (wykrywanie twarzy, odcisk palca lub PIN).

Zmiana domyślnej karty w Menedżerze zadań

Do tej pory domyślnie mieliśmy wgląd w listę procesów, a chcąc sprawdzić statystyki wydajności procesora, karty graficznej i sieciowej, musieliśmy przejść do karty Wydajność. Kart tych jest w sumie siedem (Procesy, Wydajność, Historia aplikacji, Uruchamianie, Użytkownicy, Szczegóły, Usługi). Nowa funkcja pozwoli wybrać najważniejsze dla nas zagadnienie, które ustawimy jako domyślne. To z nim na pierwszym planie uruchamiać się będzie Menedżer zadań.

May 2019 Update - co nowego??

Aby wybrać kartę, z którą Menedżer zadań ma się zawsze otwierać, wchodzimy do Opcji > Ustaw kartę domyślną i wybieramy jedną z dostępnych pozycji.

Przyjazne wyświetlanie daty w Eksploratorze plików

Microsoft zmienił domyślny sposób sortowania w folderze Pobrane (sortowanie odbywa się według daty). Teraz czas na kolejną zmianę - przyjazne wyświetlanie daty. Co to takiego? Do tej pory daty w Eksploratorze plików wyświetlały się jedynie w formie cyfrowej, np. "19.12.2018 21:37". Teraz, gdy klikniemy prawym przyciskiem myszy kolumnę Data modyfikacji, będziemy mogli zaznaczyć opcję Używaj przyjaznej daty. Po zaznaczeniu tej opcji daty modyfikacji będą się prezentowały w nowy sposób, np. "19 grudnia 2018", "Środa o 21:37", "38 minut temu" czy "Przed chwilą".

Windows 10 19H1

Zmiany w interfejsie Windows Mixed Reality

To, co zobaczyć będzie można w goglach VR, koresponduje ze zmianami na PC spod szyldu Fluent Design.

Zmiany w WMR zaobserwowane po aktualizacji do kompilacji 18305, czyli ostatniej w roku 2018. Najlepiej widoczną zmianą jest menu Start, które przybrało bardziej zaokrąglone kształty, a w jego górnej części znalazło się menu użytkownika wraz z awatarem. Dwa pierwsze zrzuty poniżej to nowe menu Start, podczas gdy trzeci to jego początkowa wersja z listopada:

Windows Mixed Reality

Warto też zwrócić uwagę na umiejscowienie skrótu do Wszystkich aplikacji. Dawniej znajdował się on bezpośrednio w menu, podczas gdy teraz został on wyrzucony poza jego obrąb, zostawiając więcej miejsca dla samych kafelków aplikacji. Zmieniło się też nieco rozmieszczenie przycisków funkcjonalnych. Przypomnijmy, jak wyglądało to do tej pory:

Windows Mixed Reality

Przyjrzyjmy się teraz nowemu wyglądowi okien. Również one mają bardziej zaokrąglone krawędzie. Na zrzucie ekranu poniżej widzimy obramowanie wyświetlane przez funkcję "podnoszenia" okien, tj. zaznaczenia ich w celu zmiany rozmiaru czy przemieszczenia. Jest to nieco rozmyta, trójwymiarowa otoczka.

Windows Mixed Reality

Zmiany można zauważyć również w aplikacji Mixed Reality Portal. Teraz, gdy ją otworzymy, po lewej stronie zobaczymy rekomendacje gier i aplikacji ze SteamVR i Microsoft Store. W panelu prezentowane są zarówno nowości, jak i topowe produkcje.

Windows Mixed Reality

Microsoft zapewne będzie miał więcej do powiedzenia na temat zmian w Windows Mixed Reality za jakiś czas. Już teraz jednak widzimy, że kosmetyka idzie tu w dobrym kierunku. Gogle VR nie mają oczywiście tylu użytkowników, co komputery PC, ale nie znaczy to przecież, że ich interfejs powinien być zaniedbany.

Ciemny motyw ogarnia kolejne obszary Poczty i Kalendarza

Poczta i Kalendarz w nowej wersji 16.0.11231.20082 przy wyborze ciemnego motywu stają się rzeczywiście ciemniejsze w kolejnych obszarach. Motyw obejmuje teraz pisanie nowej wiadomości, aktualizację elementów kalendarza i czytanie wiadomości.

Windows Insider

Windows Insider

Eksplorator plików UWP wyposażony w pasek adresu

Oficjalnie nie istnieje, a jednak nadal jest aktualizowany. Mowa oczywiście o Eksploratorze UWP, ukrytym, alternatywnym menedżerze plików w Windows 10. Został on zbudowany z myślą o obsłudze dotykiem, dlatego pozbawiony jest większości "drobnicy", takiej jak wstążka i multum drobiazgowych opcji. Nie ma to być jednak prymitywna aplikacja rodem z telefonu, dlatego pojawiają się w nim opcje typowo pecetowe.

Czym byłby "Explorer" bez paska adresu? Na to retoryczne pytanie Microsoft najwyraźniej sobie odpowiedział i po cichu zaimplementował brakującą funkcję w Eksploratorze UWP. Jak to zatem działa? Podobnie, jak w klasycznym odpowiedniku. Główna różnica jest taka, że musimy kliknąć (albo stuknąć, jeśli mamy ekran dotykowy) ikonę ołówka na pasku menu.

Eksplorator plików UWP

Domyślnie klikalna ścieżka do bieżącej lokalizacji zamieni się w ścieżkę tekstową. W tym miejscu możemy wpisać albo wkleić (Ctrl+V) ścieżkę do dowolnej lokalizacji. Wielkiej filozofii w tym nie ma. Co ciekawe, gigant zaimplementował też listę ostatnio odwiedzanych miejsc, z której możemy szybko coś wybrać.

Eksplorator plików UWP

Przypomnijmy, że Eksplorator plików w wersji UWP dołączany był do Windows 10, począwszy od aktualizacji 1703 (Creators Update). Sporo poprawek otrzymał w aktualizacji 1809 (October 2018 Update), w tym wsparcie dla metody przeciągnij-i-upuść, usprawniony system kopiowania/wklejania na wzór starszego Eksploratora, możliwość ustawiania tła ekranu bezpośrednio z aplikacji i lepsze wsparcie dla menu po kliknięciu prawym przyciskiem. Oczywiście nadal najważniejsze pozostaje pytanie, jak w ogóle włączyć ten nowy Eksplorator. Dokładną instrukcję zamieściliśmy w poradniku: Jak włączyć Eksplorator plików UWP?.

Aplikacje

Możliwość odinstalowania kolejnych aplikacji z Windows 10

Windows 10 October 2018 Update wraz z poprzednimi wersjami umożliwiał odinstalowanie tylko siedmiu preinstalowanych aplikacji z poziomu menu kontekstowego w menu Start. Te aplikacje to Microsoft Solitaire Collection, Mój Office, OneNote, Print 3D, Skype, Wskazówki i Pogoda. Windows 10 19H1 rozszerza tę listę o kolejne pozycje:

  • 3D Viewer (dawniej jako Przeglądarka rzeczywistości mieszanej)
  • Kalkulator
  • Kalendarz
  • Muzyka Groove
  • Poczta
  • Filmy i TV
  • Paint 3D
  • Snip & Sketch
  • Sticky Notes
  • Rejestrator głosu

Aplikacje te można łatwo odinstalować, klikając prawym przyciskiem myszy ich kafelki na liście wszystkich aplikacji w menu Start, a następnie przycisk Odinstaluj.

Paint z obsługą wyłącznie za pomocą klawiatury

Paint's not dead! Swego czasu społecznością użytkowników Windows wstrząsnęła wiadomość, że Paint przestanie być rozwijany i dołączany do Windows 10. Po fali protestów Microsoft postanowił zostawić klasyczną aplikację w spokoju i dać jej koegzystować z nowszym Paint 3D. Z tego też powodu z jego interfejsu (w 19H1) zniknął komunikat mówiący o przeniesieniu aplikacji do Sklepu. Jakby tego było mało, Microsoft wycofuje się z deklaracji o zaprzestaniu dalszego rozwoju Painta.

Wiemy, że Microsoft Paint (MSPaint) jest uwielbiany przez klientów i z przyjemnością ogłaszamy nowe funkcje z zakresu dostępności, które trafią do Microsoft Paint wraz z wydaniem Windows 10 May 2019 Update.

Wprowadziliśmy klawiaturę jako główny mechanizm wprowadzania. Microsoft Paint jest już w pełni funkcjonalny przy obsłudze myszą i wielopunktowym dotykiem na tablecie, ale teraz klienci będą mogli używać aplikacji do rysowania wyłącznie za pomocą klawiatury.
– Brandon LeBlanc, Senior Program Manager w Windows Insider Program Team, Microsoft

Nawigacja za pomocą samej klawiatury będzie możliwa dzięki wykorzystaniu strzałek i skrótów klawiszowych. Przykłady możecie zobaczyć na grafikach poniżej:

Jak widzimy, za pomocą klawiatury możemy precyzyjnie przemieszczać wskaźnik na ekranie, zaznaczać obszar, przewijać obraz w oknie, zmieniać rozmiar zaznaczania, edytować kształty itd. Oprócz tych nowości Microsoft poprawił też sposób interakcji Painta z czytnikami ekranowymi, takimi jak Narrator, co dla części użytkowników poprawi ogólne wrażenia korzystania z aplikacji.

Kodowanie UTF-8 w Notatniku

Microsoft znacząco poprawił sposób, w jaki Notatnik radzi sobie z kodowaniem. Dodano nową opcję zapisywania plików z kodowaniem UTF-8 bez znacznika kolejności bajtów (Byte Order Mark). Jest to opcja domyślna dla nowych plików. UTF-8 bez BOM jest wstecznie kompatybilny z ASCII i zapewnia lepszą interoperacyjność w sieci, gdzie UTF-8 stanowi domyślną metodę kodowania. Poza tym Microsoft dodał kolumnę na pasku stanu, która pokazuje kodowanie dokumentu.

Windows 10 19H1  18298

Wskaźnik niezapisanych zmian w pasku tytułowym Notatnika

Od teraz, kiedy w otwartym dokumencie istnieją niezapisane zmiany, Notatnik będzie wyświetlał gwiazdkę (*) przed nazwą pliku. Będzie to nam przypominać, że być może warto zrobić skrót Ctrl + S. Warto zauważyć, że w taki sam sposób działa np. Notepad++.

Windows 10 19H1  18298

Przesyłanie opinii na temat Notatnika

Jeśli chcemy przesłać nasz feedback na temat tej aplikacji, klikamy Pomoc > Wyślij opinię. Otworzy się wtedy Centrum opinii z zaznaczoną kategorią Notatnik.

Windows 10 19H1  18298

Pozostałe nowości dla Notatnika

  • Dodano wsparcie dla nowych skrótów klawiszowych: Ctrl + Shift + N otwiera nowe okno Notatnika; Ctrl + Shift + S otwiera okienko Zapisz jako; Ctrl + W zamyka bieżące okno Notatnika.
  • Notatnik może teraz otwierać i zapisywać pliki o ścieżce dłuższej niż 260 znaków, znanej też jako MAX_PATH.
  • Rozwiązano problem z nieprawidłowym liczeniem wierszy dla dokumentów o bardzo długich wierszach.
  • Rozwiązano problem z zaznaczaniem pliku-placeholdera z OneDrive w okienku Otwórz... - plik był wówczas pobierany, aby określić jego kodowanie.
  • Rozwiązano problem z Notatnikiem, który nie mógł utworzyć nowego pliku, kiedy został otwarty ze ścieżką pliku, która nie istniała.

Aplikacja Office dla Windows 10

Obecnie 40% użytkowników Office 365 w przeglądarce zaczyna swoją pracę od wejścia na Office.com. Od dziś nie trzeba będzie jednak otwierać tej strony, bowiem cała jej funkcjonalność została przeniesiona do nowej aplikacji. Aplikacja ta nosi po prostu nazwę Office i jest przeznaczona dla wszystkich w Windows 10. Jest to darmowa aplikacja, współpracująca nie tylko ze wszystkimi subskrypcjami Office 365, ale również z Office 2019, Office 2016 i Office Online.

Nowa aplikacja Office zastąpi aplikację Mój Office, która do tej pory pomagała nam zarządzać subskrypcją Office 365. Jeśli używacie tej aplikacji, w następnych miesiącach zostanie ona automatycznie zaktualizowana do tej zupełnie nowej wersji. Jeśli nie chcecie czekać, będzie można ją również pobrać z Microsoft Store. Począwszy od nadchodzącego lata, wszystkie nowe urządzenia z Windows 10 będą ukazywać się z już zainstalowaną aplikacją Office, dzięki czemu łatwiej będzie rozpocząć pracę z pakietem na nowym urządzeniu.

Windows 10 19H1

Kluczowe funkcje nowej aplikacji Office to:

  • Szybkie przełączanie się między aplikacjami: wszystkie nasze aplikacje Office zostały zgromadzone w jednym miejscu i możemy przełączać się między nimi jednym kliknięciem.
  • Powrót do pracy: możemy powrócić do niedawno używanych dokumentów, przypiętych dokumentów lub dokumentów, które nam udostępniono. Dotyczy to plików zarówno przechowywanych na urządzeniu lokalnym, jak i znajdujących się w OneDrive lub SharePoint.
  • Znajdowanie tego, czego potrzebujemy: dzięki trwałej integracji z Microsoft Search możemy szybko wyszukiwać aplikacje, dokumenty, osoby i strony, których potrzebujemy, by wykonać swoje zadania.
  • Dostosowanie do charakteru firmy: organizacje mogą włączyć do aplikacji Office swój branding, zintegrować ją z inną linią aplikacji biznesowych oraz dostosować ją do potrzeb użytkowników poprzez pojedyncze logowanie.

Lepsza współpraca Cortany z Microsoft To-Do

Cortana jako wirtualna asystentka od początku umożliwiała planowanie zadań i przypominała nam o nich (o ile korzystamy z obsługiwanej przez nią wersji językowej), natomiast aplikacja To-Do jest zorientowana praktycznie tylko na to. Teraz obie aplikacji nawiązały nić połączenia. Za pomocą Cortany można dodawać przypomnienia i zadania do To-Do, a wszystkie nasze zadania (pochodzące z Cortany, Outlook i To-Do) stają się dostępne w Microsoft To-Do. Aplikacji tej można używać wszędzie: na telefonie z Androidem, iPhonie, za pośrednictwem Cortany, na PC z Windows 10 i w przeglądarce. Cała wspomniana zawartość będzie zawsze zsynchronizowana.

Windows 10 19H1  18305 - co nowego?

Aby zsynchronizować zadania między wspomnianymi usługami, wymagany jest Windows 10 w kompilacji 18267+. Aktualnie funkcjonalność ograniczona jest regionalnie do Australii, Indii, USA i UK.

Usprawniona obsługa plików RAW

Do tej pory Windows 10 obsługiwał bezstratny format RAW w ograniczonym stopniu. Typów tego formatu jest bardzo wiele i różni producenci sprzętu fotograficznego używają swoich własnych formatów. Microsoft postanowił rozwiązać ten problem i wprowadzić do Windows 10 rozszerzenie Raw Image Extension, dostępne do pobrania z Microsoft Store. Rozszerza ono wsparcie o kolejne, niedostępne do tej pory formaty. Pozwoli to wyświetlać miniatury plików, ich metadane itp.

RAW

Aplikacje desktopowe (Win32) w Windows Mixed Reality

Aktualizacja ta dodaje możliwość uruchamiania klasycznych aplikacji desktopowych (takich jak Spotify, Paint.NET czy Visual Studio Code) w Windows Mixed Reality na wzór aplikacji UWP. Funkcjonalność jest nadal rozwijana i Microsoft poszukuje błędów do naprawienia.

Windows Insider

Telefon

Ekran telefonu na dużym ekranie

Nowa funkcja nosi nazwę ekran telefonu (phone screen) i pozwala przekierować obraz z ekranu telefonu wprost do aplikacji Twój telefon. Funkcja ta daje łatwy dostęp do mobilnych aplikacji z poziomu PC. Wszystko to odbywa się bez potrzeby sięgania po telefon (w sensie fizycznym). Możemy dać swoim kciukom odpocząć i przerzucić się na obsługę za pomocą myszy i klawiatury.

Windows 10 May 2019 Update

Samej aplikacji można używać na dowolnym pececie z Windows 10 w wersji minimum 1803 (RS4) i z dowolnym telefonem z Androidem w wersji minimum 7.0. Funkcjonalność udostępniania ekranu ma jednak dodatkowe wymagania (poniżej) i będzie początkowo zgodna tylko z ograniczonym zestawem urządzeń. Pierwszym kompatybilnym pecetem z linii Surface będzie Surface Go. Microsoft zapowiada, że z biegiem czasu będzie rozszerzał listę zgodnych urządzeń - zarówno pecetów, jak i telefonów.

Windows 10 May 2019 Update

Minimalne wymagania funkcji udostępniania ekranu telefonu obejmują:

  • Wybrane telefony z Androidem w wersji 7.0 lub wyższej (Samsung Galaxy S8/S8+/S9/S9+).
  • PC z Windows 10 obsługujący Bluetooth w trybie Low Energy Peripheral. Aby sprawdzić, czy nasz komputer obsługuje ten tryb:
    1. Otwieramy Menedżer urządzeń, klikając prawym przyciskiem Start i wybierając go z listy.
    2. Zaznaczamy i rozwijamy opcję Bluetooth.
    3. Zaznaczamy nazwę sterownika Bluetooth i klikamy ją dwukrotnie, aby otworzyć okienko Właściwości.
    4. Nawigujemy do karty Szczegóły.
    5. Odnajdujemy na liście rozwijanej właściwość radio Bluetooth obsługuje peryferyjną rolę Low Energy.
    6. Sprawdzamy, czy jego wartość to "prawda", czy "fałsz".
    7. Jeśli wartością jest "prawda", wówczas nasz PC będzie mógł wyświetlać i obsługiwać ekran telefonu.
  • Aktualna kompilacja rozwojowa 19H1 (zalecana 18335+).
  • Włączony telefon z Androidem, znajdujący się w zasięgu Bluetooth i połączony z tą samą siecią, co PC.

Microsoft Apps na Androidzie to teraz Pomocnik aplikacji Twój telefon

Aby zaczepić się o jakąś aplikację na Androidzie przy korzystaniu z aplikacji Your Phone (Twój telefon) na PC, Microsoft wybrał wcześniej aplikację Microsoft Apps, której wcześniejsza funkcjonalność sprowadzała się tylko do wyświetlania, instalowania i uruchamiania aplikacji Microsoftu ze sklepu Play. Wygląda na to, że nowa funkcjonalność jest na tyle ważna, że przesądziła o zmianie nazwy. Aplikację znajdziemy w Sklepie Play.

Windows 10 May 2019 Update

Logowanie na konto Microsoft za pomocą telefonu - bez użycia hasła

Microsoft znalazł kolejne sposoby, by uatrakcyjnić "bezhasłowe" uwierzytelnianie. Dodał on mianowicie wsparcie dla tworzenia konta i logowania w Windows za pomocą telefonu. Jeśli utworzyliśmy konto Microsoft, podając numer telefonu, możemy zalogować się i je skonfigurować, podając kod SMS. Następnie możemy użyć rozpoznawania twarzy, linii papilarnych lub kodu PIN w Windows Hello (w zależności od możliwości urządzenia), aby zalogować się w Windows 10. Jak widać, nie ma w tym żadnego udziału tradycyjnych haseł tekstowych.

Tworzenie konta w oparciu o numer telefonu - bez użycia hasła

Konto tego typu możemy utworzyć na telefonie, np. w aplikacji Word. W jej opcjach logowania wystarczy wprowadzić numer telefonu.

Dodawanie konta w oparciu o numer telefonu do Windows 10

Gdy już utworzyliśmy "mobilne" konto bezhasłowe, możemy go użyć, aby zalogować się do Windows 10. W tym celu:

  • Dodajemy konto do Windows, udając się do Ustawień > Konta > Rodzina i inne osoby > Dodaj kogoś innego do tego komputera.
  • Blokujemy urządzenie i na ekranie logowania wybieramy konto z numerem telefonu.
  • Jako że nasze konto nie ma hasła, zaznaczamy Opcje logowania, klikamy alternatywny kafelek PIN, a następnie Zaloguj.
  • Przechodzimy przez proces uwierzytelniania i konfiguracji Windows Hello.
  • Tym sposobem możemy cieszyć się korzyściami, wynikającymi z bezpiecznego logowania bez hasła.

Na chwilę obecną funkcja działa tylko w Windows 10 w edycji Home. Microsoft zamierza ją jednak udostępnić także w pozostałych edycjach, o czym zostaniemy poinformowani.

Ustawienia

Nowe elementy na stronie głównej Ustawień

W głównym oknie Ustawień pojawił się nowy panel. Po jego lewej stronie zobaczymy awatar (jeśli takowy wgraliśmy) naszego konta Microsoft, a także nazwę użytkownika, adres e-mail oraz link do ustawień konta Microsoft. Obok znajdują się trzy skróty, dające nam dostęp do ustawień aplikacji Twój telefon, OneDrive Windows Update i do Microsoft Rewards. Przy każdej z ikon znajduje się znacznik, mówiący o stanie danej funkcji, co dodatkowo potwierdza podpis.

May 2019 Update

Zarezerwowany magazyn - nowy sposób zwalniania miejsca na aktualizacje

Jest to specjalnie wydzielone miejsce na dysku do użytku aktualizacji, aplikacji, plików tymczasowych i pamięci podręcznej systemu. Jak to działa? Kiedy aplikacje i procesy systemowe tworzą pliki tymczasowe, pliki te będą automatycznie umieszczane w pamięci zarezerwowanej. Pliki te nie będą zabierały wolnego miejsca na dysku użytkownika, a jeśli okażą się dłużej nieprzydatne, Czujnik pamięci je automatycznie usunie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu ten rezerwowy obszar się zapełni, Windows zacznie umieszczać pliki tymczasowe w standardowych, dotychczasowych lokalizacjach.

May 2019 Update

Przede wszystkim chodzi jednak o to, jak pamięć zarezerwowana będzie sobie radzić z dużymi aktualizacjami. Gdy taka aktualizacja nadejdzie, obszar rezerwowy zostanie zwolniony ze zbędnych plików, a aktualizacja wykorzysta tę wolną przestrzeń. Microsoft twierdzi, że pozwoli to zainstalować aktualizacje na większości pecetów bez zwalniania przez użytkownika jakiegokolwiek miejsca na dysku. Jeśli jednak to nie wystarczy (choć powinno - zarezerwowany magazyn obejmuje więcej, niż potrzebuje typowa aktualizacja Windows 10), system pomoże nam zwolnić miejsce na dysku lub rozszerzyć jego pamięć zewnętrznie, np. za pomocą pendrive'a.

May 2019 Update

Zarezerwowany magazyn wydzielać ma początkowo 7 GB pamięci i może się zmieniać w zależności od tego, jak używane jest przez nas urządzenie. Zależy to np. od składników opcjonalnych czy zainstalowanych pakietów językowych. Zarezerwowany magazyn będzie funkcją dostępną automatycznie na komputerach z preinstalowanym Windows 10 19H1 lub w przypadku czystej instalacji systemu w tej wersji.

Sprawniejsze rozwiązywanie problemów

Do tej pory, kiedy doświadczaliśmy problemów z Windows, musieliśmy samodzielnie odnaleźć odpowiednią aplikację do rozwiązywania problemów (np. z dźwiękiem) i przejść kolejne kroki w celu znalezienia rozwiązania. Microsoft otrzymał sporo feedbacku na temat tego doświadczenia, które wielu użytkownikom wydaje się frustrujące. A gdyby tak Windows 10 automatycznie rozwiązywał problemy, które wiemy, jak rozwiązać, i które możemy rozpoznać?

Microsoft zgadza się z takim podejściem. Teraz, kiedy wystąpi problem i chcemy go rozwiązać jak najszybciej, możemy skorzystać z nowego typu narzędzi do rozwiązywania problemów. Znajdziemy je w Ustawieniach > Aktualizacja i zabezpieczenia > Rozwiązywanie problemów. Funkcja używa danych diagnostycznych, które wysyłamy, by otrzymać dopasowany do naszego urządzenia i jego problemu zestaw poprawek, które aplikują się automatycznie.

Ten sposób diagnozowania i rozwiązywania problemów wydaje się całkiem sensowny dla tych, których męczy samodzielne poszukiwanie rozwiązań. Microsoft zaznacza jednak, że to dopiero początek i jest jeszcze wiele do zrobienia.

Przeprojektowane opcje logowania z Windows Hello

Microsoft promuje pogląd, że hasła tekstowe to przeżytek, ale jednocześnie dbanie o własne bezpieczeństwo nie powinno być straszne. Z tego względu prostsza stała się konfiguracja urządzenia, by współpracowało z Windows Hello. Innymi słowy łatwiej jest teraz ustawić funkcje logowania biometrycznego.

Opcje logowania

Wierzymy, że ta aktualizacja pomoże wam wybrać najbezpieczniejszą i najszybszą opcję logowania, która odpowiada waszym potrzebom, niezależnie od tego, czy używa kodu PIN, czy składnika biometrycznego, takiego jak linie papilarne czy rozpoznawanie twarzy - wyjaśnia Microsoft. Odświeżone opcje znajdziemy w Ustawieniach > Konta > Opcje logowania.

Konsolidacja opcji logowania

W Windows 10 May 2019 Update Microsoft wprowadził uproszczone ustawienia logowania, aby zwiększyć przejrzystość wizualną i poprawić łatwość użycia. Celem ogólnym jest stworzenie jednego centrum, w którym znajdziemy wszystkie ustawienia związane z logowaniem. Dziś do listy tych ustawień dołącza kolejne - można teraz skonfigurować klucz zabezpieczeń bezpośrednio w Ustawieniach.

Windows 10 19H1

Wygodniejsze zarządzanie czcionkami w Ustawieniach

Począwszy od aktualizacji April 2018 Update, Windows 10 pozwala zarządzać czcionkami poprzez Ustawienia oraz pobierać je wprost z Microsoft Store. 19H1 wprowadza do tego obszaru parę udogodnień. Przede wszystkim możemy teraz przeciągać czcionki z Eksploratora plików (w tym z pulpitu) i upuszczać je w Ustawieniach na stronie Czcionki! Jest to nowy, bardzo intuicyjny sposób instalacji czcionek. Pozwala on też instalować wiele fontów za jednym zamachem.

Wygodniejsze zarządzanie czcionkami w Ustawieniach

Po zainstalowaniu czcionki klikamy ją na stronie Ustawień, by zobaczyć jej różne style oraz szczegóły. Metoda przeciągnij-i-upuść dla instalacji czcionek włączona jest domyślnie dla pojedynczego użytkownika, tj. nie wymaga uprawnień administratora, ale zainstalowana czcionka nie będzie dostępna dla pozostałych użytkowników. Aby zainstalować czcionkę globalnie, klikamy ją w Eksploratorze prawym przyciskiem myszy i wybieramy Zainstaluj dla wszystkich użytkowników.

Wygodniejsze zarządzanie czcionkami w Ustawieniach

Uproszczona strona ustawień programu Windows Insider

Ustawienia programu Insider mają teraz nową stronę. Zobaczymy ją oczywiście w Ustawieniach > Aktualizacja i zabezpieczenia > Niejawny program testów systemu Windows. Jak twierdzi Microsoft, celem zmiany było łatwiejsze logowanie się do programu od początku do końca oraz konfigurowanie sposobu otrzymywania nowych kompilacji. Obsługa tej strony stała się zdaniem Microsoftu wygodniejsza dzięki pozbyciu się zbędnych elementów przy zachowaniu całej funkcjonalności.

Ustawienia

Dalsza ewolucja Asystenta skupienia

Począwszy od April 2018 Update, Windows 10 pomaga nam uciszyć aplikacje i powiadomienia, które rozpraszają nas niepotrzebnie, gdy chcemy się skupić na czymś konkretnym. Asystent skupienia (albo po prostu - funkcja Skupienie) może brać pod uwagę różne czynniki, które świadczą o tym, że nie chcemy, by nam przeszkadzano. Teraz ustawić możemy regułę automatyczną, aby tryb skupienia włączał się zawsze, gdy robimy coś na pełnym ekranie.

Skupienie

Reguła ta będzie działać niezależnie, czy oglądamy film, gramy w grę, wypełniamy tabelki w Excelu, uczymy się, czy używamy jakiejkolwiek innej aplikacji. Do czasu, kiedy będziemy pozostawać na pełnym ekranie, powiadomienia będą wyłączone. Oczywiście regułę tę można łączyć z innymi. Aby je skonfigurować, udajemy się do Ustawień > System > Skupienie > Reguły automatyczne.

Kontrola aplikacji i przeglądarki

Użytkownicy przeglądarki Edge mają teraz do dyspozycji nową opcję dla przeglądania z użyciem Application Guard. Jest to dodatkowy przełącznik, który pozwala zarządzać dostępem do kamery i mikrofonu. Aby go włączyć, ustawienia kamery i mikrofonu muszą być wcześniej włączone w Ustawieniach > Prywatność.

Łatwiejsze i dłuższe wstrzymywanie aktualizacji w Windows Update

Windows Update pozwala nam wstrzymać aktualizacje na maksymalnie 35 dni, a opcja ta do tej pory była ukryta w Opcjach zaawansowanych. Teraz nie trzeba jej długo szukać, gdyż jest widoczna na głównej stronie w Ustawieniach > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update. Nie zmienia się logika działania funkcji. Nawet przy wstrzymaniu aktualizacji niektóre z nich (np. baza wirusów Windows Defender) będą pobierane. Wstrzymanie może obejmować predefiniowaną liczbę dni lub kończyć się ustalonego dnia. Ustawienia te są dostępne w zaawansowanych opcjach Windows Update.

May 2019 Update - co nowego??

Windows 10 Home to edycja, którą pod paroma względami uważa się za bardziej zaniedbaną w stosunku do edycji Pro i Enterprise. Szczególnie dotkliwe wydaje się podejście do aktualizacji, a zwłaszcza do możliwości ich czasowego wstrzymywania. Okres takiej pauzy wynosił maksymalnie 7 dni, jednak w May 2019 Update został on przedłużony do 35 dni. Zmianę tę zobaczymy wejściu do Ustawień > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update > Opcje zaawansowane > Wstrzymaj aktualizacje. Teraz w edycji Home pojawia się informacja taka sama, jak w wyższych edycjach, tj. Tymczasowo wstrzymaj instalowanie aktualizacji na tym urządzeniu na maksymalnie 35 dni.

Windows będzie automatycznie usuwał wadliwe aktualizacje

Użytkownicy już od dłuższego czasu mają problem z wadliwymi aktualizacji systemu Windows 10. Jest to również niemały problem Microsoftu, bo kłopoty z aktualizacjami mają negatywny wpływ na ogólne postrzeganie systemu i całej firmy. Okazuje się jednak, że firma znalazła rozwiązanie tej bolączki. May 2019 Update wprowadza do systemu narzędzie automatycznie usuwające wadliwe pakiety aktualizacji. Mechanizm ten samodzielnie wycofa i usunie problematyczną aktualizację, jeśli ta uniemożliwia poprawne uruchomienie systemu, a automatyczna próba naprawy przy uruchomieniu nie rozwiązuje problemu. Funkcja będzie też przywracać system do punktu, w którym ten działał poprawnie.

May 2019 Update - co nowego??

Co więcej, system zablokuje takie aktualizacje na problematycznym sprzęcie na następne 30 dni. Tak więc nie będziemy musieli się martwić, że nasz komputer padnie ponownie po kolejnej próbie aktualizacji. Przez ten miesiąc zespół Microsoftu we współpracy z partnerami ma spróbować wyeliminować problem. Po tym czasie Windows Update ponownie spróbuje zainstalować daną aktualizację. Jeśli jednak z jakiegoś powodu uważamy, że aktualizacja jest w porządku, i chcemy ją mimo wszystko zainstalować wcześniej, to będziemy mogli to zrobić ręcznie. Opisując nową funkcjonalność, Microsoft podaje, że jeżeli z powodu wadliwej aktualizacji system nie będzie w stanie się uruchomić, narzędzie spróbuje zdiagnozować przyczynę i rozwiązać problemy na dysku twardym, w systemie plików, wśród niepoprawnych wpisów w rejestrze i tym podobnych. Jeżeli to nie wystarczy, Windows sprawdzi, czy problem spowodowany jest aktualizacją sterowników lub samego systemu. W takim wypadku aktualizacja zostanie automatycznie usunięta.

Czytelne komunikaty podczas aktualizacji w Windows Update

Wsparcie techniczne dla Windows 7 zakończy się ostatecznie 14 stycznia 2020 r., ale wielu jego użytkowników nie zamierza czekać do samego końca. Pod sam koniec roku 2018 najczęściej używanym systemem desktopowym został (już bezdyskusyjnie) Windows 10, a udział Siódemki powoli spada. Nie bez znaczenia jest tu oferta darmowej aktualizacji, teoretycznie obowiązująca tylko przez rok od premiery Dziesiątki, a w praktyce - działająca nadal.

Mimo że Microsoft w żaden sposób nie trzyma się słynnej "rocznej" oferty, to część użytkowników Siódemki doświadcza problemów podczas upgrade'u. Może to być przykładowo komunikat od Windows Update, mówiący, że niektóre aplikacje muszą być odinstalowane. To na pewno nie pomaga.

Windows Update

Jak wiemy, Windows Insider Team prowadził niedawno webcast. Został tam poruszony temat upgrade'u, a Microsoft wyjaśnił, jak zamierza ułatwić jego proces. Po pierwsze, komunikaty z błędami będą teraz zawierać linki prowadzące do artykułów KB.

Dzięki temu użytkownicy nie będą musieli przepisywać komunikatów i szukać rozwiązań na własną rękę. Po drugie, kiedy zostanie znaleziona niekompatybilna aplikacja, zamiast tylko sugerować jej odinstalowanie, kreator będzie nam towarzyszył albo w usunięciu tej aplikacji, albo w znalezieniu nowszej wersji systemu, która jest z nią zgodna. Nowe ekrany z komunikatami będą bardziej przyjazne:

Windows Update

Zmiany te zostały wprowadzone w May 2019 Update (19H1). Microsoft chce też ogarnąć większość potencjalnych problemów, które mogą wystąpić w trakcie aktualizacji, zamiast tylko rzucać użytkownikom niejasne komunikaty z kodami błędów.

Inteligentne godziny aktywnego użytkowania w Windows Update

Ustawienie godzin aktywnego użytkowania powoduje, że Windows nie będzie w tym czasie ponownie uruchamiał komputera, jeśli aktualizacje tego wymagają. Wielu użytkowników zmienia jednak swoje "produktywne godziny" dość często i każdorazowe informowanie o tym systemu może być uciążliwe. Pojawiła się zatem nowa opcja, dzięki której godziny aktywnego użytkowania będą wyznaczały się automatycznie na podstawie naszego codziennego użytkowania systemu. Opcję możemy włączyć w Ustawieniach > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update > Zmień godziny aktywnego użytkowania.

May 2019 Update - co nowego??

Nowe opcje kontrolowania aktualizacji

  • Opcja "Pobierz i zainstaluj teraz": zapewni ona użytkownikom oddzielną kontrolę nad inicjalizacją i instalacją aktualizacji funkcjonalnej [półrocznej] na kwalifikujących się urządzeniach, tj. takich, na których nie wykryto istotnych problemów ze zgodnością. Użytkownicy nadal mogą kliknąć "Sprawdź aktualizacje", by pozyskiwać comiesięczne aktualizacje jakościowe i zabezpieczeń. Windows automatycznie zainicjuje nową aktualizację funkcjonalną, jeśli okres wsparcia danej wersji Windows 10 będzie zmierzał ku końcowi. Możemy zostać powiadomieni, kiedy aktualizacja funkcjonalna będzie dostępna i gotowa dla naszego urządzenia. Wszystkie urządzenia z Windows 10 będą nadal automatycznie otrzymywać comiesięczne aktualizacje. Od drugiej połowy maja nowa opcja "Pobierz i zainstaluj teraz" będzie również dostępna dla wydań 1803 i 1809.
  • Rozszerzona możliwość wstrzymywania aktualizacji: dotyczy ona wszystkich edycji Windows 10 (w tym Home) oraz aktualizacji zarówno półrocznych (funkcjonalnych), jak i comiesięcznych. Microsoft - jak twierdzi - zdaje sobie sprawę, że aktualizacje mogą nadchodzić w nieoczekiwanym czasie, np. w środku ważnej prezentacji. Dlatego też użytkownicy mogą je wstrzymywać do 35 dni - o 7 dni za każdym razem, maksymalnie 5 razy. Gdy 35-dniowy okres odroczenia dobiegnie końca, użytkownicy będą musieli pobrać aktualizację, by móc ponownie włączyć pauzę.
  • Inteligentne godziny aktywnego użytkowania: funkcja, dostępna od czasu Anniversary Update, pozwala uniknąć automatycznego instalowania aktualizacji i związanego z nim restartu systemu, gdy może on nam przeszkadzać. Większość użytkowników pozostawia domyślne godziny, tj. od 8 rano do 5 po południu. Teraz będą oni mogli zezwolić Windows Update na inteligentne dostosowywanie godzin aktywnego użytkowania w oparciu o typowe dla danego urządzenia wzory użytkowania.
  • Poprawiona orkiestracja aktualizacji: funkcja ta poprawi responsywność i wydajność systemu, inteligentnie koordynując aktualizacje Windows i aktualizacje Microsoft Store. Dzięki temu będą się one wykonywać, gdy użytkownicy będą znajdować się z dala od urządzenia, co pozwoli zminimalizować przeszkody.

Ustawienia jasności ekranu bardziej przyjazne baterii

Microsoft otrzymał od użytkowników uwagi, dotyczące specyficznej sytuacji, kiedy po przejściu z trybu ładowania do trybu pracy na baterii ekran stawał się jaśniejszy. Windows 10 19H1 wprowadza modyfikację tego zachowania. Odtąd, kiedy ustawimy jasność ekranu w trybie ładowania bądź podczas pracy na baterii, ustawienia te zostaną zapamiętane jako preferowane dla danego trybu. Dzięki temu bateria naszego laptopa będzie mniej obciążona.

Należy jednak wiedzieć, że nie wpływa to na ustawienia oszczędzania energii w opcjach zasilania! Jeżeli ustawiliśmy niższą jasność ekranu dla trybu pracy na baterii, to ekran zostanie przygaszony, kiedy stan naładowania zejdzie poniżej wyznaczonego poziomu.

Synchronizacja zegara

W odpowiedzi na feedback użytkowników Microsoft dodał do ustawień daty i godziny opcję ręcznej synchronizacji zegara systemowego z serwerem czasu (przycisk Synchronizuj teraz). Może to okazać się pomocne w sytuacjach, kiedy podejrzewamy, że zegar nie jest odpowiednio zsynchronizowany bądź wyłączona została usługa czasu. Na stronie ustawień daty i godziny zobaczymy też datę ostatniej synchronizacji zakończonej powodzeniem oraz adres aktualnego serwera czasu.

Windows 10 19H1

Zalecane rozwiązywanie problemów

Microsoft może automatycznie rozwiązywać problemy krytyczne z urządzeniem z Windows, aby zachować płynne działanie. Takim automatycznym rozwiązaniem może być przywrócenie domyślnych ustawień ważnych usług, dostosowanie ustawień do konfiguracji sprzętowej lub dokonanie innych zmian, które zapewnią systemowi Windows normalną pracę. Krytyczne rozwiązywanie problemów wykonuje się automatycznie i nie może zostać wyłączone.

May 2019 Update - co nowego??

Microsoft zaleca również rozwiązywanie problemów takich, które nie mają krytycznego znaczenia dla funkcjonowania Windows, ale mogą wpłynąć na doświadczenie użytkownika. Rekomendacje dotyczyć mogą np. wyłączenia ustawienia, które powoduje niespodziewane wysypywanie się aplikacji, do czasu wydania odpowiedniej poprawki. Funkcja rozwiązywania problemów w Windows 10 sama da o sobie znać, gdy zalecane jest tego typu działanie, a użytkownik może zezwolić na jego wykonanie lub zignorować powiadomienie. Jeśli jednak je klikniemy, zostaniemy przeniesieni na stronę Rozwiązywanie problemów w Ustawieniach > Aktualizacja i zabezpieczenia, gdzie możemy zdecydować o podjęciu akcji (samo powiadomienie nie ma przycisków, które by to umożliwiały).

May 2019 Update - co nowego??

O tym, w jaki sposób ma działać zalecane rozwiązywanie problemów, zdecydujemy w Ustawieniach > Prywatność > Diagnostyka i opinie.

Automatyczny restart i logowanie (ARSO) dla komputerów firmowych

Jeśli jesteście znudzeni błyskającym ekranem po każdej aktualizacji ("Witaj", "Może to trochę potrwać" etc.), warto skorzystać z funkcjonalności ARSO. Po jej włączeniu urządzenie będzie się automatycznie restartować i logować po zakończeniu aktualizacji. Jest to część podejścia Seamless Update Story for Windows, które ma zredukować nieprzyjemności towarzyszące aktualizacjom. Od teraz można włączyć ARSO na komputerach połączonych z domeną, ale pod warunkiem, że spełniają one warunki:

  • BitLocker jest włączony i nie został wstrzymany na czas aktualizacji.
  • TPM 2.0.
  • SecureBoot.

Aby sprawdzić, czy na naszym komputerze można włączyć ASRO, udajemy się do Ustawień > Konta > Opcje logowania > Prywatność.

May 2019 Update - co nowego??

Jeśli przycisk jest włączony, a opcja nie jest zaznaczona na szaro, znaczy to, że ARSO jest włączone, a nasze urządzenie spełnia jego wymagania.

Jeśli przycisk jest włączony, a opcja jest zaznaczona na szaro, znaczy to, że ARSO jest włączone przez administratora, mimo że urządzenie nie spełnia wymagań bezpieczeństwa.

Jeśli natomiast przycisk jest wyłączony, a opcja jest zaznaczona na szaro, znaczy to, że urządzenie nie spełnia wymagań, a ARSO nie zostało włączone przez administratora.

Sieć

Więcej ustawień sieci Ethernet

Microsoft otrzymał sporo feedbacku na ten temat i dał użytkownikom więcej kontroli nad zaawansowanymi ustawieniami Ethernet, związanymi z IP. Można teraz skonfigurować statyczny adres IP, a także preferowany serwer DNS. Ustawienia te były dotychczas obecne w Panelu Sterowania, a teraz znajdziemy je w Ustawieniach.

Nowa ikona sygnalizująca brak połączenia

Nowa ikona, która pokazuje Rozłączony stan sieci, debiutowała już na urządzeniach klasy Always Connected PC. Teraz została przeniesiona również do zwykłych pecetów. Ta pojedyncza ikona pojawia się, kiedy system nie wykrywa żadnego połączenia, niezależnie od tego, czy chodzi o połączenie komórkowe, Wi-Fi czy też Ethernet. Ikona ta, pojawiając się w zasobniku, ma na celu pomóc nam szybko zdiagnozować i rozwiązać problemy z siecią.

Ikona sieci w Windows 10

Wprowadzanie

Szybsze i dokładniejsze pisanie na klawiaturze dotykowej

Kiedy piszemy szybko, nasze palce trafiają czasem nie ten klawisz, co trzeba. To całkowicie normalne, ale z drugiej strony może wpłynąć na poprawność podpowiedzi tekstowych. Od teraz wokół każdego klawisza roztacza się wirtualny margines. Jest on dynamicznie dostosowywany na podstawie prognozy, który klawisz najprawdopodobniej naciśniemy jako następny. Wizualnie nic się tu nie zmienia - klawiatura dotykowa w Windows 10 pozostaje taka sama. Zobaczcie jednak sami to, co jest dla oka niewidoczne, a ukazuje logikę wspomnianych marginesów.

Windows 10 19H1

Wsparcie dla klawiatur ADLaM i Osage

ADLaM jest skryptem używanym do zapisu języka ful, używanego przez ludy Fula w Afryce Zachodniej. Osage to natomiast zapis języka plemienia Osage (Osagów lub Osedżów) z okolic Oklahomy.

Windows Insider

Czcionka Microsoft Ebrima ze wsparciem dla ADLaM

Microsoft ogłosił, że można już przeglądać dokumenty i witryny ADLaM, w których użyto czcionki Ebrima. ADLaM to system pisowni, używany przez grupy ludów Fulbe, zamieszkujące głównie Afrykę Zachodnią. Ebrima wspiera również inne afrykańskie systemy pisowni.

Czcionka Ebrima

Pisanie w systemach Telex i VNI dla języka wietnamskiego na klawiaturze dotykowej

Klawiatura dotykowa w Windows 10 obsługuje teraz dwie popularne metody pisania w języku wietnamskim: Telex oraz VNI.

Telex, VNI

Więcej symboli dostępnych na klawiaturze dotykowej

Klawiatura dotykowa została wzbogacona o dodatkowe znaki. Dzięki temu użytkownicy, piszący na ekranie, mają szybki dostęp do symboli i znaków specjalnych. Zobaczymy je, stukając &123, aby przejść do klawiatury z liczbami i symbolami, a następnie nowy przycisk Ω, gdzie zobaczymy nowe klawisze.

Klawiatura dotykowa - symbole

Inteligentne wspomaganie pisania SwiftKey dla nowych języków

Klawiatura ekranowa SwiftKey od czasów Windows 10 Redstone 5 używa technologii AI, która usprawnia nasze pisanie, dodając adekwatne podpowiedzi. Teraz funkcjonalność ta jest dostępna dla kolejnych języków i ich odmian: angielskiego (Kanada, Indie), francuskiego (Kanada, Belgia, Szwajcaria), portugalskiego (Portugalia), niemieckiego (Szwajcaria) i hiszpańskiego (Stany Zjednoczone). Wspierane są również podpowiedzi dla tych języków podczas pisania na klawiaturze sprzętowej. Jeśli chcecie porównać, jak działa pisanie bez i ze wspomaganiem, związane z tym opcje znajdziecie w Ustawieniach > Urządzenia > Pisanie.

SwiftKey

Klawiatura fonetyczna dla języków indyjskich

Jak działa klawiatura fonetyczna? Piszemy wygodnie na zwykłej klawiaturze QWERTY i podczas pisania system używa transliteracji, by zasugerować możliwe podpowiedzi w alfabecie indyjskim. Przykładowo, gdy wpiszemy "namaste", otrzymamy podpowiedź "नमस्ते". Wsparcie otrzymał szereg języków indyjskich: Hindi, Bangla, Tamil, Marathi, Punjabi, Gujarati, Odia, Telugu, Kannada i Malayalam. Działanie tej funkcji najlepiej obrazuje poniższa animacja:

Klawiatura fonetyczna

Emoji 12.0

Użytkownicy mogą zapoznać się z nowymi emoji, które Microsoft przygotowuje dla Emoji 12. Są one już dostępne w panelu Emoji (Win + ;) oraz na klawiaturze dotykowej.

Emoji 12

Na początku lutego zestaw nowych emoji dla tej wersji został ukończony przez Unicode. Wszystkie one mają podpięte słowa kluczowe, by łatwiej było je wyszukać.

Emoji 12

Łatwiejsze pisanie z japońskim IME

Microsoft zmienił nieco sposób współpracy japońskiego edytora IME z aplikacjami. Oprócz dodania poprawek zwiększających niezawodność zaktualizowano też okno z podpowiedziami, które stało się bardziej przejrzyste.

IME

Każda podpowiedź ma teraz swój numer, co pozwala łatwiej ją wybrać. Poza tym ustawienia japońskiego IME są teraz w pełni zintegrowane z Ustawieniami.

Symbole i Kaomoji dostępne pod ręką

Windows 10 pozwala nam szybko wybierać Emoji z wygodnego menu, które otwiera się, gdy wykonamy skrót Win + . (kropka), ale czy można w analogiczny sposób wprowadzać inne symbole i elementy? Od teraz to możliwe. O ile nie trzeba nikomu przedstawiać symboli, takich jak alternatywne nawiasy, znaki cytowania czy symbole matematyczne, o tyle Kaomoji wydaje się zjawiskiem egzotycznym... I poniekąd nim jest. Kaomoji to dosłownie z japońskiego "znaki twarzy" - sposób prezentowania twarzy z użyciem samego tekstu, np. (╯°□°)╯.

May 2019 Update - co nowego??

Od teraz nie musimy ich kopiować z zewnętrznych źródeł. Panel Kaomoji otworzymy skrótem Win + ; (średnik), a panel symboli - skrótem Win + , (przecinek). Nic prostszego! ¯\_(ツ)_/¯

Domyślna czcionka w Poczcie

W ustawieniach Poczty znajdziemy nową opcję Czcionka domyślna, której okienko wyglądem przypomina konfigurowanie podpisu. Dotyczy ono jednak czegoś innego - czcionki wiadomości, czyli tzw. body e-maila. W tym miejscu możemy zarówno ustawić domyślną czcionkę i jej rozmiar, jak też wybrać z listy konto, dla którego mają być przypisane te indywidualne ustawienia. Dzięki tej prostej opcji nie musimy już się specjalnie gimnastykować, otwierając wiadomość w nowym oknie i za każdym razem ręcznie zmieniając właściwości czcionki. Zmiany wprowadzamy raz i odtąd stają się naszą wizytówką.

Windows Insider

Sprzęt

Rozpoznawanie rozdzielczości DPI w Menedżerze zadań

Chcecie wiedzieć, które z uruchomionych aplikacji biorą pod uwagę DPI? Teraz można to sprawdzić w Menedżerze zadań. Służy do tego nowa, opcjonalna kolumna na karcie Szczegóły. Obecnie nazywa się ona Rozpoznawanie rozdzielczości DPI i możemy ją dodać, klikając dowolny nagłówek na karcie Szczegóły prawym przyciskiem myszy, a następnie Wybierz kolumny.

DPI Awarness

Poprawione doświadczenie skalowania

Już od dłuższego czasu trwają prace nad poprawą obsługi wysokiego DPI w aplikacjach Win32. W ramach tej poprawy niektórzy mogli zauważyć powiadomienie toast, które debiutowało jeszcze w kompilacji 17063 (gdy Windows wykryje możliwość rozmycia aplikacji, wypuści powiadomienie, z poziomu którego możemy rozwiązać problem z rozmyciem lub go zignorować). Powiadomienie to wiedzie do zaawansowanych ustawień skalowania i opcji Zezwól systemowi Windows na podjęcie próby naprawy aplikacji, tak aby przestały być rozmyte.

Do tej pory opcja naprawy skalowania aplikacji pozostawała wyłączona, ale począwszy od aktualizacji May 2019 Update, jest ona domyślnie włączona. Dzięki temu nie musimy już przechodzić do Ustawień, by rozwiązać problemy z rozmytymi oknami - Windows zrobi to za nas automatycznie.

Sprawniejsze drukowanie

Okno dialogowe drukowania zaliczyło kilka zmian:

  • Wsparcie dla nowej jasnej kompozycji;
  • Dodanie ikon do wielu opcji drukowania, aby łatwiej je było zidentyfikować;
  • Zawijanie zamiast ucinania długich nazw drukarek.

May 2019 Update - co nowego?

Podgląd aplikacji używających mikrofonu

W Windows 10 May 2019 Update dodano nową ikonę mikrofonu, która pojawia się w obszarze powiadomień, by dać znać użytkownikowi, że mikrofon jest używany przez aplikację. No właśnie, ale jaką aplikację? Teraz już możemy się tego dowiedzieć. Kiedy najedziemy wskaźnikiem myszy na tę ikonę, wysunie się podpowiedź z nazwą aplikacji, która "używa Twojego mikrofonu". Jeżeli mikrofonu używa więcej niż jedna aplikacja, komunikat pokaże ich liczbę. Ponadto dwukrotne kliknięcie tej ikony od razu przeniesie nas do ustawień prywatności mikrofonu.

Windows 10 19H1

Zmiana domyślnego sposobu szyfrowania dla funkcji BitLocker

Po aktualizacji do 19H1, jeśli ustawienie Konfiguruj używanie szyfrowania sprzętowego dla dysków z systemem operacyjnym nie zostanie skonfigurowane, BitLocker domyślnie użyje szyfrowania za pomocą oprogramowania bez względu na to, czy dostępne jest szyfrowanie sprzętowe. Jeszcze do tej pory domyślne było szyfrowanie sprzętowe. Czym powodowana jest ta zmiana i który sposób jest bezpieczniejszy? Więcej na ten temat przeczytacie w naszym innym tekście: Windows 10 19H1 zmienia domyślne ustawienia BitLockera. Zmiana ta nie została odnotowana w oficjalnym changelogu Microsoftu, jednak firma udostępnia informacje na jej temat w innym artykule.

Zmniejszenie ograniczeń dla slotów FLS

Jako że pecety stają się coraz potężniejsze, producenci muzyki mogą sobie pozwolić na tworzenie bardziej złożonych projektów, zawierających więcej ścieżek, wirtualnych instrumentów i łańcuchów efektów. W rezultacie może to doprowadzić do alokacji wszystkich slotów FLS (Fiber Local Storage), co uniemożliwia ładowanie dodatkowych pluginów VST do DAW (cyfrowych stacji roboczych - kombajnów muzycznych pokroju FL Studio czy Ableton Live). Windows 10 19H1 znacząco podnosi dostępny zakres alokacji slotów FLS, co pozwala potencjalnie załadować nawet tysiące pojedynczych wtyczek. Korzyści z tego odczują nie tylko producenci muzyczni. Zmiana wpływa bowiem pozytywnie na każdą aplikację, która dynamicznie ładuje tysiące unikalnych DLL-ów, które są statycznie podlinkowane do runtime'ów Visual C++ lub w inny sposób alokują sloty FLS.

Bezpieczeństwo

Nowa historia ochrony w Zabezpieczeniach Windows

Microsoft w oparciu o sugestie użytkowników przeprojektował historię zagrożeń w aplikacji Zabezpieczenia Windows. Funkcjonalność ta nadal pokazuje elementy rozpoznane przez Windows Defender, ale informacje w niej zawarte są bardziej szczegółowe i łatwiejsze do zrozumienia. Możemy z tego miejsca lepiej poznać zagrożenia i dostępne akcje, a także zobaczyć historię skanowania offline. Poza tym historia uwzględnia blokady kontrolowanego dostępu do folderów, a także działania innych blokad. Rekomendacje działań, które zobaczymy, będą oznaczone żółtymi i czerwonymi wskazaniami.

May 2019 Update - co nowego??

Ochrona przed naruszeniami w Windows Defender Antivirus

Ochrona przed naruszeniami (tamperingiem) to nowe ustawienie Windows Defender, dostępne w aplikacji Zabezpieczenia Windows. Kiedy jest włączone, chroni ono przed niepowołanymi zmianami w ważnych funkcjach ochrony, wliczając w to zmiany, które nie zostały wprowadzone bezpośrednio poprzez aplikację Zabezpieczenia Windows. Ustawienie to znajdziemy w Zabezpieczeniach Windows > Ochrona przed wirusami i zagrożeniami > Ustawienia ochrony przed wirusami i zagrożeniami > Zarządzaj ustawieniami.

May 2019 Update - co nowego??

Ułatwienia dostępu

Większe i jaskrawsze wskaźniki myszy

W Ułatwieniach dostępu > Widzenie > Rozmiar kursora i wskaźnika znajdziemy nowe rozmiary i kolory wskaźnika, poprawiające jego widoczność.

Windows 10 19H1

Jak używać tych ustawień? Wszystko opisaliśmy dokładnie w poradniku: Jak zmienić kolor wskaźnika myszy w Windows 10?

Usprawnienia w aplikacji Narrator

  • Niezawodność: poprawiono niezawodność Narratora.
  • Tryb skanowania: czytanie i nawigowanie w trybie skanowania zostało usprawnione, podobnie jak zaznaczanie tekstu. Zaznaczanie w Edge wiąże się jednak nadal z pewnymi problemami, które Microsoft teraz sprawdza.
  • QuickStart: link w ustawieniach do ponownego włączenia QuickStart powinien już stabilnie działać i włączać się z pierwszej strony powitalnej. QuickStart powinien też bardziej niezawodnie kierować uwagę, gdy włączony jest Narrator, co oznacza, że Narrator powinien zacząć czytać to automatycznie.
  • Przesyłanie opinii: zmienił się skrót, prowadzący do dostarczania feedbacku. Teraz jest to Narrator + Alt + F. Skrót działa zarówno w standardowym, jak i starszym układzie. W tym drugim można jednak nadal użyć skrótu Narrator + E.
  • Wstecz, dalej, zmień widok: przy zmianie widoku narratora na znaki, słowa, wiersze lub akapity polecenie przeczytania bieżącego elementu przeczyta tekst dla tego konkretnego widoku w sposób bardziej niezawodny.
  • Zmiany poleceń z klawiatury: skrót dla przejścia do początku tekstu to Narrator + B (dawniej Narrator + Ctrl + B), a skrót dla przejścia do końca tekstu to Narrator + E (dawniej Narrator + Ctrl + E).
  • Braille: poprawiona obsługa poleceń Braille'a podczas używania klawisza Narratora z ekranu Braille'a.
  • Narrator pracuje teraz lepiej z Chrome: Można używać strzałek w górę i w dół w trybie skanowania, nawigować klawiszem Tab, nieprzerwanie czytać polecenia oraz nawigować po nagłówkach. Funkcje te otrzymały wczesne wsparcie dla Chrome. Więcej funkcji w kolejnych wydaniach.
  • Narrator z alertem o włączonym Caps Lock podczas pisania: Narrator powiadomi nas teraz, jeśli podczas pisania przypadkowo włączymy Caps Lock. Ustawienie te jest domyślnie włączone. Włączyć lub wyłączyć je możemy w ustawieniach Narratora (Ctrl + Win + N). Funkcja może okazać się przydatna zwłaszcza podczas wpisywania haseł na zamaskowanych polach.
  • Kontrolowanie gadatliwości Narratora: w ustawieniach Narratora możemy teraz lepiej kontrolować ilość informacji, które czyta on, kiedy nawigujemy w Windows. Jeśli funkcja jest wyłączona, nie usłyszymy ponownie szczegółowych informacji na temat kontrolek, a etykiety z podpowiedziami nie będą domyślnie czytane.
  • Spójniejsze doświadczenie czytania: polecenia związane z czytaniem (poprzedni/następny znak/słowo/linia/zdanie/akapit/strona) mogą być teraz używane do skanowania całego okna od góry do dołu. Nie wystąpi już błąd, kiedy chcemy zastosować te polecenia do zawartości, która wykracza poza krawędź okna, a opcje działają spójnie niezależnie od tego, czy jesteśmy wewnątrz tekstu, czy też nie.
  • Czytanie zdań na ekranach Braille'a: polecenie można wywołać, przyciskając 2-3-4 lub 2-3-4-7 w trybie wprowadzania poleceń.
  • Optymalizacja fonetycznego czytania znaków: Narrator otrzymał niedawno możliwość fonetycznego czytania pojedynczych znaków na zasadzie "a - Alfa, b - Bravo, c - Charlie" itd. Insiderzy zgłosili opinie, że funkcja nie powinna być ogłaszana automatycznie i odtąd jest dostępna tylko na żądanie. Jeśli chcemy jej użyć, wykonujemy skrót, przyciskając klawisz Narratora i dwukrotnie klawisz przecinka. Są też dodatkowe opcje, pozwalające przeliterować fonetycznie całe ciągi znaków.
  • Ekran domowy Narratora: za każdym razem, gdy włączymy Narratora, otworzy się Narrator Home. Jest to miejsce, zawierające wszystko, co niezbędne do obsługi tego narzędzia. Ustawieniami można też zarządzać, wykonując skrót Win + Ctrl + N.
  • Poprawiona gadatliwość: Narrator oferuje teraz pięć nowych poziomów gadatliwości w ustawieniach. Poziomy te określają ilość informacji, które słyszymy na temat tekstu, kontrolek i innych atrybutów dokumentu. Ustawienia te możemy wywołać, wykonując skrót Narrator + V.
  • Czytanie adresów URL: Narrator mówi nam, kiedy nawigujemy po linkach, ale domyślnie nie czyta całego adresu. Jeśli chcemy go usłyszeć w całości, wykonujemy skrót Narrator + 0.
  • Łatwiejsze czytanie tabel: kiedy używamy Narratora w Edge, nie ogłasza on już, że dana komórka jest "niezaznaczona", a także nie ogłosi tego, że opuszczamy i ponownie wchodzimy do tabeli, kiedy czytamy nieustannie tę samą tabelę, oraz nie ogłosi informacji o tabeli nadrzędnej, kiedy przechodzimy do tabeli zagnieżdżonej. Jeśli natomiast chodzi o Excela, Narrator za priorytet obiera czytanie danych w nagłówku kolumny przed ogłoszeniem, czy włączony jest filtr. Poprawiono również odczytywanie nagłówków kolumn.
  • Zaktualizowane czytanie słów pisanych z wielkiej litery: czytanie w ten sposób jest dostępne we wszystkich trybach czytania. Możemy je włączać i wyłączać szybko, naciskając Narrator + 4. Możemy też wykonać skrót Win + Ctrl + N, aby wejść do ustawień i podnieść wysokość dźwięku (akcentowanie wielkich liter) lub włączyć informacje o czytaniu wielkich liter.
  • Skupienie na czytanej zawartości: jest teraz łatwiej skupić się na czytanej zawartości w Sieci: czytanie i polecenia nawigacji zostają w obszarach zawartości stron, kiedy używamy większości przeglądarek, w tym Edge, oraz kiedy czytamy maile w aplikacjach Poczta lub Outlook. Możemy poruszać się poza obszary zawartości klawiszem Tab lub klawiszami skrótów.
  • Poruszanie kursorem podczas czytania: kiedy czytamy tekst, kursor nie porusza się z miejsca, gdzie go umieściliśmy. Teraz możemy wybrać, czy ma on podążać za kursorem Narratora - opcję znajdziemy w ustawieniach.
  • Spójniejsze doświadczenie czytania: można teraz używać poleceń czytania (poprzedni/następny znak/słowo/wiersz/zdanie/akapit/strona) do czytania pełnego okna od góry do dołu.
  • Klawisze, których naciśnięcie sygnalizuje Narrator: można teraz wybrać grupy przycisków, po których naciśnięciu usłyszymy komentarz Narratora. Te oddzielne grupy to litery, liczby, interpunkcja, klawisze funkcyjne, strzałki, tabulator i inne klawisze nawigacyjne, Caps Lock i Num Lock, a także Shift, Alt i inne klawisze modyfikujące.
  • Wsparcie dla edycji pól kombo: narrator rozpoznaje kontrolę edycji pól kombo i mówi o nich "edycja kombo", a nie tylko "edycja".
  • Narrator pomoże nam zresetować hasło: jeśli zapomnieliśmy kodu PIN albo hasła do konta Microsoft, Narrator będzie towarzyszył nam przez cały proces resetowania (odzyskiwania).
  • Dodaj więcej głosów - użytkownicy mogą pobierać dodatkowe głosy w innych językach bez konieczności pobierania pakietów językowych. Aby to zrobić, przechodzimy do Ustawień Narratora i wybieramy link "Dodaj więcej głosów".
  • Nawigacja w programie Narrator - główne działania w ekranie głównym Narratora, takie jak QuickStart i Ustawienia, są teraz przyciskami, a nie obiektami Listview. Teraz można przełączać się między nimi wszystkimi.
  • Nowa funkcja Czytaj Fonetykę aktualnego znaku.

Czytanie zdań przez Narratora

Narrator może teraz odczytywać bieżące, następne lub poprzednie zdanie. Skierować go na nie możemy, używając dotyku lub specjalnych skrótów klawiaturowych, takich jak:

  • Caps + Ctrl + kropka (.), aby przeczytać następne zdanie
  • Caps + Ctrl + przecinek (,), aby przeczytać bieżące zdanie
  • Caps + Ctrl + M, aby przeczytać poprzednie zdanie

Zdanie jest również nowym widokiem dla Narratora, na który możemy przejść, używając skrótów Caps + Page Up albo Caps + Page Down. Nawigować po zdaniach możemy zaś skrótami Caps + strzałka w lewo lub Caps + strzałka w prawo.

Inne zmiany w Ułatwieniach dostępu

  • Braille: BRLTTY w wersji 5.6 dostarcza wsparcia dla ekranów Inceptor i Orbit 20. BrailleNote Touch jest rozpoznawany podczas używania USB. Ekrany Baum mogą używać B9 i B10. Jest też aktualizacja Liblouis do wersji 3.7.0.
  • Wsparcie dla IAccessible2: UI Automation (framework Microsoftu) wspiera teraz tłumaczenia informacji IAccessible2 z Chrome.

Podsystem Windows dla systemu Linux

Dostęp do plików Linuksa w Eksploratorze plików i PowerShell

Wcześniej tworzenie i modyfikowanie plików Linuksa w Windows skutkowało utratą plików lub uszkodzeniem danych. Pozbycie się tej niezgodności było jedną z najbardziej wyczekiwanych zmian. Teraz Microsoft ogłasza, że się udało. Jak tego dokonać? Najlepszym sposobem, by zacząć korzystać z nowej funkcjonalności, jest otwarcie plików Linuksa w Eksploratorze plików. Najpierw otwieramy ulubioną dystrybucję i upewniamy się, że bieżący folder jest katalogiem domowym Linuksa. Następnie wpisujemy explorer.exe ., co otworzy nowe okno Eksploratora plików umieszczone wewnątrz dystrybucji Linuksa. Wygląda to tak:

Podsystem Windows dla systemu Linux

Z tego miejsca mamy dostęp do dowolnych plików Linuksa - działa to tak samo, jak ze wszystkimi innymi plikami w Eksploratorze. Wspierane są też typowe operacje, takie jak przeciąganie plików z i do innych lokalizacji, kopiowanie i wklejanie, a nawet używanie menu kontekstowego, by otworzyć VSCode w katalogu WSL.

Podsystem Windows dla systemu Linux

Kiedy korzystamy z tej funkcji, zauważymy, że pliki dystrybucji pokazywane są w ścieżce \\wsl$\<running_distro_name>\. Dzieje się tak z powodu sposobu, w jaki Windows uzyskuje dostęp do plików wewnątrz każdej dystrybucji. Microsoft dodaje też, że zespół WSL aktywnie szuka sposobów poprawy "odkrywalności" plików linuksowych wewnątrz Eksploratora plików.

Jako że WSL jest przede wszystkim narzędziem konsolowym, to funkcjonalność ta działa oczywiście również w terminalu. Dostęp do plików uzyskamy, wpisując \\wsl$\{distro name}\, gdzie {distro name} to nazwa dystrybucji. Tak na przykład wygląda dostęp do Debiana w PowerShell:

Podsystem Windows dla systemu Linux

Na chwilę obecną pliki danej dystrybucji są dostępne w Windows tylko wtedy, gdy dystrybucja jest uruchomiona. Microsoft pracuje nad możliwością dostępu do plików również z nieuruchomionych dystrybucji, która ma zostać dodana w przyszłej aktualizacji. Dostęp do plików Linuksa traktowany jest w taki sam sposób, jak dostęp do zasobu sieciowego i podlega takim samym zasadom. Microsoft przypomina też o obowiązywaniu starych zasad, tj. o tym, że nie powinniśmy wchodzić do plików Linuksa wewnątrz folderu AppData. Może to spowodować nawet uszkodzenie dystrybucji Linuksa.

Oprócz zmian związanych z dostępem do plików Microsoft dodał też wsparcie dla nowych poleceń w WSL oraz skonsolidował parę poleceń już istniejących. Ze szczegółami można zapoznać się na blogu Microsoft Developer.

Usprawnienia dla CLT w Podsystemie Windows dla systemu Linux

Microsoft dodał nowe opcje dla narzędzia wiersza poleceń (wsl.exe) w WSL. Pozwalają one na łatwiejsze zarządzanie Podsystemem i powstały w oparciu o feedback użytkowników. Zmiany obejmują:

  • Konsolidację opcji wiersza poleceń: narzędzie wiersza poleceń wsl posiada teraz opcje zarządzania dystrybucjami WSL, zawarte w wslconfig.
  • Importowanie distro celem łatwego sideloadingu sterowników niesystemowych: opcja "-import" pozwoli zaimportować plik tar jako nową dystrybucję. Można sprecyzować rejestr dystrybucji do wybranej lokacji, wliczając w to niesystemowe sterowniki.
  • Eksportowanie dystrybucji WSL celem prostszego zarządzania środowiskiem: opcja "-export" pozwoli wyeksportować dystrybucję do pliku tar. Distro zostanie wyeksportowane do domyślnego folderu pobierania.

Inne zmiany

  • Kiedy najedziemy na panel nawigacji w menu Start, po krótkim czasie automatycznie się on rozwinie.
  • Dodano cień dla Centrum akcji, dzięki czemu jest ono spójniejsze wizualnie z innymi menu wysuwanymi z paska zadań.
  • Eksplorator plików pozwala teraz tworzyć pliki zaczynające się od kropki, np. gitignore. Wcześniej występował błąd.
  • Dodano ikonę mikrofonu w zasobniku systemowym, która pojawia się, gdy mikrofon jest w użyciu.
  • Naciśnięcie F4 w Edytorze rejestru umieszcza teraz karetę na końcu paska adresu, rozwijając przy tym menu autouzupełniania.
  • Panel Emoji można teraz przeciągnąć, jeśli chcemy przenieść go w inne miejsce.
  • Kiedy dodajemy nowy język w Ustawieniach, mamy do dyspozycji oddzielne opcje dla zainstalowania pakietu językowego oraz ustawienia języka jako domyślnego dla Windows. Oddzielne opcje mają też funkcje rozpoznawania mowy oraz zamiany tekstu na mowę, jeśli są one dostępne dla instalowanego języka.
  • Zaktualizowano stronę Drukarki i skanery w Ustawieniach. Wyświetla ona teraz link do narzędzia rozwiązywania problemów w tym obszarze.
  • Kiedy klikniemy prawym przyciskiem myszy nazwę grupy lub folderu (w formie kafelka) w menu Start, dostępna będzie opcja ich odpięcia.
  • Przybliżanie i oddalanie za pomocą Ctrl + pokrętła myszy działa teraz w Wierszu polecenia, PowerShell i WSL.
  • Opcja Zapomnij dla profilów Wi-Fi jest teraz dostępna dla wszystkich użytkowników (nie tylko dla administratorów).
  • Opcje wyboru domyślnego trybu aplikacji (Jasny/Ciemny) i efektów przezroczystości powędrowały na górę strony w Ustawieniach > Personalizacja > Kolory.
  • Zaktualizowano ikonę strony Regionu w Ustawieniach.
  • Zaktualizowano pasek zadań, by zmniejszyć częstotliwość ponownego rysowania ikon. Zmiany te zobaczymy, korzystając z Kosza oraz w innych scenariuszach.
  • Aplikacje antywirusowe muszą być uruchamiane jako procesy chronione, aby mogły być zarejestrowane w Windows i widoczne w aplikacji Zabezpieczenia Windows. Jeśli nasz pakiet chroniący nie jest zarejestrowany, Windows Defender Antivirus pozostanie włączony.
  • Zaktualizowano czas do zakończenia dyktowania (Win + H) z 5 sekund do 10 sekund.
  • Nowe ustawienie ochrony w Zabezpieczeniach Windows chroni urządzenie, pomagając w zapobieganiu niepożądanym manipulacjom. Ustawienia zabezpieczeń mogą same zasugerować włączenie nowej formy ochrony.
  • Dodano Udostępnianie w pobliżu do listy domyślnych wyjątków Asystenta skupienia.
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia