Zapraszamy do lektury gigantycznej listy nowości i zmian, które właśnie zawitały do systemu Windows 10, wraz z drugą aktualizacją w tym roku, nazwaną October 2018 Update. Dla ułatwienia poniżej znajdziecie spis treści z możliwością nawigowania po poszczególnych nowościach. Jeżeli jednak nie macie teraz czasu na tak długą lekturę, zapraszamy do skróconej wersji artykułu Przedstawiamy najważniejsze nowości Windows 10 October 2018 Update.
Spis treści
- Twój telefon - nowy sposób połączenia telefonu z komputerem
- Wprowadzanie
- Powłoka Windows
- Microsoft Edge
- Notatnik
- Nowy Schowek, także w chmurze
- Poczta i Kalendarz
- Logowanie
- Ustawienia
- Windows Update
- Skype
- Nowe funkcje w Windows 10 Pro for Workstations
- High Efficiency Image File Format (HEIF) w Windows 10
- Obsługa urządzeń i sieci
- Prywatność
- Podsystem Windows dla systemu Linux (WSL)
- Nowe możliwości wycinania
- Windows Mixed Reality
- Bezpieczeństwo
- Ułatwienia dostępu
- Funkcje zaawansowane
- Nowości dla graczy
- Cortana
Twój telefon - nowy sposób połączenia telefonu z komputerem
Czym jest aplikacja Twój telefon?
Aplikacja Twój telefon dla Windows 10 została po raz pierwszy zaprezentowana na konferencji Build 2018, a do Windows 10 dołącza w ramach October 2018 Update. Aplikacja ta zapewnia szybki dostęp do wiadomości tekstowych, zdjęć i powiadomień na PC bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni. Your Phone pozwala np. szybko przerzucać zdjęcia z telefonu wprost do prezentacji na komputerze. Inne możliwości to choćby przesyłanie oglądanej witryny z telefonu do komputera, by móc na większym ekranie kontynuować czytanie, oglądanie czy po prostu przeglądanie. Ważną funkcją jest też obsługa SMS. Należy pamiętać, że Twój telefon wymaga posiadanie na telefonie Androida w wersji minimum 7.0!
Cyknij zdjęcie na Androidzie, zobacz je na swoim PC. Możesz wreszcie skończyć z wysyłaniem sobie maili ze zdjęciami - zachęca Microsoft. Potrzebujesz dodać zdjęcie do prezentacji? Chcesz wystroić te selfie jakąś akcją w Windows Ink? Po prostu przeciągnij i upuść.
Obsługa SMS z komputera dzięki aplikacji Twój telefon
Nie trzeba już sięgać po telefon, żeby pisać SMS-y. Możemy go zostawić w kieszeni, torbie czy w innym miejscu. Aplikacja Twój telefon daje nam teraz dostęp nie tylko do ostatnich zdjęć z rolki aparatu, ale też do wiadomości tekstowych. Możemy pisać z naszymi przyjaciółmi, wysyłać wiadomości grupowe, a wszystko to na ekranie komputera i za pomocą sprzętowej (ale nie tylko!) klawiatury. Aplikacja na PC umożliwia teraz przeglądanie, odczytywanie i wysyłanie SMS-ów w powiązaniu z telefonem z Androidem. Ważne, aby komputer i telefon były w tej samej sieci lokalnej.
Wspomnieliśmy o klawiaturze sprzętowej. To jednak nie jedyna metoda pisania SMS-ów w aplikacji Twój telefon. A może tak pismo odręczne? Na urządzeniach ze wsparciem dla pióra dotykowego (np. urządzenia Surface) stukamy piórem w pole tekstowe odpowiedzi i patrzymy tylko, jak nasze pismo odręczne przekształca się w tekst. SMS-y można też dyktować! Pisanie za pomocą głosu jest jednak na razie dostępne tylko dla użytkowników z USA. Można to zrobić na dwa sposoby: użyć skrótu klawiszowego Win + H lub stuknąć przycisk mikrofonu na klawiaturze dotykowej.
Wprowadzanie
SwiftKey w Windows 10
SwiftKey zapewnia posiadaczom telefonów z Androidem i iOS-em dokładniejsze autokorekty i podpowiedzi. Klawiatura uczy się naszego stylu pisania i dopasowuje adekwatne słowa, frazy i emoji. Na wprowadzenie SwiftKey do Windows 10 czekaliśmy prawie dwa i pół roku od ogłoszenia przejęcia SwiftKey przez Microsoft.
Przewidywania wpisywania
Windows oferuje nam teraz wglądy w to, w jaki sposób sztuczna inteligencja wspomaga nasze pisanie. Jeśli używamy klawiatury dotykowej, zapewne pomagają nam technologie AI (sztucznej inteligencji) i ML (maszynowego uczenia). Oferują one sugestie dla bieżących i następnych słów oraz autokorektę błędów. By sprawdzić statystyki tego, jak Windows poprawiał do tej pory nasze pisanie, udajemy się do Ustawień > Urządzenia > Pisanie > Przewidywania wpisywania.
Instalowanie czcionek przez użytkowników bez uprawnień administratora
Chcieliście kiedyś wprowadzić własne czcionki na maszyny w szkole lub w pracy, ale nie mogliście tego zrobić, ponieważ nie dysponowaliście kontem administratora? Microsoft spotkał się z frustracją użytkowników z tego powodu i postanowił wprowadzić pewne zmiany. W przeszłości czcionki w Windows zawsze instalowały się dla wszystkich użytkowników. Ponieważ była to zmiana obejmująca cały system, wymagała zgody administratora. Wymóg ten był odzwierciedlony w interfejsie użytkownika. Przykładowo, nawigując do folderu, zawierającego plik z czcionką, i klikając plik prawym przyciskiem myszy, mogliśmy zauważyć, że przy opcji Zainstaluj widniała ikonka zabezpieczeń, co oznacza, że wymagane są uprawnienia admina.
Jeśli próbowaliśmy zainstalować czcionkę na koncie z ograniczeniami, wyświetlało się okno dialogowe, w którym osoba administratora mogła zatwierdzić zmianę. Bez tego instalowanie i odinstalowywanie czcionek nie było możliwe.
W Windows 10 April 2018 Update czcionki zadebiutowały w Microsoft Store. To nie tylko nowe źródło pozyskiwania darmowych i płatnych czcionek, ale też zmiany w samym Windows 10. Czcionki zaczęły się instalować dla konkretnego użytkownika, a nie dla wszystkich. Z tego względu przy instalowaniu czcionek ze Sklepu nie są wymagane zgody administratora. Teraz podejście to zostało rozszerzone, obejmując pliki z czcionkami pozyskiwane z innych (niż Sklep) źródeł. Gdy klikniemy plik prawym przyciskiem myszy, ujrzymy dwie opcje - Zainstaluj i Zainstaluj dla wszystkich użytkowników. Pierwsza nie ma charakterystycznej ikony, zatem pozwala zainstalować czcionkę tylko dla nas i bez wymaganej zgody admina. Opcja będzie widoczna zarówno w menu kontekstowym pliku w Eksploratorze plików (ale już nie dla folderów skompresowanych) oraz w przeglądarce czcionek (OpenType).
Microsoft Font Maker - stwórz własną czcionkę!
Zawsze chcieliście stworzyć własną czcionkę, opartą na Waszym piśmie, ale nie wiedzieliście, jak się za to zabrać? Microsoft proponuje skorzystanie z jego nowej aplikacji Font Maker, której zasada działania jest banalnie prosta. Przed nami pojawiają się pola dla każdej z liter alfabetu, cyfr i innych symboli, w których wpisujemy je odręcznie. By ustalić inne cechy pisma, przepisujemy też parę zdań i zmieniamy suwakami odstępy między literami i wierszami. Aplikację pobierzemy bezpłatnie z Microsoft Store.
Zmieniony design emoji
W odpowiedzi na feedback użytkowników i w celu uzyskania spójności Microsoft naniósł poprawki na niektóre emoji. Przykłady przed/po możecie sprawdzić poniżej:
Wyszukiwanie emoji dla nowych języków
W April 2018 Update zaktualizowano Panel Emoji, by umożliwiał przeglądanie i wybieranie emoji dla wielu nowych języków. Windows 10 October 2018 Update wprowadza wsparcie dla kolejnych - w tym dla angielskiego (GB), francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i innych. Panel Emoji wywołamy za pomocą skrótu WIN + . lub WIN + ;.
Emoji 11
W minione wakacje miał miejsce światowy dzień emoji, a Unicode 11 wprowadza 157 nowych emoji, które są już dostępne w Windows 10. Zawartość jest dość zróżnicowana. Najciekawsze przykłady możecie obejrzeć poniżej:
Zmieniono również wygląd kilku emoji...
... i dodano parę zmian do emoji Ninja Cat.
Aktualizacje chińskich IME: Microsoft Pinyin oraz Wubi
Użytkownicy piszący w języku chińskim (uproszczonym) z pewnością z otwartymi ramionami przywitają te zmiany. Microsoft Pinyin IME otrzymał nowe logo, nowy pasek narzędziowy IME i wsparcie dla ciemnej kompozycji. Zaktualizowano ponadto menu kontekstowe i interfejs samego IME, który odtąd posiada ten sam wygląd Expressive Input (obsługę emoji itd.), co inne języki.
Usprawnienia pisma ręcznego
Aktualizacja Windows 10 April 2018 Update wprowadziła do systemu funkcję rozszerzenia pól tekstowych, w których dane będą wprowadzane za pomocą pióra lub dotyku. Na podstawie zgłoszeń użytkowników, i własnych przemyśleń, Microsoft uznał, że opcja rozszerzenia pól tekstowych będzie działać domyślnie w aplikacjach Windows 10, jeżeli system wykryje podłączenie pióra. W starszych wersjach aplikacji lub aplikacjach Win32, które nie współpracują z tą funkcją lub pismo ręczne nie jest dostosowane do naszego języka, nadal będzie można korzystać z osobnego panelu dla ręcznego wprowadzania danych.
Powłoka Windows
Ciemna kompozycja w Eksploratorze plików
Przez wiele miesięcy Microsoft pracował nad implementacją ciemnej kompozycji w Eksploratorze plików i oknie dialogowym Otwórz/Zapisz jako. W kolejnych kompilacjach rozwojowych można było zobaczyć pewne postępy, ale wciąż mogliśmy się natknąć na jaśniejsze elementy i inne niedociągnięcia. Prace zostały już zakończone! Ciemny motyw można już podziwiać w Eksploratorze plików w całej jego okazałości.
Podgląd wyszukiwania dla aplikacji, dokumentów i zawartości online
W zeszłym roku Microsoft rozszerzył systemową wyszukiwarkę o funkcję podglądu wyników z sieci - innymi słowy wyszukiwarka w Windows 10 pozwoli nam szybko odnaleźć oficjalne strony z oprogramowaniem do ściągnięcia. Po pozytywnym feedbacku funkcjonalność ta została rozciągnięta na nowe kategorie zawartości. Mówiąc konkretniej, systemowa wyszukiwarka pozwala teraz:
- powrócić do tego, co wcześniej robiliśmy, np. ostatnich dokumentów Word lub sesji Pulpitu zdalnego;
- wskoczyć wprost do zadania, np. spotkania w Outlook, szybkiego komentarza w OneNote lub zmiany ustawienia;
- rozróżniać pliki na podstawie dodatkowych informacji, takich jak lokalizacja pliku, data ostatniej modyfikacji czy autor;
- zyskać szybki dostęp do odpowiedzi online na pytania, takie jak "czy banany są dla nas dobre" albo o "wysokość Mount Everest".
Folderom jako kafelkom w menu Start można teraz nadawać nazwy
Foldery pozwalają nam zebrać więcej elementów w jeden kafelek, by rozwijać go w razie potrzeby. Dotąd jednak brakowało pewnej podstawowej funkcji personalizacji. Foldery tworzymy nadal tak samo - przeciągamy jeden kafelek na inny, przytrzymujemy go przez sekundę i puszczamy. Gdy folder został w ten sposób utworzony, możemy go rozwinąć. Teraz obok zawartości pojawia się też nowa opcja nadania folderowi nazwy. Nazwa folderu będzie widoczna nie tylko po jego rozwinięciu, ale i gdy kafelek wyświetlany jest w rozmiarze średnim, szerokim lub dużym. Oznacza to oczywiście, że na małym kafelku folderu nazwa nie będzie widoczna.
Fluent Design w Windows Defender Security Center, Widoku zadań i Timeline
Fluent Design pojawił się w Windows Defender Security Center. Jego okno zawiera teraz efekty akrylu i przezroczystości, a najważniejsze elementy reagują na ruchy kursora. Dodatkowo pasek aplikacji dostosowuje się do wybranego przez użytkownika koloru systemu. To kolejna implementacja nowego wzornictwa, które zdominowało już niemal cały system Windows 10.
Polecenia kontekstowe dla tekstu w aplikacjach
Wbudowane w Windows 10 kontrolki tekstowe skorzystają teraz z nowej kontrolki CommandBarFlyout. Umożliwia ona kilka ciekawych scenariuszy:
- Możliwość szybkiego wycinania, kopiowania i wklejania w polach tekstowych za pomocą dotyku;
- Nowe ikony dla typowych akcji;
- Możliwość pogrubienia, pochylenia itd. tekstu w "bogatych" powierzchniach tekstowych;
- Nowe animacje, potraktowanie akrylem i wsparcie dla głębi.
Zmiana będzie zastosowana dla wszystkich pól tekstowych opartych na XAML.
Co z Windows Sets?
Przygotowując się do wydania October 2018 Update, Microsoft rozwijał w kompilacjach przedpremierowych RS5 nowe funkcje Windows Sets, czyli kart w aplikacjach. Ostatecznie jednak ich rozwój wstrzymano i zdecydowano, że Sets trafią dopiero do następnej aktualizacji Windows 10 - 19H1. Nowe funkcje i poprawki dla Sets wprowadzano m.in. w kompilacjach 17639, 17618, 17643, 17666, 17677 i 17682.
Microsoft Edge
Kontrola nad automatycznym odtwarzaniem multimediów
Dzięki nowej opcji w Ustawieniach zaawansowanych możemy wreszcie zdecydować, czy witryny mają odtwarzać multimedia automatycznie, czy też w inny sposób.
Do wyboru mamy teraz trzy opcje:
- Zezwalaj - opcja domyślna, pozwalająca (jak do tej pory) stronom odtwarzać zawartość po ich załadowaniu, także jeśli karta została otwarta na drugim planie.
- Ograniczenie - autoodtwarzanie będzie wprawdzie działało, ale tylko dla wideo z wyciszonym dźwiękiem. Nigdy nie będziemy zatem zaskoczeni przez muzykę czy rozmowy. Wystarczy kliknąć stronę, a autoodtwarzanie zostanie przywrócone i będzie kontynuowane na obszarze tej karty.
- Zablokuj - odtwarzanie będzie wyłączone do czasu interakcji użytkownika z zawartością multimedialną. Microsoft zaznacza, że z uwagi na restrykcyjne ograniczenie opcja ta może zepsuć niektóre strony. Może być tak, że aby odtworzyć zawartość potrzebne będzie kilka kliknięć, a niektóre strony mogą nie działać w ogóle. W takich przypadkach możemy zmienić opcję odtwarzania dla konkretnej strony, klikając ikonę obok jej adresu i dokonując zmian w obszarze uprawnień witryny.
Zarządzanie autoodtwarzaniem dla każdej ze stron osobno
Od teraz możliwe jest sterowanie ustawieniami automatycznego odtwarzania zawartości na osobnych witrynach internetowych. Funkcja dostępna jest w sekcji Uprawnienia witryny internetowej w panelu Identyfikacja witryny internetowej, znajdującym się pod ikoną kłódki na pasku adresu.
Podgląd definicji wyrazów w Widoku do czytania
Dodana została funkcja słownika, umożliwiająca zapoznanie się z definicją zaznaczonego wyrazu, podczas przeglądania witryny internetowej lub dokumentu PDF czy e-booka. Wystarczy, że zaznaczymy wybrane słowo, a nad nim zostanie otwarty panel definicji.
Usprawnienia w panelu narzędziowym czytnika PDF
Panel narzędziowy dostępny w czytniku PDF przeglądarki Edge będzie teraz wyświetlał opis ikon, dzięki czemu korzystanie z opcji dodatkowych będzie łatwiejsze. Nowością jest przycisk Dodaj notatkę. Ponadto, aby wysunąć pasek, wystarczy teraz skierować wskaźnik myszy na górny obszar dokumentu.
Przypinanie i odpinanie panelu narzędziowego czytnika PDF
Przy prawej krawędzi panelu narzędziowego dostępna jest ikona przypinania i odpinania panelu. Od teraz zarządzanie widokiem możliwe jest w każdej chwili, a w przypadku, gdy odepniemy panel, ten automatycznie zostanie ukryty, a żeby go odkryć, wystarczy najechać kursorem myszy na obszar poniżej paska adresu Microsoft Edge.
Usprawnienia renderowania PDF
Usprawnione zostało renderowanie dokumentu PDF. Wprowadzone zmiany sprawią, że podczas szybkiego przewijania stron będziemy widzieli mniej pustych stron.
Nowa ikona PDF
Windows 10 posiada teraz nową ikonę dla plików PDF (to ta po prawej), wyświetlaną w Eksploratorze plików, gdy domyślnym czytnikiem PDF jest Microsoft Edge.
Nowe, czytelniejsze menu "Ustawienia i nie tylko" ("...")
Menu dostępne po kliknięciu ikony wielokropka doczekało się poważnego przeprojektowania. Teraz łatwiej jest odnaleźć opcje, których szukamy. Opcje zostały zorganizowane w grupy, a każda z nich oznaczona jest własną ikoną. Dodatkowo przy opcjach, które można wywołać skrótem klawiszowym (np. Ulubione, Historia, Znajdź na stronie etc.), znajdziemy zapis owego skrótu.
Personalizacja elementów paska narzędzi
Gdy klikniemy "..." na pasku narzędzi Edge, zauważymy nie tylko ulepszone menu, ale też wyczekiwaną możliwość spersonalizowania, które ikony mają się pojawiać na pasku narzędziowym przeglądarki - możemy je teraz usuwać, by zapewnić sobie minimalistyczny wygląd, lub dodawać ich tyle, ile chcemy, by mieć je zawsze pod ręką.
Widok najważniejszych stron na listach szybkiego dostępu
Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy ikony Edge na pasku zadań lub w menu Start wysunie się lista szybkiego dostępu (Jump List), a na niej często odwiedzane strony. Dodatkowo możemy przypiąć strony, na których nam zależy. By usunąć stronę z listy, klikamy ją prawym przyciskiem myszy.
Więcej do zrobienia w panelu Pobrane
Gdy klikniemy pobrany plik prawym przyciskiem myszy, zauważymy dwie nowe opcje w menu kontekstowym: Pokaż w folderze oraz Kopiuj link.
Bogatsze Narzędzia edukacyjne
W sekcji opcji tekstu, dostępnych w Widoku do czytania, zobaczymy teraz dodatkowe motywy stron. Dzięki nim możemy wybrać kolor tła, który najbardziej odpowiada naszym oczom. Prócz tego dodano jeszcze opcję zakreślenia kolorem tekstu przeczytanego na głos (prócz zwyczajnego podświetlenia tylko bieżącego słowa).
Fokus wierszy
Ta nowa funkcja umożliwia nam lepsze skupienie na czytanym tekście dzięki podświetleniu jednego, trzech lub pięciu wierszy.
Nowe okienko zapisywania danych o autouzupełnianiu
Microsoft Edge za każdym razem prosi o zgodę użytkownika, aby zapisać hasła i szczegóły z kart, by móc przy następnej okazji automatycznie wypełnić formularze. Prośba ta (a w zasadzie pytanie) będzie odtąd wyświetlana w nowym okienku, dzięki któremu będziemy lepiej poinformowani, co się dzieje. Dotyczy to również nowych mikroanimacji dla ikon transakcji i haseł.
Poprawki kosmetyczne
Dodano nowy efekt głębi do paska kart, dzięki czemu aktywna karta jest bardziej uwydatniona.
Web Authentication
Microsoft Edge oferuje teraz pozbawione prefiksu wsparcie dla nowego API Web Authentication (WebAuthN). To następstwo wcześniejszego wsparcia dla specyfikacji WebAuthN, które domyślnie wspiera zaktualizowaną wersję API.
Web Authentication zapewnia otwarte, skalowalne i interoperacyjne rozwiązanie uwierzytelniania, które zastępuje hasła silniejszymi, związanymi ze sprzętem uwierzytelnieniami. Implementacja w Microsoft Edge pozwala użytkownikom korzystać z Windows Hello (poprzez PIN lub biometrię) i rozwiązań zewnętrznych, jak FIDO2 Security Keys lub FIDO U2F Security Keys, by bezpiecznie uwierzytelniać się na stronach.
Nowe ustawienia zasad grupy dla Edge
Zespół Microsoft Edge przedstawił nowe zasady grupy i ustawienia MDM dla administratorów IT. Wśród nich są ustawienia włączania/wyłączania trybu pełnoekranowego, drukowania, paska ulubionych, zapisywania historii, zapobiegania nadpisaniu błędów certyfikatów, konfiguracji przycisku startowego i opcji uruchamiania.
XSS Filter kończy karierę
Jakiś czas temu informowaliśmy, że ochrona przed cross-site scriptingiem w Edge może nie działać poprawnie, jako że XSS Filter stał się domyślnie wyłączony w kompilacjach przedpremierowych, a Microsoft odmawiał komentarza. Sprawa w końcu się wyjaśniła - funkcja odchodzi na emeryturę. Użytkownicy będą nadal chronieni przez nowoczesne standardy, takie jak Content Security Policy. Zapewnia to wydajną i potężną ochronę przed atakami, polegającymi na wstrzykiwaniu zawartości, a także zwiększa kompatybilność z innymi współczesnymi przeglądarkami.
Ulepszona możliwość Konfiguracji kiosku
Jeśli chcemy skonfigurować nasze urządzenie jako kiosk - np. oznakowanie cyfrowe, wyświetlacz interakcyjny czy przeglądarka publiczna - doświadczenie tej konfiguracji zostało teraz uproszczone. Funkcję znajdziemy, udając się do Ustawień > Konta > Rodzina i inni użytkownicy > Konfiguruj kiosk > Przypisany dostęp.
Od teraz z Przypisanym dostępem współpracuje również Microsoft Edge, pozwalając administratorom tworzyć doświadczenia przeglądarkowe dla urządzeń typu kiosk.
Tryb kiosku dla Edge wspiera kilka scenariuszów:
- Cyfrowe/interakcyjne oznakowanie, wyświetlające konkretną stronę na pełnym ekranie i w trybie InPrivate;
- Publiczne przeglądanie ze wsparciem dla wielu kart w trybie InPrivate i z minimalną liczbą dostępnych funkcji. Użytkownicy nie mogą minimalizować, zamykać ani otwierać nowych okien Edge czy też konfigurować przeglądarki za pomocą ustawień. Użytkownicy mogą za to wyczyścić dane przeglądania, pobierać i uruchamiać ponownie Edge. Administratorzy mogą też skonfigurować Edge, by restartował się po okresie braku aktywności.
- Publiczne przeglądanie ze wsparciem dla wielu kart w trybie InPrivate i z minimalną liczbą dostępnych funkcji. Ta konfiguracja różni się od poprzedniej tym, że Edge może być jedną z wielu dostępnych aplikacji. Użytkownicy mogą zamykać i otwierać wiele okien InPrivate.
- Tryb normalny, w którym uruchomiona jest pełna wersja Edge, aczkolwiek niektóre funkcje mogą nie działać w zależności od tego, jakie aplikacje zostały skonfigurowane w Przypisanym dostępie. Przykładowo, jeśli Microsoft Store nie jest skonfigurowany, użytkownicy nie będą mogli pobierać z niego książek.
Microsoft WebDriver jako funkcja na żądanie
Microsoft WebDriver przyjął taką formę, by łatwiej było pozyskać odpowiednią wersję dla naszego urządzenia. Funkcję zainstalujemy, przechodząc na Tryb dewelopera lub udając się do Ustawień > Aplikacje > Aplikacje i funkcje > Zarządzaj funkcjami opcjonalnymi.
Powinno to rozwiązać największą bolączkę związaną z WebDriver czyli niedopasowanie binarne. FoD dopasowuje kompilację i gałąź automatycznie. Oznacza to również, że samodzielne pobieranie nie będzie możliwe dla Insiderów i przyszłych użytkowników wersji stabilnej - instalacja będzie możliwa tylko z poziomu Windows. WebDriver będzie instalował się do C:\Windows\System32.
Usprawnione testowanie z WebDriver
Teraz łatwiej jest zautomatyzować testowanie w Microsoft Edge przy użyciu WebDriver. Po pierwsze, stał się on funkcją na żądanie, przez co nie trzeba go instalować ręcznie po każdej aktualizacji systemu czy przejściu do nowej gałęzi. Po drugie, WebDriver został zaktualizowany, by dopasować się do ostatniej zalecanej specyfikacji W3C.
Notatnik
Zapamiętywanie wyszukiwania i wyszukiwanie ciągłe
Znaczącą zmianą jest wprowadzenie opcji zapamiętywania ostatnio wprowadzonego słowa do wyszukiwarki. Po zamknięciu okna dialogowego i ponownym otwarciu, wprowadzona wartość będzie automatycznie dostępna wraz z zapamiętanymi ustawieniami. Dodatkowo Notatnik będzie przeszukiwał tekst do chwili, aż sami zakończymy wyszukiwanie.
Przybliżanie i oddalanie tekstu: Wprowadzona została funkcja przybliżania i oddalania tekstu w Notatniku. W menu Widok będzie to po prostu nowa opcja Przybliż, wraz z wyświetloną aktualną wartością na pasku stanu przy dolnej krawędzi okna programu. Przybliżaniem będzie można również sterować za pomocą skrótów klawiszowych Ctrl + Plus lub Ctrl + Minus oraz oczywiście Ctrl + Kółko myszy. Kombinacja Ctrl + 0 przywróci domyślny widok.
Liczba znaków liczona wraz z zawijaniem tekstu
Użytkownicy długo prosili o wprowadzenie tej funkcji i w końcu się doczekali. Notatnik będzie liczył liczbę znaków przy włączonej opcji zawijania tekstu. Wartości będą wyświetlane na pasku stanu.
Notatnik ze wsparciem dla końców linii Linuksa (LF) i Maca (CR)
O wsparciu tym poinformował Microsoft na konferencji Build 2018. Notatnik oprócz symboli oznaczających zakończenie linii tekstu typowych dla Windows (CRLF) wspiera odtąd symbole rodem z Linuksa i Uniksa (LF) i Macintosha (CR).
Wyszukiwanie w Bing z poziomu Notatnika
Piszemy w Notatniku tekst lub czytamy plik tekstowy i chcemy wyszukać w Bing daną frazę? Do tej pory musieliśmy ją zaznaczyć, skopiować i wkleić w oknie przeglądarki. Teraz jest to dużo prostsze. Wystarczy zaznaczyć dany fragment a następnie skorzystać z jednego z trzech sposobów:
- kliknąć frazę prawym przyciskiem myszy i wybrać Wyszukaj za pomocą usługi Bing,
- z menu Edycja wybrać Wyszukaj w Bing,
- użyć skrótu klawiszowego Ctrl + B.
Inne usprawnienia:
- Poprawiono wydajność aplikacji podczas uruchamiania dużych plików.
- Notatnik otrzymał wsparcie dla kombinacji klawiszy Ctrl + Backspace i będzie usuwał całe wyrazy.
- Zastosowanie klawiszy strzałek przy zaznaczonym wcześniej wyrazie najpierw usunie aktywne zaznaczenie, a dopiero później będzie przesuwać kursor.
- Poprawiono wyświetlanie wyrazów, które w całości nie mieszczą się w oknie programu.
Nowy Schowek, także w chmurze
Kopiuj/Wklej to chyba najczęściej wykonywana przez nas akcja - każdego dnia za pomocą systemowego Schowka kopiujemy niezliczone ilości cyfrowych danych, by wkleić je w innym miejscu. Co jednak, jeśli musimy kopiować te same kilka rzeczy raz po raz albo chcemy skopiować zawartość z jednego urządzenia na inne? Od teraz stanie się to dużo łatwiejsze. Schowek został bowiem wprowadzony na wyższy poziom. Teraz wystarczy użyć skrótu Win + V, a ukaże się przed nami nowe doświadczenie Schowka!
Przeprojektowany Schowek pozwala nam wklejać zawartość z historii, ale też przypinać zawartość, której często używamy. Historia schowka zarządzana jest przez tę samą technologię, która napędza Timeline i Sets, dzięki czemu mamy do niej dostęp z każdego naszego PC z Windows 10 October 2018 Update. By skonfigurować tę i pozostałe funkcjonalności, udajemy się na nową stronę Ustawień > System > Schowek.
Jako że mamy jeszcze do czynienia z wczesną wersją nowego Schowka, wsparcie dla kopiowanego między urządzeniami tekstu ogranicza się do rozmiaru 100 kB. Historia Schowka wspiera natomiast wyłącznie czysty tekst oraz formaty HTML i graficzne nieprzekraczające rozmiarem 4 MB.
Poczta i Kalendarz
Wyszukiwanie w aplikacji Kalendarz
Od teraz możemy wyszukiwać w Kalendarzu przeszłe lub nadchodzące wydarzenia, wpisując nazwę, lokację, personalia powiązanych osób lub słowa znajdujące się w opisie. Wydarzenia, które pasują do słów kluczowych, będą czytelnie zaznaczone, podczas gdy pozostałe zostaną zaznaczone na szaro, byśmy mogli szybko zlokalizować te istotne.
Wyszukiwanie działa w połączeniu z kontami Outlook, Hotmail, Live i Office 365, a w przyszłości także z Exchange Server, Gmail, Yahoo i innymi kalendarzami IMAP.
Logowanie
Pulpit zdalny z dostępem biometrycznym
October 2018 Update po raz pierwszy umożliwia użytkownikom Azure Active Directory oraz Active Directory, korzystającym z Windows Hello for Business, używać danych biometrycznych do logowania do sesji zdalnego pulpitu.
Żeby rozpocząć należy uruchomić menedżer pulpitu zdalnego (mstsc.exe), wprowadzić nazwę komputera, do którego chcemy się zalogować i wywołać polecenie połączenia. W związku z tym, że Windows pamięta logowanie do systemu za pomocą funkcji Windows Hello, opcja ta zostanie wybrana automatycznie w celu potwierdzenia tożsamości.
Logowanie webowe do Windows 10
Do tej pory Windows 10 umożliwiał logowanie się do systemu za pomocą kont skojarzonych z Active Directory Federation System lub innych dostawców korzystających z protokołu WS-Fed. October 2018 Update wprowadza możliwość logowania webowego, które nie wymaga skojarzenia konta z ADFS.
Ważne: Funkcja będzie działać tylko na komputerach połączonych z Azure Active Directory i wymaga ręcznego wprowadzenia nowej zasady - (Policy CSP/Authentication/EnableWebSignIn). Opcja logowania webowego dostępna będzie na ekranie logowania.
Szybsze logowanie do współdzielonych urządzeń z Windows 10
Możliwe stało się wprowadzenie zasad szybkiego logowania dla współdzielonych lub publicznych komputerów z Windows 10. Żeby funkcja stała się aktywna należy skonfigurować urządzenie z Windows 10 pod kątem współdzielenia. Następnie w edytorze zasad należy wprowadzić regułę (Policy CSP/Authentication/EnableFastFirstSignIn) i zaakceptować zmiany.
Ustawienia
Nowe ustawienia dostępu dla aplikacji
Użytkownicy zyskują większą kontrolę, mogąc zdecydować, które aplikacje UWP mają pełny dostęp do systemu plików. Poszczególne aplikacje UWP, by taki dostęp uzyskać, będą potrzebowały zezwolenia użytkownika. Jeśli danej aplikacji taki dostęp wyłączyliśmy, to gdy będzie ona go potrzebować, wyświetli nam odpowiednie powiadomienie. Zarządzać zezwoleniami dla wszystkich aplikacji możemy w Ustawieniach > Prywatność > System plików.
Microsoft zaznacza jednak, że ustawienia dostępu do systemu plików nie pojawiają się na podstronach prywatności Dokumentów, Obrazów i Wideo. Jeśli opcja Zezwalaj aplikacjom na dostęp do systemu plików jest włączona, obejmuje ona wyżej wymienione.
Dalsza migracja ustawień dźwięku
Już w April 2018 Update niektóre z ustawień dźwięku, takie jak zmiana urządzeń wyjścia czy rozwiązywanie problemów, znajdziemy w Ustawieniach > System > Dźwięk. Strona ta traktowana jest jako ujednolicone centrum do zarządzania wszystkimi ustawieniami audio. Dodano też zupełnie nową stronę o nazwie Preferencje głośności i urządzeń aplikacji, która pomoże nam dostosować dźwięk aplikacji. Microsoft informuje tymczasem, że przenoszenie ustawień dźwięku do nowego miejsca jest kontynuowane. Znajdziemy w nim teraz właściwości urządzenia - wystarczy kliknąć ich link na wspomnianej stronie Ustawień, a przejdziemy na nową stronę. Na niej możemy nadać nazwę urządzeniu i wybrać preferowany format dźwięku przestrzennego.
Poprawione ustawienia regionalne i językowe
Do Ustawień dołącza nowa strona - Region, którą znajdziemy w sekcji Czas i język. Na stronie tej możemy zmienić lub przywrócić do wartości domyślnej dla regionu Kalendarz, pierwszy dzień tygodnia, waluta czy formaty wyświetlania dat krótkich i długich.
Ustawienia dają nam teraz również dostęp do Local Experience Packs - aplikacji z Microsoft Store, poprawiających jakość wyświetlanych w Windows języków. By móc je przeglądać i dodawać nowe, udajemy się do Ustawień > Czas i język > Język.
Czujnik pamięci i zużycie w roamingu
Gdy nasze urządzenie posiada SIM, dowiemy się, jakie było zużycie danych w roamingu. Informacja o tym będzie się wyświetlać, gdy tylko zaczniemy używać danych roamingowych.
Automatyczne zwalnianie miejsca przez Czujnik danych
Czujnik pamięci otrzymał nową możliwość automatycznego zwalniania miejsca na dysku poprzez przenoszenie starych, nieużywanych, dostępnych lokalnie plików do chmury OneDrive, przez co stają się dostępne tylko w trybie online. Więcej o tym przeczytacie tutaj.
Ustawienia Windows HD Color w nowym miejscu
Strona ustawień Windows HD Color znajduje się teraz w obrębie ustawień ekranu. Strona ta jest widoczna na urządzeniach umożliwiających odtwarzanie zawartości HDR, wliczając w to zdjęcia, wideo, gry i aplikacje. Wsparcie dla HDR jest zależne od sprzętu, którym dysponujemy.
Odpowiedzi na często zadawane pytania w Ustawieniach
Mimo prostoty, zwłaszcza w porównaniu do Panelu sterowania, i wielu ułatwieniom, choćby w postaci wbudowanej wyszukiwarki, Ustawienia nadal mogą budzić grozę wśród początkujących użytkowników. By zatem jeszcze bardziej ułatwić nam życie, Microsoft doposażył Ustawienia w linki do odpowiedzi na często zadawane pytania (FAQ). Pytania te będą pojawiać się na konkretnych stronach aplikacji i - jak można się spodziewać - będą z nimi skorelowane kontekstowo. Po kliknięciu któregoś z pytań, odpowiedzi zostaną wyświetlone w Bing. Wsparcie dla FAQ oferowane jest na razie tylko w angielskiej wersji językowej dla regionów en-us, en-gb, en-ca, en-in oraz en-au.
Windows Update
Automatyczne planowanie restartu przez Windows Update
Microsoft pracuje nad zmianami w logice ponownego uruchamiania przy aktualizacji. Windows Update będzie prognozował najlepszy czas na podstawie historii użytkowania, obserwowanej i analizowanej przez machine learning. Więcej informacji na ten temat zawarliśmy w tekście Windows Update będzie wybierał najlepszy moment na restart na podstawie historii.
Dokładność i odmierzanie czasu
Wsparcie dla sekundy przestępnej
Windows 10 zaczął używać sekundy przestępnej (inaczej zwanej skokową), która jest dodatkową sekundą naliczaną co 18 miesięcy, aby zsynchronizować uniwersalny czas koordynowany (UTC) ze średnim czasem słonecznym. Bez tego występuje pewna drobna nieregularność związana z ruchem obrotowym Ziemi. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Precision Time Protocol
W środowiskach, w których dokładność jest kwestią priorytetową, możemy poprawić dokładność odmierzania czasu za pomocą nowego protokołu, który dostarcza próbek czasowych do punktu końcowego (Windows Server 2019, Windows 10, host lub maszyna wirtualna).
Usługa znakowania czasowego
Timestamping oprogramowania pomaga poprawić dokładność czasu w sieci poprzez eliminację opóźnienia. Funkcja została wprowadzona do stosu sieciowego Windows.
Skype
Skype w Windows 10 otrzymał dość sporą aktualizację, której efekty to m.in.:
- Poprawione korzystanie z połączeń poprzez dodanie kilku nowych funkcji;
- Nowe opcje personalizacji połączenia grupowego i decydowania, kto pojawia się na głównych polach w oknie połączenia. Układ widocznych rozmówców podczas połączenia możemy zmieniać samodzielnie za pomocą metody przeciągnij-i-upuść;
- Dodane wsparcie dla tworzenia zrzutów ekranu (snapshotów);
- Ułatwione udostępnianie ekranu poprzez nową opcję, którą zobaczymy w górnej części kontrolek połączenia;
- Odmieniony układ kontaktów;
- Dodana możliwość personalizacji poprzez kompozycje i kolory. Opcje znajdziemy w ustawieniach aplikacji;
- Dodane inne poprawki, np. dla galerii multimediów, panelu powiadomień, @wzmiankowania i nie tylko.
Nowe funkcje w Windows 10 Pro for Workstations
W zeszłym roku w ramach aktualizacji Fall Creators Update padła zapowiedź nowej edycji Windows 10 dedykowanej najpotężniejszym z komputerów i wspierającej system plików ReFS. W tym roku Windows 10 Pro for Workstations zostaje wzbogacony o dwie nowości:
Nowy schemat zasilania - Ultimate Performance: jest to plan przeznaczony dla najbardziej wymagających środowisk, stworzony, aby zapewnić możliwie najwyższą wydajność.
Bardziej widoczne aplikacje produktywne: Windows 10 Pro for Workstations w aktualizacji Fall Creators Update po pierwszym uruchomieniu oferował doświadczenie takie same, jak "goła" wersja Pro, także jeśli chodzi o widoczność aplikacji w menu Start. Począwszy od RS4, na pierwszym planie w menu Start będą widoczne aplikacje produktywne, a nie aplikacje konsumenckie czy gry. Jest to odpowiedź Microsoftu na feedback partnerów i zaawansowanych użytkowników tej wersji systemu.
High Efficiency Image File Format (HEIF) w Windows 10
High Efficiency Image File Format (HEIF) to nowy format wspierany odtąd przez Windows 10 i aplikację Zdjęcia. HEIF jest rodzajem graficznego kontenera zawierającego nowoczesne kodeki (jak np. HEVC), które poprawiają jakość obrazu, kompresję i możliwości względem starszych formatów, takich jak JPEG, GIF i PNG. Prócz tradycyjnych, pojedynczych obrazów HEIF wspiera dekodowanie sekwencji obrazów, kolekcje obrazów, obrazy pomocnicze, takie jak mapy alpha lub głębi, obraz, dźwięk i wideo w czasie rzeczywistym, a także HDR zapewniający bogatszy kontrast.
Windows 10 pozwala obracać obrazy HEIF w Eksploratorze plików i edytować ich metadane, np. datę wykonania. Funkcjonalności te wymagają najnowszej wersji pakietu HEIF, która zainstaluje się automatycznie z Microsoft Store. Jeśli do tego nie dojdzie, aktualizację można też pobrać samodzielnie. Pliki HEIF używają kodeku wideo HEVC, by kompresować obraz do rozmiaru dwukrotnie mniejszego niż w przypadku JPG. Jeśli nie mamy tego kodeku, można go pobrać z Microsoft Store.
By obracać obraz HEIF, klikamy jego ikonę w Eksploratorze i z menu kontekstowego wybieramy Obróć w prawo albo Obróć w lewo. Edytować metadane (np. datę wykonania) możemy, klikając Właściwości i przechodząc do zakładki Szczegóły.
Obsługa urządzeń i sieci
Lepsza jakość odtwarzania wideo przy nasłonecznieniu
W Windows 10 znajdziemy teraz nowy tryb odtwarzania, który pomaga zwiększyć widoczność wideo, gdy znajdujemy się w mocno oświetlonym miejscu. Funkcja ta korzysta z czujnika światła urządzenia (jeśli takowy posiada), by zidentyfikować natężenie oświetlenia i dostosować automatycznie jasność wideo. By włączyć tę funkcję, udajemy się do Ustawień > Aplikacje > Odtwarzanie wideo i włączamy przełącznik Automatycznie przetwarzaj wideo, aby je ulepszyć.
Szybszy i bezpieczniejszy Internet z HTTP/2 i CUBIC
Nie da się ukryć, że Internet jest częścią naszego codziennego życia tak w pracy, jak w domu, w firmie i w chmurze. Microsoft zobligował się do uczynienia doświadczenia związanego z Internetem szybszym i bezpieczniejszym. Konkretne zmiany wchodzą właśnie w życie w Windows Server 2019 i Windows 10:
- Microsoft Edge w Windows 10 będzie czerpał korzyści z koalescencji HTTP/2, wspieranej w Windows Server 2019.
- Poprawiono bezpieczeństwo przeglądarki Microsoft Edge poprzez zagwarantowanie HTTP/2 jako preferowanego zestawu szyfrów.
- Poprawiono wydajność w Windows 10 dzięki Cubic, nowemu domyślnemu algorytmowi TCP.
Bezpieczne usuwanie zewnętrznych GPU
October 2018 Update wprowadza do Windows 10 doświadczenie bezpiecznego usuwania zewnętrznych kart graficznych połączonych za pośrednictwem Thunderbolt 3. Doświadczenie to pozwala nam sprawdzić, które aplikacje używają zasobów zewnętrznego GPU, byśmy mogli odłączyć je zewnętrznie bez obawy o ewentualną utratę danych podczas tego procesu.
By w sposób bezpieczny odłączyć zewnętrzną kartę graficzną, należy najpierw kliknąć ikonę Safely Remove Hardware and Eject Media i dopiero wówczas odłączyć urządzenie. Jeśli korzystają z niego aktualnie jakieś aplikacje, pojawi się odpowiednie okienko dialogowe z ich listą. By proces przebiegł bezpiecznie, należy najpierw zamknąć te aplikacje. Po ich zamknięciu nie będzie już widoczne żadne dodatkowe okienko, co oznacza, że można przystąpić do wysunięcia (odłączenia) GPU.
Nowy sterownik Mobile Broadband (LTE) w Windows
Po 20 latach Windows przekształca stos sieciowy za pomocą frameworka NetAdapter. Framework ten wprowadza nowy, bardziej niezawodny model sterownika sieciowego, który przejmuje w spadku zalety frameworka sterownika Windows, wnosząc akcelerowaną ścieżkę danych.
Microsoft wprowadził usprawniony sterownik Mobile Broadband USB, bazujący na frameworku NetAdapter. Udostępnił też instrukcje, jak można wypróbować samemu ten niedomyślny sterownik. Sterownik MBB USB NetAdapter staje się sterownikiem domyślnym. By zacząć z niego korzystać na PC, który używa danych komórkowych, konfigurujemy łączność komórkową i wyłączamy Wi-Fi. W przypadku problemów z tym sterownikiem należy przełączyć się na adaptery Wi-Fi lub ethernet.
Przeprojektowanie struktury adapterów sieciowych
Aktualizacja wprowadza nowy sterownik USB dla połączeń sieci komórkowych Mobile Broadband. Jak z niego skorzystać?
- Upewnij się, czy komputer może działać z kartami SIM lub modemami USB z tymi kartami.
- Skonfiguruj łączność komórkową.
- Wybierz swój adapter jako domyślne urządzenie sieciowe.
- Następnie należy zaktualizować sterownik. Otwórz Menedżer urządzeń, przejdź do kategorii Karty sieciowe i prawym przyciskiem myszy kliknij swoją mobilną kartę sieciową. Następnie kliknij polecenie Zaktualizuj sterownik i w kreatorze wybierz opcję Pozwól mi wybrać sterownik dostępny na moim komputerze. Z listy dostępnych sterowników wybierz element Generic Mobile Broadband Cx NetAdapter i kliknij przycisk Dalej.
- Wyłącz opcję połączenia Wi-Fi i połącz się z siecią komórkową.
Remote Server Administration Tools dostępne na żądanie
Remote Server Administration Tools (RSAT) - narzędzia do zdalnej administracji serwera - nie muszą już być pobierane ręcznie po każdej aktualizacji systemu. Wystarczy wyszukać w Ustawieniach lub menu Start Zarządzaj funkcjami opcjonalnymi, kliknąć Dodaj funkcję i wybrać komponenty RSAT. Po zaznaczeniu tych pożądanych zostaną one zainstalowane i utrzymane po aktualizacji do następnych buildów, tak samo, jak inne składniki opcjonalne, np. Klient OpenSSH czy czcionki dodatkowe.
Prywatność
Nowy układ ustawień prywatności podczas pierwszej konfiguracji systemu (OOBE)
Nowy, czytelniejszy układ tych ekranów ma pozwolić użytkownikom skupić się na właściwych wyborach z zakresu prywatności. Jak to wygląda? Zobaczcie poniżej.
Blokada mikrofonu
Jeśli wyłączyliśmy wcześniej mikrofon w ustawieniach prywatności, to przy pierwszej próbie użycia mikrofonu przez jakąkolwiek aplikację wyświetli się powiadomienie, przypominające o zablokowaniu mikrofonu. Po jego kliknięciu przejdziemy do ustawień prywatności, gdzie możemy ewentualnie odblokować mikrofon.
Kontrola prywatności i Przeglądarka danych diagnostycznych
W April 2018 Update do Windows 10 wprowadzono sporo nowych narzędzi kontroli prywatności dla użytkowników, w tym Przeglądarkę danych diagnostycznych (Diagnostic Data Viewer). Aplikacja do pobrania z Microsoft Store zapewnia użytkownikom pełną transparentność, jeśli chodzi o dane diagnostyczne (telemetryczne) wysyłane do Microsoft. Jej możliwości zostały rozwinięte, co jest dowodem dalszych wysiłków Microsoftu, by użytkownicy mieli większą kontrolę nad swoją prywatnością w Windows 10 October 2018 Update.
Teraz użytkownicy mogą bezpośrednio przeglądać szczegółowe dane Raportów o problemach, które były lub będą wysłane do firmy Microsoft. Raporty te pomagają zidentyfikować wysypania aplikacji/systemu i inne zakłócenia. Poza tym zmienił się układ Przeglądarki danych diagnostycznych. Przykładowo, funkcja filtrowania znajduje się teraz bezpośrednio po prawej stronie paska wyszukiwania, a funkcja eksportowania danych - w prawym górnym rogu narzędzia.
Podsystem Windows dla systemu Linux (WSL)
Dodawanie określonych reguł dla procesów
Pojawia się możliwość dodania określonych reguł dla procesów w Podsystemie Windows dla systemu Linux (WSL) do zapory Windows Defender jak w przypadku zwykłych procesów systemu Windows. Ponadto zapora Windows Defender obsługuje teraz powiadomienia o procesach WSL. Gdy system Linux będzie potrzebować dostępu do sieci, w systemie Windows wyświetli się stosowne powiadomienie tak samo, jak to się dzieje w przypadku aplikacji Windows.
Nowe możliwości wycinania
Szkic ekranu z nową nazwą i opcjami
Microsoft wypuścił aktualizację dla aplikacji Szkic ekranu, która zastąpiła Narzędzie Wycinanie. Aplikacja zmienia nazwę na Wycinanie i szkicowanie. Zmiana nazwy dyktowana jest oczywiście tym, że sam "Szkic ekranu" nie nawiązywał do "Wycinania". Konsolidacja obu tych rozwiązań będzie zatem działać pod równie ujednoliconą nazwą. Dodatkowo pojawiły się nowe opcje przechwytywania zrzutów/wycinków ekranu z opóźnieniem czasowym.
Czego zatem się spodziewać po nowym narzędziu?
- Wycinanie i szkicowanie to teraz aplikacja: Szkic ekranu debiutował jako jedno z narzędzi w obszarze roboczym Windows Ink. Teraz, gdy jest już aplikacją, może być aktualizowany z poziomu Microsoft Store i dostęp do niego możliwy jest po wykonaniu skrótu Alt + Tab. Wycinanie i szkicowanie wspiera wielozadaniowość - rozmiar okna można ustawić według osobistych preferencji. Wspieranych jest nawet wiele okien (lub kart, kiedy pojawi się funkcja Sets).
- Łatwiejsze wycinanie: opracowano nowe, łatwiejsze doświadczenie wycinania. Wykonanie skrótu Win + Shift + S otworzy pasek narzędzi wycinania, który pozwoli zaznaczyć prostokąt, pełny ekran lub nieregularny kształt, a ten ląduje od razu w schowku. Jeśli to wszystko, czego potrzebujemy, zawartość schowka możemy wkleić w wybranej aplikacji. Chcemy jednak czegoś więcej, prawda? Tuż po przechwyceniu wycinka otrzymamy powiadomienie, które pozwoli przejść do aplikacji Wycinanie i szkicowanie, dodać do niego adnotację i udostępnić dalej.
- Łatwiejsze sposoby na przechwycenie wycinka: jeśli skrót Win + Shift + S jest za trudny do zapamiętania lub niewygodny, możemy skorzystać z paru ułatwień:
- Przypisanie akcji do górnego przycisku pióra - jeśli używamy Surface Pen, możemy przejść do Ustawień > Urządzenia > Pióro i funkcja Windows Ink, by wybrać akcję Screen Snipping jako opcję przy pojedynczym kliknięciu górnego przycisku pióra.
- Print Screen - to nie żart! Akcja nie jest przypisana domyślnie, ale możemy ją aktywować w ustawieniach klawiatury.
- Szybka akcja w Centrum akcji. Jeśli jej nie widzimy, można ją tam sprowadzić w Ustawieniach.
Windows Mixed Reality
Mixed Reality Flashlight
Ile razy, będąc zanurzonymi w pochłaniających doświadczeniach wirtualnej rzeczywistości:
- Chcieliście rzucić okiem na osobę, znajdującą się w pobliżu?
- Chcieliście sięgnąć po napój, telefon albo klawiaturę?
- Szukaliście miejsca, na którym możecie odłożyć kontrolery?
W przeszłości najprawdopodobniej musieliście w takich sytuacjach zdjąć gogle, co nie tylko wytrąca z zanurzenia w VR, ale też bywa kłopotliwe, zwłaszcza gdy trzymamy w rękach kontrolery.
Aby uniknąć kłopotliwych scenariuszy, można teraz zerknąć na świat zewnętrzny bez ściągania gogli VR! Mixed Reality Flashlight to funkcja, która otwiera portal do świata fizycznego w dowolnej chwili. Wywołujemy go z menu Start, poprzez skrót klawiszowy lub wydając polecenie głosowe. Otwiera to strumień wideo o niskiej latencji z kamery połączonej z kontrolerem. Wygodne, intuicyjne i... nadal immersyjne. Flashlight jest też funkcją, która do "zamkniętego" świata VR wprowadza element rzeczywistości zewnętrznej, tworząc "Mixed Reality" z prawdziwego zdarzenia.
Dźwięk z głośnika i słuchawek jednocześnie
Posiadacze zestawów WMR mogą strumieniować dźwięk jednocześnie do słuchawek i głośników komputera. By wypróbować funkcję, upewniamy się, że słyszymy dźwięk z głośników, nim włączymy Mixed Reality Portal (MRP), i ze słuchawek, kiedy MRP jest już włączony. Następnie zamykamy wszystkie aplikacje (w tym MRP), przechodzimy do Ustawień > Mixed Reality > Dźwięk i mowa i włączamy opcję When Mixed Reality Portal is running, mirror headset audio to desktop. Od tego czasu dźwięk będzie płynął równocześnie do obu urządzeń.
Szybkie akcje
Szybkie akcje na wzór tych z PC zapewniają użytkownikom zestawów WMR dostęp do często używanych akcji, takich jak przejście do ekranu głównego, podejrzenie czasu czy uruchomienie narzędzi do przechwytywania (zrzuty ekranu i wideo). By włączyć Immersive Application Quick Actions, przyciskamy przycisk Windows lub wykonujemy gest Bloom.
Inne nowości dla posiadaczy gogli VR
- Od teraz nie jest już wymagane podłączenie fizycznego monitora, by używać zestawu WMR. To odpowiedź na kategorię komputerów plecakowych, pozwalających używać VR mobilnie. Monitor będzie wymagany tylko do pierwszej konfiguracji WMR w Mixed Reality Portal.
- Aplikacje działające w WMR mogą teraz korzystać z API Camera Capture UI, by przechwytywać obrazy ze świata Mixed Reality za pomocą systemowego doświadczenia przechwytywania.
- Jeśli nagrywamy wideo w świecie Mixed Reality, łatwiej jest teraz zakończyć nagrywanie z poziomu menu Start.
Bezpieczeństwo
Windows Defender Security Center to teraz Zabezpieczenia Windows
Do aplikacji dotrzemy nadal standardowymi sposobami, czy to przez wyszukiwarkę w obszarze Start, czy też za pomocą Cortany albo ikony na pasku zadań. Zabezpieczenia Windows pozwolą z jednego miejsca zarządzać wszystkimi funkcjami chroniącymi, wliczając w to Windows Defender Antivirus oraz Windows Defender Firewall. Microsoft wspomina ponadto o zmianach w prezentowaniu zagrożeń i akcji, które wymagają uwagi użytkownika, a także zapowiada kontynuację usprawniania tego obszaru.
Zabezpieczenia Windows - nowe możliwości
Microsoft przytacza wyniki dalszych prac nad obszarem Bieżące zagrożenia w sekcji Ochrona przed wirusami i zagrożeniami. Wyświetla on teraz wszystkie zagrożenia, dla których wymagana jest akcja. Akcje możemy podejmować bezpośrednio z tego ekranu.
Możemy również włączyć nową funkcję ochrony, Blokuj podejrzane zachowania, która wszystkim użytkownikom oferuje teraz funkcje redukcji celów ataków Windows Defender Exploit Guard. By ją aktywować, udajemy się do sekcji Ochrona przed wirusami i zagrożeniami, pod Ochrona przed wirusami i zagrożeniami klikamy Zarządzaj ustawieniami i włączamy przełącznik Blokuj podejrzane zachowania.
Dzięki kontrolowanemu dostępowi do folderów możemy uniemożliwić ransomware i innemu szkodliwemu oprogramowaniu dokonywania zmian w naszych osobistych plikach. W niektórych przypadkach aplikacje, których normalnie używamy, mogą zostać zablokowane przed dokonywaniem zmian w folderach, takich jak Dokumenty i Obrazy. Pojawiła się jednak opcja, by dodać aplikacje, które ostatnio zostały zablokowane, dzięki czemu możemy dalej korzystać z urządzenia bez wyłączania funkcji całkowicie.
Kiedy aplikacja zostaje zablokowana, pojawi się ona na liście aplikacji ostatnio zablokowanych, którą znajdziemy, otwierając sekcję Ochrona przed wirusami i zagrożeniami, klikając pod nagłówkiem Ochrona przed oprogramowaniem wymuszającym okup napis Zezwalaj aplikacji na dostęp przez funkcję Kontrolowany dostęp do folderu. Po potwierdzeniu klikamy przycisk plusa i wybieramy Ostatnio zablokowane aplikacje. Wybieramy dowolną liczbę aplikacji i dodajemy je do listy dozwolonych.
Do sekcji Wydajność i kondycja urządzenia dodano nowe powiązanie z usługą czasu Windows. Jeśli zostanie wykryte, że czas na urządzeniu nie jest poprawnie zsynchronizowany z serwerem czasowym Microsoftu, a usługa synchronizacji jest wyłączona, użytkownikowi zostanie zaproponowana opcja, by przywrócić synchronizację.
Microsoft obwieścił też, że kontynuuje pracę nad tym, jak inne aplikacje chroniące, które zainstalował użytkownik, pokazują się w aplikacji Zabezpieczenia Windows. Znajdziemy w niej teraz nową stronę o nazwie Dostawcy zabezpieczeń, którą znajdziemy w sekcji Ustawienia. Po kliknięciu Zarządzaj dostawcami zobaczymy listę wszystkich naszych dostawców zabezpieczeń, w tym antywirusów, firewalli i ochrony webowej, które działają na naszym urządzeniu. Z tego miejsca możemy otwierać te aplikacje lub uzyskać więcej informacji, jak rozwiązać dowolny problem, który został zaraportowany użytkownikowi poprzez aplikację Zabezpieczenia Windows.
Oznacza to również, że ujrzymy więcej linków do innych aplikacji chroniących wewnątrz aplikacji Zabezpieczenia Windows. Przykładowo, jeśli otworzymy sekcję Zapora i ochrona sieci, zobaczymy aplikacje firewalli, uruchomione na naszym urządzeniu dla różnych typów zapory (domeny, prywatnej lub publicznej sieci).
Antywirusy uruchamiane jako procesy chronione w rejestrze
Windows Security Center (WSC) wymaga teraz, by produkty antywirusowe uruchamiały się jako procesy chronione w rejestrze. Produkty, które jeszcze tego nie zaimplementowały, nie będą pojawiać się w interfejsie Zabezpieczeń Windows, natomiast Windows Defender Antivirus będzie pozostawał włączony obok tych produktów.
Windows Defender Application Guard - nowe możliwości konfiguracji
Od teraz użytkownicy indywidualni będą mogli zainstalować i skonfigurować Windows Defender Application Guard w ustawieniach modułu Zabezpieczeń Windows bez konieczności ingerowania w edycję kluczy rejestru. Dodatkowo, użytkownicy, których komputery sterowane są za pomocą zasad korporacyjnych będą mogli sprawdzić jakie ustawienia zostały wprowadzone przez administratorów, aby lepiej zrozumieć działanie Windows Defender Application Guard. Nowy interfejs został zaprojektowany w taki sposób, aby zarządzanie ustawieniami bezpieczeństwa było bardziej przejrzyste dla wszystkich użytkowników.
Żeby sprawdzić ustawienia Windows Defender Application Guard (dla użytkowników indywidualnych) należy:
- Otworzyć moduł Zabezpieczenia Windows, a następnie przejść do kategorii Kontrola aplikacji i przeglądarki.
- W sekcji Przeglądanie izolowane wybrać polecenie instalacji Windows Defender Application Guard. Następnie należy zrestartować urządzenie.
- Wybrać polecenie Zmień ustawienia Application Guard.
Ułatwienia dostępu
Lupa - wybór miejsca wyświetlania wskaźnika myszy
Microsoft otrzymał opinie, by utrzymać kursor myszy w pozycji wyśrodkowanej w trybie pełnoekranowym. Odtąd możemy sami zdecydować, gdzie ma być wyświetlany podgląd dla konkretnego trybu. Ustawienie to znajdziemy oczywiście w Ustawieniach > Ułatwienia dostępu > Lupa.
Więcej opcji przyrostu poziomu powiększenia
Z jaką mocą Lupa ma powiększać obraz? Od teraz mamy do wyboru dodatkowe wartości: 5% i 10%.
Powiększanie tekstu
Funkcja zwiększenia rozmiaru tekstu w całym systemie powróciła i jest lepsza niż wcześniej. Udajemy się do Ustawień > Ułatwienia dostępu > Ekran > Ustaw większy tekst. Stopnia powiększenia nie musimy już wybierać spośród kilku wartości na liście. Teraz mamy do dyspozycji bardziej dynamiczny suwak. Gdy go użyjemy, powiększeniu ulegnie tekst nie tylko w systemie, ale też aplikacjach Win32 i UWP.
Narrator - polecenia zaznaczania w trybie skanowania
Tryb skanowania Narratora wspiera teraz zaznaczanie zawartości w Microsoft Edge, Word, Outlook, Poczcie i większości powierzchni tekstowych. By zaznaczać, można używać zarówno metody z wciśniętym Shift, jak i skrótu Ctrl + A dla całego dokumentu. Wykonanie skrótu Caps + Shift + Strzałka w dół spowoduje odczytanie bieżącego zaznaczenia. By zobaczyć pełną listę poleceń zaznaczania, wykonujemy skrót Caps + F1. Gdy zawartość jest zaznaczona, można ją skopiować do schowka skrótem Ctrl + C, przy czym zachowane zostanie formatowanie.
Quickstart dla Narratora
Gdy uruchamia się Narrator, dostępne jest nowe doświadczenie poradnika. Quickstart pomaga nam lepiej zaznajomić się z podstawami używania Narratora, np. klawiszologii, nawigacji, najczęściej używanych poleceń etc. Na końcu znajduje się link do przewodnika, z którym możemy kontynuować poznawanie Narratora.
Inne nowości dla Narratora
- Standardowy układ klawiatury: Narrator zyskał wsparcie dla nowego układu klawiatury, bardziej znajomego dla użytkowników czytników ekranowych.
- Usprawnienia dla nowej klawiatury standardowej Narratora: dodano polecenie drugiej akcji trybu skanowania (Narrator + F1) i polecenie przeliterowania bieżącego zaznaczenia.
- Automatyczne czytanie okien dialogowych: Narrator będzie teraz automatycznie czytał zawartość okien dialogowych, gdy te znajdą się na pierwszym planie. Zacznie od tytułu (np. Microsoft Word), później przeczyta zawartość aktywnego przycisku (np. przycisk Zapisz), a następnie statyczną zawartość okna, jeśli takowa się pojawia.
- Wyszukiwanie: nowa funkcja Narratora pozwala przeszukiwać tekst. Gdy szukana fraza pojawi się w tekście, Narrator skupi na niej uwagę.
- Lista obiektów: Narrator może teraz prezentować listę linków, nagłówków albo punktów orientacyjnych zawartych w aplikacji lub dokumencie. Użytkownicy mogą z kolei filtrować te wyniki, pisząc na liście albo w polu tekstowym okna.
- Zaznaczanie w trybie skanowania: prócz zaznaczania zawartości w trybie skanowania z użyciem klawisza Shift możemy teraz również zaznaczać bloki danych. By to zrobić, najpierw przechodzimy do jednego końca bloku i naciskamy F9, a później do drugiego końca i naciskamy F10. Wówczas cała zawartość między tymi dwoma punktami zostanie zaznaczona.
- Zatrzymanie na kontrolkach w trybie skanowania: tryb skanowania, domyślnie włączony w Narratorze, pozwala za pomocą kilku przycisków poruszać się po ekranie. Dzięki tej aktualizacji, gdy naciśniemy strzałkę w dół w trybie skanowania, Narrator zatrzyma się na interaktywnych elementach, dzięki czemu łatwiej będzie ich używać. Przykładowo, kiedy czytamy akapit z wieloma linkami, po naciśnięciu strzałki w dół Narrator skieruje uwagę bezpośrednio na te linki.
Funkcje zaawansowane
Edytor rejestru - podpowiedzi w trakcie pisania
Pisaliście kiedyś na pasku adresu Edytora rejestru, a następny fragment ścieżki mieliście na końcu języka, ale zapomnieliście jego dokładnej nazwy? Od teraz to nie problem. Gdy zaczniemy pisać, pod paskiem adresu zaczną pojawiać się dalsze "propozycje", które pozwolą ukończyć ścieżkę bez konieczności ręcznego wpisywania każdego słowa. Dostępne są również dwa skróty klawiszowe: Ctrl + Backspace, który usuwa ostatnie słowo, i Ctrl + Delete, który usuwa następne słowo.
Usprawnione debugowanie Kernela
Microsoft dodaje wsparcie dla IPv6 w KDNET. By zdobyć przestrzeń dla większych nagłówków wymaganych dla IPv6, zmniejszył się rozmiar payloadu pakietów. W rezultacie Microsoft zadeklarował nową wersję protokołu, zatem komputery-hosty z najnowszą wersją debugera mogą być używane, by debugować PC-ty, wspierające tylko IPv4. Zaktualizowane SDK i WDK z tym wsparciem zostaną udostępnione wkrótce. Już teraz dostępna jest za to wersja WinDbg Preview.
Menedżer zadań - wpływ procesów na zużycie energii
Menedżer zadań zawiera teraz dwie nowe kolumny na karcie Procesy, które pokazują nam wpływ na energię procesów uruchomionych w systemie. Pomaga to zrozumieć, które aplikacje/usługi zużywają najwięcej mocy, a które są najlżejsze. Menedżer zadań rozpoznaje to poprzez obliczenie wypadkowej zużycia CPU, GPU i dysku, co przekłada się na zużycie energii.
Nowe kolumny to:
- Zużycie energii: w tej kolumnie prezentowany jest stały wgląd w zużycie mocy przez proces/aplikację.
- Trend zużycia energii: tu zobaczymy trend z dwóch ostatnich minut. Jeśli dopiero co uruchomiliśmy proces, pierwsza wartość pojawi się dopiero po dwóch minutach.
Poprawione raportowanie pamięci w Menedżerze zadań
Zaszła niewielka zmiana w sposobie prezentacji użycia pamięci przez wstrzymane aplikacje UWP/procesy w Menedżerze zadań. Główna kolumna pamięci na zakładce Procesy nie będzie wyświetlać pamięci zużywanej przez wstrzymane procesy UWP. Microsoft sądzi bowiem, że jest to bardziej adekwatny sposób odzwierciedlenia zachowania systemu, w którym system może w razie potrzeby odebrać pamięć używaną przez wstrzymany proces. Oznacza to, że jeśli mamy kilka wstrzymanych procesów UWP w tle, OS może "pożyczyć" zajmowaną przez nie pamięć na inne procesy, które jej wymagają. Wartości te nadal będzie można jednak zobaczyć - nowe i stare kolumny pamięci będą dostępne w zakładce Szczegóły, gdzie można je porównać.
Nowy obraz Windows Container
Microsoft dodał nowy obraz bazowy do kolekcji kontenerów Windows Server. Prócz obrazów nanoserver i windowsservercore dostępny jest teraz nowy obraz windows. Więcej informacji znajdziemy na stronie https://aka.ms/windowscontainer.
Niezawodność kont zarządzanych przez grupę
Poprawiono skalowalność i niezawodność kontenerów, używających kont gMSA (Group Managed Service Account) dla dostępu do zasobów sieciowych. Powinniśmy spodziewać się mniejszej liczby problemów z uwierzytelnianiem. Nie trzeba też ustawiać takiej samej nazwy hosta kontenera, jak gMSA. Poprawiono również błąd, uniemożliwiający korzystanie z kont gMSA w izolowanych kontenerach Hyper-V.
Nowości dla graczy
Skupienie
Asystent skupienia (Skupienie, dawniej jako Godziny ciszy) będzie włączał się automatycznie, gdy gramy na pełnym ekranie. Koniec z powiadomieniami zakłócającymi farmienie, skillowanie, kampienie i raszowanie! Zachowanie to powinno włączyć się automatycznie, ale zawsze możemy je zmienić, wchodząc do Ustawień > System > Skupienie i sprawdzić przełącznik przy opcji Gdy gram w grę. Dotyczy to nie tylko Tomb Raider ;), ale i dowolnej gry na pełnym ekranie.
Szybki dostęp do Paska gry
Dostęp do Paska gry stał się łatwiejszy. Od teraz można również do niego dotrzeć z poziomu menu Start lub wykonując skrót Win + G w dowolnym momencie.
Kontrolki audio na Pasku gry
Pasek gry pozwoli nam teraz wybrać domyślne urządzenie odtwarzania i wyciszyć lub dostosować głośność uruchomionych gier i aplikacji.
Wizualizacje wydajności na Pasku gry
Pasek gry prezentuje teraz wykresy FPS (klatek na sekundę), zużycia CPU, zużycia VRAM w GPU i zużycia RAM.
Nowe opcje w Trybie gry
W trybie gry dostępne są nowe opcje, które według oczekiwań poprawią doświadczenie gry na PC. Gracze z wieloma uruchomionymi procesami w tle mogą ponadto liczyć na wzrost wydajności, gdy włączą przełącznik Dedykowane zasoby na Pasku gry.
Cortana
Cortana Show Me ze wsparciem dla zapytań głosowych
Cortana Show Me to zaprezentowana wiosną tego roku aplikacja kierowana do użytkowników, którzy chcieliby zmienić jakieś ustawienie, ale nie wiedzą, jak to zrobić. Pozostająca jeszcze w wersji poglądowej Cortana Show Me pokaże nam, jak zmienić ustawienia krok po kroku. Poradniki można uruchamiać ze strony startowej aplikacji, choć są one dostępne tylko w dwóch językach - angielskim i niemieckim. Jak na razie istnieje ich 15 (choć opis w Sklepie błędnie mówi o 50) i w dzisiejszej aktualizacji przyporządkowano im polecenia głosowe. Co więc możemy powiedzieć Cortanie, by zaprezentowała nam dany poradnik?
- Aktualizacja Windows - “Update my Windows device”
- Sprawdzenie, czy aplikacja jest zainstalowana - “How to see what apps are installed”
- Odinstalowanie aplikacji - “How to uninstall apps”
- Zmiana tła pulpitu - “Show me how to change my background”
- Używanie trybu samolotowego - “How do I turn on airplane mode”
- Zmiana jasności ekranu - “Show me how to change my screen brightness”
- Dodanie drukarek lub skanerów znajdujących się w pobliżu - “How to add a printer”
- Wyłączenie Windows Defender Security Center - “Show me how to turn off Windows Defender Security Center”
- Zmiana ustawień Wi-Fi - “Show me how to change Wi-Fi network”
- Zmiana ustawień zasilania - “How to change when my computer goes to sleep”
- Wyszukiwanie urządzeń Bluetooth - “Show me how to discover devices”
- Sprawdzenie wersji systemu Windows - “How do I find my current version of Windows”