Windows Vista został wydany 30 stycznia 2007 r., a po ponad dekadzie jego wsparcie zostało ostatecznie wyłączone. Wsparcie podstawowe zakończyło się 10 kwietnia 2012 r., a jego rozszerzona opcja dla drugiego Service Packa trwała pięć lat dłużej. To już jednak koniec - od dziś nieliczni (ale ciągle istniejący) użytkownicy Visty nie będą otrzymywać żadnych nowych aktualizacji.
Wygaszenie wsparcia technicznego oznacza koniec aktualizacji bezpieczeństwa, łatek, poprawek czy jakichkolwiek innych uaktualnień. Każdy użytkownik Visty będzie więc coraz mocniej narażony na ataki, o ile hakerzy odkryją jakąś nową podatność w systemie. Microsoft zaprzestał też dalszego rozwoju Internet Explorera 9, co czyni system jeszcze bardziej narażonym. Firma nie zapewni też osobistego wsparcia dla klientów proszących o pomoc techniczną. Wszystko to dotyczy jednak niezbyt dużego grona użytkowników, czemu w zasadzie trudno się dziwić, jako że Vista zebrała raczej nieprzychylne recenzje. Jej poprzednik, czyli Windows XP, dla którego wsparcie wygasło w 2014 r., wciąż znajduje się na co najmniej 7,44% komputerów PC. Vista w tym zestawieniu jest dużo bardziej marginalna, oscylując na poziomie 0,72%.
Windows Vista został zaprezentowany w styczniu 2007 r., wprowadzając do ekosystemu Windows dość mocno podrasowany graficzny interfejs użytkownika i styl wizualny Aero, obowiązujący aż do wydania Windows 8. Dzięki inicjatywie Trustworthy Computing system stał się bezpieczniejszy od swoich poprzedników. Microsoft inaczej też rozplanował podział edycji na poszczególne grupy użytkowników (biznesowi, domowi i zaawansowani), oferując Vistę w sześciu edycjach: Starter, Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise oraz Ultimate. Choć bez wątpienia Vista była systemem atrakcyjnym graficznie i nieco unowocześniła serię Windows, system doczekał się sporej krytyki. Dotyczyła ona takich aspektów, jak wysokie wymagania sprzętowe w chwili premiery, natrętne, wyskakujące prośby o autoryzację (User Account Control) czy zakaz kopiowania chronionej zawartości cyfrowej. Vistę poprawiono jeszcze w 2009 r., wydając Service Pack 2. Dla wielu użytkowników był on jednak ostatnim przystankiem przed migracją do Windows 7, nie licząc tych, którzy Vistę w ogóle przeskoczyli.
Cóż, z Vistą musimy się już pożegnać. Wielu z nas jako użytkowników miało z nią krótszą lub dłuższą przygodę, jednak dziś system nie broni się już żadną funkcją, która mogłaby nas przy sobie zatrzymać. Wszystko to dopełniło dzisiejsze wygaszenie wsparcia. Użytkownikom 10-letniego systemu zalecić można właściwie tylko migrację do nowszego OS. My z kolei jesteśmy ciekawi, czy wśród naszych Czytelników są jeszcze użytkownicy Windows Vista? Dajcie nam znać w komentarzach, jakie były wasze doświadczenia związane z tym systemem!