Krótko po wydaniu kompilacji 7048, o której pisaliśmy ostatnio na łamach portalu, pojawił się kolejny build - tym razem oznaczony numerem 7057. Przyszedł zatem czas, aby sprawdzić, czym jeszcze może nas Microsoft zaskoczyć. Na platformie testowej zainstalowaliśmy 32-bitową edycję systemu. Instalacja jak zwykle przebiegła bardzo sprawnie. Po około 16 minutach ujrzeliśmy odświeżoną grafikę ekranu logowania.
Interfejs, interfejs i jeszcze raz interfejs
Łatwo wywnioskować, że Microsoft ostatnio stawia na jakość interfejsu. W każdym następnym buildzie można dostrzec kolejne zmiany, czego niestety nie można powiedzieć o funkcjonalności. Oczywiście jest to pewna prawidłowość - Microsoft poprawia błędy zgłaszane przez testerów, udoskonala interfejs użytkownika, poprawia mechanizmy i algorytmy zastosowane w wielu usługach i aplikacjach, nie wprowadzając już żadnych istotnych nowości w programach.
Nowością jest nowa grafika ekranu logowania i zamykania systemu. Jak się także okazuje, możliwa jest jej zmiana na dowolną własną grafikę, o czym pisaliśmy w aktualności Piękny ekran logowania. Miejmy jednak nadzieję, że w kolejnych kompilacjach w końcu pojawi się funkcja umożliwiająca w szybki i intuicyjny sposób zmienić tło logowania.
Dla osób lubiących wyszukane tapety, motywy i oryginalny wygląd pulpitu, przygotowano jeszcze większą bazę tapet oraz ikon kont użytkowników. Usprawniono także sposób zapamiętywania położenia i rozmiaru ikon, paska zadań i okien. W jakim sensie? Dotychczas po zmianie - przykładowo - rozmiaru i położenia ikon na pulpicie, stan ten zapisywany był w momencie wylogowywania się z systemu. Co się więc stało, kiedy przed wylogowaniem zabrakło zasilania? Po uruchomieniu systemu na pulpicie układ ikon nie został zastosowany. Od teraz problem ten nie powinien się pojawić. W momencie, gdy powiększymy pasek zadań, rozmiar ikon itp., system zapisuje te parametry. Kolejną zmianą, którą zaobserwowaliśmy, jest zachowanie się paska zadań po zmianie rozmiaru ikon, bowiem kiedy ustawiliśmy małe ikony, pasek zadań został pomniejszony, aby się doń dopasować.
Warto jeszcze dodać, że łączę Send Feedback zostało całkowicie zniwelowane, natomiast napis ulokowany w prawym dolnym rogu pulpitu zmienił się z For testing purposes only na Evaluation copy.
Poprawki, poprawki i jeszcze raz poprawki
Istotnych zmian próżno szukać, aczkolwiek system doczekał się kolejnej porcji poprawek. Funkcja rozwiązywania problemów działa teraz skutecznie i szybko, czego niestety nie można było powiedzieć przy testach poprzednich kompilacji. Także Action Center funkcjonuje teraz sprawniej. W chwili, gdy podłączymy do komputera urządzenie, do którego system nie posiada sterowników, zostanie wyświetlone powiadomienie z linkiem do strony producenta ze sterownikiem. Choć trzeba zaznaczyć, że taka sytuacja powinna być teraz rzadkością, bowiem baza sterowników w kompilacji 7057 jest jeszcze bardziej bogatsza. Nawet systemowy defragmentator dysku został ulepszony. Możliwe jest teraz wybranie partycji, a podczas przeprowadzania porządkowania plików, wyświetlany jest procent ukończenia operacji oraz nazwa etapu procesu. Jak wspomnieliśmy wcześniej, poprawiono zapamiętywanie widoku i rozmiaru folderów w Eksploratorze Windows. Kilka poprawek dostrzegliśmy także w wydajności systemu, a mianowicie proces wyszukiwania plików przebiega sprawniej, udoskonalona funkcja SuperFetch zapewnia szybsze ładowanie i zamykanie systemu, a także lepsze zarządzanie pracą dysku twardego podnosi ogólną wydajność operacji na plikach.
A co z negatywnymi wrażeniami? Według naszych testów, stabilność systemu pogorszyła się. Podczas kilkugodzinnej pracy posłuszeństwa odmówił Internet Explorer, a nawet proces explorer.exe, co spowodowało, że koniecznym było zresetowanie komputera. Mechanizm Kontroli Konta Użytkownika, pomimo kolejnych poprawek, teraz częściej pyta o zgodę na uruchomienie niektórych programów i narzędzi.
Najważniejsze zmiany
- większa wydajność systemu, operacji na plikach,
- poprawnie działające zapamiętywanie ustawień paska zadań, ikon i okien,
- nowa porcja tapet,
- nowe ikony dla konta użytkownika,
- nowe możliwości Pulpitu zdalnego,
- nowa grafika ekranu logowania,
- kolejne poprawki w mechanizmie Kontroli Konta Użytkownika,
- udoskonalony systemowy defragmentator dysku,
- ulepszona funkcja Action Center,
- większa baza sterowników sprzętowych,
- udoskonalone rozwiązywanie problemów,
- zażegnane łącze Send Feedback.
Prawie ideał
Niestety pomimo kolejnych pozytywnych zmian, kompilacja ta nie zaskoczyła nas niczym specjalnym. Zapewne nie byłoby tak, gdyby system pracował stabilniej. Wiele źródeł donosi, że Windows 7 7057 jest już wersją Pre-RC, na co możemy się zgodzić, aczkolwiek do wydania publicznego kandydata do wersji finalnej jest jeszcze daleka droga, ponieważ Microsoft ma nadal bardzo wiele do zrobienia. A o tym mogą świadczyć zapowiedzi, że prawdopodobnie premiera RC odbędzie się znacznie później, niż wstępnie zakładano.