Pobieramy Windows 7
Zaczynamy od (właściwego) pobrania dużego pliku ISO o rozmiarze przeszło 2 GB z obrazem systemowym. Logujemy się do Portalu. Następnie przechodzimy na stronę CentrumXP.pl z linkiem do pobrania, klikamy Pobierz plik. U dołu po lewej stronie z rozwijalnej listy Select Your Language wskazujemy English i klikamy *.
*Jeżeli ktoś zainteresowany jest wersją 64-bitową systemu dla architektury x64 komputera, powinien analogicznie postąpić z rozwijalną listą po prawej stronie.
Teraz powinien się pojawić formularz rejestracyjny. W razie problemów z jego wyświetleniem, wystarczy odświeżyć stronę i poczekać. W kolejnych polach odpowiednio:
- wpisujemy Imię;
- wpisujemy Nazwisko;
- wybieramy system, z którego korzystamy (np. Windows Vista);
- wybieramy TechEntusiast (chyba, że inne określenie lepiej nas opisuje);
Aktualizacja! Microsoft zmienił zasady i ci, którzy zaznaczają TechEntusiast nie otrzymują dostępu do Windows 7, tylko ci, którzy wybrali IT Manager. - zaznaczamy Evaluate Windows 7;
- na samym dole wpisujemy adres e-mail taki, jak adres logowania Windows Live ID.
Następnie klikamy Continue i przy kolejnym zapytaniu ponownie Continue. Po chwili powinien zostać uruchomiony dedykowany menedżer pobierania. Działa on w Internet Explorer (klikamy u góry żółty pasek i zezwalamy na instalację dodatku) oraz Firefox (aplet Javy prosi o uruchomienie dodatku i zgadzamy się, klikając Run). Wskazujemy miejsce na dysku, gdzie ma zostać zapisany plik ISO i klikamy Zapisz. W kolumnie Progress na bieżąco wyświetlany jest procentowy stan pobierania.
W każdej chwili możemy wstrzymać pobieranie klikając Pause, bądź sprawdzić parametry procesu pobierania, klikając w tym celu Details.
Jeżeli cokolwiek naruszy pobieranie systemu, czy to niespodziewany restart czy chwilowy brak dostępu do Internetu, w dowolnie późniejszym czasie możemy ponownie uruchomić menedżer pobierania (ikonka Start Download Manager pojawia się na pulpicie) i wznowić proces pobierania, klikając Resume. Jest to też o tyle istotne, że z uwagi na przeogromne zainteresowanie nowym systemem, Microsoft może mieć problemy z zapewnieniem ciągłej dostępności serwera z obrazem Windows 7, przez co będzie trzeba za jakiś czas wznawiać transfer.
Do kolejnego kroku możemy przejść, gdy osiągniemy 100% postępu dla pobieranego obrazu ISO, co może potrwać nawet wiele godzin. Przykładowo przy łączu, dla którego prędkość pobierania wynosi 2Mb/s, obraz systemu powinien zostać pobrany w około trzy godziny.
Wypalamy płytę instalacyjną Windows 7
Skoro mamy już pobrany w całości obraz Windows 7, najwyższa pora nagrać go na płytę DVD:
- Pobieramy ImgBurn z działu Download,
- Instalujemy i uruchamiamy program,
- Wybieramy opcję Write image file to disc
- Z menu File wybieramy Browse for a source file,
- Wskazujemy plik 7600.16385.090713-1255_x86fre_enterprise_en-us_EVAL_Eval_Enterprise-GRMCENEVAL_EN_DVD.iso,
- Rozpoczynamy nagrywanie obrazu na płytę DVD, klikając Write u dołu programu.
Rozpoczynamy instalację Windows 7
Nagraną płytę DVD wkładamy do czytnika i uruchamiamy ponownie komputer. Jeżeli w BIOS-ie mamy ustawioną właściwą kolejność bootowania (Boot Sequence rozpoczynający się od napędu CD/DVD bądź czytnik CD/DVD ustawiony jako 1st Boot Device), komputer powinien wystartować z płyty DVD. Wcześniej może on prosić o naciśnięcie dowolnego klawisza w celu startu z płyty. W tym momencie dalszy proces instalacji nie powinien sprawiać większych problemów - postępujemy zgodnie z informacjami na ekranie. W przypadku, kiedy na dysku twardym na innej partycji mamy zainstalowany Windows XP lub Windows Vista np. na partycji C:/, a instalujemy Windows 7 na partycji D:/, to instalator tego ostatniego systemu zadba o to, żeby przy uruchamianiu komputera wyświetlało sie menu wyboru systemu operacyjnego uwzględniające oba systemy. Zatem o to, że zniknie nam dotychczasowy system, który używa normalnie do pracy, nie powinniśmy się martwić.
Aktywujemy Windows 7
Pamiętajmy o tym, że w przeciągu 10 dni należy aktywować Windows 7 po jego zainstalowaniu i uruchomieniu. Rozwijamy menu Start, prawym przyciskiem myszy klikamy Computer, wybieramy properties, a następnie łącze 10 days to activate. Activate Windows now i pozycję Activate Windows.
Instalujemy polski pakiet językowy
Dla osób, które wolą poruszać się w polskim środowisku językowym, przedstawiamy sposób na zmianę interfejsu z angielskiego na polski.
- Pobieramy polski pakiet językowy, dostępny w opcjonalnych aktualizacjach Windows Update,
- Klikamy kolejno menu Start -> Control Panel -> Change display language
- Na liście języków zaznaczamy Polish (polski) i przechodzimy dalej (Next),
- Aby przejść do kolejnego kroku, należy zaakceptować umowę licencyjną (I accept the license terms),
- Po około pięciu minutach pakiet językowy zostanie pomyślnie zainstalowany, przechodzimy dalej (Next),
- Zaznaczamy Apply display language to welcome screen and system accounts i klikamy Change display language,
- Pozostaje na zakończenie uruchomić ponownie komputer (Restart now).
Przy ponownym uruchamianiu systemu, Windows 7 będzie posiadał w pełni polski interfejs.
Co warto wiedzieć o Windows 7 Enterprise?
- jeżeli posiadamy zainstalowaną jedną z wersji Beta lub RC systemu Windows 7, powinniśmy wykonać kopię zapasową plików osobistych, ponieważ wersję próbną powinniśmy zainstalować jako tzw. czystą instalację,
- Windows 7 w wersji próbnej nie wymaga podawania klucza licencyjnego,
- po dokonaniu instalacji mamy 10 dni na przeprowadzenie aktywacji systemu - w przeciwnym razie system będzie wyłączany co jedną godzinę,
- po upływie 90 dni od czasu instalacji, system samoczynnie będzie się wyłączał co jedną godzinę - to nie jest żaden błąd, w końcu jest to wersja próbna oprogramowania, tzw. demo,
- możliwość pobrania systemu Windows 7 Enterprise w wersji próbnej upłynie 31 marca 2010 roku,
- komputer, na którym instalujemy system powinien być wyposażony minimum w procesor taktowany zegarem 1GHz, 1GB pamięci operacyjnej (2GB dla 64-bitowego systemu), 16GB wolnej przestrzeni dyskowej (20GB dla 64-bitowej wersji), kartę graficzną zgodną z DirectX 9, odtwarzacz (lub nagrywarkę) DVD, dostęp do Internetu.
A może wirtualny komputer z Windows 7?
To prawda, że pobrany obraz ISO można zainstalować na wirtualnej maszynie programu VirtualPC (analogicznie jak dla wersji testowych Beta oraz RC), jednak ze względu na kilka niedogodności, jakie normalnie w takich przypadkach występują, Redakcja CentrumXP.pl nie zaleca testowania Windows 7 w zwirtualizowanym środowisku. Mowa tu między innymi o obniżonej wydajności i sprawności działania systemu, emulacja karty graficznej, a co za tym idzie brak efektów Aero. Oczywiście można podobne problemy rozwiązać, korzystając z różnych niestandardowych rozwiązań, ale zachodzi pytanie: czy nie lepiej po prostu zainstalować Windows 7 na osobnej partycji dysku fizycznego?!