W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi komunikacji i współpracy Microsoft przyspieszył w ostatnim czasie rozwój Teams. W samym tylko kwietniu na platformę trafiło blisko 20 nowych funkcji. O niektórych mogliście już wcześniej przeczytać na CentrumXP, inne zaś stanowią całkowitą nowość, a jeszcze inne mają dopiero zostać wkrótce wprowadzone. Nie przedłużając — zapraszamy do lektury podsumowania kwietniowych zmian w Microsoft Teams!
Co nowego: Spotkania i połączenia
Większa liczba uczestników z kamerami na jednym ekranie
Microsoft zwiększył liczbę uczestników, którzy mogą być jednocześnie oglądani w spotkaniach Teams. Dotychczas wynosiła ona 4 i została zwiększona do 9. Aby zapewnić wysoką jakość dźwięku i obrazu, układ dostosuje się w zależności od przepustowości łącza użytkownika i zmieni liczbę wyświetlanych obrazów z kamer.
Zmiana wdrażana jest etapami i jej dotarcie do wszystkich może potrwać kilka tygodni. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym wcześniejszym artykule: Widok galerii 3x3 trafi do Microsoft Teams w tym miesiącu.
Podnieś rękę
Na większych spotkaniach poszczególnym uczestnikom może być trudno włączyć się w dyskusję, gdy mają coś do powiedzenia. Nowa funkcja podniesienia ręki pozwoli każdemu użytkownikowi zasygnalizować, że chce zabrać głos.
Po naciśnięciu przycisku wizualna wskazówka wyświetli się na obrazie uczestnika, a także na liście uczestników, która ustala, kto pierwszy podniósł rękę. Funkcja zacznie działać prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia.
Zamiana tła na statyczny obraz
Funkcja rozmycia tła, która wykorzystuje sztuczną inteligencję, by zamazać (nałożyć blur) na drugi plan za nami, w połączeniach wideo Teams debiutowała w okolicach jego pierwszych urodzin. Jej rozwinięciem jest funkcja podmiany tła na statyczny obraz. Obecnie pozwala skorzystać tylko z obrazów dostarczonych przez Teams.
Funkcja podmiany tła na obraz jest już ogólnodostępna. Z czasem będzie ulepszana, a w połowie maja stanie się możliwe przesyłanie własnych, niestandardowych obrazów.
Rozmycie tła na urządzeniach z iOS
Rozmycie tła jest także dostępne na urządzeniach mobilnych z systemem iOS.
Napisy na żywo na iOS i Androidzie
Bez względu na to, czy jesteśmy słabo słyszący, mamy różne poziomy znajomości języka, czy łączymy się z hałaśliwego miejsca, podpisy generowane na żywo pozwalają uczestnikom spotkania czytać na bieżąco to, co mówią jego uczestnicy. Funkcja jest już dostępna w języku angielskim.
Zwiększenie limitów wydarzeń na żywo
Live Events w Microsoft 365 — wydarzenia hostowane w Teams, Stream i Yammer — mogą pomieścić teraz więcej uczestników. Zmiany limitów obowiązują od przyszłego tygodnia, do 1 lipca 2020 roku:
- Limit uczestników: w wydarzeniach może brać udział do 20 tysięcy uczestników.
- Równoległe zdarzenia: subskrybent może hostować jednocześnie 50 wydarzeń.
- Czas trwania wydarzenia: długość wydarzenia została zwiększona do 16 godzin na transmisję.
Microsoft ogłosił też niedawno wsparcie dla maksymalnie 100 tysięcy uczestników wydarzeń w ramach Live Events Assistance Program.
Udostępnianie dźwięku z systemu w wydarzeniach na żywo
Dzięki udostępnianiu dźwięku systemowego w wydarzeniach na żywo uczestnicy będą słyszeć dźwięk z materiałów, które udostępniasz na ekranie. Funkcjonalność działa podobnie jak udostępnianie dźwięku systemowego podczas spotkań Teams.
Funkcja ta jest dostępna tylko dla prezentera i producentów w wydarzeniach, do których dołączają z desktopowego klienta Teams w Windows.
Zakończ spotkanie dla wszystkich uczestników
Organizatorzy spotkania mogą teraz zakończyć spotkanie dla wszystkich, dzięki czemu wszyscy uczestnicy opuszczą spotkanie. Na pasku kontrolek spotkania organizatorzy zobaczą przycisk Zakończ spotkanie.
Nagrywanie połączeń 1:1
Można teraz łatwo nagrywać rozmowy 1:1 w Teams, tak jak działa to już na spotkaniach. Wystarczy wybrać opcję nagrywania, a uczestnicy połączenia zostaną powiadomieni, że nagrywanie się rozpoczęło.
Co nowego: Czat i współpraca
Nowa aplikacja Yammer dla Microsoft Teams już dostępna
Microsoft ogłosił wydanie nowej aplikacji Yammer pod nazwą Społeczności (Communities) dla Microsoft Teams. Jest to w pełni interaktywna aplikacja Yammer, która wnosi społeczności i interakcje bezpośrednio do Teams. Od paru dni aplikacja jest dostępna w Teamsowym sklepie z aplikacjami.
Zwiększ zaangażowanie w organizacji dzięki konwersacjom i społecznościom.
Dodaj w pełni interakcyjne środowisko usługi Yammer do usługi Microsoft Teams. Społeczności usługi Yammer zapewniają łączność w organizacji, umożliwiając kontaktowanie się z kierownictwem, oglądanie wydarzeń na żywo oraz bycie na bieżąco z wiadomościami i ogłoszeniami. Społeczności umożliwiają też udostępnianie wiedzy, zadawanie pytań, uzyskiwanie odpowiedzi oraz budowanie relacji między zespołami i działami w organizacji. Dodaj aplikację Yammer i przypnij ją do paska nawigacji. Oto usługa Yammer w usłudze Teams.
Społeczności to miejsce służące do komunikacji w całej firmie, dzielenia się wiedzą i angażowania pracowników. Przykładowo za pomocą aplikacji menadżerowie mogą tworzyć ankiety i kwestionariusze dla całej firmy i błyskawicznie powiadomić ludzi o ważnych wiadomościach, udostępniając je całej organizacji lub wybranym grupom. Aplikacja daje wgląd w zasięg i oddziaływanie tych udostępnień. Znajome doświadczenie Yammera pozwala łatwo odkrywać cenne konwersacje, zadawać pytania, wołać ekspertów poprzez @wzmiankowanie czy oznaczać najlepsze odpowiedzi. Liderzy mogą używać funkcji wydarzeń na żywo, by transmitować przemówienia, spotkania, interaktywne konwersacje, sesje Q&A lub inną zawartość.
Praise — odznaki chwalące za wyjątkową postawę
Aby wyrazić uznanie dla współpracowników, możemy ich pochwalić, przyznając im jedną z nowych odznak: Odwaga, Optymizm i Inkluzywność. Nowe odznaki są już dostępne.
Edytowanie postu w wielu kanałach
Opublikowałeś jeden post w wielu kanałach i chcesz zaktualizować jego treść? Publikowanie na wielu kanałach obsługuje teraz również edytowanie wiadomości po jej publikacji. Ponadto możesz dodawać lub usuwać kanały, aby dotrzeć do szerszej publiczności lub zawęzić zasięg posta.
Co nowego: Admin IT
Nowy pulpit spotkań
Nowy pulpit spotkań w centrum administratora Microsoft Teams pomaga zapewnić użytkownikom najlepsze doświadczenie spotkań i połączeń. Oferuje on wgląd w użycie, opinie użytkowników, stan sieci, szczegóły spotkań, urządzenia i nie tylko — w jednym miejscu. Korzystając z możliwości Power BI, ten interaktywny pulpit pozwala filtrować informacje według kategorii, takich jak dzień, kraj i platforma, co pozwala szybko zidentyfikować obszary do poprawy i znaleźć źródło kiepskich doświadczeń.
Dane o spotkaniach można też łączyć z innymi zestawami danych. Nowa tablica spotkań zostanie dodana wkrótce. Oprócz tego Microsoft zapowiada ogólną dostępność API nagrywania spotkań, które pozwala eksportować spotkania Teams w celu dalszych analiz.
Optymalizacja bezpośredniego kierowania
Bezpośrednie kierowanie (Direct Routing) poprawia jakość głosu, utrzymując lokalne strumienie mediów w granicach sieci korporacyjnej. Obsługuje także streamy między Teams a SBCs, nawet gdy znajdują się za firmowymi firewallami niewidocznymi bezpośrednio dla Teams. Ten lokalny streaming poprawia bezpieczeństwo i wydajność połączeń Teams. Owe poprawki są już dostępne w produkcie.
Kontrola ustawień obrazu profilowego w Teams
Teams w wersjach przeglądarkowej i desktopowej rozpoznaje teraz zasadę zaczerpniętą z Outlook on the Web, która kontroluje, czy użytkownik może zmienić obraz profilu. Admini mogą skonfigurować je, by promować bezpieczniejsze środowisko szkolne lub służbowe, zakazując używania nieodpowiednich treści w zdjęciach profilowych. Funkcjonalność jest właśnie udostępniana.
Nowe doświadczenie analityki Teams
Nowe doświadczenie aplikacji Analytics & reports zapewnia adminom wgląd w użycie aplikacji Teams w ich środowiskach, pozwalając im zarządzać ryzykiem i podejmować lepiej umotywowane decyzje. Administratorzy wkrótce będą mogli zobaczyć poszczególne aplikacje w ich środowiskach oraz to, jak wielu użytkowników i zespołów aktywnie używa aplikacji.
Ponadto zasady i ustawienia aplikacji umożliwią zarządzanie zezwoleniami, definiowanie, jak aplikacje są wyświetlane w Teams, oraz kontrolowanie dostępności własnych aplikacji. Nowe doświadczenie zarządzania trafi do Teams niebawem.
Łatwiejsze przypisywanie zasad większym grupom użytkowników
Microsoft Teams oferuje bogate zestawy zasad, pomagające adminom dostosować doświadczenie Teams dla użytkowników. Zasady lub pakiety zasad można przypisywać także większym grupom użytkowników za pomocą nowego polecenia cmdlet CsBatchPolicyAssignmentOperation.
Nowe kontrolki spotkań — ustawienie domyślnego lobby
Zmieniono domyślną zasadę Teams, nakazującą zewnętrznym użytkownikom czekać w "lobby" przed dołączeniem do spotkania Teams, by upewnić się, że jedynie właściwe osoby uczestniczą w spotkaniu. Zmiana zasady dotyczy jedynie subskrypcji, które nie zmodyfikowały domyślnej zasady spotkań.
Nowe kontrolki spotkań — ustawienie lobby dla uczestników PSTN
Dowolny użytkownik, który zaplanował spotkanie Teams, zobaczy teraz oddzielne ustawienie do kontrolowania lobby dla uczestników Audio Conferencing (PSTN) w opcjach danego spotkania. Ponadto zobaczą nową opcję kontrolowania dźwięku ogłaszającego, że uczestnik PSTN/połączony dołączył lub opuścił spotkanie.
Co nowego: deweloperzy
Dodatkowe wyzwalacze Power Automate dla Teams
Rutynowe zadania w Microsoft Teams można usprawnić dzięki dwóm nowym wyzwalaczom Power Automate, gdy dołącza nowy członek zespołu. Można przykładowo ustawić dla niego wiadomość powitalną lub udostępnić mu materiały.
Co nowego: Teams dla Edukacji
Wydarzenia na żywo dla licencji wydziałowych Office 365 A1
Od początku maja funkcje gospodarza wydarzeń na żywo w Teams będą dostępne dla użytkowników edukacyjnych posiadających licencję wydziałową Microsoft Office 365 A1 — bez dodatkowych kosztów. Licencje te są dostępne bezpłatne dla akredytowanych instytucji edukacyjnych. Ich posiadacze będą mogli prowadzić i transmitować wydarzenia na żywo. Funkcjonalność zostanie włączona automatycznie na początku maja i automatycznie wyłączona 1 lipca 2020 roku.
Przypomnijmy na koniec, że Microsoft oferuje teraz pełną wersję Teams za darmo przez 6 miesięcy. Z naszego tekstu dowiecie się, jak skorzystać z promocji.