Adres IP jest to ciąg liczb, który jednoznacznie określa komputer w sieci. To dzięki niemu serwer wie do jakiego systemu wysłać informacje. DNS jest to natomiast komputer w Internecie, który zamienia adresy stron na ich adresy IP. Dzięki serwerom DNS nie musimy wpisywać np. 213.180.130.200 tylko możemy posłużyć się jego odpowiednikiem www.onet.pl.
Po skonfigurowaniu wszystkich komputerów-klientów za pomocą kreatora, nasza sieć jest dynamiczna. Za każdym razem gdy system jest uruchamiany, uzyskuje adres IP automatycznie. Jest to rozwiązanie do przyjęcia jednak lepiej jest wtedy gdy w naszej sieci każda jednostka posiada swój identyfikator. Wtedy to możemy sprawdzać czy komputer jest uruchomiony nie ruszając się z miejsca. Możemy również nadawać bardziej wyszczególnione prawa dostępu do maszyn a także prościej jest nam grać w gry poprzez sieć, ponieważ tam musimy podać adres IP komputera.
Aby nadać systemowi stały adres IP uruchamiamy Panel sterowania następnie Połączenia sieciowe. Klikamy w nasze połączenie lokalne prawym przyciskiem myszy i wybieramy z menu Właściwości.
W oknie, które się ukarze wybieramy Protokół internetowy (TCP/IP) i klikamy w przycisk Właściwości. Zobaczymy kolejne okno. Teraz zaznaczamy opcję Użyj następującego adresu IP. Następnym krokiem jest wpisanie odpowiednich ustawień.
- W pole Adres IP wpisujemy ciąg znaków 192.168.0.X gdzie X jest kolejną liczbą. większą od 1. Czyli pierwszy komputer będzie miał adres 192.168.0.2 drugi natomiast 192.168.0.3. ostatnie cyfry nie mogą się powtórzyć ponieważ wywołało by to konflikty w sieci. Nie możemy użyć adresu kończącego się jedynką ponieważ tą lokalizacje domyślnie posiada serwer.
- Pole Maska podsieci uzupełni nam się automatycznie i tak zostawiamy.
- W polu Brama domyślna wpisujemy adres naszego serwera czyli bramy przez którą będziemy komunikowali się ze światem. Domyślnie jest to 192.168.0.1 jeżeli nie zmieniliśmy ustawień serwera wpisujemy ten adres tam.
Następnie musimy wpisać adresy DNS.213.120.62.103 oraz 213.120.62.104. W Internecie znajduje się wiele serwerów DNS i jest wiele adresów. Jeżeli któryś z nich nie działa należy poszukać nowego i wpisać w to pole.
Te ustawienia trzeba przeprowadzić na każdym komputerze w sieci. Jedynie serwer będzie domyślnie posiadał wpisane już adresy IP. Jednak DNS-y trzeba mu wpisać samemu.