Czysta instalacja Windows XP

Czysta instalacja Windows XP

Autor: Daniel Karcz

Opublikowano: 11/3/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 143550

Firma Microsoft wypuszczając na rynek system Windows XP twierdziła, że jest on tak stabilny i wydajny, iż będzie mógł działać bezawaryjnie niemal w nieskończoność - czy aby na pewno? Z całą pewnością można by odpowiedzieć - NIE, każdy z nas niejednokrotnie doprowadził do tego, że system nie chciał się uruchomić, wieszał się lub samoczynnie restartował. Praca na komputerze z środowiskiem operacyjnym, który odmawia nam posłuszeństwa staje się bardzo kłopotliwa, dlatego też właśnie ten artykuł ukarze wam tajniki, dla niektórych żmudnego procesu tzw. czystej instalacji, polegającej na zainstalowaniu systemu na partycji, gdzie aktualnie nie znajduje się żadna inna wersja systemu Windows, z wyjątkiem tego, który nie działa poprawnie i chcielibyśmy się go pozbyć. Instalując system tą metodą musimy wiedzieć, iż zostaną usunięte wszystkie pliki na partycji, na której znajdzie się "nowa" wersja systemu, również programy jakie są zainstalowane zostaną skasowane i trzeba będzie je wgrywać od początku.

Aby uruchomić kreator instalacji środowiska Windows XP umieszczamy w napędzie dysk instalacyjny Windows XP. Po chwili na ekranie powinien pojawić się ekran powitalny instalatora, rozpoczynając wgrywanie w tzw. trybie tekstowym. W momencie gdy na ekranie wyświetli się komunikat: Naciśnij dowolny klawisz, aby uruchomić komputer z dysku CD... wciskamy dowolny klawisz, np. [spację].

Do wyboru mamy trzy opcje: nową instalację, naprawę istniejącej już wersji systemu i wyjście z instalatora. Wybieramy opcję Aby rozpocząć instalację systemu Windows XP, naciśnij klawisz ENTER, wciskając klawisz [Enter].

Naszym oczom ukaże się Umowa licencyjna, podczas zapoznawania się z nią z pomocą przyjdą nam klawisze [Page Up] oraz [Page Down], które umożliwią nam przewijanie teksu w górę i dół. Gdy przyswoimy sobie umowę na jakich rozpowszechniany jest system pozostaje nam jego akceptacja klawiszem [F8] lub zignorowanie przyciskiem [Esc] co jest równoznaczne z zakończeniem procesu instalacji.

Kolejnym etapem procesu będzie wybór partycji, na której ma zostać zainstalowany system. Jeśli twój dysk ma wydzielone partycje z listy wybierz ten wolumin gdzie zostanie skopiowany Windows XP (przeważnie jest to partycja oznaczona literą C:). W wypadku gdy 'twardziel' nie posiada wydzielonych woluminów, instalator umożliwi nam to właśnie teraz. Wciskamy klawisz C, a następnie wybieramy obszar dyskowy, który zostanie przeznaczony na partycje gdzie znajdował się będzie system (podstawowa instalacja wymaga około 3GB). Jeśli nie przeznaczyliśmy całego obszaru dysku na jedną pozycję , tworzymy kolejne partycje według własnego uznania.

Następnie wybieramy system plików, wyboru dokonujemy pomiędzy systemem FAT oraz NTFS. Zalecanym systemem jest tutaj NTFS, ponieważ posiada więcej zabezpieczeń i bardziej chroni dane, znajdujące się na nim. Swój wybór zatwierdzamy klawiszem [Enter].

Teraz nastąpi proces formatowania partycji, na której zostanie zainstalowany system. Czas kasowania zależy od opcji jaką wybraliśmy; pełna czy szybka. Opcja pełna zalecana jest w momencie gdy tworzymy partycje, natomiast szybkie formatowanie gdy wymazujemy istniejącą partycję, gdzie znajdował się już zainstalowany system.

Gdy formatowanie dysku dobiegnie końca przyjdzie czas na kopiowanie plików potrzebnych do instalacji.

Gdy i ten proces doczeka końca, komputer zrestartuje się uruchamiając instalatora w trybie graficznym (dużo bardziej przyjaznym dla oka niż poprzedni). Instalator może automatycznie uruchomić ponownie komputer po upływie kilku sekund lub możemy dokonać tego od razu wciskając klawisz [Enter].

W tym momencie ma miejsce właściwa instalacja systemu w komputerze. Może to potrwać dłuższą chwile, w zależności jakim sprzętem dysponujemy.

Po pewnym czasie samodzielnej pracy jednostki rozpocznie się konfiguracja poszczególnych składników instalacji, naszym oczom ukaże się okno z ustawieniami regionalnymi i językowymi. Klikamy przycisk Dalej, by przejść do kolejnego okna z ustawieniami.

Uzupełniamy pola Nazwisko oraz Organizacja i klikamy Dalej. Pole Organizacja nie jest wymagane, by kontynuować instalację.

W kolejnym oknie uzupełniamy pole Klucz produktu, 25-cio znakowym kodem, który otrzymaliśmy przy zakupie komputera lub systemu Windows XP. Znajdziemy go na opakowaniu płyty instalacyjnej lub na karcie z certyfikatem autentyczności Microsoft Windows XP.

Kolejnym etapem instalacji będzie podanie Nazwy komputera, pod która m.in. będzie widoczny w Otoczeniu sieciowym oraz Hasła administratora.

W następnym kroku sprawdzamy pola Data i godzina, Strefa czasowa oraz zaznaczamy opcję Automatycznie uwzględnij zmiany czasu. Kontynuujemy instalację klikając przycisk Dalej.

Instalator zapyta nas o typ ustawień sieci, które zostaną użyte. Początkującym użytkownikom zalecamy zaznaczenie opcji Ustawienia standardowe i potwierdzenie wyboru kliknięciem przycisku Dalej.

Następnie instalator zapyta nas czy chcemy, aby komputer był członkiem podanej domeny. Na tym etapie zalecam wybór opcji Nie, tego komputera nie ma w sieci... i kliknięcie przycisku Dalej w celu kontynuowania.

Czekamy, aż instalator skopiuje i zainstaluje wszystkie potrzebne pliki, by móc przejść do końcowej fazy instalacji systemu - konfiguracji dodatkowych opcji Windows XP. Zawsze gdybyśmy mieli jakieś problemy lub wątpliwości na dowolnym etapie konfiguracji, klikamy znak pytajnika lub klawisz F1, by wyświetlić pomoc.

W jednym z kolejnych okien, które się wyświetli skonfigurujemy opcję Automatycznej aktualizacji, zalecamy uaktywnić tą opcje, by komputer automatycznie pobierał z Internetu wszelakiego rodzaju poprawki i łaty, które poprawią działanie oraz bezpieczeństwo systemu.

Następnym etapem będzie sprawdzenie przez instalator połączenia z Internetem, jeżeli komputer w danej chwili nie jest podłączony do sieci, pomijamy ten krok klikając przycisk Pomiń.

Następnie będziemy mogli zarejestrować się w firmie Microsoft w trybie on-line.

Teraz nadszedł czas na stworzenie kont użytkowników, którzy będą korzystać z Windows XP. Wpisujemy kolejno w pola tekstowe nazwy użytkowników i klikamy przycisk Dalej. Do stworzenia każdego nowego konta wystarczy wpisać jego nazwę w wyznaczone pole.

I tak oto dotrwaliśmy do momentu zakończenia instalacji systemu, klikamy przycisk Zakończ, by przejść do świeżo zainstalowanej wersji Windows XP.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia