Cloud computing - czym jest i dlaczego warto się nim zainteresować?

Cloud computing - czym jest i dlaczego warto się nim zainteresować?

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 9/26/2024, 7:30 PM

Liczba odsłon: 138

Artykuł partnera

Świat biznesu ewoluuje z roku na rok i dzisiaj nikt nie wątpi, że brak usprawnień w zakresie wprowadzania technologii do firmy może w przyszłości skutkować sporymi problemami związanymi z dostarczaniem usług i produktów spełniających wymagania klientów. Jednym z najbardziej reprezentatywnych przykładów takiej technologii jest chmura obliczeniowa. Czym ona jest i dlaczego warto rozważyć wdrożenie jej do firmy?

Czym jest cloud computing?

Czym dokładnie jest cloud computing, nazywane w polskim środowisku chmurą obliczeniową? To informatyczny model dostarczania zasobów i infrastruktury zdalnej na żądanie za pośrednictwem internetu. W tradycyjnym wydaniu firma realizująca szereg procesów biznesowych IT jest zmuszona do poniesienia znacznych kosztów inwestycyjnych wynikających z zakupu sprzętu, zatrudnienia specjalistów i utrzymania całego środowiska w optymalnej kondycji i bezpieczeństwie. W skali roku koszty te mogą z powodzeniem przekroczyć wartość kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Chmura obliczeniowa to natomiast usługa dostarczana przez firmy zewnętrzne, która zapewnia wszystkie te same funkcjonalności zdalnie przy utrzymaniu efektywności i bezpieczeństwa naszych danych. W dzisiejszych czasach cloud computing to jeden z fundamentów strategii odpowiedniego zarządzania strukturami IT w firmie. 

Najważniejsze rodzaje chmury obliczeniowej

Chmura obliczeniowa od https://mindboxgroup.com/pl/ to dzisiaj usługa na tyle rozwinięta, że możemy wymienić kilka podstawowych rodzajów jej wykorzystania. Spośród kilku typów chmury, najpopularniejsze to:

  • SaaS - Oprogramowanie jako usługa. W ramach tej metody dostarczania usług chmurowych przedsiębiorstwo otrzymuje konkretne aplikacje i programy na żądanie w ramach opłaty abonamentowej. Użytkownicy mający dostęp do danej aplikacji za pośrednictwem internetu, a dostawca rozwiązania dba o jej bezpieczeństwo, aktualizowanie i rozwijanie.
  • PaaS - Platforma jako usługa. To rozwiązanie wykorzystywane przez firmy zajmujące się tworzeniem własnych aplikacji, programów i rozwiązań IT. W ramach PaaS firmy uzyskują dostęp do środowisk chmurowych, które umożliwiają tworzenie, rozwijanie i testowanie w bezpiecznych warunkach swojego oprogramowania. Dużą zaletą tworzenia aplikacji w taki sposób jest ich rozproszenie, zapewniające łatwy dostęp do poszczególnych modułów bez jednoczesnego naruszenia struktury całej aplikacji.
  • IaaS - Infrastruktura jako usługa. To podstawowa i najbardziej popularna kategoria rozwiązań chmurowych, w ramach której firma może wynająć zdalną infrastrukturę IT, obejmującą nie tylko pamięć masową, ale także systemy operacyjne, maszyny wirtualne czy serwery.

Coraz większą popularnością cieszą się także usługi bezserwerowe dostępne w ramach https://mindboxgroup.com/pl/modern-architecture/, których głównym celem jest wsparcie w procesie budowania aplikacji i programów działających w systemie cloud computing. 

Korzyści wynikające z wdrożenia chmury obliczeniowej w firmie

Jakie są najważniejsze zalety wykorzystania chmury obliczeniowej we własnej firmie? Przede wszystkim jest to bezpieczeństwo danych składowanych na najlepiej chronionych serwerach. W ramach abonamentowej usługi otrzymujemy nie tylko żądaną przestrzeń dyskową, ale także szereg usług dodatkowych, takich jak regularny back-up danych, redundancja czy szyfrowanie zasobów cyfrowych. To wszystko przy bardzo dużej dostępności do danych i usług, do których potrzebujemy zaledwie połączenia z internetem. Więcej o łatwości poruszania się w chmurze znajdziemy w artykule https://mindboxgroup.com/pl/ile-czasu-trzeba-poswiecic-by-plynnie-poruszac-sie-w-srodowiskach-chmurowych/.

Cloud computing to usługa niezwykle elastyczna, która sprawdza się doskonale w przypadku planów rozwoju firmy. Skalowalność usługi nie hamuje rozwoju, a zmieniający się dynamicznie popyt na usługi i produkty będzie stanowił wytyczną do modyfikacji usługi chmurowej.

Jednak wciąż jednym z czynników kluczowych dla przedsiębiorcy są finanse. Tutaj także chmura obliczeniowa działa na naszą korzyść. Migracja danych do chmury to bez wątpienia krok w stronę optymalizacji wydatków, które w normalnych warunkach byłyby pochłonięte przez zakup infrastruktury i utrzymanie jej, a także utrzymanie pracowników odpowiedzialnych za nią. A cloud computing? Tutaj płacimy tylko za to, czego faktycznie używamy i to w ramach jasnej i transparentnej umowy abonamentowej. O zaletach chmury można pisać naprawdę długo - to rozwiązanie wydajne, elastyczne, łatwo dostępne, uniwersalne i tanie. To wystarczające powody, by już teraz zainteresować się tym rozwiązaniem i zaplanować jego wdrożenie do firmy. 

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia