Bezpieczne płatności w Internecie - jakie są i na co uważać przy zakupach online?

Bezpieczne płatności w Internecie - jakie są i na co uważać przy zakupach online?

Autor: Paulina Tarnowska

Opublikowano: 10/3/2024, 12:00 PM

Liczba odsłon: 57

Zakupy internetowe to dziś właściwie codzienność. Coraz więcej Polaków decyduje się na kupowanie różnych rzeczy online, głównie z wygody, większej dostępności produktów czy dostawy pod same drzwi. Czy wszyscy jednak wiedzą, jak płacić przez Internet? Podpowiadamy, jakie są najpopularniejsze metody płatności i na co uważać, płacąc za zakupy online.

Jak płacić przez Internet, czyli rodzaje płatności online

Za zakupy przez Internet można zapłacić na kilka sposobów. Wybór mamy dosyć spory i każdy z nas może wybrać formę płatności, która najbardziej nam odpowiada. Płatność kartą, PayPal, Dotpay, PayU, BLIK, tradycyjny przelew… Przyjrzyjmy się bliżej wymienionym płatnościom internetowym.

Bezpieczne płatności w Internecie - jakie są i na co uważać przy zakupach online?

Płatność online kartą

Mając kartę debetową lub kredytową, bez problemów można zapłacić nią za zakupy online. To proste i szybkie. Jak płacić kartą przez Internet? Wystarczy na stronie sklepu wybrać daną metodę i następnie przystąpić do wpisywania niezbędnych danych. Płacąc kartą, zostaniesz przekierowany na stronę płatności, gdzie trzeba będzie podać imię i nazwisko, numer karty, datę ważności, kod zabezpieczający CVV/CVC znajdujący się z tyłu karty. Kolejnym krokiem jest autoryzacja płatności, może to być np. kod SMS lub potwierdzenie w aplikacji, to zależy od banku. Następnie z rachunku zostanie pobrana dana kwota i płatność zostanie zrealizowana.

Przelewy online

Przelewy online, zarówno te tradycyjne, jak i ekspresowe, to wciąż popularna forma płatności. Wystarczy zalogować się na stronę banku lub w aplikacji bankowej i wypełnić formularz przelewu, podając numer rachunku odbiorcy, jego dane, tytuł przelewu i kwotę, a następnie zatwierdzić przelew. Bank może wymagać dodatkowej autoryzacji, np. przez kod SMS.

E-przelewy

Szybkie przelewy to często wybierana forma płatności online, głównie ze względu na wygodę i błyskawiczne przekazanie pieniędzy. Takie transakcje są obsługiwane przez zewnętrznych dostawców, np. Dotpay, PayU, eCard. Jak wyglądają takie płatności online? Na stronie sklepu, przechodząc do formy płatności, wskazujemy nasz bank i jesteśmy przekierowywani na jego stronę. Logując się, widzimy już wypełniony formularz i wystarczy jedynie dokonać autoryzacji. Od razu po tym wracamy na stronę sprzedawcy i mamy już potwierdzenie wykonanej płatności, a odbiorca może od razu przystąpić do realizacji zlecenia.

Portfele wirtualne

Myśląc o portfelach wirtualnych, najczęściej wskazujemy PayPal. Jak płacić za jego pomocą? Trzeba założyć konto użytkownika na stronie PayPal i połączyć je z rachunkiem lub podpiąć do niego kartę płatniczą. Płacąc w tej sposób, nie trzeba logować się na stronę banku ani wpisywać danych karty. Wystarczy zalogować się na konto i zlecić transakcję. Wiele osób zastanawia się, czy PayPal jest bezpieczny, jednak nie ma czego się obawiać. Operatorzy takich wirtualnych portfeli nie przekazują wrażliwych danych nadawców.

BLIK

BLIK to równie szybka i wygodna forma płatności, preferowana głównie przez młodych konsumentów. Jak płacić BLIK-iem? Wystarczy zainstalować w telefonie aplikację swojego banku. W niej zostanie wygenerowany kod, który należy wpisać na stronie sklepu internetowego i zatwierdzić transakcję. Na tym koniec. Czy płacenie BLIK-iem jest bezpieczne? Tak. Nie wymaga ono podawania danych, np. karty płatniczej czy numeru rachunku, a generowany kod jest ważny jedynie przez chwilę, w dodatku płatność należy potwierdzić w aplikacji.

Czy płatności internetowe są bezpieczne?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, szczególnie ci, którzy dopiero zaczynają robić zakupy przez Internet lub robią je rzadko. Płatności online są bezpieczne i są one gwarantowane nie tylko przez systemy bankowe, ale i regulacje prawne, chociażby certyfikaty PCI DDS, nakładające określone wymagania na banki czy systemy płatnicze. Wszystkie transakcje internetowe są szyfrowane protokołem SSL, w dodatku od 2019 roku obowiązuje unijna dyrektywa, która wymusiła na bankach dodatkowe formy autoryzacji płatności. Nie oznacza to jednak, że nie musimy zwracać uwagi na nic, kiedy robimy zakupy online. Na co więc uważać przy płatnościach internetowych?

Bezpieczne płatności w Internecie - jakie są i na co uważać przy zakupach online?

Bezpieczne płatności online — o czym pamiętać?

Mimo wysokiego poziomu bezpieczeństwa płatności internetowych należy pamiętać o kilku zasadach, których warto przestrzegać. Częste robienie zakupów online może uśpić naszą czujność i sprawić, że do kwestii płatności podejdziemy nieco „mechanicznie”. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, na co warto uważać przy płatnościach i zakupach online.

Sprawdzaj dane przelewów

Niezależnie od tego czy wykonujesz przelew online tradycyjny, czy za pośrednictwem systemów płatności, sprawdzaj uważnie wszystkie dane. Dotyczy to nie tylko numeru rachunku bankowego, ale i kwoty. Nawet jeśli korzystamy z PayU czy innego systemu, sprawdźmy, czy w przygotowanym formularzu widnieją poprawne informacje.

Rób zakupy w sprawdzonych e-sklepach

Często szukamy w Internecie produktów w dobrej cenie. To wiąże się z ryzykiem, że trafimy na sklep o wątpliwej renomie. Warto nie kierować się jedynie ceną, a bezpieczeństwem transakcji. Sklep można sprawdzić przez NIP czy REGON, weryfikację lokalizacji siedziby, ale też opinie użytkowników, którzy już z niego korzystali. Witryny e-sklepów powinny mieć też certyfikat SSL w pasku przeglądarki.

Korzystaj z bezpiecznych sieci

Rób zakupy online, korzystając z bezpiecznych sieci. Lepiej unikać płatności internetowych, łącząc się z Internetem za pomocą publicznego Wi-Fi. Nie powinno się też korzystać wówczas z portali, na których trzeba się zalogować. Otwarte sieci są wrażliwe na włamania, co nie zapewnia nam odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Sprawdzaj konto

Regularnie sprawdzaj konto i historię transakcji. Korzystając często z płatności online, łatwo coś przeoczyć. Jeśli zauważymy, że w przelewach widnieje transakcja, która budzi nasze wątpliwości i mamy co do niej zastrzeżenia, lepiej skontaktować się z bankiem. To też dobry nawyk, aby kontrolować stan swoich finansów.

Uważaj na podejrzane wiadomości

Zakupy internetowe wiążą się z otrzymywaniem sporej ilości wiadomości, np. o realizacji zlecenia, płatności, dostawie itp. Warto uważnie się im przyglądać, ponieważ to popularna metoda wyłudzania danych wśród oszustów. Naszą czujność powinny wzbudzić np. wiadomości z podejrzanymi linkami, które sugerują, że mamy coś dopłacić. Wówczas możemy zostać przekierowani na stronę łudząco przypominającą nasz bank, gdzie zostaniemy poproszeni o podanie danych logowania. Z tego względu nawet korzystając z bezpiecznych sklepów, warto uważnie przeglądać otrzymywane wiadomości i nie klikać we wszystkie linki.

Źródło: opracowanie własne.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia