W tym poradniku zajmiemy się zmianą źródła danych z jednostki Common Data Service na listę niestandardową programu SharePoint. Zrobimy to z poziomu aplikacji PowerApps Studio dla systemu Windows 10, którą możemy za darmo pobrać ze Sklepu.
Po otwarciu aplikacji PowerApps Studio logujemy się do naszego konta Office 365 i upewniamy się, że znajdujemy się w odpowiednim środowisku. Jeżeli tak, przechodzimy do kategorii Otwórz i odnajdujemy tam naszą aplikację, którą przed otwarciem musimy pobrać z chmury.
Po pobraniu aplikacja uruchamia się w trybie podglądu. Żeby przejść do edycji, klikamy ekran prawym przyciskiem myszy i wybieramy polecenie Edytuj. Jeżeli aplikacji nie uruchomi się automatycznie, klikamy ikonę ołówka z prawej strony ekranu przy elemencie na liście.
Po uruchomieniu trybu edycji musimy się upewnić, że panel ekranów aplikacji działa w trybie drzewa, po czym zaznaczyć pozycję BrowseGallery1, czyli galerię. Ta kontrolka PowerApps odpowiada za przeglądanie elementów zapisanych w źródle danych. Aktualnie dane te pochodzą z wybranej wcześniej jednostki Common Data Service.
Po zaznaczeniu kontrolki BrowseGallery1 skupiamy się na panelu konfiguracji z prawej strony okna aplikacji i kategorii Właściwości. Tutaj odnajdujemy sekcję Dane, która odpowiada za pobieranie danych ze źródła. Aktualnie, w naszym przypadku, jest to jednostka Sprawa pochodząca z bazy Common Data Service.
Po kliknięciu elementu Sprawa z lewej strony panelu właściwości zostanie wysunięty panel konfiguracji danych. Z jego poziomu możemy zmienić źródło danych, układ galerii i kilka innych opcji, ale nas interesuje przede wszystkim źródło danych. W panelu rozwijamy listę Źródło danych i wybieramy polecenie Dodaj źródło danych.
Jeżeli wcześniej, pracując z usługą PowerApps, nie ustanowiliśmy połączenia z programem SharePoint należącym do naszej organizacji, to teraz takie połączenie należy utworzyć. Pozostając w tym samym panelu, klikamy polecenie Nowe połączenie i na kolejnej liście odnajdujemy element SharePoint.
Na kolejnym ekranie wybieramy metodę łączenia z danymi. Zalecanym rozwiązaniem jest wybór połączenia bezpośredniego i taki też wybieramy. Następnie poniżej klikamy polecenie Utwórz. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie adresu witryny zespołu w programie SharePoint. Po wprowadzeniu adresu klikamy polecenie Przejdź. Po krótkiej chwili usługa PowerApps nawiąże połączenie z witryną i będziemy mogli wybrać listę, która stanie się źródłem danych naszej aplikacji. Następnie klikamy polecenie Połącz.
Po synchronizacji źródło danych zostanie zmienione dla całej aplikacji na wskazaną przez nas listę niestandardową programu SharePoint. Aplikacja powinna wyglądać tak jak na poniższych zrzutach ekranu.
Po zakończonej edycji aplikacji musi ona zostać zapisana i opublikowana. Przechodzimy do menu Plik, kategorii Zapisz i klikamy polecenie zapisania aplikacji. Następnie klikamy polecenie Publikuj i na kolejnym ekranie potwierdzamy chęć opublikowania programu.