Windows 10 Fall Creators Update - co nowego

Windows 10 Fall Creators Update - co nowego

Autor: M. Miciński / P. Kudzia

Opublikowano: 10/17/2017, 8:00 AM

Liczba odsłon: 7880

Nie sposób wypisać wszystkie nowości i zmiany, jakie zawitały do kolejnej dużej aktualizacji systemu Windows 10. My zebraliśmy dla Was około 200 takich nowości i zmian, zagłębiając się w nawet drobne poprawki, nowe ikony czy mniej istotne opcje. Oczywiście nie zabrakło w naszym zestawieniu dokładnego opisu wszystkich największych nowości, a na pewno są nimi Pliki na żądanie, funkcja Kontakty czy namiastka funkcji Windows Timeline współpracująca już z telefonami z systemem Android. Jeżeli zapomnieliśmy o czymś, co warto dodać do tego zestawienia, dajcie nam znać w komentarzach.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Nie tracąc więcej Waszego czasu na wstęp, zapraszamy do poniższej lektury.

Pliki na żądanie w usłudze OneDrive

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Oferowana w usłudze OneDrive funkcja Pliki na żądanie umożliwia użytkownikom uzyskanie dostępu do wszystkich plików zapisanych w chmurze obliczeniowej, bez konieczności pobierania i przechowywania ich na urządzeniach. Wszystkie pliki - w tym pliki online - dostępne są w Eksploratorze plików, zaś praca z nimi wygląda dokładnie tak samo jak praca z każdym innym plikiem zapisanym na urządzeniu. Użytkownik może otwierać pliki dostępne tylko online z poziomu dowolnej aplikacji desktopowej lub pobranej ze Sklepu Windows przy pomocy systemowego narzędzia wyboru plików. Co więcej, omawiana funkcja zapewnia wsparcie zarówno w przestrzeni domowej, jak i służbowej, współpracując z prywatnym oraz firmowym dyskiem internetowym OneDrive, a także witrynami zespołów w usłudze SharePoint Online.

Po aktywacji funkcji Pliki na żądanie w usłudze OneDrive, pliki użytkownika w Eksploratorze plików będą miały następujące statusy:

  • Dostępne tylko online - pliki dostępne tylko online nie zajmują przestrzeni dyskowej. W Eksploratorze plików są one oznaczone symbolem chmury, choć sam plik nie jest pobierany na urządzenie, dopóki nie zostanie on otwarty przez użytkownika. Do otwierania plików dostępnych tylko online wymagane jest połączenie z Internetem. Niemniej pliki dostępne tylko online będą zawsze widoczne w Eksploratorze plików nawet w przypadku braku połączenia z Internetem.
  • Dostępne lokalnie - po otwarciu pliku dostępnego tylko online jest on pobierany na urządzenie, zaś jego status zmienia się na dostępny lokalnie. Pliki dostępne lokalnie można otworzyć w każdej chwili, nawet w przypadku braku połączenia z Internetem. Jeżeli użytkownik będzie potrzebował więcej przestrzeni dyskowej, może on przełączyć wybrane pliki w dostępne tylko online. W tym celu wystarczy tylko kliknąć dany plik prawym przyciskiem myszy i wybrać polecenie Zwolnij miejsce.
  • Zawsze dostępne - wyłącznie pliki oznaczone przez użytkownika jako Zawsze przechowuj na tym urządzeniu oznaczane są zielonym kółkiem z wpisanym w nie białym znakiem oznaczenia. Tego typu pliki są zawsze dostępne, nawet wówczas, gdy użytkownik nie jest połączony z Internetem. Są one pobierane na urządzenie i zapisywane w przestrzeni dyskowej.

Microsoft zapewnił użytkownikom pełną kontrolę nad plikami pobieranymi z chmury. I tak, kiedy korzystamy z funkcji Pliki na żądanie oferowanej przez usługę OneDrive (lub innego dostawcę rozwiązań chmurowych) i jakaś aplikacja (np. Photo Editor) będzie próbowała pobrać pliki oznaczone jako przechowywane tylko w chmurze, wyświetlony zostanie komunikat zawierający: nazwę pobieranego pliku, aplikacji proszącej o pobranie pliku, a także opcje umożliwiające zignorowanie komunikatu, anulowanie pobierania oraz wymuszenie na aplikacji, by ta zaprzestała prób pobrania pliku (wprowadzono również opcje umożliwiające anulowanie wspomnianego procesu, dostępne w Ustawieniach, w sekcji Prywatność i zakładce Pobrania żądane przez aplikację).

Funkcja Moje kontakty

Technologia ma za zadanie ułatwić nam komunikację z najważniejszymi osobami w naszym życiu. Nieważne, czy chodzi tylko o udostępnienie zdjęcia, zaplanowanie wspólnego wypadu na obiad czy uzyskanie odpowiedzi od przyjaciela lub kolegi z pracy – przy pomocy narzędzia Kontakty stanie się to jeszcze łatwiejsze, zaś ludzie, na których tak bardzo nam zależy, będą zawsze w centrum naszych doświadczeń.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Od teraz możemy:

  • Przypinać kontakty do paska zadań – sugerowane przez nas bądź wybrane samodzielnie! (uwaga: aktualnie możliwe jest przypięcie maksymalnie 3 kontaktów)
  • Przeglądać wszystkie programy komunikacyjne lub te dostostosowane do osób przypiętych do paska zadań.
  • Wybrać preferowaną aplikację do prowadzenia chatu, która zostanie zapamiętana w systemie na raz następny.

Aby rozpocząć korzystanie z funkcji Kontakty, wystarczy kliknąć ikonę osób zlokalizowaną na pasku zadań, w wyniku czego wspomniana funkcja zostanie uruchomiona po raz pierwszy i odpowiednio skonfigurowana.

Podgląd emotikonów wysyłanych przez podpięte kontakty: od teraz animowane emotikony wysyłane przez podpięte kontakty pojawiają się na prawo od paska zadań!

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Powiadomienia w formie emblematów: w przypadku pojawienia się nieprzeczytanych wiadomości od kontaktów przypiętych do paska zadań, przy ich ikonach wyświetlony zostanie licznik umożliwiający nam uzyskanie natychmiastowego wglądu w nadesłane przez nich przegapione wiadomości.

Uwaga: aby powiadomienia dla wiadomości od przypiętych kontaktów były poprawnie wyświetlane, konieczne może okazać się zaktualizowanie programu Skype do wersji 11.16.556.0.

Funkcja People-first Sharing: od teraz mamy do dyspozycji dwa niezwykle proste mechanizmy udostępniania zawartości kontaktom przypiętym na pasku zadań! Wybrany plik można przekazać danemu kontaktowi metodą “przeciągnij i upuść”, co spowoduje wywołanie kreatora wiadomości e-mail, bądź też z pomocą asystenta udostępniania poprzez wybranie adresatów wiadomości z udostępnianą zawartością z listy sugerowanych kontaktów.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Windows pozwoli teraz połączyć telefon z PC

Na konferencji Build 2017 mowa była m.in. o możliwości lepszej współpracy między telefonami a PC. Krokiem w tym kierunku jest wprowadzenie pierwszego zestawu funkcji, które umożliwiają "podlinkowanie" telefonu do komputera. Scenariusz ten opiera się na międzyplatformowym przeglądaniu Internetu. Aktualnie wspierany jest system Android. Wsparcie dla iOS ma nadejść później, przy czym o Windows 10 Mobile nie ma nawet wzmianki.

By wypróbować nową funkcję, udajemy się do Ustawień > Telefon i dodajemy nasz telefon. Po jego połączeniu możemy mieć pewność, że sesje z telefonu będą kontynuowane tylko na wybranym przez nas PC. Użytkownik otrzyma też SMS kierujący do aplikacji testowej o nazwie Microsoft Apps, która zwieńczy proces przygotowujący do uruchomienia międzyplatformowego scenariusza przeglądania.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Gdy telefon z Androidem został pomyślnie podpięty, możemy odpalić przeglądarkę mobilną i zacząć odwiedzać strony. Gdy chcemy przenieść pracę na komputer, korzystamy z funkcji udostępniania i wybieramy opcję Kontynuuj na PC. Przy pierwszym podejściu zostaniemy poproszeni o zalogowanie się na koncie Microsoft. By integracja była udana, na tym samym koncie musimy być zalogowani na PC. Następnie otrzymamy do wyboru dwie opcje: Kontynuuj teraz i Kontynuuj później. Pierwsza z nich spowoduje natychmiast magiczne otwarcie przeglądanej strony na PC. Druga opcja doda powiadomienie do Centrum akcji, które wykona to samo dopiero po jego kliknięciu.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Powłoka Systemowa Windows

Fluent Design System: wraz z Windows 10 Fall Creators Update menu Start oraz Centrum Akcji otrzymają nowy interfejs użytkownika zawierający elementy nowego systemu wzornictwa - Fluent Design System, zapowiedzianego na konferencji Build 2017.

Poprawki wprowadzone w menu Start:

  • Efekt akrylu: użytkownicy korzystający z ustawienia przezroczystości w menu Start z pewnością zauważą jego nowy akrylowy odcień.
  • Modyfikacja rozmiaru w pionie: koniec z błędami w dolnej części ramki.
  • Modyfikacja rozmiaru w poziomie: od teraz rozmiar ramki ulega natychmiastowej modyfikacji (podobnie jak ma to miejsce w przypadku modyfikacji pionowej) zamiast jedynie “przeskakiwać” do pewnych szerokości.
  • Modyfikacja rozmiaru po przekątnej: od teraz możliwe jest dokonanie zmiany rozmiaru ramki przekątnej!
  • Łatwiejszy uchwyt: od teraz łatwiej jest “złapać” krawędź ramki w celu dokonania modyfikacji jej rozmiaru.
  • Przejście w tryb tabletu jest teraz płynniejsze.

Odmieniony wygląd Centrum Akcji: Centrum Akcji zostało zmodyfikowane z uwzględnieniem sugestii użytkowników, aby zapewnić dostęp do jeszcze bardziej przejrzyście pogrupowanych i ustrukturyzowanych informacji. Co więcej, nowa odsłona Centrum Akcji również zawiera elementy nowego wzornictwa Fluent Design System takie jak efekt akrylu (zastosowano go także w wyskakujących oknach powiadomień). Można oczywiście dowolnie spersonalizować wyświetlanie szybkich akcji, przechodząc do Ustawień, sekcji System i zakładki Powiadomienia i akcje.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Dodatkowe zmiany:

  • Dostosowanie przycisków powiadomień, które rozmieszczane są teraz równomiernie w dolnej sekcji powiadomienia, nie zaś wyjustowane do prawej krawędzi.
  • Usprawniony mechanizm reagowania na powiadomienia poprzez automatyczne rozwijanie pierwszego powiadomienia w każdej grupie powiadomień w Centrum Akcji. Możemy teraz szybko oznaczyć wiadomości e-mail, uśpić przypomnienia, odpowiedzieć na wiadomości tekstowe itp. bez konieczności rozwijania każdego powiadomienia.
  • W odpowiedzi na nadesłane przez użytkowników uwagi dotyczące mylącego mechanizmu “odrzucania” powiadomień przyciskiem X, został on zastąpiony symbolem strzałki, aby zaznaczyć, że powiadomienie jest w istocie przekierowywane do Centrum Akcji do późniejszego wglądu.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Odzyskiwanie kodu PIN i hasła z poziomu ekranu blokady: rozwiązania Self-service wspomagają użytkowników końcowych, odciążają pracowników helpdesków oraz administratorów IT, a także generują oszczędności. Wprowadzone w usłudze Azure AD Premium (AADP) narzędzie Cloud Self Service Password Reset (Cloud SSPR) cieszy się niezwykłą popularnością, dlatego też Microsoft postanowił pójść z nim o krok dalej, tj. zintegrować go ze środowiskiem Windows. Użytkownicy kont AADP bądź MSA, którym zdarzyło się utknąć na ekranie logowania, mogą teraz zresetować swoje hasło oraz kod PIN bezpośrednio ze wspomnianego miejsca. Wystarczy tylko kliknąć polecenie Nie pamiętam hasła (Nie pamiętam kodu PIN) i przejść przez poszczególne kroki konfiguracyjne dla danego konta AAD lub MSA. Po zakończeniu procesu zostaniemy przeniesieni do ekranu logowania, gdzie będziemy mogli zalogować się, używając nowych danych uwierzytelnienia.

Używanie informacji logowania, by wprowadzić ustawienia po restarcie lub aktualizacji: zaawansowana funkcja Windows Update, która pozwala użyć informacji logowania, by automatycznie zakończyć ustawianie urządzenia po zaktualizowaniu, została rozszerzona na zwykłe ponowne uruchomienia i wyłączenia komputera. Po zalogowaniu się i zainicjowaniu restartu lub wyłączenia komputera z opcji Zasilanie w menu Start lub innych miejscach, Windows automatycznie skonfiguruje konto po ponownym uruchomieniu. Pomoże zalogować się szybciej i przywróci aplikacje ułatwień dostępu oraz inne aplikacje, które zarejestrowano jako wymagające ponownego uruchomienia.

Opcje dla Wiersza polecenia:

  • shutdown /sg - wyłącza komputer. Przy następnym bootowaniu restartuje wszystkie zarejestrowane aplikacje.
  • shutdown /g - pełne wyłączenie i ponowne uruchomienie komputera. Po ponownym uruchomieniu restartuje wszystkie zarejestrowane aplikacje.

Wyłączenie opcji: funkcję można wyłączyć w Ustawieniach > Konta > Opcje logowania > Prywatność. 

Ulepszone menu kontekstowe Eksploratora plików: Eksplorator plików umożliwia teraz udostępnianie zawartości z poziomu menu kontekstowego wywoływanego prawym przyciskiem myszki! Wystarczy tylko kliknąć wybrany plik zlokalizowany w Eksploratorze plików lub zapisany na pulpicie, aby wywołać jego menu kontekstowe i rozpocząć udostępnianie za pomocą polecenia Udostępnij.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Zindywidualizowana kontrola głośności w aplikacjach UWP: Mikser głośności został rozszerzony o aplikacje UWP (takie jak Microsoft Edge czy Muzyka Groove). Od teraz możemy skonfigurować ich poziom głośności, nie zmieniając przy tym głośności systemowej.

Uwaga: Aplikacje UWP pojawiają się w Mikserze głośności tylko wówczas, gdy odtwarzają one dźwięk.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Koniec z ponownym logowaniem w celu naprawy rozmytych aplikacji desktopowych: chyba wszyscy mają już dosyć żmudnego wylogowywania i ponownego logowania się do systemu Windows w celu naprawy rozmazanych aplikacji desktopowych po podłączeniu lub odłączeniu urządzenia albo podczas zdalnej transmisji danych. My też! W najnowszej odsłonie systemu wystarczy tylko ponownie uruchomić aplikację, by ta znów prezentowała się w pełnej okazałości. W przypadku wyświetlaczy o dużym współczynniku DPI (obsługujących rozdzielczość 4K lub innych wyświetlaczy oferujących duże zagęszczenie punktów obrazu/cal, np. wyświetlaczy urządzeń linii Surface) wszelkie zmiany wartości skalowania (spowodowane m.in. podłączeniem lub odłączeniem urządzenia bądź też towarzyszące zdalnej transmisji danych z urządzenia o wyświetlaczu oferującym duży współczynnik DPI) sprawiają, że interfejs większości desktopowych aplikacji staje się rozmazany. Dzieje się tak, ponieważ aplikacje nie reagują na informację o zmianie wartości DPI, gdyż nie zostały one zaktualizowane - Windows przekazuje aplikacjom stałą wartość skalowania/DPI do ponownego logowania w systemie.

W obecnej odsłonie zmieniono mechanizm przekazywania aplikacjom przez system Windows informacji odnośnie wartości DPI. Teraz, w chwili uruchomienia, otrzymują one z systemu zaktualizowane dane. W praktyce oznacza to, że wystarczy po prostu ponownie uruchomić rozmazaną aplikację, by ta została wyrenderowana prawidłowo. Choć wymuszanie na aplikacjach poprawnego renderowania nie rozwiązuje problemu, tak czy inaczej jest to lepsze rozwiązanie niż dotychczasowa procedura.

Musimy zaznaczyć, że rozwiązanie to nie naprawi wszystkich aplikacji (szczególnie aplikacji UWP), a jedynie te, które stały się rozmazane w wyniku zmiany współczynnika skalowania głównego wyświetlacza. Wprowadzona poprawka nie rozwiązuje zatem problemu nieostrych aplikacji na wyświetlaczach pobocznych w trybie rozszerzonego wyświetlania.

Kopiowanie linków w narzędziu udostępniania: problemy ze znalezieniem odpowiedniej aplikacji w narzędziu udostępniania? Od teraz, podczas udostępniania linku (czy to do strony w Microsoft Edge czy aplikacji ze Sklepu Windows) możemy przenieść go do schowka, by potem w łatwy sposób skopiować do wybranego programu.

Nowy mechanizm wykrywania folderów z zasobami multimedialnymi dedykowany aplikacjom UWP: aplikacje takie jak Zdjęcia, Muzyka Groove czy Filmy i TV przeszukują lokalne zasoby użytkownika pod kątem folderów z zawartością multimedialną. Microsoft w odpowiedzi na otrzymane od testerów o występującym czasem problemie braku niektórych folderów w lokalnych zasobach multimedialnych, wprowadził nowy mechanizm ich wykrywania. Od teraz skan zasobów wykryje foldery z multimediami, które użytkownik mógłby chcieć dodać do swej kolekcji z poziomu aplikacji UWP i zasugeruje je przy dodawaniu nowych folderów. Aby sprawdzić działanie nowego mechanizmu, wystarczy, że na pulpicie dodamy nowy folder z 30 bądź więcej obrazami, piosenkami lub materiałami wideo. Następnie w ustawieniach wybieramy polecenie odświeżania, aby zainicjować skan. Kiedy następnym razem będziemy chcieli dodać nowy folder w wybranej aplikacji UWP (przykładowo Muzyka Groove), wyświetlone zostanie następujące okno dialogowe:

Uwaga: W przypadku braku wykrytych multimediów wyświetlone zostanie okno narzędzia wyboru plików.

Cortana

Powiadomienia o połączeniach przychodzących: uczestnicy programu Insider w kręgu Fast Ring korzystający z telefonów z systemem Android mogą teraz skonfigurować Cortanę, by wyświetlała ona powiadomienia o połączeniach przychodzących dla powiązanych urządzeń! W tym celu należy zainstalować aplikację Cortana na telefonie, następnie zaś przejść do sekcji Sync notifications w menu Ustawienia i aktywować wszystkie opcje dotyczące powiadomień dla urządzeń powiązanych. Kiedy następnym razem będziemy mieli połączenie przychodzące, na komputerze wyświetlone zostanie powiadomienie z informacjami o jego nadawcy oraz opcjami umożliwiającymi odrzucenie połączenia lub odpisanie na nie.

Integracja ustawień Cortany w menu Ustawienia: Cortana jest integralną częścią systemu Windows. Nie dziwi więc, że użytkownicy szukają jej ustawień w ustawieniach systemu. W odpowiedzi na otrzymane informacje o problemach ze znalezieniem ustawień programu, Microsoft przeniósł wszystkie opcje Cortany do okna Ustawienia. Aby uzyskać do nich dostęp, należy kliknąć symbol ustawień w aplikacji Cortana, przejść do sekcji Cortana w menu Ustawienia lub po prostu wyszukać pożądane opcje.

Wyniki wyszukiwania w Internecie bez otwierania przeglądarki: o ile nasz system działa w jednej ze wspieranych wersji językowych/wspieranym regionie (Polska do nich nie należy), Cortana może wyświetlać wyniki wyszukiwania z Internetu bez otwierania przeglądarki.

Używanie poleceń głosowych, by zablokować, wylogować się, zrestartować lub wyłączyć komputer: Cortana zyskała teraz możliwość wykonania kilku podstawowych czynności związanych z komputerem. Odpowiednie polecenia głosowe to:

  • “Hey Cortana, restart PC.”
  • “Hey Cortana, turn off PC.”
  • “Hey Cortana, sign out.”
  • “Hey Cortana, lock PC.”

Funkcja działa jedynie w angielskiej wersji językowej dla regionów EN-US, EN-AU, EN-CA, EN-GB oraz EN-IN.

Microsoft Edge

Przypinanie ulubionych stron do paska zadań: przywrócono możliwość przypinania do paska zadań stron internetowych z poziomu przeglądarki Microsoft Edge! Ikona strony umożliwi użytkownikowi uzyskanie szybkiego dostępu do wybranej witryny bezpośrednio z paska zadań. Aby przypiąć stronę, wystarczy wybrać polecenie Przypnij tę stronę do paska zadań z poziomu głównego menu w przeglądarce Microsoft Edge.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Tryb pełnoekranowy (F11) w Microsoft Edge: wprowadzono nowy tryb pełnoekranowy w Microsoft Edge. By go aktywować, wystarczy tylko nacisnąć przycisk F11 lub kliknąć odpowiedni symbol w menu Ustawienia. Ponowne kliknięcie przycisku F11 lub wybranie polecenia Przywróć w prawym górnym rogu ekranu spowoduje zaś wyłączenie trybu pełnoekranowego.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Większa kontrola nad zamykaniem zakładek: zaktualizowano Microsoft Edge, tak by przycisk X umożliwiający zamknięcie zakładki był zawsze dostępny na jej pasku, nawet gdy w oknie przeglądarki wyświetlany będzie obiekt JavaScript (alert, podpowiedź itp.). Co więcej, zawsze możliwe będzie również zamknięcie okna przeglądarki, zaś wyświetlone okna dialogowe nie będą uniemożliwiały dostępu do wielu jej funkcji (pasek ulubionych, ustawienia itd.).

Ułatwiona migracja danych z innych przeglądarek: od teraz możliwa będzie migracja plików cookies oraz ustawień z Google Chrome do Microsoft Edge, co ma ułatwić zmianę przeglądarki użytkownikom chcącym korzystać z Microsoft Edge jako głównej przeglądarki.

Ulepszony mechanizm dodawania stron do ulubionych: przy dodawaniu nowych stron do grupy ulubionych wyświetlone zostanie drzewko katalogów, które będzie można dowolnie rozwijać i zwijać z poziomu okna dialogowego Dodaj do ulubionych. Aby zapisać stronę w wybranym katalogu, wystarczy tylko rozwinąć listę folderów w sekcji Zapisz w.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Edycja adresów URL ulubionych stron: od teraz możliwe jest edytowanie adresów URL wybranych stron w menu Ulubione oraz na pasku ulubionych. Dzięki temu użytkownik może przykładowo zaktualizować lokalizację przeniesionej strony lub utworzyć skryptozakładkę na pasku ulubionych.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Czytnik EPUB w Microsoft Edge

Adnotacje w książkach w przeglądarce Microsoft Edge: wprowadzono funkcję umożliwiającą dodawanie adnotacji w plikach EPUB poprzez wyróżnianie wybranych fragmentów przy użyciu czterech kolorów, podkreślanie ich lub dodawanie do nich komentarzy. Wystarczy tylko zaznaczyć wybrany fragment i wybrać odpowiednią opcję z menu.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Aby dodać notatkę podczas czytania, zaznaczamy wybrany fragment tekstu i naciskamy przycisk Dodaj notatkę. Aby usunąć lub edytować gotową notatkę, wybieramy polecenie Edytuj notatkę.

Pytanie do Cortany: oprócz dodawania notatek, wyróżniania i podkreślania, wybrany fragment można skopiować i przesłać Cortanie, która przeszuka zasoby internetowe pod kątem zaznaczonego tekstu, podczas gdy użytkownik będzie kontynuował lekturę!

Odręczne notatki: masz pióro? Teraz możesz tworzyć odręczne notatki. Nie musisz otwierać notatki, by zobaczyć jej podgląd – wystarczy, że najedziesz kursorem na ikonę notatki.

Synchronizacja książek na urządzeniach powiązanych: książki zakupione przez użytkownika w Sklepie Windows dostępne są na wszystkich posiadanych przez niego urządzeniach z systemem Windows 10, gdzie są one stale synchronizowane pod kątem poczynionego postępu, zakładek i notatek.

Czytnik PDF w Microsoft Edge

Kolory wyróżnienia & Pytanie do Cortany: Microsoft dodał więcej kolorów wyróżnienia oraz wprowadził funkcję Pytanie do Cortany w plikach PDF w Microsoft Edge.

Wypełnianie formularzy w formacie PDF: zdarza się, że musimy wypełnić formularz w formacie PDF. Od teraz tego typu dokumenty można wypełnić bezpośrednio w przeglądarce Microsoft Edge, następnie zaś zapisać je i wydrukować!

Adnotacje w plikach PDF: przeglądarkowe narzędzie służące dodawaniu adnotacji działa teraz także w plikach PDF. Menu adnotacji można wywołać za pomocą przycisku Dodaj notatki zlokalizowanego w prawym górnym rogu ramki. Dostępne w menu adnotacji narzędzia umożliwiają pisanie po pliku PDF za pomocą pióra, wyróżnianie tekstu oraz usuwanie adnotacji. Wprowadzone w ten sposób zmiany można zapisać w pliku, by powrócić do niego za jakiś czas.

Usprawniona nawigacja w dokumencie dzięki spisowi treści: w przypadku dłuższych tekstów istnieje możliwość skorzystania z narzędzia spisu treści, które znacząco ułatwia orientację w dokumencie. Przycisk spisu treści znajduje się po lewej stronie paska narzędziowego w pliku PDF, pod warunkiem, że został on uprzednio zdefiniowany przez autora. Aby przenieść się do danej sekcji dokumentu, wystarczy tylko kliknąć dowolny nagłówek w panelu bocznym.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Usprawnione przeglądanie i nawigacja: niektóre dokumenty PDF, np. zeskanowane kopie oryginalnych dokumentów, nie są wyświetlane w poprawnej orientacji i dlatego konieczna jest zmiana ich położenia. Od teraz możliwe jest obracanie wybranych dokumentów w celu zwiększenia ich przejrzystości. Służy do tego przycisk rotacji znajdujący się na pasku narzędziowym. Niezwykle ważna jest również możliwość odpowiedniego dostosowania układu treści pod kątem preferencji użytkownika uwarunkowanych przez czynniki takie jak rozmiar czy typ ekranu itp. Zlokalizowane na pasku narzędziowym menu Układ umożliwia teraz przejście z widoku jednej strony do widoku dwóch stron oraz włączenie trybu przewijania strona po stronie, co przekłada się na lepszą nawigację w dokumencie.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Emoji 5.0

Windows 10 Fall Creators Update doczekał się wsparcia dla najnowszych rozwiązań unikodowych – w tym nowych symboli przekąsek, akcji, dinozaurów, a nawet postaci fantastycznych takich jak wróżki czy zombie! Dostęp do nich uzyskać można zarówno z poziomu klawiatury dotykowej, jak i panelu emotikonów. Co więcej, usprawniono również mechanizm wybierania emotikonów. Od teraz możliwy jest wybór symboli charakterystycznych dla danej profesji oraz skonfigurowanie niektórych akcji pod kątem płci (przykładowo, użytkownik może wybrać męski lub żeński wariant gestu facepalm). Odświeżono także niektóre autorskie emotikony dla zwiększenia spójności ich wyświetlania na innych platformach (zachowując przy tym windowsowy styl).

Wybrane nowe emotikony:

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Przykłady odświeżonych emotikonów – przed zmianami:

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Po zmianach:

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Wyszukiwanie symboli w panelu emotikonów: dostępny z poziomu klawiatury panel emotikonów został rozszerzony o narzędzie wyszukiwania! Po jego wywołaniu za pomocą kombinacji klawiszy Win + (.) lub Win + (;) można zacząć pisać, a wprowadzone słowa posłużą jako kryteria wyszukiwania emotikonów. Wpisane słowa zostaną zachowane, nawet jeśli zamkniemy panel przez naciśnięcie przycisku X lub klawisza Esc.

Ciemny motyw panelu emotikonów: ciemne jest piękne? Dla nas tak. Na komputerach z ciemnym motywem kolorystycznym (aktywowanym z poziomu menu Ustawienia > Personalizacja > Kolory) tło panelu emotikonów będzie miało ciemny kolor.

Menedżer zadań

Monitoring wydajności GPU: wszystkich fanów Menedżera zadań z pewnością ucieszy wieść o zaimplementowaniu w nim monitoringu zużycia procesora graficznego. W zakładce Wydajność wyświetlane są informacje dotyczące obciążenia poszczególnych komponentów GPU (takich jak akcelerator grafiki 3D czy silnik kodujący i dekodujący wideo) oraz statystyki wykorzystania pamięci graficznej. W zakładce Szczegóły użytkownik znajdzie informacje nt. obciążenia GPU generowanego przez poszczególne procesy.

Zmiany w strukturze sekcji GPU w zakładce Wydajność:

  • Odświeżony interfejs sekcji GPU: zaktualizowano układ interfejsu, dodając nowe szczegóły takie jak wersja DirectX oraz fizyczna lokalizacja procesora graficznego. Na liście wyświetlane są tylko fizyczne procesory, natomiast podstawowa karta graficzna pozostaje ukryta.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

  • Nazwy poszczególnych procesorów graficznych wyświetlane są teraz po lewej stronie okna w zakładce Wydajność.
  • Przywrócono domyślny widok wielu silników graficznych, wyświetlający monitory wydajności czterech najbardziej aktywnych silników. Zazwyczaj będą to 3D, kopiowanie, kodowanie wideo i przetwarzanie wideo. Aby powrócić do widoku pojedynczego silnika, wystarczy kliknąć wykres wydajności prawym przyciskiem myszki.
  • U dołu zakładki Wydajność, obok liczników zapełnienia pamięci dedykowanej oraz współdzielonej, wyświetlany jest teraz stan zapełnienia całkowitej pamięci graficznej.
  • W sekcji informującej o posiadanej wersji DirectX można znaleźć teraz również informację o najwyższym obsługiwanym poziomie funkcji.

Grupowanie procesów w Menedżerze zadań: wprowadzono niezależne procesy Runtime Broker dla każdej aplikacji UWP z osobna. Ponadto wprowadzono mechanizm grupujący wszystkie procesy dla danej aplikacji w jeden zbiór, w sposób ułatwiający zarządzanie nimi. Dodano również funkcję wyświetlającą nazwy zakładek otwartych w przeglądarce, jeśli dana zakładka takową nazwę posiada, tak by użytkownicy mogli się łatwo zorientować, z czym mają do czynienia.

Ulepszona prezentacja procesów przeglądarki Microsoft Edge w Menedżerze zadań: zaimplementowano mechanizm grupujący procesy aplikacji w Menedżerze zadań. Procesy zakładek przeglądarki Microsoft Edge oznaczane były tytułem właściwej strony.

Implementacja funkcji Power Throttling: niektórzy użytkownicy pamiętają zapewne rozwiązania energooszczędne testowane przez Microsoft w styczniowej kompilacji 15002. Jednym z nich była funkcja Power Throttling, która okazała się zmniejszać zużycie energii przez CPU o blisko 11%, i to w sytuacjach dużego obciążenia procesora. Dlatego też zdecydowano się aktywować wspomnianą funkcję w Windows 10 Fall Creators Update.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Optymalizacja dostarczania

Optymalizacja dostarczania od zawsze była synonimem architektury peer-to-peer. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że rozwiązanie to wykorzystywane jest także przy pobieraniu zasobów z usługi Windows Update i Sklepu Windows. Optymalizacja dostarczania, nawet bez P2P, przyspiesza proces pobierania zasobów ze Sklepu Windows oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów przy pobieraniu poprawek i nowych funkcji. Chociaż z poziomu głównej strony ustawień - od teraz przemianowanej na Optymalizacja dostarczania - możliwe jest włączenie lub wyłączenie funkcji P2P, mechanizm ten jest wciąż wykorzystywany przy pobieraniu aktualizacji i aplikacji z serwerów z zasobami firmy Microsoft. Aby przejść do wspomnianej strony, należy wejść w menu Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update, następnie zaś wybrać pozycję Opcje zaawansowane i Optymalizacja dostarczania.

U dołu strony ustawień Optymalizacji dostarczania zlokalizowane są dwa linki, dzięki którym możemy uzyskać dostęp do nowych funkcji kontroli i widoczności:

Zaawansowane opcje Optymalizacji dostarczania: w tym miejscu można skonfigurować wybrane ustawienia pobierania oraz wysyłania.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Narzędzie Optymalizacji dostarczania nieustannie sprawdza dostępną przepustowość podczas pobierania zasobów w sposób dynamiczny, dostosowując ilość pasma wykorzystywanego przez procesy pobierania zachodzące w tle, tak by nie przeszkadzały one w korzystaniu z urządzenia. Niemniej może ono nie uwzględniać procesów zachodzących na innych urządzeniach w domu. Jeśli dysponujemy łączem o ograniczonej przepustowości i chcielibyśmy zniwelować tego odczuwalne skutki, w sekcji Ustawienia pobierania możemy ustawić prędkość pobierania dla zasobów pobieranych w tle.

Jeśli posiadamy kilka urządzeń, możemy aktywować opcję pobierania zasobów z komputerów w swojej sieci lokalnej, co przekłada się na zmniejszenie ilości pasma wykorzystywanego przez urządzenia pobierające te same aktualizacje.

Jeśli zaś zdecydujemy się na włączenie opcji pobierania zasobów z innych komputerów w Internecie, możemy ograniczyć przepustowość wysyłania, regulując prędkość transferu lub całkowitą ilość bajtów wysyłanych innym urządzeniom poprzez aktywację miesięcznego limitu wysyłania.

Monitor aktywności: w tym miejscu wyświetlane są informacje o przepustowości łącza wykorzystanej przy pobieraniu zarówno aktualizacji systemowych, w tym poprawek oraz nowych funkcji, jak aplikacji i ich aktualizacji. W zależności od wybranego ustawienia, użytkownik może tu również sprawdzić dokładną ilość danych otrzymanych od innych komputerów w sieci lokalnej lub innych komputerów w Internecie. Należy zaznaczyć, że wspomniane dane przedstawiają wykorzystaną przepustowość łącza mierzoną od pierwszego dnia danego miesiąca.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Klawiatura dotykowa

Microsoft stworzył zupełnie nową klawiaturę dla komputerów z ekranem dotykowym! Jeśli do tej pory odczuwaliśmy zazdrość na myśl o rozwiązaniach klawiaturowych stosowanych w telefonach, z pewnością ucieszy wieść, że od dziś będziemy mogli doświadczać podobnych wrażeń na swoim komputerze, a to wszystko dzięki najnowszej klawiaturze ekranowej opartej na języku XAML!

Ulepszone przewidywanie tekstu: wprowadzono szereg poprawek w mechanizmie przewidywania tekstu, czyniąc z niego jeszcze inteligentniejsze narzędzie. Od teraz wystarczy np., że wpiszemy Napisz mi, by przy pomocy sugerowanych słów wygenerować popularną wiadomość Napisz mi wiadomość SMS. Użytkownicy aplikacji UWP mogą również korzystać z funkcji sugerowania emotikonów! Opisywany mechanizm dostępny w tych samych językach, co pisanie bez odrywania ręki (listę języków przedstawiamy nieco niżej).

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Ulepszony widok emotikonów: kiedy przełączymy klawiaturę dotykową do widoku emotikonów, odkryjemy, że możemy teraz płynnie skrolować zawartość każdej kategorii, zamiast przewijać ją strona po stronie. Dostrzec można również listę wszystkich dodatkowych emotikonów sugerowanych w oparciu o ostatnie napisane przez nas słowo, która pojawi się u góry w obszarze sugestii.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Zaimplementowane w Panelu emotikonów narzędzie wyszukiwania oferuje teraz wsparcie dla Emoji 5.0! Dodano również garść nowych słów kluczowych.

Jednoręczna klawiatura dotykowa: Microsoft bazując na wynikach obszernych badań ergonomicznych przeprowadzonych pod kątem pracy z tabletem, wprowadził nowy układ klawiatury mający na celu zapewnienie użytkownikowi maksymalnego komfortu pracy z urządzeniem trzymanym w dłoniach! Nowe rozwiązanie przypomina klawiaturę znaną z telefonów - jest jednak mniejsze i węższe. Można je umieścić w dowolnym miejscu (choć doradzamy przypięcie go z boku ekranu) i obsługiwać jedną dłonią. Aby przełączyć język, wystarczy wcisnąć i przytrzymać przycisk &123. Uwaga: niniejsze rozwiązanie zostało zaimplementowane w miejsce klawiatury dzielonej.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Pisanie na jednoręcznej klawiaturze dotykowej bez odrywania ręki: jedna z najistotniejszych funkcji klawiatur telefonicznych umożliwiająca łatwe i szybkie wprowadzanie znaków, polega na wciskaniu poszczególnych klawiszy bez odrywania palców od ekranu, czyli tzw. Shape writing. Windows 10 Fall Creators Update wprowadza pierwszą taką klawiaturę na komputer! Jest ona niezwykle intuicyjna, gdyż jej obsługa nie odbiega od pracy z innymi jednoręcznymi rozwiązaniami klawiaturowymi znanymi z telefonów. Możemy więc z niej korzystać jak ze zwykłej klawiatury dotykowej. Co więcej, oferuje ona również obsługę pióra! Wspomniana funkcja dostępna jest obecnie dla następujących języków: kataloński (Katalonia), chorwacki (Chorwacja), czeski (Czechy), duński (Dania), holenderski (Holandia), angielski (Indie), angielski (Stany Zjednoczone), angielski (Zjednoczone Królestwo), fiński (Finlandia), francuski (Kanada), francuski (Francja), francuski (Szwajcaria), niemiecki (Niemcy), grecki (Grecja), hebrajski (Izrael), węgierski (Węgry), indonezyjski (Indonezja), włoski (Włochy), norweski (Norwegia), perski (Iran), polski (Polska), portugalski (Brazylia), portugalski (Portugalia), rumuński (Rumunia), rosyjski (Rosja), hiszpański (Meksyk), hiszpański (Hiszpania), szwedzki (Szwecja), turecki (Turcja), wietnamski (Wietnam).

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Odświeżone menu ustawień klawiatury dotykowej: wśród wielu wprowadzonych poprawek znalazł się ulepszony mechanizm przejścia do panelu pisma odręcznego oraz innych układów klawiatury. W lewym górnym rogu klawiatury zlokalizowana jest teraz ikona ustawień dająca użytkownikowi dostęp do kompleksowego wachlarza opcji obejmujących wszystkie jej układy (Domyślny, Jednoręczny, Pismo odręczne, Pełny) i tryby (Zakotwiczony, Niezakotwiczony) oraz umożliwiająca szybkie przejście do ustawień językowych.

Wprowadzanie tekstu na pulpicie przy użyciu głosu: od teraz możliwe jest wprowadzanie na pulpicie tekstu w języku angielskim lub chińskim przy pomocy komunikatów głosowych! W tym celu wystarczy nacisnąć przycisk mikrofonu w lewym górnym rogu klawiatury dotykowej lub panelu pisma odręcznego bądź też użyć kombinacji przycisków Win + H.

Poza dyktowaniem tekstu możliwe jest również stosowanie poleceń głosowych w celu dokonania podstawowej edycji treści lub wstawienia znaków interpunkcyjnych. Poniżej zebraliśmy kilka przykładowych poleceń dla anglojęzycznej wersji tego narzędzia:

  • “Press backspace” - wstawia znak spacji.
  • “Clear selection” - odznacza zaznaczony uprzednio fragment tekstu.
  • “Press delete” - generuje efekt naciśnięcia klawisza Delete.
  • “Delete that” - usuwa ostatni element zarejestrowany przez narzędzie rozpoznawania mowy lub aktualnie zaznaczony tekst.
  • “Delete last three words” - usuwa trzy ostatnie wyrazy.
  • “Stop dictating” - kończy bieżącą sesję dyktowania.
  • “End spelling” - wyłącza tryb literowania.
  • “Go after "słowo lub wyrażenie" - powoduje przemieszczenie kursora do pierwszego znaku następującego po danym wyrazie lub wyrażeniu.
  • “Go to the end of paragraph” - powoduje przemieszczenie kursora na koniec paragrafu.
  • “Move back to the previous word” - powoduje przemieszczenie kursora na początek poprzedniego wyrazu.
  • “Go to start of "słowo lub wyrażenie" - powoduje przemieszczenie kursora do pierwszego znaku poprzedzającego dany wyraz lub wyrażenie.
  • “Go to the start of paragraph” - powoduje przemieszczenie wskaźnika na początek paragrafu.
  • “Go down to next sentence” - powoduje przemieszczenie kursora do następnego zdania.
  • “Go to the end of the sentence” - powoduje przemieszczenie wskaźnika na koniec zdania.
  • “Move to the start of the word” - powoduje przemieszczenie wskaźnika na początek wyrazu.
  • “Go to the left” - generuje efekt naciśnięcia przycisku strzałki w lewo.
  • “Move right” - generuje efekt naciśnięcia przycisku strzałki w prawo.
  • “Select word or phrase” - zaznacza dany wyraz lub wyrażenie.
  • “Select that” - zaznacza ostatni element zarejestrowany przez narzędzie rozpoznawania mowy.
  • “Select next three words” - zaznacza trzy następne wyrazy.
  • “Start spelling” - włącza tryb literowania.
  • “Comma” (albo “period”, “question mark” itd.) - wstawia znak interpunkcyjny “,” (albo “.”, “?” itd.).

Usprawnione przesuwanie: od teraz, aby przesunąć klawiaturę dotykową, nie trzeba przytrzymywać ikony przesuwania. Wystarczy tylko złapać dowolny pusty obszar w panelu sugestii i przeciągnąć klawiaturę w wybrane miejsce. Co więcej, klawiatura została wyposażona w opcję Niezakotwiczony zlokalizowaną najbardziej po lewej stronie. Po jej aktywowaniu przy każdym ponownym wywołaniu klawiatury pojawi się ona tam, gdzie została wyłączona.

Zmiana wielkości znaków: wprowadzono możliwość przełączania wielkości znaków przy pomocy przycisku Shift - dokładnie tak jak w Windows 10 Mobile!

Odświeżone menu ustawień: poprawiono układ menu ustawień, aby zapewnić użytkownikom łatwiejszy dostęp do opcji językowych, ustawień klawiatury lub pomocy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Pismo odręczne i pióro

Aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update wprowadza nowy panel pisma odręcznego oparty na języku XAML. Zaimplementowane zmiany obejmują m.in. obsługę większej liczby gestów, łatwiejszą edycję treści, a także nowe emotikony!

Nieograniczony obszar pisania dzięki nowemu mechanizmowi konwersji i rozmieszczania: kiedy piszemy, wyrazy wprowadzane w panelu pisma odręcznego konwertowane są na tekst maszynowy. Kiedy zapełnimy cały panel i uniesiemy pióro, wprowadzony tekst zostanie rozmieszczony tak, by umożliwić kontunuowanie pisania. Aby osadzić cały tekst i wyczyścić panel, wystarczy nacisnąć przycisk zatwierdzający wprowadzone dane.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Zaznaczenie i edytowanie tekstu: zaznaczając fragment tekstu przy otwartym panelu pisma odręcznego sprawimy, że pojawi się on w panelu, co umożliwi wprowadzenie niezbędnych poprawek.

Wprowadzanie poprawek w panelu pisma odręcznego poprzez nadpisywanie przekonwertowanego tekstu: zamiast korzystać z sugerowanego zamiennika błędnie rozpoznanego tekstu, możemy teraz wpisać poprawne litery bezpośrednio na przekonwertowanym fragmencie!

Edycja treści przy użyciu pióra: panel pisma odręcznego umożliwia teraz dokonanie prostych czynności edytorskich przy pomocy czterech nowych gestów: przekreślenia, zdrapania, złączenia oraz rozdzielenia.

Ułatwiony dostęp do emotikonów i symboli: panel pisma odręcznego został rozszerzony o dwa nowe przyciski umożliwiające wprowadzanie emotikonów oraz symboli bez konieczności przechodzenia do trybu klawiatury dotykowej. Teraz wystarczy tylko wcisnąć odpowiedni przycisk, wybrać pożądany element i gotowe!

Zmniejszone prawdopodobieństwo wygenerowania niezamierzonych znaków: w sekcji ustawień Pióro i funkcja Windows Ink wprowadzona została nowa funkcja aktywująca wyodrębniony tryb pisania palcem, co przekłada się na zmniejszenie prawdopodobieństwa wygenerowania niepożądanych znaków w panelu pisma odręcznego podczas pisania piórem.

Domyślnie niezakotwiczona klawiatura: od teraz panel pisma odręcznego wyświetlany jest domyślnie obok miejsca pisania. Oczywiście ustawienie to można w każdej chwili zmienić w menu ustawień klawiatury wywoływanym przez naciśnięcie przycisku w jej lewym górnym rogu.

Ulepszony mechanizm rozpoznawania pisma odręcznego dla języka angielskiego (Stany Zjednoczone): wprowadzono kilka poprawek zwiększających dokładność mechanizmu rozpoznawania pisma odręcznego dla języka angielskiego (Stany Zjednoczone).

Tryb anglojęzyczny w narzędziu pisma odręcznego dla uproszczonego języka chińskiego: aby jeszcze bardziej poprawić dokładność rozpoznawania znaków w modelu mieszanym (przy równoczesnym wprowadzaniu chińskich i angielskich znaków), w panelu pisma odręcznego dla uproszczonego języka chińskiego dodano przycisk trybu anglojęzycznego. Teraz wystarczy tylko wcisnąć wspomniany przycisk i wpisać wybrane wyrazy po angielsku, by te zostały rozpoznane w oparciu o silnik rozpoznawania pisma odręcznego właściwy dla języka angielskiego (Stany Zjednoczone). Aby powrócić do domyślnego ustawienia, po zakończeniu wprowadzania słów w języku angielskim wystarczy tylko ponownie wcisnąć przycisk trybu anglojęzycznego.

Znajdź moje pióro: nie pamiętasz, gdzie zapodziałeś pióro? Cóż, nie posiada ono nadajnika GPS, więc niestety nie możemy go zlokalizować, ale można sprawdzić, gdzie po raz ostatni z niego korzystałeś. Aby dowiedzieć się więcej, w menu ustawień wybieramy zakładkę Aktualizacja i zabezpieczenia, następnie zaś przechodzimy do sekcji Znajdź moje urządzenie.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Przewijanie przy pomocy pióra: dążąc do stworzenia bardziej intuicyjnych mechanizmów interakcji z systemem przy pomocy pióra, Microsoft kieruje się pragnieniem umożliwienia użytkownikowi naturalnej i bezpośredniej manipulacji treścią. Od teraz, poruszając się po dokumencie, nie musimy już polować na suwaki czy też przełączać się między trybem pióra i dotyku - możemy bowiem przewijać treść w sposób tak płynny i bezpośredni, jak przy użyciu palca.

Przewijanie przy pomocy pióra w aplikacjach Win32: wprowadzono obsługę przewijania treści przy pomocy pióra w Eksploratorze pików i innych aplikacjach Win32.

Zaznaczanie piórem: usprawniono proces zaznaczania treści przy użyciu pióra, który przebiega teraz w sposób jeszcze bardziej kontrolowany. Wprowadzono także uchwyty zaznaczania wyświetlane za każdym razem, gdy użytkownik zaznaczy tekst za pomocą pióra. Opracowano także mechanizm pozwalający na szybkie i spójne zaznaczanie treści - tekstu, obiektów lub nakreślonych znaków - przez przeciągnięcie pióra przy wciśniętym przycisku cylindrycznym.

Pasek gry

Ulepszenia paska gry:

  • Pasek gry (Win + G) rozszerzony został o przycisk umożliwiający włączenie lub wyłączenie Trybu gry dla bieżącej gry.
  • Pasek gry umożliwia teraz wykonywanie zrzutów ekranu z gier w formacie HDR. Wprowadzono także możliwość przesyłania wspomnianych obrazów do usługi Xbox Live za pomocą aplikacji Xbox. Uwaga: strumieniowanie oferuje wsparcia dla HDR. Zrzuty ekranu mają rozdzielczość okna gry, co umożliwia wykonywanie zrzutów we wspieranej już rozdzielczości 4K. W przypadku wyższych rozdzielczości, nagrania z gier i transmisje zostaną przekodowane do 1080p.
  • Dla zrzutów ekranu z gier w HDR generowane są teraz poprawne kopie PNG, które są następnie konwertowane do formatu SDR w procesie mapowania tonów.
  • Zmiany szybkości transmisji podczas strumieniowania do platformy Mixer są teraz znacznie płynniejsze.
  • Strumieniując dane do platformy Mixer, można teraz określić język używany podczas transmisji.
  • Udoskonalono mechanizm przydzielania zasobów grom działającym w Trybie gry dla popularnych konfiguracji sprzętowych obejmujących maszyny wyposażone w 6-cio i 8-mio rdzeniowe procesory, co przekłada się na jeszcze lepsze osiągi gier działających we wspomnianym trybie.

Odświeżone ustawienia w menu Granie: dodano kilka ulepszeń i poprawek, które z pewnością przypadną do gustu graczom komputerowym. Aby uzyskać do nich dostęp, należy przejść do ustawień systemowych, następnie zaś do menu Granie i sekcji Pasek gry. Oto niektóre z wprowadzonych zmian:

  • Transmisja dźwięku wyłącznie z gry: w menu Ustawienia > Granie > Transmisja możliwe jest teraz włączenie opcji Transmituj tylko dźwięk z gry służącej strumieniowaniu treści do usługi Beam z wykorzystaniem sygnału audio pochodzącego wyłącznie z gry, nie zaś z całego komputera.
  • Zmiana nazwy menu ustawień dźwięku w Pasku gry: strona ustawień audio zlokalizowanych pod przyciskiem ustawień na Pasku gry została przemianowana na DVR z gry. Zostały tu również przeniesione wszystkie ustawienia DVR z gry ze strony ogólnych ustawień rozgrywki. W tym miejscu dostępna jest także opcja Transmituj tylko dźwięk z gry.

Nowe opcje pomocy: w menu ustawień systemowych Granie pojawiła się nowa sekcja - Operacje sieciowe Xbox, pomagająca użytkownikowi w identyfikowaniu i rozwiązywaniu ewentualnych problemów z komunikacją głosową i grą w trybie wieloosobowym w ramach usługi Xbox Live.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Zaktualizowano także ikonę Trybu gry na Pasku gry.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Hyper-V

Przywracanie maszyn wirtualnych: wprowadzono automatyczne punkty kontrolne umożliwiające anulowanie błędów w maszynach wirtualnych - od teraz użytkownik może przywrócić maszynę do stanu jej ostatniego uruchomienia.

Obsługa baterii wirtualnych: użytkownik ma teraz możliwość podglądu stanu baterii w maszynach wirtualnych! Aby wypróbować tę funkcję, tworzymy maszynę wirtualną, korzystając z polecenia New-VM, następnie zaś oznaczamy ją jako -Prerelease. W ten sposób otrzymamy przedpremierową wersję maszyny wirtualnej oferującą wsparcie dla wspomnianej funkcji.

Udostępnianie maszyn wirtualnych: w narzędziu Połączenie z maszyną wirtualną dodano nową ikonę umożliwiająca kompresję maszyny wirtualnej do pliku .vmcz. Aby zaimportować skompresowaną maszynę do innej maszyny wirtualnej, wystarczy tylko wybrać wspomniany plik w maszynie docelowej!

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Pod poleceniem Szybkie tworzenie pojawiła się możliwość utworzenia maszyny w oparciu o obraz z galerii systemów. Obecnie jest dostępny Windows 10 Enterprise, którego obraz pobierany jest z Internetu.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Jeśli zastanawiacie się, co z funkcją wyboru nazwy maszyny wirtualnej oraz opcjami sieciowymi, zostały one przeniesione do sekcji Więcej opcji zawierającej także kolejną nowość oferowaną przez Hyper-V. Oprogramowanie Hyper-V w środowisku Windows 10 daje użytkownikowi dostęp do domyślnej sieci współdzielonej przez maszyny wirtualne i komputer w oparciu o protokół NAT.

Windows Defender

Kontrolowany dostęp do folderów w Windows Defender: wprowadzono narzędzie usprawniające ochronę wartościowych danych przed złośliwym oprogramowaniem oraz innymi zagrożeniami takimi jak oprogramowanie szantażujące. Aby włączyć wspomnianą funkcję, należy uruchomić usługę Windows Defender Security Center z poziomu menu Start, następnie zaś przejść do sekcji ustawień Ochrona przed wirusami i zagrożeniami i aktywować stosowną opcję:

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Omawiana funkcja monitoruje zmiany dokonywane przez aplikacje w chronionych folderach. W sytuacji, gdy dana aplikacja podejmie próbę modyfikacji chronionych plików, skutkiem czego trafi ona na listę podejrzanych aplikacji, użytkownik otrzyma powiadomienie o zaistniałej próbie. Użytkownik może rozszerzać listę chronionych folderów o dodatkowe lokalizacje oraz wskazywać aplikacje mające dostęp do wspomnianych folderów.

Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy dana zaufana aplikacja blokowana jest przez narzędzie Kontrolowanego dostępu do folderów. Aby wskazać aplikację dysponującą dostępem do chronionych zasobów, należy wybrać stosowne polecenie w sekcji Kontrolowany dostęp do folderu, następnie zaś zlokalizować i dodać wybraną aplikację.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Możliwość rozszerzania listy chronionych folderów o dodatkowe elementy nie obejmuje listy domyślnej, zawierającej takie foldery jak Dokumenty, Obrazy, Filmy czy Pulpit. Rozwiązanie to może się jednak okazać przydatne w sytuacji, gdy użytkownik nie przechowuje plików w domyślnych bibliotekach systemowych bądź też zmienił domyślną lokalizację tych bibliotek.

Aby rozpocząć monitorowanie wybranego pliku, należy wprowadzić jego ścieżkę w sekcji Chronione foldery zlokalizowanej w menu Kontrolowany dostęp do folderu. Istnieje również możliwość monitorowania udostępnionych zasobów sieciowych oraz mapowanych dysków, jednak wciąż brakuje wsparcia dla zmiennych środowiskowych oraz wieloznaczników.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Ochrona przed lukami w zabezpieczeniach oprogramowania: Windows 10 Fall Creators Update pozwala teraz kontrolować, konfigurować i zarządzać ustawieniami zapobiegania wykorzystaniu luk oprogramowania w systemie Windows i aplikacjach systemowych bezpośrednio z usługi Windows Defender Security Center!

Po aktualizacji systemu do bieżącej wersji, wspomniane ustawienia pojawią się w usłudze Windows Defender Security Center w sekcji Kontrola aplikacji i przeglądarki. Aby uzyskać do nich dostęp:

  • Klikamy prawym przyciskiem myszki stosowną ikonę w obszarze powiadomień na pasku zadań i wybieramy polecenie Otwórz lub wyszukujemy Windows Defender Security Center z poziomu menu Start.
  • W usłudze Windows Defender Security Center przechodzimy do menu Kontrola aplikacji i przeglądarki, następnie zaś przechodzimy na dół wyświetlonej strony, gdzie znajdziesz sekcję Exploit Protection.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Windows Defender Application Guard (WDAG)

Rozwiązanie to zapewnia przedsiębiorstwom maksymalny poziom zabezpieczeń przed złośliwym oprogramowaniem oraz gwarantuje zerową liczbę ataków na system Windows podczas korzystania z przeglądarki Microsoft Edge. Aby przetestować działanie Microsoft Edge w WDAG, należy najpierw włączyć wspomniany tryb w narzędziu Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows, a następnie zaznaczyć pole wyboru przy Windows Defender Application Guard.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Po zrestartowaniu komputera należy otworzyć Microsoft Edge i wywołać menu przeglądarki. Pojawi się w nim pozycja Nowe okno ochrony aplikacji.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Jej kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna przeglądarki umożliwiającego wprowadzenie adresu dowolnej strony internetowej, a utworzona w ten sposób sesja zostanie uruchomiona w izolowanym trybie WDAG.

Uwaga: w celu korzystania z narzędzia Windows Defender Application Guard wymagane jest posiadanie systemu Windows 10 Enterprise Edition oraz oprogramowania Hyper-V. Ponadto komputer musi spełniać wymagania oprogramowania Microsoft Hyper-V.

Dostęp do wachlarza funkcji Microsoft Edge w trybie Application Guard: dodano mechanizm utrwalania danych przeglądarkowych w trybie WDAG, umożliwiający zachowanie danych, w tym ulubionych stron, plików cookies, zapisanych haseł itp., między poszczególnymi sesjami przeglądarki. Utrwalone w ten sposób informacje nie będą udostępniane ani widoczne na hoście, lecz dostępne jedynie dla Microsoft Edge działającego w trybie Application Guard.

Utrwalanie danych podczas pracy z Microsoft Edge w trybie Application Guard: aktywacja utrwalania danych dla sesji przeglądarki Microsoft Edge działającej w trybie Application Guard następuje w oparciu o Zasady grupy. Warto zaznaczyć, że mechanizm ten nie jest domyślnie włączony. Aby go aktywować, należy zamknąć wszystkie okna przeglądarki i zaktualizować zasady funkcji Windows Defender Application Guard w menu Składniki systemu Windows:

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Po skonfigurowaniu Zasad grupy należy przejść do menu przeglądarki Microsoft Edge i wywołać okno funkcji Application Guard, następnie przejść do swojej ulubionej witryny i dodać ją do Ulubionych w przeglądarce Microsoft Edge.

Wyszukiwanie ulubionych stron po zamknięciu Microsoft Edge w trybie Application Guard: po aktywacji mechanizmu Utrwalania danych w oparciu o Zasady grupy dla trybu Application Guard, strony dodane do Ulubionych zostaną zachowane dla kolejnych sesji przeglądarki działającej we wspomnianym trybie, nawet po ponownym uruchomieniu komputera lub zaktualizowaniu systemu do nowszej wersji.

Windows Sonic

Bieżąca aktualizacja usprawnia proces uruchamiania funkcji Windows Sonic wprowadzonej już w Windows 10 Creators Update. Teraz wystarczy tylko podłączyć słuchawki, kliknąć prawym przyciskiem myszki ikonę dźwięku zlokalizowaną w obszarze powiadomień, następnie zaś wybrać Dźwięk przestrzenny i określić preferowany format. W otwartym menu można również skonfigurować ustawienia wirtualnego dźwięku przestrzennego 5.1, 7.1 lub Dolby Atmos dla zestawu kina domowego będącego domyślnym urządzeniem końcowym.

Ustawienia

Informacje rozszerzone o Kondycję systemu: strona ustawień systemowych Informacje została znacznie uproszczona. Poza zauważalnym odświeżeniem wspomnianego menu, zostało one rozszerzone o sekcję poświęconą kondycji systemu, działającą w oparciu o informacje przesyłane przez usługę Windows Defender Security Center, która umożliwia użytkownikowi błyskawiczny wgląd w kondycję systemu.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Wskazówki i materiały wideo w menu Ustawienia: rozszerzono menu Ustawień o wskazówki oraz materiały wideo związane z jego poszczególnymi sekcjami. Liczba dostępnych materiałów ciągle rośnie. Te dostępne na chwilę obecną można znaleźć, przechodząc do menu Ustawienia > Ułatwienia dostępu lub Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia oraz w kilku innych miejscach. Cały czas dodawane są nowe materiały.

Nowe możliwości Storage Sense: w aktualizacji Windows 10 Creators Update dodano możliwość automatycznego zwalniania przestrzeni dyskowej przy pomocy narzędzia Czujnik pamięci, teraz umożliwiającego również automatyczne usuwanie plików zapisanych w folderze Pobrane, które nie zostały zmodyfikowane przez okres 30 dni. Aby skonfigurować wspomnianą funkcję, wystarczy przejść do menu Ustawienia > System > Pamięć i wybrać polecenie Zmień sposób zwalniania miejsca. Narzędzie Czujnik pamięci zostało rozszerzone o następujące funkcje:

  • Usuwanie wcześniejszych wersji systemu Windows bezpośrednio z poziomu narzędzia Czujnik pamięci.
  • Odświeżony wygląd: dokonano kilku zmian kosmetycznych sprawiających, że narzędzie Czujnik pamięci prezentuje się znacznie schludniej.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Nowe ustawienia odtwarzania wideo: w menu Ustawienia > Aplikacje > Odtwarzanie wideo pojawiło się kilka dodatkowych funkcji dedykowanych entuzjastom mediów. Dodano także garść ustawień baterii umożliwiających użytkownikowi zoptymalizowanie strumieniowania wideo pod kątem jakości lub zużycia baterii.

Nowa strona ustawień HDR i zaawansowane ustawienia kolorów: jeśli do komputera podłączony jest chociaż jeden monitor HDR, możemy teraz uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji dotyczących ustawień HDR dla aktualnie wybranego wyświetlacza. W tym celu przechodzimy do menu Ustawienia > System > Ekran > HDR i zaawansowane ustawienia kolorów.

Programy domyślne konfigurowalne z poziomu ustawień wybranej aplikacji: w przeszłości, przy dokonywaniu zmian w aplikacjach domyślnych z poziomu ustawień systemowych, należało zacząć od typu pliku lub protokołu. W najnowszej wersji Windows 10 mechanizm ten uległ jednak zmianie. Od teraz możliwe jest bowiem wybranie aplikacji i wyświetlenie obsługiwanych przez nią elementów. Dostęp do wspomnianej opcji można uzyskać, przechodząc do menu Ustawienia > Aplikacje > Aplikacje domyślne > Ustaw domyślne dla aplikacji. Aby wyświetlić listę wszystkich typów plików i protokołów domyślnie skojarzonych z daną aplikacją, należy wybrać polecenie Zarządzaj. Omawiana strona zastępuje sekcję ustawień dostępną wcześniej w Panelu sterowania.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Zaktualizowana strona ustawień połączenia sieciowego: strona ustawień połączenia sieciowego została zaktualizowana w sposób umożliwiający łatwą i intuicyjną zmianę wspomnianego ustawienia. W miejsce wcześniejszego przełącznika w sekcji dotyczącej widoczności komputera pojawiły się dwa pola wyboru umożliwiające zaznaczenie stosownego profilu. 

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Nowe menu kontekstowe dla sieci Wi-Fi w sekcji Pokaż dostępne sieci: aby zapewnić użytkownikom możliwość szybkiego dostania się tam, gdzie chcą, dodano nowe menu kontekstowe oferujące wiele szybkich akcji, wywoływane po kliknięciu danej sieci prawym przyciskiem myszki. Wśród dostępnych opcji są polecenia Połącz, Rozłącz, Właściwości oraz Zapomnij.

Podgląd aktywnych zasad grup w Windows Update: w ustawieniach Windows Update pojawi się teraz strona umożliwiająca użytkownikowi zapoznanie się z aktywnymi zasadami grup dla wspomnianej usługi, jeśli takowe istnieją.

Usprawniony podgląd aktualizacji: w menu Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update wyświetlane są teraz informacje na temat statusu oraz postępu poszczególnych aktualizacji. W przypadku równoczesnej instalacji wielu aktualizacji (przykładowo aktualizacji wersji systemu, sterownika oraz aktualizacji definicji usługi Windows Defender) możliwe jest teraz śledzenie każdego procesu z osobna, co nie było aż tak oczywiste przy wspólnym pasku postępu we wcześniejszych wersjach Windows 10.

Nowa strona ustawień Pulpitu zdalnego: wprowadzono możliwość aktywowania i skonfigurowania Pulpitu zdalnego z poziomu menu Ustawienia > System > Pulpit zdalny! Sama strona ustawień została znacznie ulepszona względem jej odpowiednika w Panelu sterowania, co ma na celu ułatwienie użytkownikowi nawiązania zdalnego połączenia z komputerem przy pomocy wybranego klienta dostępu zdalnego. W odświeżonej odsłonie wspomnianej strony znalazła się sekcja poświęcona usypianiu komputera (Ustaw mój komputer do oczekiwania na połączenie, gdy jest podłączony) oraz jego widoczności, umożliwiająca użytkownikowi sprawdzenie, czy jego komputer jest zdalnie dostępny. Wyświetlana jest tu również nazwa komputera, którą należy dodać w wybranym kliencie dostępu zdalnego.

Ulepszone narzędzie aktualizacji: w sytuacji, gdy komunikat o błędzie napotkanym przez asystenta aktualizacji nie będzie w pełni zrozumiały dla użytkownika, wyświetlony zostanie zwykły tekst opisujący zaistniały problem. Zarówno tekst, jak i kod błędu będzie można zaznaczyć, następnie zaś skopiować i wkleić w inne miejsce - pod warunkiem, że będą one widoczne.

Ułatwienia dostępu

Eye Control

Eye Control umożliwia sterowanie przy pomocy ruchu gałek ocznych praktycznie całym systemem, gdyż przy jego pomocy emulowane jest działanie klawiatury i myszy. Do działania wymagane jest specjalne urządzenie peryferyjne, takie jak przykładowo Tobii Eye Tracker 4C. Niestety, tych obecnie obsługiwanych jest raczej niewiele, jednakże Microsoft planuje oczywiście poszerzyć ich gamę.

Konfiguracja Eye Control:

  1. Zanim rozpoczniemy korzystanie z nowej funkcji, konieczne jest posiadanie odpowiedniego urządzenia (jedynym obecnie w 100% kompatybilnym jest wspomniany wcześniej Tobii Eye Tracker 4C) oraz oczywiście zaktualizowanie jego sterowników do najnowszej wersji.
  2. Następnym krokiem jest sprawdzenie aktualizacji w Windows Update, gdzie powinien zostać znaleziony i automatycznie zainstalowany Tobii Eye Tracker HIDClass Driver.
  3. Po upewnieniu się, że urządzenie podłączone jest do komputera należy przejść do Ustawienia > Ułatwienia dostępu > Inne opcje > Eye control.

Ustawienia systemowe Eye Control

Panel Eye Control - po uruchomieniu Eye Control, na pulpicie pojawi się specjalny panel. Umożliwia on szybki dostęp do korzystania z głównych opcji nowej funkcji: myszy, klawiatury oraz konwersji tekstu na mowę. Za pomocą ostatniej z ikon możliwa jest zmiana jego lokalizacji na pulpicie.

Panel Eye Control

Interakcja z panelem Eye Control - w celu wybrania którejś z ikon znajdujących się na panelu, należy na moment skupić na niej wzrok. Po chwili zostanie ona kliknięta, zaś procesowi temu będzie towarzyszyło zacieśniająca się wokół niej ramka.

Mysz Eye Control - aby wybrać obsługę myszy, należy na chwilę skupić spojrzenie na odpowiedniej ikonie. Aby wybrać miejsce, w które przenieść ma się kursor, należy skupić na nim spojrzenie. Wywoła to specjalne menu, z którego wybrać możemy w analogiczny sposób działanie (kliknięcie, dwuklik, kliknięcie prawym przyciskiem myszy oraz anulowanie działania).

Sterowanie myszą Eye Control

Klawiatura Eye Control - korzystanie z klawiatury rozpocząć należy od wybrania w omawiany wcześniej sposób odpowiedniej ikony z panelu. Pisanie następuje w podobny sposób - należy na chwilę skupić wzrok na wybranej literze. Działanie usprawniają wyświetlające się podpowiedzi słów.

Klawiatura w Eye Control

Kształtowanie tekstu Eye Control - aby przyśpieszyć korzystanie z klawiatury w Eye Control, skorzystać można z metody kształtowania. Przy jej użyciu wystarczy przesuwać wzrokiem po odpowiednich literach celem uzyskania pożądanego wyrazu (przydatne są tu podpowiedzi słów wyświetlane na ekranie). Odpowiednią opcję znaleźć można pod przyciskiem Fn.

Szybkie pisanie w Eye Control

Konwersja tekstu na mowę w Eye Control - przydatną opcją dla osób niemogących mówić z pewnością okaże się konwersja tekstu na mowę. Dzięki niej, po wybraniu odpowiedniej ikony z panelu i wpisaniu pożądanego tekstu, zostanie on odczytany na głos. Funkcja ta korzysta ze standardowego mechanizmu konwersji, który znaleźć możemy w Ustawienia > Czas i język > Mowa > Tekst na mowę.

Konwersja tekstu

Ustawienia Eye Control - oczywiście Eye Control posiada swój własny zestaw opcji. Możemy dzięki niemu wybrać czas aktywacji po skupieniu wzroku, jego odpowiednik podczas pisania, włączyć bądź wyłączyć pisanie z wykorzystaniem kształtowania oraz kursor (testowy, służący kalibracji).

Ustawienia Eye Control

Wsparcie sprzętowe: obecnie funkcja Eye Control obsługiwana jest (przynajmniej oficjalnie) wyłącznie przez niektóre z urządzeń marki Tobii. Microsoft dąży do tego, aby rozszerzyć kompatybilność rozwiązania również na sprzęt innych firm.

Automatyczne opisy w Narratorze: aplikacja Narrator została rozszerzona o funkcję opisującą obrazy nieposiadające alternatywnych opisów w oparciu o sztuczną inteligencję! Wspomniana funkcja obejmuje również ekstrakcję tekstu z obrazów z wykorzystaniem mechanizmu rozpoznawania znaków optycznych. Wystarczy włączyć Narratora i zaznaczyć poniższy obraz, po czym wcisnąć kombinację klawiszy Caps Lock + Shift + D, by wysłuchać jego opisu. W celu korzystania ze wspomnianej funkcji konieczne jest posiadanie połączenia z Internetem.

Domyślnie włączony tryb skanowania w aplikacji Narrator: najbardziej dostrzegalną zmianą wprowadzoną w Narratorze jest domyślnie aktywny Tryb skanowania. To ustawienie daje użytkownikowi dostęp do następujących funkcji:

  • Przeglądanie zawartości przy pomocy przycisków kierunkowych Góra/Dół: przeglądanie zawartości danej aplikacji odbywa się teraz przy pomocy przycisków kierunkowych Góra/Dół.
  • Interakcja z zawartością przy pomocy Spacji: interakcja z prostymi elementami (przyciski, pola wyboru, przełączniki itp.) odbywa się przy pomocy klawisza spacji.
  • Kontrolowany Tryb skanowania: przejście do pola edycji przy pomocy strzałek kierunkowych Góra/Dół spowoduje wyłączenie Trybu skanowania w celu umożliwienia użytkownikowi modyfikacji treści. Opuszczenie pola edycji sprawi zaś, że Narrator zostanie ponowne przełączony w Tryb skanowania.
  • Wyłączanie trybu skanowania przy pomocy kombinacji Caps Lock + Spacja: aby wyłączyć Tryb skanowania dla danej aplikacji i powrócić do zwykłego trybu pracy, należy wcisnąć kombinację klawiszy Caps Lock + Spacja. Spowoduje to wyłączenie wspomnianego trybu i wygenerowanie komunikatu Wyłączony.
  • Zapamiętywanie ustawienia Trybu skanowania dla aplikacji: wyłączenie Trybu skanowania w danej aplikacji przy pomocy kombinacji klawiszy Caps Lock + Spacja sprawi, że zostanie ona dodana do listy wyjątków. Po ponownym otwarciu aplikacji Tryb skanowania pozostanie wyłączony. Aby usunąć daną aplikację z listy wyjątków, należy ponownie użyć kombinacji klawiszy Caps Lock + Spacja.
  • Nawigacja między znakami przy pomocy przycisków kierunkowych Lewo/Prawo: przyciski kierunkowe Lewo/Prawo umożliwiają użytkownikowi dokonanie przemieszczenia o jeden znak w danym kierunku.

Jako że Tryb skanowania w narzędziu Narrator jest teraz domyślnie włączony, usunięto okno dialogowe zawierające wskazówki odnośnie jego aktywacji, generowane przy pierwszym uruchomieniu aplikacji.

Nauka wprowadzania danych w Narratorze: za pomocą tej funkcji można poznać rozkład i funkcje przycisków na swoim urządzeniu. Aplikacja zidentyfikuje naciśniety przycisk oraz zapozna nas z przypisanymi do niego funkcjami Narratora. Ten tryb można włączyć lub wyłączyć przy pomocy kombinacji klawiszy Caps Lock + 1.

Nowe i ulepszone skróty klawiszowe w Narratorze:

  • Caps Lock + R - umożliwia odczyt zawartości aplikacji od aktualnego miejsca.
  • Caps Lock + Home/Caps Lock + End - umożliwia przejście na początek/koniec programu.
  • Caps Lock + W - umożliwia odczyt zawartości okna, teraz zarówno kontrolek, jak i tekstu.

Przewodnik dla nowych użytkowników Narratora: w głównym interfejsie Narratora pojawił się przycisk umożliwiający przejście do Podręcznika użytkownika zawierającego informacje odnośnie Trybu skanowania i powiązanych poleceń.

Błyskawiczny dostęp do Centrum opinii: wciśnięcie kombinacji klawiszy Caps Lock + E + E w otwartej aplikacji Narrator spowoduje teraz wywołanie Centrum opinii.

Ulepszona obsługa Braille’a: użytkownicy aplikacji Narrator mogą teraz pisać i czytać w oparciu o różne systemy zapisu Braille’a, wybrać formę migającego kursora, a także skonfigurować czas trwania “szybkich powiadomień”. Wprowadzono także możliwość stosowania monitora brajlowskiego do wywoływania efektów skrótów programowych oraz przycisków edycji, co ma umożliwić użytkownikom wykonywanie popularnych zadań typu:

  • Wciśnięcie klawisza Tab.
  • Wciśnięcie klawisza Esc.
  • Wciśnięcie klawisza Windows.
  • Wciśnięcie sekwencji Win + U wywołującej menu Ułatwienia dostępu.
  • Wciśnięcie sekwencji Alt + F wywołującej menu Plik.
  • Wciśnięcie sekwencji Ctrl + S umożliwiającej zapisanie treści.
  • Wciśnięcie sekwencji Ctrl + Alt + N.
  • Nawigacja w listach za pomocą pierwszych liter.
  • I wielu innych!

Dodano kolejne komendy klawiaturowe wywoływane z poziomu monitora brajlowskiego. Oto lista przykładowych poleceń (przyciski na monitorze = przyciski na klawiaturze):

  • Spacja + przycisk4 + przycisk5 = przycisk Tab
  • Spacja + przycisk1 + przycisk2 = Shift + Tab (włącza/wyłącza pomijanie pustych okien Braille’a)
  • Spacja + przycisk2 + przycisk3 + przycisk4 + przycisk5 = Alt + Tab (włącza/wyłącza śledzenie kursora ekranowego)
  • Spacja + przycisk2 + przycisk4 + przycisk5 + przycisk6 = Windows (włącza/wyłącza przewijanie okien Braille’a)
  • Spacja + przycisk1 + przycisk2 + przycisk3 + przycisk5 = Windows + Tab (włącza/wyłącza tryb automatycznego powtarzania)
  • Spacja + Przycisk przywoływania 1 – 12 = Przyciski F1 - F12
  • Przycisk7 = Przycisk Backspace
  • Przycisk8 = Przycisk Enter
  • Spacja + przycisk2 + przycisk6 = Przycisk Esc
  • Spacja+ przycisk3 = Przycisk przesunięcia kursora w lewo
  • Spacja + przycisk6 = Przycisk przesunięcia kursora w prawo
  • Spacja + przycisk1 = Przycisk przesunięcia kursora do góry
  • Spacja + przycisk4 = Przycisk przesunięcia kursora na dół
  • Spacja + przycisk2 + przycisk3 = Przycisk Page up
  • Spacja + przycisk5 + przycisk6 = Przycisk Page down
  • Spacja + przycisk2 = Przycisk Home
  • Spacja + przycisk5 = Przycisk End
  • Spacja + przycisk3 + przycisk5 = Przycisk Insert
  • Spacja + przycisk2 + przycisk5 + przycisk6 = Przycisk Delete

Po wciśnięciu i przytrzymaniu jednego lub więcej klawiszy modyfikujących, można wprowadzić kolejną literę lub przycisk:

  • Spacja + przycisk8 + przycisk1 = Przytrzymaj przycisk Windows
  • Spacja + przycisk8 + przycisk2 = Przytrzymaj przycisk Alt
  • Spacja + przycisk8 + przycisk3 = Przytrzymaj przycisk Ctrl
  • Spacja + przycisk8 + przycisk4 = Przytrzymaj przycisk Shift
  • Spacja + przycisk8 + przycisk5 = Przytrzymaj przycisk AltGr
  • Spacja + przycisk8 + przycisk6 = Przytrzymaj przycisk Caps Lock
  • Spacja + przycisk8 + przycisk7 = Zwolnij wszystkie klawisze modyfikujące

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Filtry koloru: Windows 10 Fall Creators Update wprowadza filtry koloru na poziomie systemowym, w tym filtry opracowane w celu ułatwienia rozróżniania barw osobom, u których zdolność ta jest zaburzona, a także filtry stworzone z myślą o ułatwieniu tworzenia i przetwarzania treści przez osoby nadwrażliwe na światło. Wspomniane opcje znaleźć można w menu Ustawienia > Ułatwienia dostępu > Kolor i duży kontrast.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Ulepszony interfejs narzędzia Lupy: zaktualizowano przyciski przybliżania i oddalania widoku w narzędziu Lupy, nadając im bardziej nowoczesny styl.

Ulepszone skanowanie bitmapy w narzędziu Lupy: tekst powiększony przy pomocy Lupy jest teraz znacznie bardziej wyostrzony. Aby aktywować lub dezaktywować omawianą funkcję, należy przejść do menu Ustawienia > Ułatwienia dostępu > Lupa > Włącz wygładzanie map bitowych.

Odmieniona szata graficzna strony ustawień Lupy: w celu poprawy komfortu korzystania z narzędzia Lupy zarówno dla osób o obniżonej ostrości wzroku, jak i dla zwykłych użytkowników używających jej do celów prezentacji treści lub szybkiej regulacji powiększenia, zaktualizowano stronę ustawień wspomnianego narzędzia. Dodano także nowe funkcje. Oto one:

  • Możliwość łatwego skonfigurowania Lupy, by ta śledziła kursor Narratora, poprzez wybranie opcji Śledź kursor narratora.
  • Szybki dostęp do wszystkich skrótów dla narzędzia Lupy, osadzonych w stronie ustawień aplikacji.
  • Regulacja powiększenia za pomocą rolki myszki przy równoczesnym wciskaniu kombinacji klawiszy Win + Ctrl.
  • Możliwość wywołania ustawień Lupy z dowolnego miejsca w systemie przy pomocy kombinacji klawiszy Ctrl + Win + M.
  • Opcja ustawienia preferowanego trybu narzędzia Lupy w menu Ustawień.
  • Możliwość zdefiniowania preferowanego stopnia przyrostu przybliżenia podczas korzystania z Lupy.

Co nowego w Windows 10 Fall Creators Update

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia