Wraz z rosnącym zainteresowaniem usług chmurowych Microsoft zaobserwował też wzrost użytkowania narzędzi konsolowych, takich jak Windows PowerShell czy Command-Line Interface (CLI) w Azure. Firma otrzymała też feedback odnośnie tego, że narzędzie nie są najlepiej zintegrowane z popularnymi rozwiązaniami linuksowymi - problemy pojawiały się m.in. przy instalowaniu i użytkowaniu środowiska Node. We wrześniu zeszłego roku uruchomiono więc CLI 2.0 w wersji Preview, który to teraz wchodzi w fazę ogólnej dostępności.
Powołując do życia drugą generację Azure'owego wiersza poleceń, Microsoft wyznaczył sobie kilka celów:
- CLI musi instalować się naturalnie i łatwo - niezależnie od platformy, CLI powinien się instalować, skąd oczekuje tego użytkownik. Przykładowo: “brew install azure-cli” na MacBooku lub “apt-get install azure-cli” dla BASH w Windows.
- CLI musi być kompatybilny z narzędziami POSIX - sukces narzędzi konsolowych jest rezultatem implementacji dobrze znanych i rozumianych standardów.
- CLI musi być częścią otwartoźródłowego ekosystemu - wartość open source nadawana jest przez społeczność oraz jej wkład, poczynając od rozwiązań DevOps (Chef, Ansible), kończąc na językach zapytań (JMESPath).
- CLI musi być świeży i zawsze zgodny z Azure - w dobie nieustannych zmian nie wystarczy stworzyć i udostępnić usługę. Musi być ona stale aktualizowana.
Według twórców nowa wersja CLI powinna wydać się bardziej znajoma dla deweloperów, zaznajomionych z doświadczeniami konsoli w środowisku bash dla Linuksa i macOS. Dotyczy to m.in. prostych poleceń, domyślnych dla typowych operacji oraz wsparcia dla narzędzi grep, cut, jq czy JMESpath. Podczas okresu Preview firma zebrała sporo feedbacku, stąd też w CLI 2.0 wiele nowych funkcjonalności: "Liczba usług Azure wspieranych w Azure CLI 2.0 wzrosła i mamy teraz moduły konsolowe dla sql, documentdb, redis i wielu innych usług Azure. Mamy też nowe funkcje, które sprawią, że praca z Azure CLI 2.0 będzie bardziej produktywna. Przykładowo, dodaliśmy możliwości '--wait' i '--no-wait', które pozwalają użytkownikom odpowiadać na zewnętrzne uwarunkowania lub kontynuować skrypt bez czekania na odpowiedź. Jesteśmy też podekscytowani paroma nowymi funkcjami w Azure CLI 2.0, zwłaszcza kombinacją poleceń Bash i CLI, a także wsparciem dla nowych funkcji platformy, takich jak Azure Managed Disks".
Użytkownicy, którzy chcieliby lepiej zapoznać się z nowym wierszem polecenia w Azure, mogą sięgnąć po trzy nowe artykuły opracowane przez Microsoft: Instalacja, Pierwsze kroki oraz Dokumentacja.