Surface Trio? Gdy dwa ekrany to za mało

Surface Trio? Gdy dwa ekrany to za mało

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/28/2021, 3:13 PM

Liczba odsłon: 2040

Surface Duo, pierwszy składany smartfon z Androidem z dwoma niezależnymi ekranami, wszedł na rynek 15 miesięcy temu, a rok później ukazała się jego druga generacja. Patenty opisujące ten typ urządzenia były jednak publikowane dużo wcześniej, natomiast ostatnio w temacie panowała względna cisza... Aż do teraz, bowiem Microsoft zarejestrował patent na urządzenie aż z trzema ekranami.

Pomysł smartfon/tablet składający się niczym portfel lub harmonijka nie jest wcale nowy. Takie koncepcje już w 2019 roku zaprezentowały firmy LG i Intel, a rok wcześniej patent na trójczłonowy, składany tablet zarejestrował również Microsoft. Do tej pory jednak nawet dwuekranowce nie weszły do mainstreamu i pozostają drogą oraz niszową, choć bardzo funkcjonalną i produktywną ciekawostką. Niezależnie od tego świat big tech idzie do przodu. Z dużym wyprzedzeniem rozwijane są pomysły, które mogą nigdy (a przynajmniej w bliskiej przyszłości) nie doczekać się realizacji. Czy do takich należy właśnie Surface Trio?

Surface Trio. Źródło: Patently Apple

Patent o nazwie MULTI-PANEL DISPLAY DEVICE (nr 20210396549) został zgłoszony przez Microsoft w czerwcu 2020 roku, ale stał się publiczny dopiero teraz. Opisuje on urządzenie z trzema ekranami, które wedle opisu może okazać się użyteczne w wielu różnych scenariuszach:

Przykładowo wiele okien aplikacji oprogramowania może być wizualnie prezentowanych jednocześnie na oddzielnych panelach wyświetlacza. Wielopanelowe urządzenia wyświetlające mogą wykorzystywać zawias, aby umożliwić składanie paneli wyświetlacza w różnych kierunkach (np. do wewnątrz/na zewnątrz). Taka możliwość składania pozwala wielopanelowym urządzeniom wyświetlającym na większy całkowity obszar wyświetlania w porównaniu z podobnie przenośnym pojedynczym urządzeniem wyświetlającym, jednocześnie pozwalając na mniejsze wymiary złożonego urządzenia wyświetlającego w porównaniu z nieskładanym urządzeniem wyświetlającym oferującym ten sam obszar wyświetlania.

Trzy panele mogłyby zapewnić jeszcze większą produktywność niż dwa, a tym bardziej jeden. Uruchamianie trzech aplikacji obok siebie albo jednej aplikacji w trzech panelach to na pewno kusząca wizja, tyle że wydaje się to trochę nieporęczne. Wydaje się jednak, że smartfona/tabletu można spokojnie używać pojedynczo albo dwukrotnie złożonego w sytuacjach mobilnych i rozkładać go wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Źródło: https://www.patentlyapple.com/patently-apple/2021/12/microsoft-patents-reveal-a-possible-future-3-display-surface-smartphone-and-orientation-sensors-for-foldable-tablets.html

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia