Pod koniec ubiegłego roku Microsoft ogłosił koniec badań teoretycznych i rozpoczęcie budowy topologicznego komputera kwantowego. Kilkadziesiąt lat obliczeń na polu teoretycznym dało podstawy dla inżynierii. Szczegóły tego zawiłego przedsięwzięcia opisywaliśmy w artykule "Od teorii do inżynierii. Historia komputera kwantowego Microsoftu", gdzie pisaliśmy też o zapowiedzi symulatora kwantowego i dedykowanego języka programowania. Dziś Microsoft ogłosił ich dostępność we wczesnej wersji poglądowej!
Symulator kwantowy jest dziś dla deweloperów celujących w tę platformę koniecznością z prostej przyczyny - topologicznych komputerów kwantowych po prostu jeszcze nie ma. Ale to nie problem. Jak wyjaśnia Microsoft, "Ten sam kod, który uruchamiasz dziś w symulacji, jutro uruchomisz na komputerze kwantowym". By móc w ogóle zacząć tę przygodę, możemy skorzystać z udostępnionego właśnie Quantum Development Kit, czyli pakietu SDK zawierającego też dokumentację. Oprócz tego Microsoft udostępnia język programowania Q#, symulator kwantowy i inne zasoby. Q# jest "językiem programowania zbudowanym od podstaw specjalnie dla komputerów kwantowych".
Całość jest głęboko zintegrowana z Visual Studio, dlatego doświadczenie rozwijania aplikacji w Q# nie będzie specjalnie odległe od tego, co już znamy. Quantum Development Kit nastawiony jest na pracę z lokalnym symulatorem kwantowym (także w zestawie), który może symulować około 30 kubitów logicznych na przeciętnym laptopie. Pozwoli to deweloperom debugować kod i testować programy o niewielkich rozmiarach na własnych urządzeniach. Dla większych projektów, wymagających 40 lub więcej kubitów mocy, oferowany jest symulator uruchamiany w Azure. Microsoft zaznacza, że symulator nie służy wyłącznie... symulacji, co oznacza, że "te same aplikacje działające w symulatorze kwantowym będą też działać na topologicznym komputerze kwantowym, który Microsoft rozwija dla ogólnych zastosowań komputeryzacji kwantowej". Innymi słowy raz napisany kod dla symulatora będzie działał również na docelowym sprzęcie.
Quantum Development Kit pobrać już można ze strony Microsoft Quantum. Tam również znajdziemy odnośniki do dokumentacji związanej z językiem Q#, debugowaniem i symulacją, biblioteki, fragmenty kodu i wskazówki dotyczące Visual Studio.