Menu Start to poważna sprawa. To zwykle pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl, gdy myślimy o Windows, a nawet o firmie Microsoft. Proste menu istnieje już od ponad 20 lat. Jego powstanie wiązało się z ułatwieniem użytkownikom nawigacji po systemie i szybko stało się centralnym punktem dla codziennej interakcji z Windows. Gdy uruchamiamy aplikacje i funkcje systemowe, wyszukujemy dokumenty czy choćby gdy zamykamy komputer - korzystamy z menu Start częściej, niż mogłoby się wydawać.
Po raz pierwszy słynne menu zadebiutowało w Windows 95. Zgodnie z etymologią nazwy stało się miejscem startowym dla niemal każdej operacji, którą chcieliśmy wykonać. Poprzez kolejne iteracje systemu menu zmieniało się bardzo nieznacznie. Oczywiście, w systemach takich jak Windows XP czy Windows Vista i Windows 7 mieliśmy już do czynienia z nowym spojrzeniem na estetykę, tym niemniej było to wciąż menu Start, w którym odnaleźć się mógł szybko każdy użytkownik "Okienek" z lat 90'. Prawdziwy wstrząs nadszedł w 2012 roku, kiedy to na rynek wszedł Windows 8. Menu Start zostało całkowicie usunięte, a jego miejsce zajął ekran Start z zupełnie nowym podejściem do organizacji i wyświetlania elementów. Wzbudziło to wiele kontrowersji, a głosy sprzeciwu były na tyle głośne, że Microsoft obrał jeszcze inny kierunek pod szyldem Windows 10. W nowym systemie menu Start powróciło, łącząc w spójną całość funkcjonalność zarówno klasycznego menu, jak też interfejsu kafelkowego rodem z Windows 8.
Dwadzieścia lat to relatywnie długi czas, zwłaszcza w dobie komputeryzacji. Dziś przeanalizujemy rozwój kluczowego elementu interfejsu Windows, którego styl, wygląd, forma i funkcjonalność odzwierciedlają konkretną epokę nie tylko w kontekście samego systemu, ale również całego świata IT. Zobaczmy, co zmieniło się od czasu Windows 95.
Zapraszamy do lektury artykułu:
Krótka historia menu Start
Krótka historia menu Start