Microsoft Build 2020 jest dla Microsoftu okazją do prezentacji nowych funkcji, usług i produktów mniej lub bardziej związanych ze środowiskiem deweloperów. Całkiem spory zbiór nowości przypadnie w udziale kluczowej aplikacji do pracy zespołowej — Microsoft Teams. Te, o których mowa dzisiaj, zorientowane są głównie na programistów i administratorów, choć już dziś wcześniej padła zapowiedź integracji Teams ze "standardową" aplikacją służbową Microsoft Lists. Teraz zajmiemy się najciekawszymi nowościami skupiającymi się na pracy deweloperów i profesjonalistów IT.
Nowe rozszerzenia dla Visual Studio i Visual Studio Code
Dzięki nowym rozszerzeniom Visual Studio i Visual Studio Code (w wersji zapoznawczej) można szybko zbudować aplikację Teams. Microsoft Teams Toolkit for Visual Studio oferuje prosty interfejs, w którym możemy:
- Budować szkielet projektu
- Konfigurować funkcje
- Utworzyć manifest pakietu aplikacji i skonfigurować hosting
- Sprawdzić poprawność pakietu aplikacji
- Rozpocząć proces publikowania aplikacji (dla siebie, w katalogu organizacji lub w sklepie z aplikacjami Teams)
Microsoft Teams Toolkit jest już dostępny w publicznej wersji zapoznawczej.
Nowe integracje Power Platform + Teams
Microsoft przedstawił kilka nowych funkcji usprawniających integrację Power Platform + Teams, które są już dostępne lub staną się dostępne wkrótce. Umożliwiają one budowanie rozwiązań w podejściu low-code/no-code (ze znikomym użyciem kodu lub w ogóle bez jego pisania) dzięki niestandardowym aplikacjom, przepływom pracy, botom i pulpitom nawigacyjnym dla zespołu i klientów. Wśród tych nowości znajdziemy:
- Przycisk "Dodaj do Teams" w Power Apps i Power Virtual Agents, usprawniający dodawanie niestandardowych rozwiązań do sklepu z aplikacjami Teams.
- Ulepszona automatyzacja przepływu pracy dzięki Power Automate + Teams z nowymi wyzwalaczami i działaniami stworzonymi specjalnie dla Teams. Umożliwiają one zastosowanie niestandardowych rozszerzeń wiadomości, automatyczne @wzmiankowanie i spersonalizowane działanie bota. Zostaną również wdrożone nowe szablony scenariuszy procesów biznesowych.
- Poprawione udostępnianie z Power BI w Teams. Dzięki nowemu przyciskowi "Udostępnij w Teams" w Power BI można łatwo udostępniać raporty. Zostanie też dodana opcja kopiowania poszczególnych wykresów z raportu Power BI do rozmowy w Teams. W jego czacie pojawi się z kolei bogaty podgląd miniatur wykresów i karta umożliwiająca wykonywanie na nich działań.
- Niskokodowe boty dostarczane do Teams dzięki Power Virtual Agents. Tworzenie i zarządzanie botami konwersacyjnymi stanie się łatwiejsze.
App Studio z aktualizacją 1.4.0
App Studio dla Microsoft Teams ułatwia tworzenie lub integrację naszych własnych aplikacji Teams. W najnowszej aktualizacji (v1.4.0) znalazło się kilka ulepszeń, w tym wsparcie dla schematu manifestu aplikacji 1.6, sekcja "Zaawansowane" w szczegółach aplikacji, narzędzie do sprawdzania poprawności pakietu aplikacji i lepsza obsługa błędów.
Bogatsze aplikacje mobilne dla Teams
W tym roku deweloperzy będą mogli rozszerzyć możliwości swoich aplikacji, łącząc się z natywnymi funkcjami urządzeń mobilnych, takimi jak kamera, lokalizacja i mikrofon. Wkrótce w wersji zapoznawczej stanie się dostępne wsparcie dla akcji wiadomości oraz dla aplikacji personalnych — skupionych na interakcjach z pojedynczym użytkownikiem.
Pojedyncze logowanie do aplikacji
Azure Active Directory Single Sign-On (SSO) eliminuje potrzebę ponownego logowania się do aplikacji Teams. Użytkownicy końcowi będą mogli wkrótce wykorzystać możliwości SSO we wspieranych aplikacjach Teams na platformach desktop i mobilnych. Po zalogowaniu w Teams nie będą musieli logować się ponownie w aplikacjach ze zintegrowanym SSO. Również deweloperów ucieszy uproszczony proces uwierzytelniania poprzez pojedyncze wywołanie API.
Dostęp warunkowy Azure Active Directory
Azure Active Directory Conditional Access umożliwi użytkownikom końcowym uruchamianie aplikacji i kart, nawet jeśli ich administrator IT skonfigurował zasady dostępu warunkowego wymagające użycia zaufanego urządzenia. Karty witryn w Windows, które korzystają z Azure AD, automatycznie logują się i wspierają konkretne dla danego urządzenia zasady dostępu warunkowego.
Odnotowaliśmy tylko najważniejsze nowości dla deweloperów i administratorów. W rzeczywistości Microsoft szykuje ich więcej. Zainteresowanych odsyłamy do linku źródłowego poniżej.