Windows Sets, testowane kilka lat temu w Windows 10 i wycofane, zaliczyły powrót w Windows 11. Od marca karty okien Eksploratora były dostępne jako ukryta funkcja, a teraz pojawiły się jako oficjalny ficzer. O tej i o pozostałych zmianach w kompilacji 25136 w Dev Channel możecie przeczytać poniżej.
Windows 11: zmiany w kompilacji 25136 w Dev Channel
Karty w Eksploratorze plików i aktualizacje nawigacji
Windows Sets po 3 miesiącach pozostawania w ukryciu stają się oficjalnym ficzerem w Windows 11. Karty w oknach Eksploratora plików pozwalają pracować z wieloma lokalizacjami w tym samym czasie i w tym samym oknie.
Eksplorator plików otrzymał też odświeżony układ lewego panelu nawigacji, który ułatwia nawigację po ważnych dla nas folderach. Zaktualizowana organizacja zapewnia łatwy dostęp do przypiętych i ostatnio używanych folderów (Szybki dostęp) oraz profili OneDrive dodanych do Windows.
Foldery dostępne domyślnie w tym panelu nie znajdują się już pod widokiem "Ten komputer", aby skupić widok na dyskach komputera. Kiedy nawigujemy do folderów synchronizowanych z OneDrive, pasek adresu wyświetla prawidłową ścieżkę, żeby było jasne, czy foldery są w chmurze czy na lokalnym dysku.
Dynamiczna zawartość widżetów na pasku zadań
Microsoft wypróbowuje kilka zmian, aby dodać bardziej dynamiczną zawartość widżetów do paska zadań. Oprócz zawartości na żywo w widżecie pogody będziemy mogli teraz zobaczyć aktualizacje z widżetów sportu i finansów, a także alerty o newsach z ostatniej chwili.
Treści mają być szybkie i możliwe do ogarnięcia jednym rzutem oka, a po ich kliknięciu pokazywać więcej na tablicy widżetów. Jeśli nie dokonamy interakcji ze zaktualizowaną zawartością, pasek zadań powróci do wyświetlania pogody.
Poprawki i ulepszenia
[Ogólne]
- Rozwiązano problem z wykrywaniem niektórych PC jako tabletów. Gdy tak się działo, tryb kompaktowy i opcja ukrywania pól zaznaczania w Eksploratorze nie dawały efektów.
- Rozwiązano problem z bugcheckiem SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION w ostatnich buildach.
[Wprowadzanie]
- Dodano możliwość zgłaszania animowanych gifów w panelu emoji, które użytkownicy uznają za niestosowne.
[Menu Start]
- Rozwiązano problem z wyświetlaniem tylko jednej kolumny rekomendowanych elementów.
- Po przypięciu większej liczby aplikacji do menu Start powinno ono teraz odświeżyć się, aby wyświetlać je bardziej niezawodnie.
[Ustawienia]
- Rozwiązano problem z niewyświetlaniem dysków i woluminów w Ustawieniach > System > Pamięć.
[Okna]
- Rozwiązano rzadki problem z przezroczystymi lub brakującymi paskami tytułu okien w niektórych aplikacjach.
[Windows Update]
- Rozwiązano problem z nieoczekiwanym błędem 0x00000000 w Windows Update, gdy w rzeczywistości nic się nie stało.
- Rozwiązano problem z bugcheckiem HYPERVISOR_ERROR przy próbie aktualizacji do nowego builda.
[Menedżer zadań]
- Rozwiązano problem z wysypywaniem się Menedżera zadań podczas uruchamiania po przełączeniu między trybem jasnym i ciemnym lub zmianie koloru wiodącego.
[Pozostałe]
- Rozwiązano problem z latencją lub zacinaniem się w grach, gdy używana była synchronizacja pionowa.
- Rozwiązano problem z zawieszanie msię niektórych komputerów po uruchomieniu polecenia wsl –shutdown.
Znane problemy
[Ogólne]
- Windows Insiderzy na urządzeniach Surface Pro X zobaczą czarny ekran przy próbie wznowienia z hibernacji w tym buildzie. Konieczne będzie zamknięcie poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku zasilania i ponowne uruchomienie, by powrócić do systemu. Użytkownikom tym zaleca się wstrzymanie na ten moment aktualizacji.
- Microsoft bada raporty o niepoprawnym renderowaniu elementów z materiału Mica i akrylowym efektem rozmycia na niektórych powierzchniach, takich jak menu Start, Centrum powiadomień i inne.
- Microsoft bada raporty o niedziałającym zamykaniu systemu z menu Start u niektórych Insiderów. Zamiast tego wykonywany jest restart.
- Niektóre gry korzystające z Anti-Cheat mogą wysypywać się powodując bugcheck.
[Eksplorator plików]
- Strzałka w górę jest źle wyrównana na kartach Eksploratora plików. Zostanie to naprawione w przyszłej aktualizacji.
[Napisy na żywo]
- Niektóre aplikacje na pełnym ekranie (np. odtwarzacze wideo) uniemożliwiają wyświetlanie napisów na żywo.
- Niektóre aplikacje umieszczone w górnej części ekranu i zamknięte przed uruchomieniem napisów na żywo zostaną ponownie uruchomione za oknem napisów na żywo umieszczonym u góry. Należy użyć menu systemowego (ALT + spacja), gdy aplikacja ma fokus, aby przesunąć okno aplikacji dalej w dół.