Blisko 10 lat temu Todd Holmdahl, CVP Microsoft Quantum, pracował nad Kinectem, przełomowym akcesorium śledzącym ruch dla Xbox 360. Wtedy po raz pierwszy używał sztucznej inteligencji i machine learningu. Był tak podekscytowany tymi technologiami, że powiedziałby swoim dzieciom, że to AI jest obszarem przemysłu technologicznego o największym zapotrzebowaniu na fachowców. Jednak to już nie AI jest najbardziej rozwojową dziedziną. Dziś swoim dzieciom czy komukolwiek, kto prosi o radę dotyczącą kariery, Holmdahl udzieliłby innej odpowiedzi.
Powiedziałem moim dzieciom, że powinno się robić to, czym się pasjonujemy, ale jeśli chce się znaleźć pracę, zawsze ją można znaleźć w machine learningu i AI. Dzisiaj powiedziałbym im, by poszli w informatykę kwantową.
– Todd Holmdahl, CVP Microsoft Quantum
Zdaniem ekspertów dzieli nas jeszcze 5-10 lat od osiągnięcia stanu, w którym komputery kwantowe przewyższą swoje klasyczne pierwowzory w większości zadań. W zeszłym roku tylko 1% firm posiadał budżet na projekty kwantowe, ale z szacunków Gartnera wynika, że w 2023 r. będzie go mieć już 23% firm. Forrester podaje natomiast, że kiedy w 2015 r. w ramach Venture Capitals zainwestowano w informatykę kwantową 85 mln dolarów, to dwa lata później suma wynosiła już 800 milionów.
Holmdahl kieruje zespołem budującym kubit topologiczny, który reprezentuje inne podejście niż to w firmach pokroju Intel, IBM i Google. Do budowy komputera kwantowego używają one obwodów nadprzewodnikowych, co przypomina podstawowe sposoby tworzenia współczesnych, klasycznych komputerów. Choć analitycy twierdzą, że projekt Microsoftu obarczony jest dużym ryzykiem, to jeżeli się powiedzie, wysunie firmę na prowadzenie w tym "kwantowym wyścigu zbrojeń". Jak zatem widzimy, komputery kwantowe są nadal na dość wczesnym etapie budowy, ale Holmdahl spodziewa się, że będzie powstawać więcej miejsc pracy dla naukowców i twórców sprzętu i oprogramowania kwantowego, a cały przemysł kwantowy będzie wzrastać. Microsoft prowadzi już nawet działania w tym zakresie, szukając talentów, otwierając kolejne laboratoria i rozpoczynając kurs programowania kwantowego dla studentów pierwszego stopnia.
Microsoft skupia się na produkcji skalowalnego komputera kwantowego i - dalej - na wprowadzeniu go dla naszych klientów i dla naszej przyszłości. By to zrobić, musimy być w stanie przyspieszyć postęp w informatyce kwantowej. Musimy być w stanie edukować cały świat deweloperów kwantowych.
– Krysta Svore, GM grupy Microsoft Quantum – Redmond (QuArC) w Microsoft Research
Może już być za późno dla Todda Holmdahla, by powiedzieć o komputerach kwantowych swoim dzieciom, bo dziećmi już nie są, jednakże dziedzina ta nadal daje mnóstwo możliwości dla każdego, kto chciałby się w niej poruszać - także biorąc udział w wysiłkach Microsoftu.