W ostatnich tygodniach zastanawialiśmy się, dlaczego Microsoft zaczął oznaczać kompilacje w Dev Channel jako przynależne do wersji Windows 11 22H2. Teraz mamy odpowiedź. Kanał deweloperów łączy się z kanałem wersji Beta, by otrzymywać te same kompilacje. Nie wiadomo, jak długo ten stan się utrzyma, jednak Microsoft informuje o paru szczegółach. Sprawdzimy je, a następnie zajmiemy się zmianami w dzisiejszej kompilacji 22581.
Nowe kompilacje Windows 11 trafią do Beta Channel
Microsoft poinformował, że dzisiejszy build 22581 jest oferowany również w Beta Channel i od dziś oba kanały otrzymują te same buildy. Przez ograniczony czas będzie otwarte okienko dla Insiderów do przełączenia kanału w razie chęci. Zostanie ono zamknięte, gdy zostaną wydane buildy z wyższym numerem wersji w Dev Channel. Wówczas, aby przejść z Dev do Bety, konieczna już będzie czysta instalacja Jedenastki.
Dzięki temj zmianie Insiderzy w Beta Channel, dotychczas pobierający jedynie kompilacje Windows 11 RTM (21H2), mogą już zacząć testować nowe funkcje, takie jak napisy na żywo, foldery w menu Start, przeprojektowany Menedżer zadań, pasek zadań zoptymalizowany dla trybu tabletu i wiele innych.
Insiderzy w obu kanałach otrzymają wiadomości e-mail z informacjami o możliwości zmiany kanału. Jeśli wolicie pozostać przy bieżącym kanale, to nie musicie nic robić. Microsoft wyjaśnił też, że rola kanałów się nie zmienia. Dev Channel nadal będzie służył wypróbowywaniu różnych koncepcji, inkubacji nowych pomysłów etc., natomiast Beta Channel będzie miejscem do zapoznania się z funkcjami przed ich wydaniem w publicznej wersji. Nie oznacza to jednak, że każda funkcja w Beta Channel ukaże się publicznie.
Co nowego w kompilacji 22581 w Dev i Beta Channel?
Poprawki i ulepszenia
[Ogólne]
- W tej kompilacji ograniczona liczba Insiderów zobaczy pierwsze z nowych doświadczeń związanych z dodatkowymi sposobami odkrywania i uzyskiwania szybkiego dostępu do interesującej zawartości w systemowej wyszukiwarce.
[Pasek zadań]
- Pasek zadań zoptymalizowany pod kątem tabletu, który debiutował w buildzie 22563, jest teraz dostępny dla wszystkich w Dev Channel i Beta Channel. Funkcja działa jedynie na urządzeniach, które mogą być używane jako tablet. Nie obejmuje to klasycznych laptopów ani desktopowych PC.
- Niektóre z poprawek paska zadań, takich jak górna linia graniczna, obecnie rozciągająca się na całym pasku, będzie widoczna dla wszystkich niezależnie od rodzaju urządzenia.
- Zaktualizowano fokus klawiatury i najeżdżanie kursorem na ikony aplikacji Win32 w zasobniku systemowym (trayu) oraz wysuwanym menu "Pokaż ukryte ikony", aby dopasować je do stylu wizualnego reszty paska zadań. Możecie też zauważyć, że metoda przeciągnij-i-upuść nie jest już obsługiwana dla przypinania/odpinania tych elementów. Możemy zamiast tego pokazywać/ukryć te ikony, klikając pasek zadań prawym przyciskiem i wybierając "Ustawienia paska zadań". Microsoft wprowadza też opcjonalne ustawienie, by kompletnie ukryć przycisk "pokaż ukryte ikony". Jest ono dedykowane użytkownikom pragnącym prostszego paska zadań.
[Ustawienia]
- W buildzie 22557 wprowadzono nowy link w Ustawieniach, który ułatwia klientom nadanie drugiego życia urządzeniu lub jego zrecyklingowanie. Linki te znikną po upgradzie do buildów 22581 i wyższych, ale później powrócą.
Poprawki błędów
[Pasek zadań]
- Rozwiązano problem z podglądami na pasku zadań, które używały niewłaściwych czcionek w tytule okna w językach innych niż angielski.
- Przeciąganie i upuszczanie na pasek zadań powinno teraz działać z automatycznie ukrytym paskiem zadań.
- Podczas przeciągania czegoś, aby to przypiąć do paska zadań, wiadomość na przeciąganym elemencie (np. wyświetlająca X, jeśli nie jest obsługiwany) będzie teraz miała zaokrąglone rogi.
- Rozwiązano problem z gestem przeciągnięcia w celu zwinięcia paska zadań zoptymalizowanego pod kątem tabletu, który mógł nieoczekiwanie wywołać tablicę widżetów.
[Menu Start]
- Rozwiązano problem, który czasami powodował migotanie pola wyszukiwania w górnej części menu Start.
- Złagodzono podstawowy problem występujący po przesunięciu palcem, aby otworzyć listę "Wszystkie aplikacje". Czasem wyglądało to tak, jakby użytkownik stuknął jeden z nagłówków liter na liście.
- Zaktualizowano menu kontekstowe po kliknięciu prawym przyciskiem myszy przypiętej aplikacji, aby mówiło "Przenieś na początek" zamiast "Przenieś na górę", dzięki czemu lepiej wiadomo, co się stanie.
[Skupienie]
- Wprowadzono aktualizację aplikacji Zegar (wersja 11.2202.24.0 i nowsze), która rozwiązuje problem, w którym aplikacja nie mogła zaktualizować stanu skupienia Windows przy konfiguracji sesji skupienia w aplikacji Zegar.
[Eksplorator plików]
- Naprawiono kilka przypadków, w których brakowało ikon obok elementów w menu kontekstowym i na pasku poleceń.
- Wprowadzono drobne poprawki do niektórych ikon używanych w menu kontekstowym i na pasku poleceń, w tym do ikony kopiowania.
- Foldery, których jedyną zawartością są inne foldery, będą teraz wyświetlać ikonę z kartką wskazującą zawartość wewnątrz folderu zamiast ikony pustego folderu.
- Rozwiązano podstawowy problem, który mógł powodować wysypywania się Eksploratora plików podczas korzystania z opcji "Grupuj według".
[Wprowadzanie]
- Rozwiązano problem z opcją konwersji w menu kontekstowym koreańskiego IME.
- Rozwiązano problem z paskiem narzędzi japońskiego IME, który nie wyświetlał się/ukrywał poprawnie.
- Poprawiono niezawodność wyświetlania klawiatury dotykowej na ekranie logowania po dotknięciu pola PIN lub hasła po ponownym uruchomieniu lub aktualizacji.
- Rozwiązano problem z tekstem na klawiaturze dotykowej, który częściowo był trudny do odczytania podczas korzystania z motywu wprowadzania tekstu "Czarno-biały".
- Wprowadzono kolejną poprawkę linku "Rozmiar i motyw" w obszarze Ustawienia > Czas i język > Pisanie > Klawiatura dotykowa.
- Złagodzono problem z klawiaturą dotykową, która nadal wyświetlała poprzednich kandydatów do wprowadzenia po przełączeniu na pisanie głosowe.
- Polecenia "Naciśnij Enter" i "Naciśnij Tab" powinny teraz działać podczas pisania głosowego w języku chińskim (tradycyjnym).
- Rozwiązano problem z gestem regulacji poziomu głośności wykonywanym 3 lub 4 palcami na touchpadzie, który nie działał z niektórymi sparowanymi urządzeniami audio Bluetooth.
[Ustawienia]
- Zmiany dźwięków w zdarzeniach programowych (np. wyłączenie niektórych dźwięków systemowych) powinny zostać zachowane po uaktualnieniu.
- Poprawiono widoczność ikony baterii w sekcji Bluetooth w Szybkich ustawieniach, gdy włączony jest tryb kontrastu.
[Obsługa okien]
- Jeśli ustawimy fokus klawiatury na Pulpity w Widoku zadań, obramowanie pokazane wokół miniatur będzie teraz miało zaokrąglone rogi.
- Rozwiązano problem po najechaniu kursorem na ikonę Widoku zadań na monitorach pomocniczych, co nie powodowało wyświetlenia wysuwanego menu Pulpity podczas używania języka arabskiego lub hebrajskiego.
- Rozwiązano problem, gdzie po wybraniu jednej z kart przeglądarki Microsoft Edge wyświetlanych przez asystenta przyciągania okno było animowane z niewłaściwego miejsca.
- Układy przyciągania powinny teraz zostać poprawnie zminimalizowane, jeśli przeciągniemy okno przez róg układów przyciągania.
- Rozwiązano problem z układami przyciągania, które nieoczekiwanie natychmiast wyświetlały się podczas przeciągania okna, zamiast pokazywać tylko podpowiedź przy korzystaniu z arabskiego lub hebrajskiego języka wyświetlania.
- Rozwiązano problem z obracaniem tabletu przed zakończeniem poprzedniej animacji obracania ekranu, które powodowało nagłe wycięcie animacji obracania.
- Rozwiązano problem z używaniem gestu dotykowego trzema palcami w celu szybkiego zminimalizowania wszystkich aplikacji — mogło to powodować zacinanie się okien w stanie zwiniętym.
- Zmniejszono rozmiar obszaru nad powiadomieniem, w którym kliknięcia nie były przekazywane do okna pod spodem.
- Złagodzono problemy z przeciąganiem paska tytułu zmaksymalizowanego okna za pomocą dotyku.
- Rozwiązano problem z oknem dialogowym "Otwórz" lub "Zapisz", którego otwarcie w aplikacji, a następnie użycie ALT + Tab, aby przełączyć się z aplikacji i z powrotem, mogło prowadzić do utraty fokusa klawiatury.
[Dostęp głosowy]
- Rozwiązano problem, który powodował wysypywanie się dostępu głosowego podczas używania poleceń do pisania wielkimi literami w aplikacjach Office.
[Narrator]
- Narrator będzie teraz poprawnie informować, czy w komórkach tabeli w aplikacjach Office znajduje się obraz.
- Gdy Narrator czyta w trybie skanowania w przeglądarce Edge, nie będzie już przestawać czytać po przejściu do niektórych osadzonych łączy i przycisków w środku tekstu, na przykład na nytimes.com.
[Menedżer zadań]
- Rozwiązano problem z podpowiedziami, które nie wyświetlały dokładnie preferowanych ustawień wizualnych, gdy Menedżer zadań był skonfigurowany w trybie ciemnym.
- Rozwiązano problem z Menedżerem zadań, który nie wypełniał szczegółów kolumny "Stan" na stronie aplikacji autostartu.
[Pozostałe]
- Naprawiono błąd powodujący zacinanie się na ekranie wysuwanego menu głośności.
- Złagodzono problem z utkwieniem explorer.exe i niepełną inicjalizacją podczas pierwszego logowania.
- Naprawiono kilka dodatkowych problemów wpływających na niezawodność explorer.exe.
Znane problemy
[Ogólne]
- [BETA CHANNEL] Nowe kompilacje nie będą oferowane Insiderom w Chinach na PC marki Lenovo.
- Insiderzy na Windows 10, którzy dołączają do Dev lub Beta Channel, mogą napotkać błąd pobierania o kodzie 0xc8000402 przy próbie uzyskania najnowszego builda. Problem można ominąć, dołączając najpierw do Release Preview Channel i pobierając jego build (22000.xxxx), a następnie zmieniając kanał na Dev lub Beta. Problem będzie rozwiązany w następnym buildzie.
[Pasek zadań]
- Pasek nie zawsze się zwija po włączeniu aplikacji albo stuknięciu poza rozwinięty obszar.
- Niektóre obszary OS nie śledzą jeszcze wysokości rozwiniętego paska, więc może on nachodzić na niektóre elementy, takie jak np. widżety.
[Eksplorator plików]
- Otwieranie sugerowanych wyników wyszukiwania może nie działać.
- Microsoft pracuje nad poprawieniem rozmiarów ikon, błędów wizualnych i przycinania tekstu w wysuwanym menu dostępnej pamięci w OneDrive.
[Widżety]
- Czasami podczas przypinania z tablicy przypięty widżet umieszczany jest na górze zamiast pod innymi przypiętymi widżetami. Jeśli tak się stało, autokorekta nastąpi w ciągu 30 minut, przenosząc nowy widżet do domyślnej lokalizacji. Wylogowanie i natychmiastowe ponowne zalogowanie na tablicę widżetów również naprawia ten problem.
- Po zmianie układu widżetów na tablicy niektórzy użytkownicy mają problem z nieprawidłowym renderowaniem widżetów w sekcji przypiętych. W takim przypadku wylogowanie się z tablicy widżetów i natychmiastowe ponowne zalogowanie powinno rozwiązać problem.
- Panel widżetów może nie ładować się zgodnie z oczekiwaniami po wykonaniu gestu przesunięcia z lewej krawędzi ekranu.
[Narrator]
- Naturalne głosy Narratora psują się sporadycznie. Pomóc może zrestartowanie Narratora.
[Napisy na żywo]
- Niektóre aplikacje działające na pełnym ekranie (np. odtwarzacze wideo) uniemożliwiają wyświetlanie napisów na żywo.
- Niektóre aplikacje umieszczone w górnej części ekranu i zamknięte przed uruchomieniem napisów na żywo zostaną ponownie uruchomione za oknem napisów na żywo umieszczonym u góry. Należy użyć menu systemowego (ALT + spacja), gdy aplikacja ma fokus, aby przesunąć okno aplikacji dalej w dół.
- Nie można dotrzeć do samej góry zmaksymalizowanych aplikacji (np. przycisków zarządzania oknem paska tytułu), gdy napisy na żywo znajdują się u góry.