Miasto przyszłości w wizji Microsoftu wprost z Innovation Summit 2019

Miasto przyszłości w wizji Microsoftu wprost z Innovation Summit 2019

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 6/4/2019, 12:47 PM

Liczba odsłon: 2720

Microsoft to firma, która chyba jak nikt inny ma nie tylko odpowiednie zasoby, ale również i chęć do zmiany naszego życia na lepsze. Wychodzi daleko poza spełnianie zwykłych potrzeb konsumentów i stara się kształtować ich otoczenie. By to uczynić, przygotowuje i wdraża wiele innowacyjnych projektów i dokonuje tego wraz z wieloma partnerami, zarówno światowymi, jak i regionalnymi.

Najciekawsze pomysły, które pozwolą stworzyć miasto przyszłości, poznaliśmy podczas konferencji Innovation Summit, która odbyła się 28 maja w Warszawie. Cała konferencja przebiegła pod hasłem #CyfrowaOdwaga, które ma zachęcać do wprowadzania i, co najważniejsze, do korzystania ze zdobyczy nowych technologii w naszych miastach, by przekształcić je w prawdziwe Miasta Przyszłości. Mark Loughran, Dyrektor Generalny w polskim oddziale Microsoft, w taki sposób wypowiedział się na temat tej idei:

Transformacja cyfrowa zajmuje wysokie miejsce na agendzie liderów biznesu w polskich firmach. Kluczową kwestią pozostaje jednak, jak ją skutecznie przeprowadzić, uwzględniając specyfikę danej branży czy sektora gospodarki. Tutaj właśnie dostrzegamy naszą rolę, aby wspierać klientów w procesie zmian i towarzyszyć im jako zaufany Partner na każdym etapie transformacji. Cieszymy się, że udało nam się zgromadzić liderów cyfrowej transformacji, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i inspirują polskie firmy i organizacje do wejścia na drogę cyfryzacji i sięgnięcia po korzyści, jakie z niej płyną.

Miasto przyszłości żyje w symbiozie z jego mieszkańcami i potrafi stymulować, wspierać i przyspieszać ich rozwój. Jest bezpieczne i przyjazne. Microsoft chce to osiągnąć dzięki technologii, która pozwala przekształcić zwykłe miasto w nowoczesne miasto XXI wieku. Takie miasto słucha swoich mieszkańców i stara się zmieniać w taki sposób, by mieszkało się im jak najlepiej. Oczywiście jest to prosta metafora, ale w sumie nie do końca. Bo faktem jest, że nowoczesne miasto dzięki nowoczesnym technologiom naprawdę potrafi słuchać, widzieć i rozumieć.

Miasto przyszłości Microsoft

Taka koncepcja obejmuje wiele aspektów funkcjonowania miasta - od infrastruktury, komunikacji i administracji, aż po kwestie edukacji czy kultury. Wszystkie te elementy są w mieście przyszłości ze sobą połączone, co sprawia, że mieszkańcom żyje się po prostu lepiej, a nowoczesne mechanizmy takiego miasta sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości. Microsoft, we współpracy z wieloma polskimi firmami, chce polskie miasta przekształcić właśnie w takie nowoczesne metropolie.

Miasto bez korków, smogu i problemów z parkowaniem

Wspomniana wyżej komunikacja miejsca to jeden z najbardziej palących problemów każdego współczesnego miasta. Wieczne korki, spóźniające się autobusy oraz brak miejsc parkingowych - z takimi problemami można walczyć właśnie za pośrednictwem nowych technologii. Metropolis to platforma opracowana przez Asseco, która pozwala na monitorowanie ilości miejsc parkingowych w mieście. Za pośrednictwem aplikacji Metropolis możemy nie tylko znaleźć wolne miejsce parkingowe, ale również za nie zapłacić z jej poziomu. Aplikacja zawiera również informacje o jakości powietrza i poziomie hałasu. Powyższe kwestie są niezwykle istotne choćby w Krakowie, który posiada spore problemy zarówno ze smogiem, jak i korkami i miejscami parkingowymi.

Korki są spowodowane dużą ilością samochodów na ulicach. Wynika to głównie z tego, że podróż komunikacją miejską nie należy do najprzyjemniejszych. Jakość takiej podróży może poprawić wprowadzenie systemu Wspólny Bilet, zaproponowaną przez firmę Innobaltica. Funkcjonować ona będzie w województwie pomorskim i będzie miejscem łączącym dostępne środki lokomocji – autobusy, tramwaje, kolej, metro czy trolejbusy. Mieszkańcy województwa pomorskiego dostaną jeden bilet łączący ponad stu przewoźników, zróżnicowane taryfy i ceny biletów oraz system informacji. Pasażerowie będą także mieli dostęp do jednego systemu płatności za podróż.

Nowe technologie nie tylko usprawnią funkcjonowanie krwiobiegu miasta, jakim są ulice, ale również poszczególnych jego narządów, czyli budynków. Rozwiązania zaprezentowane przez takie firmy, jak Iconics czy Skanska, pozwolą łatwiej zarządzać nieruchomościami, które zyskają umiejętność komunikowania z zarządcą i mieszkańcami. Wykorzystanie czujników i sensorów IoT da wgląd w wiele czynników, takich jak ogrzewanie, wentylacja, oświetlenie, przejazd wind czy stan systemów bezpieczeństwa budynków.

Przydatne to może być zwłaszcza w biurach, gdzie setki czujników pozwolą na analizę takich parametrów, jak sposób wykorzystania powierzchni do pracy i części wspólnych biur, dostępność sal konferencyjnych, a nawet nawyki związane z użytkowaniem przestrzeni biurowej. To znacznie usprawni organizację pracy w wielu firmach.

Miasto przyszłości to nie tylko inteligentne budynki i ulice

W taki sposób o koncepcji miasta przyszłości wypowiedział się Tomasz Dorf odpowiedzialny za segment MŚP w polskim oddziale Microsoft:

Wdrażanie w życie koncepcji inteligentnego Miasta Przyszłości, które czerpie z potencjału technologii cyfrowych, nie musi odbywać się w modelu rewolucji, która zmienia wszystko od razu. To raczej ewolucyjny projekt, zaplanowany na lata. Kluczowe jednak jest wypracowanie strategii cyfrowej transformacji miasta. Głównym celem wprowadzenia zaawansowanych rozwiązań informatycznych w życie jest poprawa jakości życia mieszkańców miast, ekologia i poprawa jakości usług dla obywateli, w tym szczególnie edukacji i ochrony zdrowia.

Wspomniane przez Tomasza Dorfa edukacja i ochrona zdrowia są również niezwykle ważnym elementem miasta przyszłości. Przecież odpowiednio wykształcony i przede wszystkim zdrowy mieszkaniec to jedna z najważniejszych cech nowoczesnego miasta. W tym celu trzeba przeorganizować mechanizmy ochrony zdrowia, wdrażając w nie takie rozwiązania, jak telemedycyna i sztuczna inteligencja. To może być prosta recepta na wieczne kolejki do lekarza. Pomóc w tym mają rozwiązania takich firm, jak Gabos, Comarch, eCom, Telemedico czy MedApp.

Nowoczesna edukacja to klucz do innowacyjności

Szkoła przyszłości Microsoft

Jeśli zaś chodzi o edukację, to Katarzyna Węglińska, ekspert w zakresie transformacji sektora edukacji w polskim oddziale Microsoft, tak podsumowała tę kwestię:

Edukacja, która nie podąża za rozwojem technologii, nie będzie w stanie przygotować uczniów do życia i pracy w realiach, które czekają ich po zakończeniu nauki. Koncept Szkoły Przyszłości Microsoft opiera się o cały wachlarz rozwiązań partnerskich, które wspomagają proces transformacji sektora edukacji w różnych jego wymiarach

Wspomniane rozwiązania partnerskie to na przykład Skriware, czyli polski startup dostarczający autorskie rozwiązania edukacyjne oparte na technologii druku 3D. Inne rozwiązanie, dostarczone przez firmę NUADU, to platforma wspierająca proces edukacji oraz weryfikacji i obiektywnej oceny efektów nauki. Szkoła przyszłości ma też zwalczyć problem trapiący polskie szkoły, związany z niedostosowaniem programu nauczania do wymogów zmieniającego się świata, który stawia przed uczniami nowe wyzwania i kreuję potrzebę nowych umiejętności.

Warto też wspomnieć o projekcie Żabki przyszłości, która powstaje na bazie technologii Microsoftu. Wszystkie powyższe projekty powstały dzięki zastosowaniu rozwiązań giganta z Redmond i jest to dowód, że amerykański gigant bardzo chce przyczynić się nie tylko do zwiększania zysków, ale również chce kształtować świat wokół nas. Miasto przyszłości to rzeczywistość, która formuje się wokół nas już teraz i spory wkład w ten proces ma właśnie Microsoft.

Źródło: https://news.microsoft.com/pl-pl/2019/05/29/microsoft-i-partnerzy-prezentuja-koncepcje-miasta-przyszlosci-w-trakcie-konferencji-microsoft-innovation-summit-2019-cyfrowaodwaga/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia