Koniec Windows XP. Co robić dalej?

Koniec Windows XP. Co robić dalej?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/14/2014, 12:00 AM

Liczba odsłon: 22016

Po prawie trzynastu latach leciwe "okienka" przechodzą do historii. Świadczenie pomocy technicznej dla systemu Windows XP skończyło się definitywnie 8 kwietnia. Od tego dnia system będzie stawał się coraz mniej bezpieczny w sieci. Brak aktualizacji bezpieczeństwa to szansa dla hakerów, którzy za pomocą exploitów mogą przejąć kontrolę nad systemem. Zaprzestanie wsparcia to również postępujące spychanie systemu do lamusa technologicznego. Jak podaje Microsoft: "Brak wsparcia ze strony niezależnych dostawców oprogramowania (ISV) i producentów sprzętu." Po pewnym czasie deweloperzy sprzętowi i aplikacji porzucą XP jako platformę przestarzałą. Stanie się ona wymarłym i opuszczonym przez społeczność systemem, jaki dziś stanowi (wcale nie dużo starszy) Windows 98. Nim to się jednak stanie, pewnie minie kilka lat, a na samym początku zmiany nie będą tak bardzo widoczne. Póki co nie musimy panikować. Nasz komputer nie wyłączy się ani nie wybuchnie.

Niektóre agencje rządowe i korporacje przeznaczają na podtrzymanie przy życiu systemu-zombie grube miliony. Gdy jednak nie posiadamy unikalnego oprogramowania, działającego wyłącznie pod XP, subskrypcja rozszerzonej pomocy technicznej wydaje się pozbawiona sensu. Mimo licznych akcji, promujących migrację na nowsze systemy, z Windowsa XP nadal korzysta co czwarty użytkownik "okienek". Jesteś jednym z nich? Sprawdź, jakie opcje masz do wykorzystania.

Aktualizacja systemu do nowszej wersji

Nie musimy kupować nowego komputera, ani nawet formatować dysku twardego (choć po latach użytkowania warto o tym pomyśleć). By dokonać aktualizacji do nowszego systemu, musimy zakupić jego kopię na płycie DVD. Pomijając Vistę, która czeka jako następna w kolejce do "odstrzału", Microsoft oferuje dwa systemy nowej generacji: Windows 7 i Windows 8. Który z nich wybrać?

Który wybrać? - źródło grafiki: http://windows7vswindows8.com

Windows 7

Będzie dostępny w sprzedaży detalicznej jedynie do 31 października 2014 r. Jeżeli chcemy zakupić jego kopię jeszcze w tym roku, powinniśmy się więc pospieszyć. Co nam daje Windows 7? Generalnie jest on bardzo podobny do XP pod względem interfejsu i funkcjonowania. Wiele się jednak zmieniło. Mniejsze lub większe poprawki i nowe funkcje pozwalają wysnuć luźne stwierdzenie, że "Siódemka" to bardzo daleko ulepszony XP. Ulepszony, bo działa stabilniej, zwraca dużo mniej błędów, samoczynnie dba o konserwację, a także wygląda dobrze. Nieco toporną już stylistykę Luna zastąpił przezroczysty i schludny Aero. Jest to o tyle istotne, że osobom, przyzwyczajonym do interfejsu XP, przesiadka na Windows 7 nie powinna sprawić specjalnego kłopotu. Już po chwili poczujemy się jak w domu. Windows 7 oferuje także tzw. tryb zgodności XP, dzięki któremu uruchomimy programy w trybie zgodności z architekturą XP.

Windows 7

Czy nasz komputer poradzi sobie z Windows 7? Sprawdźmy, jakie są minimalne wymagania:

  • Procesor: o mocy 1 GHz (32-bitowy lub 64-bitowy)
  • Pamięć RAM: 1 GB (32-bit) / 2 GB (64-bit)
  • Karta graficzna: zgodna z DirectX 9.0, WDDM 1.0
  • Pamięć VRAM: 128 MB
  • Miejsce na dysku twardym: 16 GB (32-bit) / 20 GB (64-bit)

Jak widać, Windows 7 "pociągnie" nawet na słabym sprzęcie. Częstokroć jego praca będzie wręcz wydajniejsza, niż w przypadku Windowsa XP. Jednak wsparcie dla "Siódemki" zakończy się 13 stycznia 2015 r., natomiast wsparcie rozszerzone potrwa 5 lat dłużej - do 14 stycznia 2020 r.

Windows 8.1

To najnowsza propozycja Microsoftu. System zadebiutował pod koniec 2012 r. i od razu wywołał niemałe zamieszanie. Dla niektórych minimalistyczny i prostokątny design interfejsu Modern UI i ekran Start, zastępujący dotychczasowe menu, były zbyt gwałtowną zmianą. Część środowiska przyjęła zmiany entuzjastycznie, tym niemniej system nadal budzi kontrowersje. W ostatniej, wiosennej aktualizacji systemu Microsoft wprowadził kilka zmian, zacierających granice stylu Metro i klasycznego desktopu. Tendencja ta będzie kontynuowana i następna, większa aktualizacja wniesie hybrydowe menu Start i jeszcze bardziej zintegruje aplikacje Modern z trybem okienkowym. Microsoft robi, co może, by interfejs był wygodny zarówno dla zatwardziałych PC-towców, jak i właścicieli urządzeń dotykowych - tabletów czy hybryd. Co ważne, Windows 8 nie posiada trybu zgodności XP, przez co nie uruchomimy na nim wybranych programów, niekompatybilnych z nowszymi odsłonami systemu. Windows 8.1, jeśli kolejna aktualizacja przywróci menu Start, moe wyglądać tak:

Windows 8.1

Spójrzmy teraz na wymagania systemowe Windows 8:

  • Procesor: 1 GHz z obsługą PAE, NX i SSE2
  • Pamięć RAM: 1 GB (architektura 32-bitowa) lub 2 GB (architektura 64-bitowa)
  • Miejsce na dysku twardym: 16 GB (architektura 32-bitowa) lub 20 GB (architektura 64-bitowa)
  • Karta graficzna: zgodna z Microsoft DirectX 9 ze sterownikiem WDDM

Windows 8.1 odpalimy więc nawet na dość leciwym sprzęcie. Jeżeli jednak nasz komputer rzeczywiście pamięta prehistorię, możemy rozważyć zakup nowego zestawu komputerowego z preinstalowanym Windowsem 7 lub 8.

Kupno nowego PC

Gdy nasz dotychczasowy komputer nie jest w stanie sprostać wymaganiom sprzętowym nowszych systemów, możemy rozważyć zakup nowego. Dziś najczęściej oferowane są zestawy z dołączonym Windows 8 w wersji OEM. Komputery z preinstalowanym Windows 7 nadal są w sprzedaży, tym niemniej coraz trudniej je znaleźć w ofercie sklepów.

Windows 8.1 - nowe zestawy

Gdy migrujemy na nowy zestaw komputerowy, możemy chcieć przenieść swój profil użytkownika i wybrane ustawienia. Tu z pomocą przychodzi narzędzie Łatwy Transfer, dzięki któremu w łatwy sposób przeniesiemy dane z XP do Win7 lub Win8. Klientom biznesowym proponowany jest z kolei zestaw Microsoft Deployment Toolkit, czyli pakiet narzędzi, które "umożliwiają budowę środowiska automatycznej lub półautomatycznej instalacji oraz – co przeważnie ważniejsze – podniesienia wersji systemów." Jak się okazuje, kupno nowego zestawu komputerowego to jak na razie dość popularne rozwiązanie w odniesieniu do byłych użytkowników XP.

Pozostanie przy starym systemie

Oczywiście Windows XP będzie nadal funkcjonował, jednak ogólne wrażenie użytkowania będzie coraz bardziej retro. Z jednej strony może to mieć swój urok dla oddanych miłośników środowiska Luna, jednak jest ono wciąż jeszcze zbyt młode, by dostarczało wrażeń oldschoolowcom. Mamy tu do czynienia raczej z przaśną wielobarwnością, coraz bardziej odstającą od współczesnych wzorców. Abstrahując od kwestii estetyki, platformę będą porzucać stopniowo deweloperzy, a w końcu i użytkownicy. To nie powstrzyma jednak rzeszy zapalonych fanów systemu, których przywiązania nie złamią żadne namowy. Oprócz oczywistego odchodzenia do lamusa historii technologii, Windows XP będzie stawał się coraz mniej stabilny i bezpieczny.

Windows XP - era desktopowców

Choć pozbawiony aktualizacji, XP będzie otrzymywał od Microsoftu wsparcie przeciwko złośliwemu oprogramowaniu. Pakiet bezpieczeństwa Security Essentials oraz narzędzie Malicious Software Removal Tool będą aktualizowane do 14 lipca 2015 r. Niektóre programy typu Internet security swoje wsparcie dla XP oferują nawet do 2019 r.

Czy istnieje jakikolwiek plus takiego rozwiązania? W rzeczywistości trudno nam znaleźć choć jeden pozytyw w zostaniu przy XP. Czy to kwestia bezpieczeństwa, funkcjonalności, estetyki, stabilności czy szybkości pracy, wszystko przemawia na korzyść Windows 7 lub 8. Definitywnie.

Na zakończenie...

Niezależnie, czy zmodernizujemy nasz system komputerowy, czy pozostaniemy przy starym, powinniśmy pamiętać o jednym. Windows XP to jeden z najważniejszych kamieni milowych w historii oprogramowania i świadectwo złotej ery platformy PC. Sukces, który odniósł, to efekt idealnego wpasowania się w myśl informatyczną początku XXI wieku, a także jej czynne kreowanie. System ma swoją ciekawą historię, którą w skrócie przedstawiamy na Artykuły z kategorii Windows XP

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Artykuły

Wydarzenia