Zwrot w kierunku pracy zdalnej w ciągu ostatnich 18 miesięcy jest jedną z najbardziej znaczących zmian w kulturze pracy od czasu rewolucji przemysłowej. Aby zrozumieć, jak ta zmiana wpływa na klientów i pracowników, Microsoft prowadzi regularne badania i ankiety wewnętrzne. Zdobyta wiedza przekłada się na funkcjonalności w Teams i pakiecie Office 365. Dziś firma omówiła kilka takich nowości w swoich produktach — w myśl koncepcji hybrydowego miejsca pracy.
Do tej pory większość zmian na styku PowerPointa i Teams sprowadzała się do obsługi prezentacji wewnątrz tego drugiego. Dziś poświęcimy nieco uwagi działaniu w drugą stronę.
W przeszłości wiele osób szło do biura, aby wygłosić ważną prezentację. Teraz inwestujemy w to, by zdalne prezentacje były równie skuteczne i wciągające. Prezentacje hybrydowe to nie tylko dostarczanie treści, ale także angażowanie publiczności za pomocą niewerbalnych sygnałów społecznych, takich jak reakcje twarzy i gesty. Cameo to nowe środowisko w PowerPoint, które bezproblemowo integruje kanał kamery z Teams z prezentacją, umożliwiając dostosowanie sposobu i miejsca wyświetlania na slajdach oraz oferując zalecenia dotyczące układu w celu optymalnego wyświetlania. Gdy nadejdzie czas na prezentację, użyj PowerPoint Live w Teams, aby uzyskać wciągającą zdalną prezentację. Cameo zacznie być udostępniany na początku 2022 r.
— Nicole Herskowitz, Microsoft Teams General Manager
Cameo to słowo oznaczające krótki udział znanej osoby (np. aktora, muzyka czy polityka) w filmie, serialu albo grze. Często ta osoba nie jest wymieniona w czołówce ani napisach. Cameo jako funkcjonalność w PowerPoint i Teams oznacza coś podobnego — wskoczenie osoby do prezentacji dzięki możliwości osadzenia w niej strumienia z kamery używanego w Teams.
Microsoft wymienił także szereg innych technologii wspomagających współpracę w środowiskach zdalnym i hybrydowym. Część z nich pojawiła się już wcześniej w Teams — jak choćby pierwszy rząd w Teams Rooms, odświeżone doświadczenie na Surface Hub i rozszerzone możliwości Microsoft Whiteboard. Pozostała część ma dopiero nadejść dla takich aplikacji, jak Teams i Outlook. Obejmuje ona:
- Dalsze innowacje z inteligentnymi kamerami w Teams Rooms — zwłaszcza w połączeniu z widokiem dynamicznym.
- Aktualizację trybu towarzyszącego na smartfonach — używanego przy dołączaniu do spotkania na drugim urządzeniu.
- Przeprojektowane godziny pracy — które pozwolą umieścić specyficzne elementy harmonogramu wprost w kalendarzu, tak by inni wiedzieli, kiedy i gdzie będziemy pracować.
- Nową funkcjonalność RSVP — do ustalenia, czy dołączamy osobiście, czy online.
- Hot desking na wyświetlaczach Teams — służący do lokalizacji i rezerwacji elastycznych miejsc do pracy w biurze.
- Speaker coach w Teams — wykorzystujący AI do przekazywania mówcom wskazówek.
- Korektę oświetlenia — poprawiającą jakość wideo w warunkach słabego oświetlenia.
Wspomniane wyżej nowości będą dostępne w Office 365/Microsoft 365 w nadchodzących miesiącach, pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.