Hybrydowe miejsce pracy to codzienność wielu osób w czasach pandemii, niemniej jednak model ten był stosowany od wielu lat, choć na mniejszą skalę. W przypadku spotkań online w Microsoft Teams można mówić o podejściu hybrydowym choćby z tego powodu, że platforma nie stawia żadnych ograniczeń co do miejsca i urządzenia, z którego możemy się łączyć. Oczywiście nadal można rozbudowywać i optymalizować infrastrukturę spotkań online. Paroma takimi przykładami podzielił się właśnie Microsoft.
Obecnie nikogo nie dziwią spotkania, w których część uczestników znajduje się razem w sali konferencyjnej ze specjalnym wyposażeniem lub bez niego, część znajduje się w domach przy komputerach, ktoś łączy się poprzez aplikację mobilną, ktoś przez aplikację w przeglądarce, a jeszcze ktoś poprzez rozmowę telefoniczną. Teams bez problemu ogarnia tę mieszankę i daje uczestnikom poczucie bycia razem, niezależnie od faktycznej lokalizacji i urządzenia. Istnieje wiele technik, które to wspomagają: począwszy od inteligentnej redukcji szumów, poprawy jakości dźwięku i obrazu, poprzez tryb wspólny i widok dynamiczny, kończąc na transkrypcjach z tłumaczeniem na żywo i innych bajerach, w których pierwsze skrzypce gra sztuczna inteligencja. Aby zapewnić sobie jeszcze lepsze wrażenia ponad to, co może software, uczestnicy mogą korzystać z lepszej jakości kamer i mikrofonów, a także infrastruktury konferencyjnej, wliczając w to urządzenia certyfikowane dla Microsoft Teams.
Koncepcja hybrydowego miejsca pracy w Microsoft w dużej mierze koncentruje się na komunikatorze Teams. W wydanej dziś serii trzech krótkich filmów gigant zarysowuje różne wizje optymalnych spotkań online. Oprogramowanie łączy się tu z urządzeniami, które akurat są na wyposażeniu (lub dopiero można będzie je nabyć), aby zapewnić wysoką jakość połączeń i dostępność treści dla wszystkich uczestników. Rozwiązania te obejmują między innymi Surface Hub 2S, kamery o polu widzenia 180º, kamerę śledzącą całe pomieszczenie, która automatycznie stara się objąć wszystkich uczestników, mikrofony sufitowe zbierające głos z sali, pozwalające słyszeć uczestników z kierunku, w którym się znajdują, kamerę śledzącą aktywnych mówców i nie tylko. Zarówno sprzętowe, jak i software'owe rozwiązania dla "spotkań przyszłości" spod szyldu Microsoft Teams Rooms możecie zobaczyć na wideo poniżej!