Na konferencji Ignite Microsoft zaprezentował podejście multi-cloud, multi-edge, które staje się możliwe do zrealizowania przy pomocy Azure Arc. Usługa ta pozwala zarządzać wszystkimi naszymi zasobami w różnych architekturach i wdrożeniach. Wszystko to odbywa się na jednym, znanym dobrze portalu Azure. Można tu zauważyć jeszcze jeden istotny trend. Microsoft pokazał bowiem, że zrywa z dotychczasową definicją oprogramowania własnościowego i pozwala swoim usługom działać w konkurencyjnych chmurach.
Przedstawiona w poniedziałek usługa pozwoli deweloperom wdrażać bazy danych i maszyny wirtualne w infrastrukturach Amazon czy Google i zarządzać nimi poprzez Azure. Takie otwarcie się nie jest specjalnym zaskoczeniem, jeśli spojrzeć na dotychczasową strategię Microsoftu pod kierownictwem Satyi Nadelli. Gdy został on nowym CEO w 2014 roku, zaczął nawiązywać partnerstwa z wieloletnimi rywalami, aby klienci mogli sami wybierać, jaka technologia im najlepiej służy na każdej z platform. Przykładowo gigant uczynił swoje produkty bardziej przystępnymi na iOS i Androidzie, a także zintegrował jądro Linuksa z Windows.
Jak mówi Jason Zander, EVP Azure, Azure Arc opiera się na dotychczasowych wysiłkach firmy, mających zapewnić klientom dostęp do oprogramowania innych dostawców, takich jak Oracle, IBM Red Hat i SAP:
Nie było zbyt wiele debatowania czy wątpliwości związanych z dostarczeniem tych dóbr ludziom i ułatwieniem im ogarnięcia nowych rozwiązań.
Azure to jeden z największych sukcesów komercyjnych Microsoftu. W minionym kwartale odnotował 59% wzrost przychodów, a gigant zarobione środki chętnie inwestuje w przejmowanie startupów, które wnoszą do chmury nowe możliwości. W tak szybko rozwijającej się gałęzi komputeryzacji jest to wręcz konieczność.
Tradycyjnie dostawcy usług w chmurze utrzymywali je w ścisłym przywiązaniu do własnej infrastruktury, ale przez ostatnie lata trendy znacząco się zmieniły, m.in. duży nacisk położono na rozwiązania hybrydowe, które zdaniem Microsoftu nie są fazą przejściową, a pełnoprawnym bytem, któremu należy poświęcać pełną uwagę. Ale i hybrydowość jest definiowana na nowo w kontekście Azure Arc, co zresztą Microsoft wyraźnie podkreśla.