Microsoft nadal rekomenduje 15-letnią aplikację backupu użytkownikom Windows 11 i 10

Microsoft nadal rekomenduje 15-letnią aplikację backupu użytkownikom Windows 11 i 10

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/4/2024, 5:30 PM

Liczba odsłon: 141

Nowoczesne wersje systemu Windows wciąż zawierają masę przestarzałego kodu, a przez większość czasu Microsoft stara się ukrywać stare części systemu, takie jak Panel sterowania, jednocześnie wysuwając na pierwszy plan te nowsze (i niekoniecznie lepsze). Są jednak od tego interesujące wyjątki.

W nowo opublikowanym dokumencie pomocy technicznej Microsoft opisuje opcje kopii zapasowej i przywracania, dostępne dla użytkowników Windows 10 i Windows 11. Oprócz niedawno wprowadzonych narzędzi, takich jak aplikacja Windows Backup (Kopia zapasowa Windows), Microsoft rekomenduje użytkownikom "Backup and Restore (Windows 7)" (Kopia zapasowa i przywracanie), czyli aplikację wprowadzoną 15 lat temu dla Windows 7!

Trudno powiedzieć, dlaczego Microsoft nadal poleca to narzędzie bez żadnego ostrzeżenia. Aplikacja została wycofana (deprecated) w Windows 10 1709 ponad 7 lat temu, a oficjalna dokumentacja radzi: "W przypadku rozwiązań do pełnej kopii zapasowej dysku, poszukaj zewnętrznego produktu od innego wydawcy oprogramowania". Aplikacja została jednak zachowana do tej pory, by użytkownicy przechodzący ze starszych wersji Windowsa mogli przywrócić swoje systemy do nowszych wersji.

Microsoft nadal rekomenduje 15-letnią aplikację backupu użytkownikom Windows 11 i 10

Jeśli potrzebujesz rozwiązania do backupu, lepiej trzymać się z daleka od rozwiązania sprzed 15 lat. Nie dość, że zostało ono wycofane, to jego działanie w nowych systemach może być wątpliwe. Warto też zauważyć, że inne opcje podane w dokumencie pomocy technicznej nie umożliwiają wykonania kopii zapasowej całego systemu. Windows Backup może tylko zabezpieczyć niektóre pliki, ustawienia i zainstalowane aplikacje. File History (Historia plików) przechowuje pliki na dyskach zewnętrznych lub sieciowych, a System Protection (Ochrona systemu) może jedynie tworzyć punkty przywracania, nie zaś pełne kopie zapasowe dysku, mimo że ma podobną nazwę i znajduje się w Panelu sterowania.

Na chwilę obecną jedynym sensownym wyjściem wydaje się zewnętrzne rozwiązanie. Z tego też względu Microsoft powinien najprawdopodobniej wprowadzić zmiany do dokumentacji i zamieścić ostrzeżenie, że przestarzała aplikacja "Kopia zapasowa i przywracanie"

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-still-recommends-15-year-old-backup-solution-for-windows-11-and-10-users/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia