Na rynku wiele jest urządzeń, które mogą pochwalić się wsparciem dla projektantów, grafików i designerów. Nie każde z nich łączy jednak wszystkie najważniejsze funkcje i "smaczki" w jedną całość. Wyjątkiem jest jednak Microsoft Surface Studio 2 - zaawansowana stacja robocza dla profesjonalistów, która zaskoczy Was na tyle, że będziecie chcieli po nią sięgnąć.
Projektanci, architekci oraz graficy - każdy z tych zawodów różni się od siebie w mniejszym bądź większym stopniu. Nie da się jednak ukryć, że wszystkie one mają ze sobą coś wspólnego. To specyfika pracy, która wymaga doboru nowoczesnego i spełniającego określone wymagania sprzętu, o który na rynku naprawdę ciężko. Oprócz sztywnych parametrów, takich jak doskonała jakość matrycy, wysoka rozdzielczość i zgodność ze standardami odwzorowania barw, w zawodach tego typu liczą się przede wszystkim walory użytkowe oraz możliwie najwyższa funkcjonalność. Co prawda standardowy laptop wysokiej klasy również sprawi, że będzie dało się na nim pracować (udowodniliśmy to w jednym z naszych ostatnich artykułów), jednak zazwyczaj wymagał on będzie podłączenia specjalnego tabletu graficznego a nawet szeregu akcesoriów dodatkowych, które pozwolą na wygodą pracę. A co, gdyby znaleźć jedno urządzenie łączące wszystko to, co niezbędne? Taki jest właśnie Microsoft Surface Studio 2 - najbardziej zaawansowany komputer dla profesjonalistów.
Microsoft Surface Studio 2 - czym tak naprawdę jest?
Na rynku znaleźć można przynajmniej kilka rozwiązań, które z pozoru mogą wydawać się wyjątkowo ciekawe. Wystarczy jednak spojrzeć na Microsoft Studio 2, aby dostrzec, że niewiele modeli może się w ogóle z nim równać. Wiele osób zada więc pytanie - i słusznie - czym jest owy Microsoft Surface Studio 2? Nazywa się go komputerem, niektórzy stwierdzą nawet, że jest tabletem. Jest on jednak zaawansowaną stacją roboczą all in one, która łączy w sobie cechy nowoczesnego komputera, tabletu graficznego wysokiej klasy oraz stołu kreślarskiego. To niespotykane urządzenie stworzone zostało przede wszystkim dla osób, które oczekują maksymalnej jakości i nie chcą liczyć się z kompromisami.
Wydajność szyta na miarę
Jedną z największych zalet urządzenia jest z całą pewnością wydajność. Wiele osób mylnie twierdzi, że cienkich komputerów all in one nie wyposaża się w zaawansowane podzespoły, bowiem zaprojektowany układ odprowadzania ciepła nie poradzi sobie z jego wymianą, a co za tym idzie - odpowiednim schłodzeniem. W przypadku Microsoft Surface Studio 2 jest jednak inaczej. Świetnie zaprojektowany i przemyślany układ chłodzenia sprawia, że urządzenie jest nie tylko ciche, ale też wydajne. "Pod maską" komputera można znaleźć 4-rdzeniowy i 8-wątkowy procesor Intel Core i7-7820HQ. Nie należy on być może do najnowszych jednostek, jednak przedstawiciel rodziny Kaby Lake dalej radzi sobie doskonale. Głównie za sprawą wysokiej częstotliwości maksymalnej (aż 3,90 GHz) oraz pamięci cache wynoszącej 8 MB. W połączeniu z 16 bądź 32 GB gigabajtami pamięci RAM stanowi on idealny tandem w wielozadaniowej pracy przy kilku aktywnych aplikacjach jednocześnie.
Nie należy też zapominać o karcie graficznej. W zależności od wybranej konfiguracji możemy liczyć na obecność Nvidii GeForce GTX 1060 6 GB GDDR5 bądź 1070 8 GB GDDR5. Obie jednostki dysponują wystarczającą mocą obliczeniową. Gwarantuje ona szybkie przetwarzanie poszczególnych filtrów oraz procesów twórczych choćby w najpopularniejszych pakietach Adobe. W dużych projektach istotną pomocą okaże się też nośnik SSD. Surface Studio 2 występuje w dwóch wariantach. W przypadku pierwszego możemy liczyć na zaawansowany nośnik SSD o pojemności 1 bądź 2 TB.
Ostatni - choć niemniej ważny element to ekran urządzenia. 28-calowa matryca PixelSense wyróżnia się doskonałym odwzorowaniem kolorów. Niezależne testy potwierdzają wysokie pokrycie palety AdobeRGB, jak i sRGB. Te dwie najpopularniejsze przestrzenie pozwolą pracować w pełni komfortowo. Co więcej, godna uwagi jest również sama rozdzielczość ekranu. Wynosi ona aż 4500 x 3000 pikseli, co w przeliczeniu na cal daje nam zagęszczenie na poziomie 192 punktów. Czy potrzeba czegoś więcej?
Pełna funkcjonalność dzięki dodatkom
No dobrze, ale skoro Surface Studio 2 to po prostu wydajna stacja all in one, to czy aby na pewno warto zwrócić na nią uwagę? Zdecydowanie tak. Techniczne aspekty oraz wydajność to bowiem jedno. Prawdziwym wyróżnikiem Surface Studio 2 są dodatki i pełna funkcjonalność. Widać to niemalże na każdym kroku. Pierwszym przykładem może być chociaż funkcjonalny ekran dotykowy. Dzięki niemu możliwe staje się korzystanie z dedykowanego rysika Surface gwarantującego doskonałe wrażenia użytkowe. Optymalnie dobrana siła nacisku i płynne działanie kursora to tylko jego niektóre zalety. Największą z nich jest bez dwóch zdań unikalny Surface Dial - narzędzie będące swego rodzaju kontrolerem. Dzięki niemu możliwe staje się wybieranie funkcjonalności aplikacji i korzystanie z nich bezpośrednio w trakcie pracy, bez odrywania dłoni od narzędzia. W rzeczywistości Surface Dial można nazwać niejako potencjometrem, obsługującym pokrętła i suwaki, ale też narzędziem wybierania opcji, kolejnym kontrolerem do nawigacji na mapach czy potencjometrem głośności w odtwarzaczach muzycznych.
Chcesz dowiedzieć się więcej o Surface Dial? Poznaj 5 najważniejszych faktów na temat tego wyjątkowego narzędzia.
Sprzęt, na który warto zwrócić uwagę
Połączenie zarówno technicznych aspektów (podzespołów), jak i doskonałego wykonania oraz unikalnych funkcji z pewnością nie jest łatwe. Za wszystko to trzeba sporo zapłacić. Trudno jednak łudzić się, że tak zaawansowana stacja robocza należała będzie do tanich.
Nad jej zakupem nie powinien myśleć każdy. To z całą pewnością sprzęt dla wyspecjalizowanych osób, które wiedzą, jakiego dokładnie urządzenia poszukują, i znają swoje oczekiwania. Jeśli więc zastanawiacie się, czy warto, to spieszymy z odpowiedzią - jak najbardziej. Jeśli tylko poznacie wszystkie jego możliwości, to gwarantujemy, że się nie zawiedziecie.