Prowadzący: Mateusz Miciński, Łukasz Klimkiewicz oraz Damian Kołodziej
Expert Summit skierowany jest przede wszystkim do profesjonalistów branży informatycznej, którzy chcą odnaleźć się w świecie najnowszych technologii, narzędzi i biznesu. Wydarzenie zrzesza pasjonatów nowych technologii, programistów, designerów, projektantów baz danych, projekt managerów, specjalistów od zabezpieczeń, administratorów sieci czy przedstawicieli wielkiego biznesu. Śledźcie z nami konferencję, jak i relację na żywo. Zapraszamy!
09:08 | Łukasz Klimkiewicz
Za kilkanaście minut rozpocznie się sesja otwierająca tegoroczną edycję konferencji Expert Summit w Lublinie. Przez cały dzień zdobędziemy ogromną porcję wiedzy, m.in. na temat chmury Azure, platformy Xamarin oraz Windows Server. Przede wszystkim po raz pierwszy w Polsce zobaczymy w akcji technologię HoloLens. Redakcja CentrumXP.pl będzie relacjonować to wydarzenie na żywo.
10:48 | Damian Kołodziej
Po lekkim opóźnieniu oraz zajęciu miejsca, w głównej auli rozpoczyna się ceremonia otwarcia Expert Summit 2016. Na początku zostali zaprezentowani sponsorzy całej imprezy, dzięki którym mamy możliwość relacjonować dla Państwa dzisiejszą konferencję. Korzystając z okazji, sponsorzy sami przedstawili działalność firmy. Następnie zaanonsowano prelegentów dzisiejszej konferencji, po czym na scenę zaproszono beatboxera Bartosza Ludzika, który zaprezentował swoje umiejętności oraz wspólnie z publicznością stworzył ciekawy rytm. Na sam koniec przedstawiono nam dwie aplikacje dla Hololens. Jedna z nich umożliwiła pomiar tętna naszego serca.
12:08 | Łukasz Klimkiewicz
"Zaawansowana analiza danych nadchodzi" - sesja prowadzona przez Łukasza Gralę właśnie się zakończyła. W jej trakcie poznaliśmy bliżej język R, najczęściej używany do wykonywania obliczeń statystycznych i wizualizacji wyników. Prowadzący omówił zastosowanie języka R na platformie SQL Server i w narzędziu Power BI Desktop. Stosowanie R nie jest takie trudnie, na jakie na początku wygląda, a daje ogromne możliwości przy zaawansowanej analizie danych. Ciekawostką jest to, że stosowanie języka R może pomóc również wykładowcom przy układaniu testów dla swoich studentów. Co ważne, środowisko języka R jest udostępniane przez Microsoft całkowicie za darmo.
12:41 | Damian Kołodziej
Na prelekcji u Marka Pyki dowiedzieliśmy się, jak wygląda współpraca programistów z ITpro w zarządzaniu, ochronie i przetrzymywaniu haseł w najbezpieczniejszym miejscu, jakim jest Key Vault. Podczas prezentacji podzielonej na trzy dema, Marek wytłumaczył krok po kroku, jak wygląda proces tworzenia takiego Key Vault w usłudze Azure oraz lokalnie (gdyż nie każda firma czuje się pewnie, przechowując hasła w chmurze), jakie koszty poniesiemy, tworząc takie specjalne miejsce na hasła użytkowników. Chociaż prelekcja poruszała ważne zagadnienia, zaprezentowana została w ciekawy i luźny sposób. Prowadzący udzielał również odpowiedzi na pytania uczestników.
13:07 | Mateusz Miciński
13:08 | Mateusz Miciński
13:08 | Mateusz Miciński
13:08 | Mateusz Miciński
13:08 | Mateusz Miciński
13:09 | Mateusz Miciński
13:09 | Mateusz Miciński
15:26 | Łukasz Klimkiewicz
Machine Learning - pojęcie brzmi tajemniczo i skomplikowanie, ale okazuje się, że wcale takie nie jest. Michał Kołodziejski prowadzący sesję na ten temat odpowiedział słuchaczom na pytanie, czy Machine Learning to science fiction czy rzeczywistość. Odpowiedź to: rzeczywistość. Sesja została poprowadzona na przykładzie modelu sprzedażowego, w którym korzystając z prostej bazy klientów, istnieje większa szansa za zmarnowanie pieniędzy przeznaczonych na kampanię sprzedażową niż na realny zysk. Tu z pomocą przychodzi właśnie Machine Learning oparty oczywiście na chmurze Azure, który na podstawie konkretnych atrybutów przypisywanych każdemu klientowi i posiadających wartości liczbowe, określa wagę każdego klienta. Oznacza to, że technologia Machine Learning ma z bazy, na przykład 100 tys. klientów, wyciągnąć tę część, w przypadku której szansa na sprzedaż produktu jest największa.
Podany podczas sesji przykład to program lojalnościowy PAYBACK. W tym przypadku atrybutami klienta są dane pochodzące z platformy Allegro, stacji benzynowych BP czy sklepów Empik oraz operatora komórkowego Orange. Na podstawie zakupionych produktów, wydatków na paliwo lub lokalizacji tankowania samochodu czy posiadanego abonamentu, Machine Learning jest w stanie wskazać szansę na sprzedaż takiemu klientowi, na przykład ubezpieczenia na życie.
15:46 | Damian Kołodziej
Po przerwie obiadowej i małym kaprysie serwera kolejną prelekcję, tym razem na temat zabezpieczeń danych na Windows serwer 2016, zaprezentował Mariusz Rybusiński. Swój wykład rozpoczął od krótkiego przedstawienia historii PowerShell. Omówił także najważniejsze zalety Nano Server, wagę systemu, kwestię okrojenia poleceń w PowerShell i ich wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa (z systemem bardziej okrojonym łatwiej jest wyłapać wszelkie luki w systemie). Następnie przedstawił cechy nowego systemu plików danych ReFS, możliwości szybkiego odzyskiwania danych czy funkcję kompresji danych (a ta robi imponujące wrażenie, gdyż w systemie NTFS backup zajmuje 40gb, natomiast w ReFS tylko 15gb danych). Mariusz zachęcał również zebranych do aktywnego uczestnictwa w prelekcji nagrodami w postaci Powerbanku.
17:46 | Damian Kołodziej
Ostatnią prelekcję prowadził Łukasz Grala. W czasie swojej ostatniej w dniu dzisiejszym sesji, Łukasz opowiedział z perspektywy zapalonego pasjonata o zbieraniu informacji i przetwarzaniu ich w sposób logiczny. Swój wywód o tak zwanym Machine Learning przedstawił na podstawie prostego planu. Nakreślił najważniejsze punkty historyczne, które przyczyniły się do rozwoju systemu gromadzenia danych, dokonał jego analizy i uzmysłowił nam, iż dożyliśmy czasów, w których maszyna dorównuje człowiekowi pod względem myślenia (ostatnim z głośnych osiągnięć jest stworzona przez Google sztuczna inteligencja, która pokonała człowieka w grze GO). Dzięki takiemu rozwojowi w kwestii zbierania i interpretacji danych stworzono programy zwane botami. Łukasz w interesujący sposób pokazał, jak taki bot działa i opowiedział, jak możemy pozyskać taniego pracownika w dziale infolinii czy pomocy technicznej. Następny element sesji został przeprowadzony z pomocą publiczności. Łukasz zaprezentował, jak odbywa się zbieranie informacji z wykorzystaniem kamery w laptopie. Okazuje się, że program bez problemu, po dosłownie krótkiej chwili, pokazywał wiek rozpoznanej osoby, jej płeć i emocje. Jednym z ciekawszych rozwiązań takiej zaawansowanej analityki jest możliwość dostosowania ofert dla konkretnych osób na podstawie pewnych informacji (Łukasz zaprosił kolejnych uczestników prelekcji i zaprezentował, jak działa dopasowywanie oferty do osoby po analizie twarzy).
17:47 | Damian Kołodziej
17:47 | Damian Kołodziej
17:47 | Damian Kołodziej
17:48 | Damian Kołodziej
17:52 | Łukasz Klimkiewicz
Czwarta edycja Expert Summit powoli dobiega końca. Po ostatniej sesji poprowadzonej przez Łukasza Gralę, na scenę weszli organizatorzy konferencji. Słuchamy podziękowań dla prelegentów i uczestników. Konferencja nie zawiodła. Przez cały dzień dowiedzieliśmy się wielu bardzo interesujących rzeczy, poznaliśmy teoretyczne i praktycznie zagadnienia na temat najnowszych rozwiązań Microsoftu. Zobaczyliśmy również HoloLens - potężną technologię, która, jak zapewniają prelegenci, będzie miała ogromny wpływ na ewolucję biznesu. Przez dużą część konferencji słuchaliśmy wykładu na temat nauczania maszynowego, które również może przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstw czy edukacji. Było nam bardzo miło uczestniczyć w tym wydarzeniu i na pewno pojawimy się na kolejnej edycji. Dziękujemy za uwagę!