Dzień drugi - 31 marca 2016
Prowadzący: Mateusz Miciński oraz Damian Kołodziej
Najważniejsze wydarzenie w corocznym kalendarzu Microsoftu. BUILD 2016 w San Francisco to zapowiadające się ciekawie i intrygująco kilka dni, podczas których Microsoft przedstawi najważniejsze i często niespodziewane zapowiedzi. O czym posłuchamy tym razem? Śledźcie z nami konferencję, jak i relację na żywo. Zapraszamy!
12:13 | Mateusz Miciński
Witamy serdecznie wszystkich Czytelników drugiego dnia relacji na żywo z tegorocznej konferencji BUILD 2016. Wraz z Damianem Kołodziejem przybliżymy Wam dzisiejsze prezentację z sesji otwierającej (Keynote), z kolei Krzysiek Sulikowski weźmie na warsztat najważniejsze nowości i opisze je w szczegółowych sprawozdaniach na głównej stronie CentrumXP.pl. Zostało nieco ponad 5 godzin do startu. Dzisiejszy Keynote zapewne będzie poświęcony programowaniu, nowości w platformie .NET i całkiem możliwe, że także system Windows 10 Mobile będzie tematem dnia. Do czasu rozpoczęcia, przypomnimy Wam wczorajsze zapowiedzi i nowości, a także będziemy bacznie przyglądać się temu, co dzieje się w kompleksie Moscone Center. Bądźcie z nami!
12:26 | Mateusz Miciński
Zgodnie z obietnicą, czas na małe podsumowanie tego, co do tej chwili wydarzyło się na tegorocznym Build. Wczoraj Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoft oraz Terry Myerson, wiceprezes Microsoft i dyrektor pionu Windows and Devices, rozmawiali z tysiącami programistów o pracy, którą wykonuje Microsoft po to, by lepiej przystosować się do nowej ery inteligencji konwersacyjnej oraz tworzyć bardziej osobiste doświadczenie komputerowe, dostępne dla każdego klienta, branży oraz firmy.
Satya Nadella przedstawił ulepszenia w Cortanie i zapowiedział przedpremierowe wersje nowych usług dostępnych w chmurze oraz zestawów narzędzi zaprojektowanych po to, by pomóc lepiej zrozumieć otaczający nas świat oraz tworzyć inteligentne roboty. Z kolei Myerson ogłosił nową aktualizację do Windows 10, która pojawi się rok po publicznym udostępnieniu tego systemu operacyjnego. Zapowiedziano także znaczące usprawnienia dla konsumentów oraz programistów pracujących na Uniwersalnej Platformie Windows.
Jako branża jesteśmy na granicy nowej rzeczywistości, która łączy moc naturalnego ludzkiego języka z zawansowaną technologią komputerową - mówi Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoft - W Microsoft określamy to zjawisko jako „Konwersacja jako Platforma”. Zwiększa ono potencjał Microsoft Azure, Office 365 i platform Windows, co daje większe możliwości programistom na całym świecie - dodaje CEO Microsoft.
Windows 10 jest już zainstalowany na 270 milionach urządzeń. Ta znacząca aktualizacja pomoże wchodzić w bardziej naturalną interakcje z urządzeniami pracującymi na Windows 10, podczas interakcji z otaczającym nas światem: przy pomocy naszego długopisu, tożsamości oraz głosu - mówi Terry Myerson - Jesteśmy w pełni oddani idei, aby system Windows stał się najbardziej produktywnym środowiskiem dla wszystkich programistów, dającym dostęp do nowych możliwości w ramach Uniwersalnej Platformy Windows oraz zupełnie nowych narzędzi, które umożliwią stworzenie aplikacji na Windows 10 za pośrednictwem każdej platformy - dodaje Myerson.
12:42 | Mateusz Miciński
Czym jest pakiet Cortana Inteligence? To dawniej znany pod nazwą Cortana Analytics, napędzany dzięki nowatorskim badaniom w dziedzinach Big Data, machine learning, percepcji, analizy oraz inteligencji robotów - pakiet stworzony na platformie Azure, który programiści oraz firmy mogą wykorzystać do tworzenia całościowych rozwiązań, w tym aplikacji, które będą w stanie uczyć się naszego świata oraz robotów i agentów, potrafiących wchodzić w interakcje z ludźmi w spersonalizowany i inteligentny sposób.
W środę Microsoft ogłosił wprowadzenie dodatkowych funkcji do pakietu Cortana Intelligence Suite, w wersji przedpremierowej. Pierwsza to Microsoft Cognitive Services, stanowiąca zbiór inteligentnych interfejsów programistycznych aplikacji, które pozwalają systemom widzieć, słyszeć, mówić, rozumieć oraz interpretować nasze potrzeby za pośrednictwem naturalnych metod komunikacji. Drugą jest Microsoft Bot Framework, która może być użyta przez programistów wykorzystujących dowolny język programowania do konstruowania inteligentnych robotów, zdolnych do rozmowy z klientami w naturalnym języku, za pośrednictwem szeregu platform, m.in.: SMS, Slack, Twitter, Telegram, przeglądarek internetowych oraz innych.
Microsoft zademonstrował również, w jaki sposób programiści mogą wykorzystać powyższe usługi w celu zmiany nie tylko rzeczywistości biznesowej, lecz także codziennego życia ludzi. Seeing AI - to aplikacja, która obecnie znajduje się w fazie testów. Jej celem jest pokazanie, w jaki sposób te nowe możliwości w dziedzinie IT pomogą ludziom mającym problemy ze wzrokiem oraz osobom niewidomym lepiej zrozumieć otaczający ich świat. Microsoft wprowadził dziś również Skype Bot Platform, zawierający pakiet rozwoju oprogramowania (SKD), inteligentne interfejsy programistyczne aplikacji (API), oraz systemy usprawniające przepływ pracy (Workflow). Wszystko w ramach zupełnie nowego Skype Bot Portal. Dzięki tej platformie programiści mogą konstruować roboty, które wykorzystują wszystkie formy komunikacji dostępne w ramach Skype, w tym: wiadomości tekstowe, głosowe, wideo oraz wiadomości zawierające interaktywne znaki 3D. Klienci mogą rozpocząć korzystanie z platformy Skype Bots pobierając najnowszą wersję aplikacji Skype dla Windows, Android lub iOS. Za pośrednictwem Skype Bot Platform programiści mogą rozpocząć budowę Skype Botów już dziś, dzięki czemu dotrą do milionów użytkowników programu Skype.
12:58 | Mateusz Miciński
System operacyjny Windows 10 został zaprojektowany tak, aby umożliwić korzystanie z komputera w bardziej spersonalizowany sposób, dostarczając użytkownikom bardziej naturalne i wzbudzające większe zaufanie doświadczenia na wszystkich urządzeniach, których używają. Dzięki takim funkcjom jak Cortana czy Windows Hello, Windows 10 zaczął dostarczać doświadczenia zgodne z tą wizją. Już dziś ponad 270 milionów aktywnych urządzeń korzysta z Windows 10. To najlepszy początek w historii Windows. Wyniki, osiągnięto 145 proc. szybciej niż w przypadku Windows 7. Dodatkowo, konsumenci spędzają więcej czasu korzystając z Windows 10 niż kiedykolwiek wcześniej: to już ponad 75 miliardów godzin od dnia publicznego udostępnienia tego sytemu. Ta szybko rozwijająca się baza powoduje duże zainteresowanie programistów, którzy dostarczają całkowicie nowych, uniwersalnych aplikacji, takich jak Facebook, Twitter, Instagram, Uber, King, Disney, Starbucks oraz wielu innych. Sklep Windows doczekał się już ponad 5 miliardów odwiedzin, gdzie użytkownicy Windows odkrywają całkowicie nowe aplikacje na Windows 10, w tym ponad 1 000 obsługujących Cortanę.
Podczas środowej konferencji Build Microsoft podzielił się następnym rozdziałem swojej wizji dotyczącej komputerów osobistych. W ramach całkowicie nowej, rocznicowej aktualizacji Windows 10, dostępne będą nowe funkcje dla: Windows Ink, Cortany, Windows Hello oraz dedykowane branży gamingowej. Windows Ink to zupełnie nowe doświadczenie, mieszczące się na czubku cyfrowego długopisu: umożliwia pisanie na urządzeniu w dokładnie ten sam sposób, w jaki piszemy na papierze, tworząc karteczki samoprzylepne, rysując na tablicy i swobodnie dzieląc się swoim analogowymi myślami w cyfrowym świecie. Całkowicie nowe funkcje dostępne w ramach platformy Cortana dostarczają zaś proaktywnych porad od Cortany w trakcie dnia oraz umożliwiają rozmowę z Cortaną nawet bez potrzeby logowania, gdy urządzenie pozostaje zablokowane. Z kolei nowe funkcje Windows Hello pozwalają korzystać z bezpieczeństwa oferowanego przez Windows 10 na wielu urządzeniach oraz w ramach Microsoft Edge, dzięki czemu użytkownik może logować się do swoich urządzeń tylko przy pomocy swojej tożsamości. To tylko kilka spośród wielu funkcji, które pojawią się latem tego roku, kiedy to „rocznicowa” aktualizacja Windows stanie się szeroko dostępna.
13:30 | Mateusz Miciński
Microsoft udostępnił również Microsoft HoloLens Development Edition, po raz pierwszy przenosząc doświadczenie Windows na płaszczyznę hologramów i dając programistom szansę, żeby pomogli w tworzeniu przyszłości holograficznych komputerów. Microsoft przywołał klientów z licznych branż, którzy już dzisiaj korzystają z HoloLens, a wśród nich m.in. Case Western Reserve University oraz NASA. Za pośrednictwem Uniwersalnej Platformy Windows (UWP) programiści mogą tworzyć nową, rozszerzoną rzeczywistość, w której występują hologramy.
Od ponad trzydziestu lat, Windows jest otwartym środowiskiem, które z chęcią przyjmuje wkład od partnerów zajmujących się tworzeniem sprzętu i oprogramowania oraz programistów z całego świata. Uniwersalna Platforma Windows (UWP) jest przedłużeniem tej filozofii - łączy historycznie otwarte podejście Windows z najlepszą nowoczesną platformą aplikacyjną. W środę przedstawiono także zupełnie nowe możliwości Uniwersalnej Platformy Windows (UWP) m.in.: pełen dostęp do proaktywnej inteligencji Cortany oraz nowy SDK dla Windows 10, który zawiera zupełnie nowe Interfejsy Programowania Aplikacji (API) oraz narzędzia takie jak Windows Ink i Windows Hello, które umożliwią integrację najnowszych innowacji dostępnych w Windows 10 z aplikacjami. Dzięki zestawowi programistycznemu Xbox, każda konsola Xbox One może pełnić funkcję zestawu programistycznego. Dzięki temu każdy użytkownik siedzący w salonie może stać się programistą.
Microsoft również przedstawił zupełnie nowe narzędzia, które pozwolą tworzyć aplikacje na Windows 10 za pośrednictwem każdej platformy:
- Programiści m.in. American Express, BBC Sport, Yahoo Mail, zully i wielu innych odnieśli wielkie sukcesy dzięki Aplikacjom Internetowym Hostowanym przez Windows 10. A teraz Windows 10 będzie w stanie obsługiwać natywnie Bash, dając użytkownikom dostęp do systemu plików Windows oraz narzędzi ze świata interfejsów z wierszem poleceń.
- Microsoft podzielił się także swoim nowym konwertorem aplikacji na komputery stacjonarne w ramach projektu Centanial. Pozwala on programistom łatwo przenieść 16 milionów aplikacji Win32 oraz .Net na Uniwersalną Platformę Windows (UWP). Dzięki Uniwersalnej Platformie Windows programiści mogą zwiększyć możliwości swoich aplikacji oraz dystrybuować je za pośrednictwem Windows Store.
- Xamarin ułatwi programistom w ramach platformy .NET dzielenie się wspólnym kodem z aplikacjami na Windows, iOS, czy Android i dostarczyć doświadczenia w pełni dedykowane każdej z tych platform.
Jeśli chcecie wypróbować innowacyjne funkcje, które będą dostępne w rocznicowej aktualizacji Windows 10, dołączcie do programu Windows Insider i zainstalujcie jego najnowszą wersje. Od dzisiaj, programiści, którzy biorą udział w Windows Insider, mają dostęp do przedpremierowej wersji pakiet rozwoju oprogramowania (SDK) Windows Anniversary gdzie mogą poznać nowe funkcje.
14:17 | Mateusz Miciński
Zadajecie sobie pytanie, jaka będzie tematyka dzisiejszego Keynote? O to odpowiedź :) Jeszcze nieco ponad 3 godziny do rozpoczęcia.
14:25 | Mateusz Miciński
Jak podoba Wam się nowa aplikacja Outlook? Mnie osobiście podoba się, wydaje się bardziej ujednolicona i podobna do pozostałych aplikacji Office Mobile. Piszcie w komentarzach na stronie głównej CentrumXP.pl.
15:38 | Mateusz Miciński
San Francisco powoli budzi się do życia…
15:39 | Mateusz Miciński
... w między czasie trwa już zamknięte spotkanie dla VIPów z samym CEO Microsoft - Satya Nadella.
15:46 | Mateusz Miciński
Moscone Center jeszcze świeci pustkami. Ale już za niespełna 2 godziny wszystkie te krzesła będą zajęte.
15:50 | Mateusz Miciński
Tak prezentuje się backstage sceny. Jak obstawiacie? Ile waży cały ten sprzęt? Kilkaset kilogramów? Może kilka ton?
15:53 | Mateusz Miciński
Według najnowszych doniesień, dzisiejsza konferencja poświęcona będzie przede wszystkim Azure, Office 365, Xamarin i Visual Studio. Czekamy.
16:58 | Mateusz Miciński
Podobnie jak wczoraj, uczestników nie brakuje, o czym świadczą długie kolejki, zarówno na salę, gdzie odbędzie się Keynote, jak i do budynku Mascone Center.
17:03 | Mateusz Miciński
Trwają ostatnie przygotowania. Już tylko 27 minut do rozpoczęcia.
17:04 | Mateusz Miciński
17:05 | Mateusz Miciński
Mary Jo Foley już dzisiaj bez wesołej ekipy :)
17:07 | Mateusz Miciński
To się nazywa sprzęt, jak wnętrze kokpitu samolotu.
17:09 | Mateusz Miciński
17:12 | Mateusz Miciński
17:14 | Mateusz Miciński
Gustowne różowe rezerwacje dla pracowników Microsoftu :D
17:20 | Mateusz Miciński
BUILD 2016 dzień drugi startuje za 10 minut! Bądźcie z nami!
17:33 | Mateusz Miciński
Zaczynamy! Keynote rozpoczyna Scott Guthrie, wprowadzając do platformy Azure.
17:36 | Mateusz Miciński
Scott przytacza kilka faktów dotyczących Azure. Między innymi to, iż mamy coraz więcej ogromnych centrów danych, bowiem Azure świetnie przyjął się wśród klientów, deweloperów i firm na całym świecie.
17:39 | Mateusz Miciński
Azure w liczbach:120 tysięcy nowych subskrypcji miesięcznie, 1,4 bilion baz danych SQL, 5 milionów klientów biznesowych.
17:42 | Mateusz Miciński
Czas na Xamarin - 1,3 miliona deweloperów!
17:43 | Mateusz Miciński
Na scenie Migel De Icaza, który prezentuje w Visual Studio tworzenie aplikacji dla systemów iOS i Android przy użyciu Xamarin.
17:46 | Mateusz Miciński
Wow! Oto aplikacja napisana w kilka chwil, w Visual Studio, na iOS i debugowana na w pełni funkcjonalnym emulatorze. Robi wrażenie! Jedno środowisko - wszystkie platformy.
17:48 | Mateusz Miciński
I aplikacja na Androida, odpalona na funkcjonalnym emulatorze.
17:50 | Mateusz Miciński
Xamarin dostępne dla wszystkich posiadaczy Visual Studio, bez żadnych dodatkowych opłat! To jest news dnia!
17:50 | Mateusz Miciński
18:00 | Damian Kołodziej
Xamarin czyli potężny SDK działający w chmurze, przeznaczony do tworzenia aplikacji mobilnych obsługujący urządzenia działające na Windows Mobile, Android oraz IOS, działa w przeglądarce i jest w stanie odpalić napisaną aplikacje bezproblemowo, oraz przedstawić błędy w kodzie. Na sesji przedstawiono działanie takiego rozwiązania na przykładzie aplikacji map. Jednym z ciekawych rozwiązań Xamarin jest testowanie aplikacji na wielu urządzeniach bez posiadania ich, jest to o tyle wygodne rozwiązanie, gdyż zmienia oblicze testowania aplikacji na wielu urządzeniach osobno.
18:03 | Mateusz Miciński
18:06 | Mateusz Miciński
Czas na IoT - Azure IoT, o czym mówić będzie Thom Brenner z BMW.
18:13 | Mateusz Miciński
Thom przedstawia wizję nowatorskiego rozwiązania - BMW Connected, które umili korzystanie z samochodu i samo doświadczenie z tym związane nie skończy się na opuszczenia auta i zamknięciu drzwi. BMW Connected działać ma na urządzeniach przenośnych, ma pomagać zarządzać czasem i planem podróży. To inteligentna nawigacja samochodowa i asystent czasu w jednym.
18:13 | Mateusz Miciński
I wszystko to w oparciu o IoT oraz Azure.
18:14 | Mateusz Miciński
18:21 | Mateusz Miciński
Azure IoT oraz Azure Functions - daje nam zaplecze do tworzenia relacji urządzenie-chmura, dające dane w czasie rzeczywistym, przetwarzane dowolnie za pomocą instrukcji wykonywanych po stronie Azure. Brzmi niesamowicie!
18:27 | Damian Kołodziej
Dzięki Azure Iot Suite zarządzanie urządzeniami przypisanymi do nas oraz monitorowanie nie było jeszcze tak łatwe i wygodne, zależnie od zastosowania dla dużych placówek jak na przykład szpital - urządzenia przy pewnych wartościach będą alarmowały o stanie pacjenta, czy również do domowych zastosowań jak włączenie ogrzewania kiedy wracamy do domu. Możemy również przy podstawowej znajomości programowania ustawić sami regułę, która została przedstawiona na scenie, tak że gdy jedno urządzenie wykryje spadek temperatury, to inne urządzenie pobierając dane z Azure wykona pewną akcję (w tym przypadku zaświecenie świetlistej koszulki).
18:30 | Mateusz Miciński
18:33 | Mateusz Miciński
Sprawdziliśmy właśnie, jakie języki programowania wspierane są przez Azure Functions. Oto one: C#, F#, JS(node), PHP, Python, Bash, Powershell oraz Batch.
18:39 | Damian Kołodziej
Age of Ascent, gra MMO postawiona w całości w chmurze Azure bez dodatkowego ściągania gry w wersji klienta czy instalowania dodatkowych wtyczek w przeglądarce. Jest to o tyle zaskakujące, że gra jest o tematyce symulatora kosmicznego (coś jak EVE Online J) działająca w całości w przeglądarce, z ogromnym wszechświatem do zwiedzenia oraz wielkich galaktycznych bitew z twoimi znajomymi z całego świata. I wszystko to na Azure Service Fabric.
18:42 | Mateusz Miciński
18:44 | Mateusz Miciński
Wiedzieliście, że AccuWeather używa Azure, aby ostrzegać ludzi przed tornadami? Ja nie, ale to kolejny świetny przykład zastosowania Azure.
18:46 | Damian Kołodziej
Kolejną ciekawostką przedstawioną podczas konferencji jest aplikacja do pogody działająca na serwerach Azure, dzięki takiemu rozwiązaniu oraz globalnej sieci Azure, wszelkie dane na temat pogody są w czasie rzeczywistym pozyskiwane ze stacji meteorologicznych.
18:48 | Mateusz Miciński
I kolejna nowa funkcja Azure: Power BI Embedded.
18:53 | Mateusz Miciński
19:01 | Mateusz Miciński
Power BI będzie darmowy do 1 grudnia.
19:01 | Damian Kołodziej
Power BI - Microsoft użyczy Ci mocy obliczeniowej z chmury, a Ty nie przejmuj się niczym i w spokoju licz - jest to nie zastąpione nądzenie dla dużych firm zajmujących się analizowaniem i wizualizacją ogromnej ilości danych w czasie rzeczywistym.
19:07 | Mateusz Miciński
1,2 miliarda użytkowników Office, ponad 50 tysięcy małych przedsiębiorstw wykupuje subskrypcje na Office 365, ponad 340 milionów pobrać mobilnej wersji Office, 3 miliardy minut rozmów dziennie na Skype, przeszło 4 kwintyliony wiadomości e-mail wysyłanych jest przy użyciu Office 365, przeszło 1 miliard spotkań online miesięcznie… te liczby robią wrażenie i to wszystko dzięki Azure!
19:09 | Mateusz Miciński
19:13 | Mateusz Miciński
Microsoft Graph jest bramą do tworzenia aplikacji z wykorzystaniem danych z Office 365. Krótkie polecenia tekstowe pozwolą uzyskać w błyskawicznym czasie dane zwrotne w postaci formatu JSON.
19:18 | Mateusz Miciński
Microsooft Office Add-ins są od teraz dostępna także dla urządzeń Mac.
19:24 | Mateusz Miciński
Tworzenie dodatków do aplikacji Office nie było nigdy tak proste. Plik manifestu w formacie XML i skrypt w JavaScript, wszystko w Visual Studio. Działa! Kilka linijek kodu, a program wzbogacony jest o naszą własną funkcję!
19:30 | Mateusz Miciński
Na scenie CTO największej sieci kawiarni na świecie - firmy Starbucks. Gerri opowiada o wykorzystaniu dodatków do Office przez ich firmę.
19:40 | Mateusz Miciński
Punktem końcowym dzisiejszego keynotu jest nowa platforma, nowy interfejs. Jest nim rozmowa. Mowa tutaj o Cortanie, która jest interfejsem obsługi urządzeń, wszechobecnym - tak chwali się Microsoft. Nie ma tu jednak co ukrywać, rozmowa i komunikacja jest wszechobecna, ale w postaci Cortany jeszcze nie.
19:41 | Mateusz Miciński
Kolejne nowości dzisiaj: Office 365 Group Connectors oraz Skype for Business Web i Mobile SDK.
19:41 | Mateusz Miciński
Prezentacja Outlook Group.
19:47 | Mateusz Miciński
Specjalna platforma, za pomocą której można tworzyć własne wtyczki do Office dostępna jest pod adresem dev.office.com.
19:56 | Mateusz Miciński
Kolejna nowość: programowalne słuchawki od firmy Muzik. SDK dla systemów iOS, Android i oczywiście Windows Mobile właśnie zostają udostępnione.
20:22 | Mateusz Miciński
20:27 | Mateusz Miciński
Nowością dnia był oczywiście Xamarin, dzięki któremu za darmo (jeśli posiadamy Visual Studio) możemy tworzyć aplikację na iOS i Androida wprost z Visual Studio, z możliwością testowania na wbudowanych emulatorach urządzeń z tym systemem. Tym samym od dziś mamy jedno miejsce do tworzenia aplikacji mobilnych na wszystkie platformy. I tym podsumowaniem kończymy relację z dzisiejszego dnia BUILD 2016. W imieniu Damiana i swoim dziękuję za obecność i zapraszam na główną stronę CentrumXP, gdzie Krzysiek Sulikowski dokładnie omówi wszystkie nowości zaprezentowane dziś.