Office 365 to pakiet, który ma ułatwić organizację pracy w firmie. Jednym z kluczowych elementów takiej wzorcowej organizacji jest płynna i szybka komunikacja między pracownikami. Microsoft od zawsze starał się rozwiązać tę kwestię, proponując rozmaite narzędzia komunikacyjne. Taką właśnie usługą umożliwiającą konwersacje w ramach firmowej sieci był Micorosft Lync. Po przejęciu przez Microsoft marki Skype to właśnie ta aplikacja miała zostać kolejnym komunikatorem usługi Office 365. Tak faktycznie się stało - Microsoft Lync został zastąpiony przez Skype dla Firm w 2015 roku.
Skype dla Firm różni się od swojego cywilnego odpowiednika kilkoma elementami, lecz w gruncie rzeczy obie aplikacje są do siebie podobne. Skype jest bardzo rozbudowaną aplikacją, dostępną na wiele platform i w większości planów, zarówno dla Małych firm, jak i przedsiębiorstw, oraz zintegrowaną z pozostałymi aplikacjami pakietu Office 365.
Skype dla Firm zapewnia między innymi:
- Wieloosobowe spotkania - zarówno tekstowe, audio, jak i wideo. Teraz fizyczna obecność na spotkaniu nie jest konieczna, aby w nim uczestniczyć. Możemy utworzyć spotkanie dla maksymalnie 250 osób! Natomiast z opcji wideo lub audio może korzystać maksymalnie 6 osób.
- Udostępnianie pulpitu oraz zawartości podczas spotkania - możemy w łatwy sposób pokazać rozmówcom zawartość naszego pulpitu, a także współtworzyć pliki w ramach spotkania, udostępniając zawartość programów Office. Wszystko to w czasie rzeczywistym.
- Obsługę wielu systemów - aplikacja Skype dla Firm dostępna jest na wiele urządzeń. Pozostajemy w stałym kontakcie, niezależnie, czy korzystamy z telefonu z Androidem, iOS czy komputera z Windowsem.
- Integrację z innymi elementami pakietu Office - możemy łatwo komunikować się ze współpracownikami, na przykład wprost z arkusza Excel lub dokumentu Word.
- Możliwość wykonywania połączeń telefonicznych - jeśli nasza firma posiada odpowiednią licencję i przypisany firmowy numer. Pracownicy mogą wykorzystywać Skype dla firm do kontaktu z kontrahentami i klientami
- Wysoki poziom bezpieczeństwa i kontroli - są to kluczowe dla pracy każdej firmy zagadnienia. Skype dla firm gwarantuje administratorowi wysoki poziom kontroli nad poziomem zabezpieczeń.
Jednak Skype dla Firm, pomimo swojego rozbudowania, nie okazał się idealnym rozwiązaniem. W międzyczasie wyrosła również spora konkurencja w postaci takich usług jak na przykład Slack, które są wyposażone w wiele bardziej innowacyjnych rozwiązań oczekiwanych przez użytkowników. Dlatego też Microsoft postanowił podejść do tematu od nowa, w wyniku czego powstał Microsoft Teams - następca Skype dla Firm. Gigant z Redmond zdaje sobie sprawę, że fundamentem doskonałego zespołu jest doskonała komunikacja.