Chociaż próżno go szukać wśród domyślnie zainstalowanych programów wchodzących w skład systemu Windows 7, jest to narzędzie wręcz kultowe oraz nadal wykorzystywane powszechnie przede wszystkim przez montażystów amatorów. Windows Live Movie Maker – bo on nim nowa – to jeden ze sztandarowych swego czasu programów koncernu z Redmond (podobnie jak Windows Live Messenger oraz Outlook Express), który w wyniku zmiany polityki firmy, z zakorzenionego głęboko w systemie narzędzia, został wyodrębniony jako osobny program, bądź też udostępniony jako pakiet aplikacji. W przypadku programu Movie Maker zastosowano drugie z wymienionych rozwiązań i od tej pory wspomnianą aplikację możemy znaleźć w pakiecie Windows Live Essentials.
Dla kogo?
Przypomnijmy sobie pokrótce do jakich zastosowań nadaje się Windows Live Movie Maker. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że rozpatrywane narzędzie znajdzie uznanie w oczach użytkowników, którzy okazjonalnie przygotowują proste filmiki i traktują to bardziej jako dobrą zabawę, aniżeli zajmują się tym profesjonalnie. Na tej podstawie można z czystym sumieniem polecić testowaną aplikację amatorom montażu i początkującym twórcom, którzy zdecydują się stworzyć ciekawy pokaz zdjęć z urodzin, czy też zmontować atrakcyjny filmik wykorzystując przy tym materiał sfilmowany prostą kamerą, czy też telefonem komórkowym. Do takich zastosowań Movie Maker nadaje się znakomicie i zawarte w nim funkcje, bez większego problemu pozwalają przygotować do udostępnienia tego typu materiały.
Interfejs
Interfejs programu oparto o wstążkę, czyli dobrze znany i ceniony sposób kreowania pasków narzędziowych. Tego typu rozwiązanie nadaje aplikacji dużą przejrzystość wyglądu, a w połączeniu z intuicyjnym sposobem rozmieszczenia odpowiednich przycisków, dostęp do najważniejszych i najczęściej używanych funkcji odbywa się niezwykle sprawnie. Program zasadniczo składa się z trzech głównych części. Oprócz wspomnianego paska narzędziowego, poniżej belki umieszczono okno podglądu obrabianego materiału, wraz z przyciskami sterowania (stop, w przód, w tył). Na prawo natomiast znajdziemy scenopis, czyli pole z miniaturami kluczowych klatek filmu, dzięki czemu zarządzanie dodawanymi ścieżkami audio, czy też opracowywanie efektownych przejść jest znacznie ułatwione.
Opracowanie filmu
Sam proces montowania w jedną całość kilku pojedynczych filmów, czy też podstawowa obróbka ciągłego materiału za pomocą programu Windows Live Movie Maker jest niezwykle prosta. Rozpoczynamy od zaimportowania odpowiedniego materiału wideo, bądź też nagrania go za pomocą zainstalowanej w systemie kamery internetowej. Do tak dodanego materiału możemy następnie podłożyć ścieżkę dźwiękową, która składać się może z dowolnej ilości plików muzycznych. Zarówno wczytane pliki wideo, jak również dźwięk możemy oczywiście dowolnie przycinać oraz dodawać takie efekty jak wzmacnianie czy zanikanie, dzięki czemu możliwe jest zaakcentowanie pewnych oraz pozbycie się zbędnych fragmentów gotowego filmu. Napisy początkowe bądź końcowe możemy dodać, a następnie dowolnie formatować wybierając odpowiednie przyciski z paska narzędzi. Możliwe jest również użycie przy tej okazji tzw. motywów autofilmu, czyli gotowych schematów wyglądu, które za pomocą efektownych ramek i kształtów wpływają na bardziej profesjonalny efekt końcowy przygotowywanego materiału filmowego. Ostatecznym dopełnieniem całości może być natomiast użycie w montowanym wideo ciekawych efektów przejść, zastosowanie atrakcyjnych metod kadrowania obrazu czy też wybranie z szerokiego wachlarza dostępnych efektów graficznych najbardziej odpowiedniego dla naszych potrzeb rozwiązania. Możliwości jest wiele, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Publikowanie gotowych filmów
Dzięki połączeniu pakietu Windows Live Essentials z portalem społecznościowym Facebook oraz takimi serwisami jak YouTube, Flickr czy firmowanym przez Microsoft SkyDrive, możliwe jest publikowanie przygotowanych filmów wprost z okna programu Movie Maker. Odbywa się to po kliknięciu odpowiedniej ikony w głównym pasku narzędzi i skorzystaniu z identyfikatora konta Windows Live. Wystarczy jedynie powiązać poświadczenie używane w Live z osobistymi profilami w wymienionych serwisach, a filmy w każdym momencie mogą zostać udostępnione szerszej publiczności. Materiały mogą zostać opublikowane w różnej rozdzielczości, co wskazujemy po wybraniu odpowiedniej opcji w procesie udostępniania. Oprócz możliwości dzielenia się tego typu materiałami w Sieci, możliwe jest również nagranie ich wprost na dysk DVD, czy też skopiowanie na telefon z Windows Phone, czy odtwarzacz Zune HD.
WLMM świetnym narzędziem montażowym
Windows Live Movie Maker z pakietu Windows Live Essentials 2011 to bez wątpienia godny następca poprzednich wersji tego jakże popularnego, ale również zasłużonego programu stworzonego przez Microsoft. Łatwość przygotowania filmów oraz ilość ciekawych efektów niewątpliwie przemawiają za wypróbowaniem tejże aplikacji. Na uwagę zasługuje również możliwość zapisywania przygotowanego materiału w wysokiej rozdzielczość (HD) oraz bezpośredniego publikowania filmików wprost z poziomu programu. Trudno doszukać się na rynku programu, który dla zastosowań czysto amatorskich nadawał by się lepiej niż testowany Movie Maker. Dodatkowym atutem przemawiającym za wypróbowaniem omawianej aplikacji jest również fakt, że to w pełni darmowe rozwiązanie, a więc gdyby nie przypadło nam ostatecznie do gustu, niczego z tego tytułu nie tracimy.